برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

راهنمای خرید کفش و کتونی بسکتبال

راهنمای خرید کفش بسکتبال در 2023

در این مقاله راهنمای خرید کفش بسکتبال ارائه می گردد. کفش ورزشی از مهمترین تجهیزات هر ورزشی محسوب می شود. ورزش بسکتبال علاوه بر اینکه ازین قاعده مستثنی نیست، بلکه روی کیفیت بازی و سلامت شما تاثیز بسزایی دارد. در این مقاله ایران والیبال سعی دارد به شما راهنمای خرید یک کفش بسکتبال مناسب را ارائه دهد.

بهترین کفش بسکتبال برای خرید

بهترین کفش بسکتبال اول از هر چیزی به موقعیت بازی شما و نوع زمین شما بستگی دارد. بهترین کفش بسکتبال باید ویژگی های ارائه شده در ادامه را داشته باشد.

·         محافظی برای قوزک پای شما

اولین و مهمترین مشخصه کفش بسکتبال با کیفیت و مناسب این است که به خوبی از قوزک پای شما محافظت کند. قوزک پا در هنگام بازی بسکتبال بسیار در معرض آسیب می باشد و آسیب جدی در این ناحیه منجر به محرومیت طولانی مدت و یا حتی مادام العمر از ورزش کردن می شود. پس این مشخصه ارزش این را دارد که حسابی در مورد آن تحقیق کنید. میزان محافظت یک کفش از قوزک پا به مسائل مختلفی از قبیل جنس کفش، میزان انعاطف پذیری،  طراحی بندها و قد و ارتفاع کفش، بستگی دارد.

·         موقعیت شما در تیم

پس از اطمینان از محافظت از قوزک پا، شما باید مشخص کنید که در کدام پست تیم بازی کرده و سبک بازی کردن خود را مشخص کنید. با وجود اینکه 5 پست در تیم بسکتبال وجود دارد، ولی اعضای تیم به 4 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: -گارد راس – سنتر – قدرتی – شوتینگ گارد

·         کفش مناسب برای بازیکنان گارد راس

این بازیکنان به طور دائم توپ را در دست دارند و به همراه تیم توپ را به تور بسکتبال تیم مقابل هدایت می کنند. برای هم کفش مناسب برای آنها باید نرم و راحت باشد و در عین حال از مچ پای آنها محافظت کند. نکته دیگر در مورد کفش این بازیکنان این است که باید این کفش از اصطکاک بالایی برخوردار باشد تا فرد بتواند حین دویدن سریع، توقف کند.

·         کفش مناسب برای بازیکنان شوتینگ گارد

بازیکنام شوتینگ گارد، بازیکنان حرفه ای هستند که به تمامی نقاط زمین حرکت می کنند و کیفیت بازی آنها تعیین کننده نتیجه بازی است. به همین دلیل کفش مناسب برای آنها باید دارای تمامی مشخصات یک کفش بسکتبال خوب را باشد. ساق کفش بلند باشد به طوریکه از مچ پا محافظت کند، از کشسانی و اصطکاک بالایی برخورداد باشد تا به فرد این قابلیت را بدهد که به صورت گسترده از حرکات حرفه ای استفاده کند.

·         کفش مناسب برای بازیکنان قدرتی

بازیکنان قدرتی، افراد قدرتمند تیم هستند که بدن آنها از عضلات تنومندی تشکیل شده است. بازیکنان این دسته مدام به صورت خطی به سمت تور بسکتبال تیم مقابل حمله می کنند. به همین دلیل علاوه بر اینکه باید از قوزک پای آنها محافظت شود، باید تحمل وزن بالا آنها را داشته و کفش ها از اصطکاک خوبی برخوردار باشند.

·         کفش مناسب برای بازیکنان سنتر

این افراد بلند قدترین افراد تیم هستند. افرادی که در این پست بازی می کنند بسیار در معرض ضربه خوردن و آسیب دیدن هستند به همین دلیل آنها باید کفش هایی را تهیه نمایند که علاوه بر اینکه وزن بالای آنها را تحمل کند، باید ساق بلند باشد تا پای آنها در برابر آسیب حفظ شود.

آناتومی کفش بسکتبالکفش بسکتبال

کفش های بسکتبال معمولی شما به سه بخش اصلی قسمت بالایی، قسمت میانی و زیره تقسیم می شوند. هر قسمت از کفش شما دارای کیفیتی است که بر دوام و عملکرد آن تأثیر می گذارد.

قسمت بالایی(upper)

هنگام بحث در مورد قسمت بالایی کفش بسکتبال، اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که کدام سایز کفش را می خواهید. کفش بسکتبال در ارتفاع زیاد، متوسط ​​یا پایین موجود است. هر یک از این سبک های مختلف، ویژگی های خاص خود را دارند.

    کفش بسکتبال بلند: این نوع کفش باعث می شود قسمت فوقانی دور مچ پا به خوبی گرفته شود تا یک لایه اضافی از حمایت و ثبات ایجاد کند و میزان مصدومیت ورزشکار از ناحیه مچ پا را کاهش دهد. طبیعی است که با وجود این پوشش اضافی، اغلب وزن اضافی برای کفش به وجود می آید.

    کفش بسکتبال میانه: همانطور که از نامش پیداست، کفش های بسکتبال میان رده از نظر حمایت از مچ پا، حمایت کمتری را برای بازیکنان فراهم می کنند. البته مواد محافظی در مچ پا قرار می گیرد که بتواند بدون داشتن وزن زیاد و بدون ایجاد حصار زیاد، مقداری پوشش برای مچ پا فراهم کند. کفش بسکتبال میانی، انعطاف پذیری زیادی را برای بسکتبالیست فراهم می کنند.

    کفش بسکتبال کم ارتفاع: کفش های بسکتبال کم ارتفاع که برای فراهم آوردن سرعت و چابکی بازیکن ساخته شده اند و وزن کمتری نسبت به دو مدل بالا دارند و طبیعی است که از مچ پا حفاظت و پشتیبانی نمی کنند. البته برای حفظ امنیت مچ پای بسکتبالیست، تعدادی از تکنیک های بستن کفش وجود دارد و ورزشکاران از این تکنیک ها برای بستن بندهای کفش خود استفاده می کنند. البته قابل ذکر است که ممکن است کفش های بسکتبال علاوه بر بند، زیپ هم داشته باشند. وجود همزمان بند و زیپ به خصوص در مدل های بلند می تواند پشتیبانی بیشتری از مچ پا ایجاد کند چرا که لایه دیگری از پوشش را روی بندهای استاندارد شما ایجاد می کنند. البته به خاطر داشته باشید پوشش اضافه شده به معنای اضافه شدن وزن است.

قسمت میانی کفش (MIDSOLE)

قسمت میانی کفش بسکتبال جایی است که بالشتک کفش در آنجا ایجاد می شود. بالشتک از مهمترین ویژگی های یک کفش بسکتبال است به همین دلیل میانه کفش، یکی از مهمترین قسمتهای کفش است. در واقع فن آوری های بالشتک سازی در قسمت میانی کفش، یعنی در پاشنه و جلوی پا وجود دارد. این فناوری برای ایجاد بالشتک اضافی در نقاط فشار اضافه می شود. منظور از نقاط فشار، نقاطی هستند که فشار زیادی را در طول بازی تحمل می کنند.

قسمت خارجی کفش (OUTSOLE)

زیره کفش از یک ماده لاستیکی یا مصنوعی ساخته شده است و نقطه جذب کفش شماست. هنگام تصمیم گیری در مورد خرید کفش های بسکتبال، به دنبال زیره ای نسبتاً صاف و پهن بگردید تا حداکثر تعادل را برای شما فراهم کند. برای داشتن کفشی با چسبندگی بالا، زیره هایی را که دارای الگوی استخوان شاه ماهی یا شش ضلعی هستند را انتخاب کنید، زیرا این موارد برای کمک به ایمنی پاها و جلوگیری از سر خوردن طراحی شده اند.

از آنجایی که بسکتبال در فضای باز کمتر صورت می پذیرد، تقریباً تمام کفش های بسکتبال با در نظر گرفتن بازی داخل سالن طراحی شده اند. بنابراین، اگر می دانید که بسکتبال را در فضای بیرون بازی خواهید کرد، به دنبال یک کفش با زیره ضخیم تر و با دوام تر بگردید. همچنین، به یاد داشته باشید که آسفالت می تواند آج کفش شما را بخورد.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا