لوازم خانگیبرترین های کسب وکار ایرانی

درجه حرارت سرخ کن بدون روغن برای سیب زمینی

طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن برای سیب زمینی

سرخ کردن یکی از روش های محبوب پخت و پز است که عمدتاً برای تهیه غذاهایی همچون سیب زمینی، مرغ و سایر انواع مواد غذایی استفاده می شود. با این حال، استفاده از روغن برای سرخ کردن می تواند سبب افزایش کالری مصرفی و چربی های اضافی در غذا شود که ممکن است برای برخی افراد نامطلوب باشد و باعث بروز بیماری های قلبی و عروقی و چاقی و اضافه وزن شود بنابراین، استفاده از سرخ کن بدون روغن می تواند یک راه حل سالم تر برای پخت غذاها باشد، به خصوص سیب زمینی که یکی از محبوب ترین غذاها در سراسر جهان است.

در این مقاله، به بررسی طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن برای تهیه سیب زمینی پرداخته خواهد شد تا سیب زمینی های ترد و خوشمزه را بتوانید در سرخ کن رژیمی خود سرخ کنید.

چرا باید از سرخ کن بدون روغن استفاده کنیم؟

مشکلات مصرف روغن و کالری اضافی موضوعاتی هستند که برای افراد مشکلات سلامتی و روحی و روانی زیادی را بوجود آورده اند.با تهیه سرخ کن رژیمی از شر چربی های اضافی غذا رهایی خواهید یافت و از مصرف غذاهای سالم لذت خواهید برد.

این دستگاه در وقت شما صرفه جویی خواهد کرد و فقط با قرار دادن مواد غذایی مورد نظرتان داخل سرخ کن با سپری شدن چند دقیقه غذای مورد نیاز شما را آماده می کند.در مقاله طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن برای سیب زمینی مرحله به مرحله سرخ کردن سیب زمینی را برای شما توضیح خواهیم داد.

نحوه استفاده از سرخ کن بدون روغن برای سیب زمینی

·         آماده سازی سیب زمینی

سیب زمینی های خود را پوست کنده و به قطعات مورد علاقه خود برش دهید.سیب زمینی ها خورد شده را داخل آبکش بشورید و با هر روشی که دوست دارید خشک کنید،پیشنهاد ما خشک کردن سیب زمینی ها روی دستمال کاغذی است.چون هم بهداشتی است هم سریع آب را به خود جذب می کند.

·         اضافه کردن ادویه

بعد از خشک شدن کامل سیب زمینی ها نوبت به اضافه کردن ادویه ها می رسد.فلفل قرمز،پاپریکا،فلفل سیاه به مقدار کم،آویشن،نمک و … می تواند انتخاب های خوبی برای اضافه کردن به سیب زمینی ها باشد.

·         آماده کردن سرخ کن بدون روغن برای سرخ کردن سیب زمینی

خوب به این قسمت از مقاله طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن برای سیب زمینی دقت کنید،موضوعی که قرار است با شما در میان بگذاریم یک راز است و هیچ کجا این راز به شما نخواهند گفت؛قبل از اینکه بخواهید سیب زمینی های طعم دار شده خود را داخل سرخ کن قرار بدهید حتما سرخ کن را به مدت 4 دقیقه در دمای 180 درجه روشن کنید تا داخل سبد سرخ کن رژیمی داغ شود.

حالا که سبد سرخ کن داغ شد،سیب زمینی ها را داخل سرخ کن قرار دهید.شاید با خود فکر کنید دلیل این کار چیست؟

با این کار به غذا شوک وارد شده و مراحل پخت به خوبی انجام خواهد گرفت و غذای شما ترد و خوشمزه و البته مغزپخت خواهد شد.این کار را برای هر غذایی که می خواهید در سرخ کن بدون روغن تهیه کنید انجام دهید.ما در تمام مقالات خود از جمله مقاله طرز تهیه مرغ شکم پر در سرخ کن بدون روغن نیز به این نکته اشاره کردیم.

طرز تهیه گراتن سیب زمینی در سرخ کن

گراتن (Gratin) یک غذای فرانسوی خوشمزه و محبوب است که طرز تهیه منحصربه فردی دارد و به روش های متنوعی حاضر می شود. گراتن سیب زمینی (Potato Gratin) یکی از پرمصرف ترین مدل های این غذا است که از آنجایی که پخت آن نیاز به حرارت خشک مستقیم دارد سرخ کن هوا دستگاهی مناسب برای حاضر کردن آن محسوب می‎ شود.

برای تهیه گراتن سیب زمینی از ترکیبات متنوعی بهره گرفته می شود که در این مطلب دو مورد از پرتکراترین موارد آنها می پردازیم. قبل از آن اقدامات لازم برای تهیه این غذا در سرخ کن بدون روغن را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

زمان پخت گراتن سیب زمینی در سرخ کن بدون روغن وابسته به حجم و اندازه قالب آن است و به طور میانگین بین 25 تا 45 دقیقه نیاز به پخت دارد.

دمای استاندارد برای پخت گراتن سیب زمینی در سرخ کن 150 تا 200 درجه سانتی گراد است.

همان طور که اشاره برای تهیه این غذای محبوب از ترکیبات مختلفی بسته ذائقه افراد استفاده می شود.

مراحل تهیه گراتن سیب زمینی در سرخ کن بدون روغن

یکی از ساده ترین روش های تهیه گراتن سیب زمینی در دستگاه سرخ کن بدون روغن که به سرعت حاضر خواهد شد:

موارد لازم:

    4 عدد سیب زمینی متوسط

    100 میلی لیتر شیر

    100 میلی لیتر خامه

    1 قاشق چای خوری نمک

    1 قاشق چای خوری فلفل سیاه

    1 قاشق چای خوری جوز هندی

    30 میلی گرم پنیر پیتزا

شیر و خامه را در یک کاسه با هم ترکیب و نمک، فلفل سیاه و جوز هندی را به آنها اضافه کنید. سپس ترکیب به دست آمده را خوب هم بزنید تا مواد کاملا مخلوط شوند.

سیب زمینی های را پوست بکنید و به ورقه های نازک، لایه لایه کنید و آنها را در قالب غذا قرار دهید (طبقه طبقه و بر روی یکدیگر). در گام آخر ترکیب شیر، خامه و ادویه جات را به آنها اضافه کنید. به همین سادگی!

    دمای سرخ کن را بر روی 150 درجه سانتی گراد و زمان آن را در 45 دقیقه تنظیم کنید.

بهتر است قبل از پایان فرایند پخت 2 بار آن را متوقف و درب دستگاه را جهت بررسی وضعیت غذا باز کنید:

  • بعد از 25 دقیقه
  • 10 دقیقه بعد از آن

در نهایت بعد از گذشت 45 دقیقه قالب را جهت اضافه کردن پنیر پیتزا به سیب زمینی ها از دستگاه بیرون بیاورید.

  • پنیر را بر روی سطح سیب زمینی بریزید و آن را به مدت 7 تا 12 دقیقه با دمای 180 درجه سانتی گراد بپزید.
  • این روش پخت گراتن سیب زمینی در سرخ کن بسیار ساده است که می تواند به تنهایی یا به عنوان مکمل در کنار وعده غذایی سرو شود.

برای تهیه سایر مدل های گراتن سیب زمینی در سرخ کن نیز از همین مراحل استفاده می شود و فقط کافیست زمان و دمای پخت را مناسب با موادی که در آن استفاده می کنید (مثل گوشت یا قارچ) تنظیم کنید.

طرز پخت گراتن سیب زمینی در دستگاه سرخ کن

دیگر روش پخت گراتن سیب زمینی است که می توان کیفیت مرغوبی از آن را در دستگاه سرخ کن بدون روغن به دست آورد.

مواد لازم:

    4 عدد سیب زمینی متوسط

    پنیر پیتزا

    یک کاسه شیر تازه

    یک کاسه خامه

    4 عدد سیر

    یک قاشق چای خوری نمک

    یک قاشق چای خوری فلفل

    یک قاشق چای خوری جوز هندی

قالب پخت در مدل های مختلف گراتن سیب زمینی بسیار حائز اهمیت است؛ قالب شیشه ای، سینی مخصوص فر و قالب آلومینیومی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

مراحل تهیه:

    مانند مورد قبلی سیب زمینی ها را به صورت لایه ایی رنده کنید.

    خامه و شیر را در یک قابلمه بریزید.

    4 عدد سیر را به آنها اضافه کنید و بر روی اجاق گاز بگذارید تا بجوشند.

(دستگاه سرخ کن در پخت و پز مایعات کیفیت خوبی ارائه نخواهد داد؛ به همین واسطه بهتر است این ترکیب مایع ایی را به وسیله اجاق گاز بجوشانید)

    سپس شعله را کم و سیب زمینی های لایه لایه شده را اضافه کنید.

    اجازه دهید 5 تا 7 دقیقه بر روی شعله ملایم بمانند تا سیب زمین ها نرم شوند.

    حالا وقت اضافه کردن ترکیب جوشانده شده به قالب غذا است.

(در این مورد از دو اسکوپ متوسط فویل آلومینیوم می توان استفاده کرد؛ استفاده از قالب شیشه ایی یا هر قالب در دسترس دیگری نیز هیچ تفاوتی در کیفیت پخت ایجاد نمی کند.)

    قبل از چینش ورقه های سیب زمینی در قالب، کل سطح آن را با برس روغن چرب کنید.

    ادویه ها را با هم مخلوط کنید و بر روی لایه های سیب زمینی بپاشید.

    بعد از آن پنیر پیتزا را اضافه کنید.

این ترکیب (لایه سیب زمینی، ادویه، پنیر پیتزا) را 3 یا 4 طبقه کنید.

    در گام آخر سس جوشانده شده شیر و خامه را اضافه کنید.

قالب (ها) را در محفظه سرخ کن قرار دهید و دما و زمان را به ترتیب در 150 تا 180 درجه سانتی گراد و 10 دقیقه تنظیم کنید.

همان طور که گفته شد، سلیقه های متفاوت از روش های پخت مختلف و ترکیبات متنوعی برای تهیه گراتن سیب زمینی بهره می گیرند که در این مطلب به دو مورد از آنها پرداختیم.

درجه حرارت سرخ کن برای سیب زمینی

یکی از سوالات متداولی که در مورد طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن برای سیب زمینی با همکاران ما مطرح می شود درجه حرارت سرخ کن رژیمی برای سیب زمینی است.اگر میخواهید سیب زمینی های ترد درست کنید دما را روی 175 درجه قرار دهید تا سیب زمینی های ترد و خوشمزه را تحویل بگیرید.

زمان سرخ شدن سیب زمینی در سرخ کن

اگر دنبال طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن برای سیب زمینی بوده اید قطعا زمان پخت آن نیز برایتان مهم بوده،زمان مناسب و استاندارد برای پخت سیب زمینی حدود 25 دقیقه می باشد.

فوت و فن طرز استفاده از سرخ کن بدون روغن برای سیب زمینی

حال که تمامی مراحل بالا را انجام دادید به فوت فن سرخ کردن سیب زمینی در سرخ کن می رسیم.وقتی که سیب زمینی ها را داخل سرخ کن قرار دادید هر 10 دقیقه یکبار سبد سرخ کن را باز کنید و با فرچه روی آنها روغن بمالید و سبد را تکان دهید تا سیب زمینی ها مخلوط شوند.دو بار این کار را انجام دهید کافی است تا خوشمزه ترین سیب زمینی تمام عمر خود را میل نمایید.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا