با کاربرد، ویژگی و انواع قوطی گالوانیزه بیشتر آشنا شوید!

بیش از 100 سال است که انواع این نوع قوطی  ها و پروفیل ها توسط بشر تولید و به بازار عرضه می  شود. نسل  های بسیاری از این محصولات در ساخت انواع سطل  های قدیمی تا جدیدتر مانند سطل  های کمپوست استفاده کرده  اند و از آن  ها راضی بوده  اند.

قوطی گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه کردن فرآیند اعمال پوشش محافظ روی بر روی فولاد است. استفاده از روی باعث جلوگیری از زنگ  زدگی می  شود. فولاد به  خودی  خود می  تواند در واکنش به عناصری مانند هوا، باران و برف زنگ بزند. اعمال پوشش روی یا گالوانیزه کردن، از ایجاد زنگ  زدگی جلوگیری می  کند و به آن پوششی بادوام و مقاوم در برابر آب و هوا، مواد شیمیایی و جوندگان ارائه می  دهد که باعث می شود در نهایت سطحی براق داشته باشد و حتی پس از سال  ها استفاده جدید به نظر آید. این یکی از موارد مهم در خصوص ویژگی قوطی گالوانیزه محسوب می  شود.

قوطی گالوانیزه به طور گسترده در ساخت و ساز، ماشین آلات، ساخت وسایل نقلیه راه آهن، صنعت خودرو، جاده ها، پل ها، ساخت ظروف، ساخت امکانات ورزشی، ماشین آلات کشاورزی، ماشین آلات نفتی، صنعت ساخت ماشین آلات اکتشافی استفاده می شود. سطح پروفیل گالوانیزه به صورت مربع می باشد که جوش داده شده با آبکاری گرم یا لایه گالوانیزه پوشش داده شده است.

انواع این قوطی گالوانیزه به این شرح است؛ قوطی گالوانیزه معمولی که درباره آن توضیح دادیم و قوطی گالوانیزه گرم.

قوطی گالوانیزه گرم

متداول  ترین شکل این نوع قوطی، نوع گرم آن است. این شیوه از سال 1742 مورد استفاده قرار گرفته، به گونه  ای که فولاد را در حمام داغ مذاب روی غوطه  ور می  کنند تا حفاظت در برابر خوردگی بدون نیاز به تعمیر و نگهداری از آن فراهم آید. غوطه  ور شدن گرم، ظاهر و پوشش بسیار متفاوتی نسبت به پوشش براق محصولات قوطی گالوانیزه ایجاد می  کند.

کاربرد این نوع قوطی به  گونه  ای است که محصولات غوطه  ور گرم را برای محتویات مرطوب یا خشک آب  بندی می  کند. قوطی گالوانیزه گرم می تواند مقاومت در برابر خوردگی قوطی های فولادی را افزایش داده و در نهایت عمر مفید آن ها در صنایع  مختلف به صورت چشمگیری افزایش می یابد.

مزایای استفاده از قوطی گالوانیزه

این مقطع فولادی مزایای زیادی دارد که باعث شده استفاده از آن به دلیل این ویژگی هایی که در ادامه بیان می کنیم، بسیار رایج باشد. در ادامه این مزیت  ها را در زمینه کاربرد قوطی گالوانیزه بررسی می  کنیم.

شماره 1: تعمیر و نگهداری آسان از تجهیزات ساخته شده از آن

اگر محصولات فولادی شما – مانند سطل  ها، قوطی  ها یا سایر اقلام تزئینی از قبیل سطل  های کمپوست گالوانیزه نشده باشند، در معرض خطر زنگ ز دگی و خوردگی خواهند بود. آن  ها برای بهترین عملکرد خود نیاز به نگهداری مناسب دارند. با استفاده از این نوع قوطی، شما فقط باید یک  بار خرید قوطی گالوانیزه انجام دهید و آن را نصب کنید و پس از آن دیگر نیازی نیست به مراقبت از محصول فکر کنید. محصولات آب  کاری شما برای سال  ها و گاهی مادام  العمر بدون هیچ  گونه تعمیر و نگهداری کار خواهند کرد. قیمت قوطی گالوانیزه نیز بسیار مناسب و به  صرفه خواهد بود.

شماره 2: صرفه جویی هزینه ها و پول به منظور خرید و نگهداری

استفاده از قوطی فولاد گالوانیزه یک سرمایه  گذاری اقتصادی به  حساب می  آید. از آنجایی که محصولاتی مانند قوطی  ها، سطل  ها، وان  ها و قوطی  های آبیاری گالوانیزه هستند، مقاومت طولانی  مدتی در برابر باد، باران، هوا و سایر عناصر ایجاد می  کنند. در نتیجه نیاز نیست شما هر بار برای نگهداری از ان ها از مواد مختلف بهره ببرید و یا هزینه های زیادی برای تعمیر آن ها صرف کنید.

شماره 3:  پوشش کامل در تمامی سطوح

از آنجایی که در فرآیند تولید قوطی گالوانیزه گرم کل محصول را در فولاد مذاب غوطه  ور می  کنند، در تمام سطوح آن پوشش خواهید داشت. این بدان معنی است که هیچ احتمالی وجود ندارد یک منطقه بدون پوشش باقی بماند و در آن زنگ  زدگی رخ دهد. واکنش های فیزیکی و شیمیایی پیچیده رخ داده برای قوطی گالوانیزه در استفاده از حمام مذاب، باعث تشکیل ساختار مقاوم در برابر خوردگی و ایجاد یک لایه متراکم آلیاژ روی بر روی قوطی می گردد. لایه آلیاژی و لایه روی خالص، و ادغام آن ها با بدنه قوطی فولادی می تواند مقاومت آن را در برابر خوردگی به شدت قوی سازد.

شماره 4: قوطی های گالوانیزه 100% قابل بازیافت

محصولات فولادی قوطی گالوانیزه بسیار بادوام، مقاوم در برابر آب  و هوا، مواد شیمیایی و جوندگان هستند. از سوی دیگر 100% قابل بازیافت هستند. هنگامی که محصولات فلزی به پایان عمر مفید خود می  رسند، مواد به سادگی جمع  آوری و بازیافت می  شوند. این مسئله می  تواند بارها و بارها بدون از دست دادن خواص ذاتی محصول، رخ دهد.

شماره 5: مشتریان از استفاده از قوطی گالوانیزه رضایت دارند

در دنیای امروز، که در آن همه نگران پایداری، بازیافت و آگاهی از محیط  زیست هستند، مشتریان و خرده  فروشان به  طور فزاینده  ای محصولات این نوع قوطی  ها را درخواست می  کنند.

مصرف  کنندگان به میزان قابل توجهی ترجیح می   دهند از محصولاتی بهره بگیرند که سازگار با محیط  زیست هستند. همچنین از شرکت  هایی که بازیافت را انجام می  دهند حمایت می  کنند. خرید محصولاتی که نسبت به کره زمین مهربان  تر و پایدارتر هستند، تعهد شما را به کمک به محیط  زیست نشان می  دهد.

شماره 6: یک جایگزین عالی برای پلاستیک

پلاستیک فقط کمتر از یک قرن است که به وجود آمده، اما در همین مدت کوتاه تاثیرات مضری بر محیط  زیست ما داشته است. با توجه به تاثیرات قابل توجهی که پلاستیک بر جهان، اکوسیستم و محیط زیست دارد، همه ما باید میزان پلاستیکی را که خریداری و استفاده می  کنیم، کاهش دهیم.

استفاده از فلز و قوطی گالوانیزه راه مناسبی در این خصوص محسوب می  شود. تخمین زده می  شود که 80 درصد از کل فلزات تولید شده هنوز مورد استفاده قرار می  گیرند.

شماره 7: میزان بازیافت

بیایید طول عمر و میزان بازیافت برخی از پرکاربردترین مواد بسته  بندی را با قوطی گالوانیزه مقایسه کنیم:

  • قوطی های فولادی گالوانیزه – بی نهایت
  • کاغذ – 5 تا 7 بار
  • مقوا – 3 تا 4 بار
  • شیشه – بی نهایت
  • پلاستیک – یک بار
  • پلی استایرن – یک بار
  • آلومینیوم، مس و سایر فلزات – بی نهایت

پروفیل گالوانیزه با توجه به ساختار و ویژگی های بیان شده در این مقاله باید، گفت دارای طول عمر و ماندگار بالایی است و می تواند به خوبی چندین سال جوابگوی نیاز صنعت باشد.

کاربرد قوطی گالوانیزه در تولید محصولات مختلف

بسیاری از صنایع به مزایای پروفیل گالوانیزه به دلیل تطبیق پذیری آن اهمیت می دهند. مانند بسیاری از محصولات فلزی، قوطی های گالوانیزه با ارزش ثابت شده اند که عمدتا به عملکرد، دوام و ماندگاری طولانی آن ها نسبت داده می شود. جای تعجب نیست که کاربرد قوطی گالوانیزه به طور باورنکردنی گسترده است، از ستون های معماری ساده گرفته تا طرح های پیچیده تر، مانند جداکننده های تزئینی یا دروازه ها، همگی به این محصول نیاز دارند.

قوطی گالوانیزه به دلیل جوش داخلی می توانند ظاهر مقطعی خود را نشان دهند. قبل از توزیع، می توان کارهای نهایی را به شکل جوشکاری، پردازش ثانویه و سایر تکنیک های پس از ساخت انجام داد.

جمع بندی

تولید پروفیل گالوانیزه در سال  های اخیر به دلیل کاربرد بسیار مناسب آن، رواج بسیاری داشته و این امر باعث شده بسیاری از افراد نسبت به خرید تمایل نشان دهند. این محصول ویژگی  های منحصربه  فردی دارد که آن را به یکی از برترین محصولات فلزی مورد استفاده در وسایل مختلف تبدیل می  کند. قیمت قوطی گالوانیزه نیز مقرون  به  صرفه در نظر گرفته شده تا همه افراد بتوانند به راحتی از آن بهره بگیرند.

منبع:

https://www.finds.ir/content/industry-Economy/قوطی-گالوانیزه-چیست/1814/

دکمه بازگشت به بالا