خدمات صنعتیبرترین های کسب وکار ایرانی

کلید اتوماتیک ال اس و انواع آن

تاریخچه شرکت ls  الکتریک

شرکت ال اس الکتریک در سال 2003 میلادی توسط جا-کیون کو (یکی از بنیانگذاران شرکت ال جی)،در پی جدایی از شرکت اصلی خود یعنی   LG GROUP، تاسیس گردید. در حال حاضر دارای 100 شرکت زیر مجموعه در بیش از 25 نقطه جهان است. که در حوزه های تولید کابل های مخابراتی و برق، ذوب و پالایش مس، تجهیزات برق، توزیع LNG  و LPG و همچنین در مدیریت سرمایه گذاری فعالیت مستمر دارند.

دفتر مرکزی این شرکت در شهرآنیانگ گیونگگی کره جنوبی است و قسمتی از سهام آن در بازار بورس کره معامله می شود. LS ELECTRIC در تلاش است، تا با کیفیت و توانایی تکنولوژیکی خود در سطح جهانی ، تا با همگرایی سیستم های قدرت و اتوماسیون امروزی همواره جزو شرکت های پیشتاز باشد. در این زمینه با تامین امنیت فناوری های کلاس جهانی، در حال نفوذ به بازارهای جهانی به ویژه در چین، خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی می باشد.

گروه ال اس الکتریک علاوه بر این،در بخش انرژی هوشمند مثل شبکه میکرو، سیستم های ذخیره انرژی (ESS)، فناوری PV(تبدیل انرژی نور به الکتریسیته)، شبکه هوشمند و همچنین به عنوان اولین شرکت کره ای به بازار جهانی جریان مستقیم ولتاژ بالا (HVDC) نفوذ کرده است. و به عنوان یکی از 100 کسب و کار نوآور جهانی توسط Clarivate Analytics طی 10 سال متمادی برگزیده شده است.

در این جا به طور اختصاصی می خواهیم به توانایی شرکت LS در خصوص تولید تجهیزات برق صنعتی و به خصوص کلید های اتوماتیک کمپکت یا MCCB  بپردازیم.

همانطور که می دانید، انواع مختلفی کلیدهای قطع کننده جریان در صنعت برق مورد استفاده قرار میگیرند. که بسته به نیاز ما هر کدام، دارای کاربرد خاصی است. یکی از پرکاربردترین و رایج­ ترین این کلیدها در صنعت برق، کلید اتوماتیک کمپکت یا mccb  می باشد.

کلید اتوماتیک چیست؟

کلید اتوماتیک یا کامپکت یاMCCB  که نام اختصاری Molded Case Circuit Breaker  است، نوعی دیگر از دستگاههای حفاظت الکتریکی است. و در مواقعی که نیاز باشد، مدار و تجهیزات الکتریکی در برابر خطاهای اتصال کوتاه، جریان برگشتی ، افت ولتاژ بیش از حد مجاز و  همچنین اضافه بار محافظت شوند استفاده می شود. و البته این تجهیز برای سوئیچ کردن مدارها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع بریکر در گذشته با ابعاد های بزرگی تولید و عرضه می شد ولی با پیشرفت تکنولوژی، کوچک و فشرده شدند و و از این رو به آنهای کلیدهای اتوماتیک کامپکت یا به اختصار MCCB  گفته می شود.

یکی از مزایای کلید اتوماتیک کمپکت ال اس، قابل قطع بودن زیر بار می باشد و از این رو می توان مدار را زمانیکه برق وصل است قطع کرد. این مزیت بیشتر در مدارهای MV بسیار حائز اهمیت است. چون اکثر کلیدها جداساز هستند و مدار را زیر بار قطع نمی کنند.

کاربرد کلید اتوماتیک ال اس

از کلید اتوماتیک ال اس می توان برای حفاظت ژنراتور ها، بانک خازن و توزیع فیدر الکتریکی اصلی استفاده کرد. همچنین هر زمان که برنامه ای نیاز به تنظیم اضافه بار یا حفاظت از خطای زمین داشته باشد، حفاظت کافی را ارائه می دهد.

انواع کلید اتوماتیک ال اس

کلید های اتوماتیک LS از رنج 16 تا 1600 آمپر تولید و به بازار عرضه می شوند و نظر کاربرد به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

 • کلیدهای اتوماتیک فیکس (fix) یا غیر قابل تنظیم ال اس : که از نظر رنج جریان حفاظت، غیر قابل تنظیم هستند، یا به اصطلاح فیکس می باشند.
 • کلیدهای اتوماتیک کمپکت قابل تنظیم ال اس یا (Adjustable) که خود به دو دسته تقسیم می شوند:

– کلید اتوماتیک کمپکت قابل تنظیم حرارتی – مغناطیسی ال اس

– کلید اتوماتیک کمپکت قابل تنظیم الکترونیکی ال اس

جریان کلیدهای اتوماتیک قابل تنظیم، از 0.6 یا 0.8 تا 1 برابر جریان بار کامل قابل تنظیم می باشد.

فروش کلید اتوماتیک کمپکت ال اس

کلیدهای اتوماتیک ال اس در دو تیپ Metasol و Susol تولید و عرضه می شوند. و دارای استانداردهای بین المللی IEC 60947-2، IEC 60947-1  ، GB 14048-2  می باشند. جریان نامی این کلیدها از 16 تا 1600A می باشد. انواع این کلید اتوماتیک ال اس به شرح ذیل در فروشگاه ولتا کالا عرضه می گردد.

 1. کلید اتوماتیک LS سری متاسول دارای رنج جریانی 30 تا 1200 آمپر با پیشوند AB  قابل شناسایی می باشند.
 2. کلید اتوماتیک LS سری سوسول دارای رنج جریانی 16 تا 1600 آمپر با پیشوند TD، TEو TS قابل شناسایی می باشند.
 3. کلید اتوماتیک LS سری سوسول UL  که دارای رنج جریانی 15 تا 1200 آمپربا پیشوند UTE و UTS   قابل شناسایی می باشند.

مشخصات فنی MCCB سری متاسول(METASOL)

 • دارای جریان نامی 30 تا 1200 آمپر
 • دارای ظرفیت شکست 10 تا 85 کیلو آمپر
 • در سایزهای فریم 30AF, 50AF, 60AF, 100AF, 125AF, 250AF, 400AF, 600AF, 800AF
 • تعداد پل: دو پل ، سه پل و 4 پل
 • دارای استاندارد های اروپا CB IEC 60947-1, IEC 60947-2 و GB 14048.2 CCC
 • دارای لوازم جانبی از جمله کنتاکت های کمکی، رله شنت، رله آندر ولتاژ و کنتاکت آلارم

مشخصات فنی MCCB سری سوسول(SUSOL)

 • دارای جریان نامی 16 تا 1600 آمپر
 • دارای ظرفیت شکست 37 تا 150 کیلو آمپر
 • دارای سایزهای فریم 100AF, 160AF, 250AF, 400AF, 600AF, 800AF, 1000AF, 1250AF, 1600AF
 • تعداد پل: دو پل ، سه پل و 4 پل
 • دارای واحد های قطع کننده حرارتی-مغناطیسی و الکترونیکی به شرح زیر می باشد

قطع کننده حرارتی و مغناطیسی ثابتftu

قطع کننده حرارتی قابل تنظیمfmu

قطع کننده مغناطیسی قابل تنظیمmtu

قطع کننده حرارتی و مغناطیسی قابل تنظیمATU

قطع کننده خطای الکترونیکی استانداردETS

قطع کننده خطای الکترونیکی  رله اضافه جریان ocr

قطع کننده خطای الکترونیکی  چند کاره ETM

 • دارای استانداردهای IEC 60947-2 CB وGB 14048.2 CCC

مشخصات فنی MCCB سری سوسول UL(SUSOL)

 • دارای جریان نامی 15 تا 1200 آمپر
 • دارای ظرفیت شکست 25 تا 100 کیلو آمپر
 • ظرفیت شکست سرویس100 درصد
 • دارای سایزهای فریم 100AF, 150AF, 250AF, 400AF, 600AF, 800AF, 1200AF
 • تعداد پل: دو پل ، سه پل
 • دارای واحد قطع حرارتی – مغناطیسی FTU, FMU, ATU, MCP
 • دارای واحد قطع الکترونیکی ETS, ETM, OCR
 • دارای استانداردهای UL489, CSAوIEC 60947-2 CB و همچنین دارای استاندارد 1E برای کاربردهای نیروگاه هسته ای

عملکرد کلید LS MCCB

در کلید اتوماتیک(MCCB)  ال اس دو مکانیزم وجود دارد. مکانیزم اول که به آن بیمتال گفته می شود و دارای یک تیغه از دو عنصر فلز با ضریب انبساط طولی معمولا از جنس آهن و برنج ساخته شده است. که در اثر گرم شدن به واسطه اضافه جریان، خم می شود و مدار را قطع می کند.

دومین مکانیزم کلید های کمپکت ال اس ، مکانیزم مغناطیسی است که از یک سیم پیچ و هسته مغناطیسی به صورت سری تشکیل شده است، که در مسیر جریان قرار گرفته، و در اثر اتصال کوتاه با جریان در سیم پیچ، یک آهنربای الکتریکی قوی ایجاد می کند، که در نهایت باعث می شود تیغه های مسیر جریان، جذب شده و موجب تغییر در وضعیت آن می شود.

مزایا و ویژگی های کلید های کمپکت LS

برخی از ویژگی های کلیدهای MCCB  ال اس به شرح ذیل می باشد.1.

 •    پوسته پلاستیکی

کلید اتوماتیک ال اس دارای یک قاب پلاستیکی است که برای عایق کردن و محافظت از اجزای داخلی طراحی شده است. و معمولاً از مواد با مقاومت بالا در برابر آتش ساخته می شود، که ایمنی و اطمینان را برای اجزای مدار شکن تضمین می کند.

 • رنج جریانی قابل تنظیم کلید های اتوماتیک کمپکت ال اس

کلیدهای اتوماتیک ال اس طیف گسترده ای از درجه بندی های جریان را دارند که باعث انعطاف پذیری آنها برای کاربردهای مختلف شده است. این رنج جریانی، حداکثر جریانی را که MCCB می تواند بدون خاموش شدن تحمل کند، را مشخص می کند.

 • محافظت در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه

کلید های کامپکت ال اس برای شناسایی و قطع جریان های بیش از حد ناشی از اضافه بار یا اتصال کوتاه طراحی شده اند و مدار و تجهیزات الکتریکی را از آسیب های جدی ناشی از آنها حفاظت می کنند.

 • مکانیزم تریپ

MCCB LS برای تشخیص شرایط غیر عادی از ترکیب تریپ حرارتی و مغناطیسی استفاده می کند. مکانیزم حرارتی به جریان اضافه بار پاسخ می دهد، و مکانیزم تریپ مغناطیسی به مدارهای اتصال کوتاه یا جریان های خطای زیاد، واکنش نشان می دهد.

 • نشانگر تریپ

کلید های اتوماتیک ال اس اغلب دارای یک نشانگر تریپ هستند که قطعی مدار را نشان می دهند. این نشانگر برای عیب یابی و کمک به علت تریپ مورد استفاده میگیرد.

 • عملکرد دستی و اتوماتیک

MCCBهای ال اس دارای دستگیره یا اهرم برای قطع و وصل است. این اهرم جهت کنترل روشن/خاموش و تنظیم مجدد پس از خاموش شدن بکار می روند. همچنین نوع قابل تنظیم این کلیدها، برای عملکرد خودکار پشتیبانی می کنند.

 • لوازم جانبی و کنتاکت ها کمکی

MCCB های ال اس دارای لوازم جانبی مختلفی مانند موتور که برای کنترل اتوماتیک و بعضا از راه دور مورد استفاده قرار می گیرد، کنتاکت های کمکی، رله های شنت و رله های آندر ولتاژ هستند.

 • حفاظت IP

MCCB های ال اس برای کاربردهای خاص مانند، محیط های دریایی دارای ویژگی های اضافی هستند که از آن در برابر خوردگی، رطوبت، گرد و غبار، یا محیط های انفجاری محافظت می کند.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا