برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

واردات کالا

با توجه به اینکه امروزه واردات کالا ، به عنوان یک نیاز مهم و اساسی در کشورهای مختلف شناخته شده است.

بنابراین سیاست گذران و دولتمردان در هر کشوری وظیفه دارند تا برای این نیاز پاسخی مناسب را در نظر بگیرند، پس با تدوین قوانین و ایجاد شرایط مناسب برای انجام فرآیند واردات کالا تلاش می کنند تا به تجار و بازرگانان در انجام سریع واردات کالا کمک می کنند.

 در برابر این مقررات و شرایطی که در کشور ها در نظر گرفته می شود، تاجران هم وظیفه دارند تا در مورد این قوانین و مراحل انجام واردات کالا آگاهی و شناخت داشته باشند و به این طریق تجارت های بین المللی اقدام کنند.

بنابراین برای انجام این مراحل با توجه به مقررات تدوین شده در کشور های مختلف شرکت های بازرگانی مشغول فعالیت هستند که به تاجران کمک میکنند تا به آسانی بتوانند واردات کالا را انجام دهند.

شرکت بازرگانی تجارت هنر کاسپین از جمله این شرکت ها در ایران است که با شناخت کافی از شرایط و مراحل واردات در این راه همراه تاجران است.

از آنجایی که امروزه  واردات کالا یک تجارت بین المللی در جهان محسوب می شود بنابراین در هر کشوری به وسیله تجار و بازرگانان داخلی انجام می شود.

که با این تجارت ها تاجران سودهای کلانی را بدست می آورند. ولی باید آگاه بود که برای انجام این فعالیت مهم بایستی با چگونگی مراحل واردات کالا و قوانین خاص این کار آشنا شد.

مراحل واردات کالا

تاجران و شرکت های مختلف با توجه به مقرراتی که در کشورها مقرر است ،به واردات کالاهای مختلف اقدام می کنند. این کار دارای پیچیدگی های زیادی زیادی است .قسمتی از فرایندهای مراحل واردات کالا در داخل کشور و بخش دیگر آن در خارج از کشور انجام می گیرد.

مراحل واردت کالا به شرح زیر است : 

تاجران برای انجام فرآیند واردات باید این مراحل را به ترتیب انجام دهند ولی برای سهولت کار خود میتوانند از شرکت بازرگانی تجارت هنر کاسپین کمک بگیرند.

اخذ کارت بازرگانی : در ابتدای مرحله واردات کالا باید کارت بازرگانی اخذ کرد، تاجرین تازه کار پیش از انجام هر کاری بایستی برای گرفتن این کارت اقدام کنند.

 کارت بازرگانی توسط وزارت صمت و اتاق بازرگانی صادر می شود. این کارت دارای انواع مختلفی است که میتوان از جمله کارت تجاری، موردی، صنعتی، خدماتی و …را اشاره کرد.هر کدام از این کارت ها ویژگی مخصوصی برای خود دارند و در حقیقت این کارت به دو نوع حقیقی و حقوقی تقسیم می شود.

انتخاب حوزه فعالیت : برای انجام واردات کالا بایستی زمینه و حوزه فعالیت در آن مشخص شود،که این مرحله دومین مرحله در فرآیند واردات محسوب می شود که این  زمینه و حوزه فعالیت می تواند به چند صورت انتخاب شود.

 بعضی از تاجران تمایل دارند با یک کشور خاص فعالیت داشته باشند و اقدام به واردات انواع مختلف کالا از آن کشور کنند ، و برخی دیگر در خصوص واردات محصول خاص از نقاط مختلف جهان مشغول فعالیت هستند.

آشنایی با قوانین و مقررات روز : همان طور که قبلا هم گفته شد یک وارد کننده لازم است تا با قوانین، مقررات، بخشنامه ها و نکات مختلف در حوزه فعالیت خود آشنایی کامل داشته باشد.

و این نیز از مراحل واردات کالا است. زیرا ممکن است گاهی اوقات واردات یک کالای خاص ممنوع شود یا تعرفه واردات یک کالا تغییر کند و یا حتی تجارت با یک کشور خاص مشمول محدودیت شود بنابراین وارد کننده باید نسبت به همه قوانین روز آگاهی و شناخت کافی داشته باشد.

انتخاب کشور و کالای وارداتی : پس از سپری کردن مراحل گفته شده در بالا ،تجار لازم است تا برای انجام واردات کالا با مشتریان مختلف از کشورهای متفاوت وارد مذاکره شود و برای این کار بایستی تا اندازه ای با قوانین تجاری آن کشور آشنایی داشت.

در این مرحله علاوه بر قیمت و کیفیت نیاز به بررسی مشخصات فنی کالا، مشخص نمودن تعداد کالا و نوع آن نیز است.

درخواست ارسال پیش فاکتور یا پروفرما:  هنگام واردات کالا ،بعد از اینکه توافقات اولیه در مورد خرید کالا انجام شدخریدار و یا تاجر بایستی از فروشنده در خواست ارسال پیش فاکتور کند.

 درخواست پروفرما یکی از فرایندهای مهم مراحل واردات محسوب می شود که برای ثبت سفارش هم از آن استفاده می شود که بایستی با استناد به همین سند درخواست ثبت سفارش داده شود. بنابراین باید اطلاعات دقیق و کامل در مورد آن داشت .

یکی از سایت های معتبر خارجی در زمینه واردات کالا سایت  Investopedia  میباشد که در کنار tejarathonar.ir  میباشد

ثبت سفارش: در این مرحله از واردات کالا ،وارد کننده بایستی به سامانه ثبت سفارش وزارت صمت(سامانه جامع تجارت) مراجعه کند و درخواست خود را در مورد واردات کالای مربوطه ارائه دهد. ثبت سفارش کالاهای مختلف دارای مراحل مخصوص به خود است که معمولا متفاوت با یکدیگر هستند.

بعضی وقت ها برای انجام واردات یک کالای خاص لازم  است تا علاوه بر مجوز وزارت صمت، از دستگاه های مرتبط دیگر هم مجوزهای مورد نیاز دریافت شود.

ترخیص کالا از گمرک: بعد از انجام مراحل ذکر شده در بالا برای واردات کالا ، کالای مربوطه به گمرک مقصد خواهد رسید و وارد کننده باید مدارک و اسناد کالا را به توسط نماینده یا کارگزار گمرکی خود به گمرک اظهار کرده و طی مراحل مختلف و پرداخت هزینه های متعلقه کالا را ترخیص کند.

با توجه به اینکه این مرحله یکی از مراحل بسیار مهم واردات کالا به شمار می رود بنابراین بسیاری از واردکنندگان در این بخش با مشکلاتی رو به رو  می شوند که می توانند کالای خود را از طریق یکی از کارگزاران رسمی گمرک ترخیص کنند.

همانطور که مشاهده کردید برای انجام واردات کالا، راه پر پیچ و خم و دشواری در برابر تاجران قرار دارد که برای کم کردن این سختی ها تاجران میتوانند کارهای خود را به شرکت های بازرگانی بسپارند.

شرکت بازرگانی تجارت هنر کاسپین ،از جمله شرکت های معتبر است که در این حوزه به فعالیت مشغول می باشد . و تاجران می توانند با سپردن کارهای تجاری و بین المللی خود تاجران را در انجام واردات کالا یاری کنند.

 این شرکت با شناخت و آگاهی کافی از مراحل و شرایط واردات کالا به تاجران کمک میکند تا واردات کالا را در زمان سریع بدون ایجاد مشکل به پایان برسانند.

منبع : شرکت تجارت هنر کاسپین | tejarathonar.ir

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا