برترین های کسب وکار ایرانیلوازم خانگی

تفاوت ورق طلا با رنگ در مبلمان

فرق مبل ورق طلا با رنگ + قیمت ورق طلا

(ورق طلا برای مبلمان) رنگ مبلمان از نکات مهم در انتخاب می باشد که به دو دسته تقسیم می گردد:

 • رنگ چوب طبیعی
 • رنگ چوب پوششی

رنگ های طبیعی یا چوب نما

مدل اول، رنگ هایی می باشند که می توانیم در آن بافت چوب و موج و گره چوب را به وضوح ببینیم و اصطلاحا به آن ها رنگ های چوب نما یا رنگ طبیعی نیز می گویند. نمونه رنگ های چوب نما یا طبیعی، رنگ فندقی، گردویی و ماه گونی و خودرنگ بوده که هر کدام بسته به سلیقه می تواند سیر یا روشن باشد.

رنگ های پوششی مبلمان

در این دسته شما نمی توانید به هیچ وجه بافت و گره یا موجی در چوب مشاهده کنید ولی این مدل ها علاوه ر رنگ زیبایی که دارند از جذابیت ویژه و تنوع زیادی نیز برخوردار هستند. مبلمان ورق طلا یا همان مبلمان طلا کاری شده جزو این دسته از مبلمان هستند که در ادامه به توضیح این مدل از مبلمان می پردازیم.

ورق طلا برای مبل

این مدل از مبلمان طلا‎کاری شده تفاوت محسوسی با مبل های رنگ شده با رنگ پوشش طلایی دارند. جلای فلزی درخشان و انعکاس نور خیره کننده مختص مبل های طلا کاری شده می باشد. رنگ‎ کاری مبلمان با رنگ های پوششی طلایی و لایه محافظ یکی از انواع رنگ های چوب می باشد که البته زیبایی خاص خود را دارد.

ولی این روش رنگ کاری پس از مدتی کدر گردیده و جلا و زیبایی روزهای اولیه خود را از دست می دهد. اما طلا‎ کاری مبلمان و چوب کاملا متفاوت می باشد در طلا کاری مبل ورق های فلزی بسیار نازک ( در حد نانومتر ) که عمدتا طلایی رنگ را با چسب های ویژه ای بر روی قسمت های چوبی مبل با دقت و ظرافت ویژه ای می چسبانند.

و نتیجه کار بسیار زیبایی را به ارمغان می آورند. نکته مهم دیگر در ارتباط با روکش طلای مبل این است که انتخاب پارچه مبل را برای شما بشدت آسان می کند. تقریبا هر رنگی با رنگ طلایی ترکیب می شود. پیدا کردن پارچه های طلایی رنگ کمی دشوار می باشد. اما اگر بدنبال چرم مصنوعی با رنگ طلایی هستید آسان تر آنرا خواهید یافت.

مزایا ورق طلا برای مبل

 • ورق کاری مبل نسبت به رنگ های پوششی دوام بیشتری دارد.
 • جلای فلزی و طلایی آن واقعا مسحور کننده و چشم نواز می باشد.
 • نظافت آن آسان تر بوده و با یک دستمال خشک براحتی درخشان می گردد.
 • شرایط آب و هوایی ( رطوبت ) باعث پوسته پوسته شدن مبل طلا کاری نمی شود.
 • درخشندگی و زیبایی طلا کاری مبلمان ماندگار است.

هزینه طلا کاری مبل

طلاکاری مبلمان نسبت به رنگ های چوب و رنگ پوششی طلایی بیشتر استو تقریبا 2 تا 3 برابر است. هر چه قسمت های منبت کاری شده مبل بیشتر باشد، دقت و ظرافت بیشتری را طلب می کند. ورق های مخصوص طلا کاری مبل وارداتی می باشند و همین موضوع تاثیر زیادی بر روی قیمت نهایی دارد.

انواع ورقه طلا بر روی مبلمان

ورق طلای ورقه ای

در هنگام استفاده از این ورق ها از چسب مخصوص ورق طلا استفاده نمایید تا استحکام کافی بین ورق طلا و سطح مورد نظر شما ایجاد گردد. این ورق ها بدون در نظر گرفتن عیاردار بودن و یا تزیینی بودنشان، از براقیت بسیار بالا و جذابی برخوردار بوده و قابل استفاده روی هر سطح با هر اندازه و جنسی هستند.

عمر و مدت زمان سالم ماندن اثر یکی دیگر از ویژگی هایی است که با آن می توان به کیفیت یک جنس نسبت داد. عمر ورق طلا ها بسته به شرایط مختلف، متفاوت می باشد. اگر ورق طلا به طور اصولی و با موادی با کیفیت به سطح بچسبند و پس از آن در شرایط مناسب نگه داری می شوند، به طوری که می توانند هزاران سال بدون تغییر در رنگ و شکل، دوام خود را حفظ نمایند.

ورق طلای مایع

برخلاف ورق طلای معمولی که از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفت ورق طلای مایع جزء متریال هایی می باشد که عمر چندانی از ساخت و ابداع آن نمی گذرد. پایه این ماده آب بوده و از یک فرمولاسیون خاص ساخته می شود. این به آن معناست که حلال آن آب می باشد و توسط آب رقیق و قابل استفاده می شود.

از ویژگی های منحصر به فرد این ماده این است که رنگ بسیار جذاب و زیبایی دارد. بدین صورت که پس از استفاده از آن، رنگی بسیار نزدیک به رنگ های طبیعی فلزات ایجاد می کند. برای مثال رنگ طلایی آن بسیار نزدیک به زنگ ورق طلای ورقه ای می باشد.

تفاوت عمده و قابل توجه ورق طلای مایع نسبت به ورق طلا این است که این نوع ورق طلا در کد رنگ های متفاوتی در بازار موجود است که بسته به نوع کارتان میتوانید از کد رنگ های متفاوت استفاده کنید. بدین ترتین برای خلق کارهای چشم نواز گزینه های بیشتر و متفاوت تری نسبت به ورق طلا ی ورقه ای دارید.

نکات مهم پیش از خرید مبلمان

 • سبک مدرن یا کلاسیک بودن مبلمان خود را انتخاب نمایید.
 • شکل ظاهری کار که شامل کلاف و فرم کلی و اندازه کار می باشد باید با توجه به فضای منزل تان انتخاب گردد.
 • نوع چوب و کیفیت آن که مهم ترین گزینه برای انتخاب مبلمان می باشد.
 • رنگ چوب و پتینه های کار شده روی مبل
 • پارچه و رویه کوبی مبل
 • قیمت تمام شده مبلمان

تفاوت ورق طلا و ورق طلا مایع

شاید تا کنون برای شما هم سوال پیش آمده باشد که تفاوت ورق طلا با ورق طلای مایع چیست، موارد کاربرد آنها چیست و تحت چه شرایطی مجبور به انتخاب بین این دو مدل ورق طلا میشویم؟ در این مقاله به طور مختصر ویژگی های هرکدام از این دو نوع ورق طلا را بیان میکنیم و به بررسی شباهت ها و تفاوت های این دو نوع ورق طلا میپردازیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

ورق طلای تزئینی

ورق طلا، لایه ی نازک فلزی است که بسته به رنگ و جنس ورق طلا با ترکیب متفاوتی از فلزاتی مانند طلا، مس، نقره، پالادیوم و پلاتین تشکیل شده است. اگرچه از دوران باستان این ماده مورده استفاده قرار میگرفته است، فرآیند تولید این ماده از گذشته تا به امروز دچار تغییر و تحولاتی شده است. برخلاف گذشته که تمامی فرایند تولید ورق طلا به صورت دستی انجام میشد، امروزه تمام فرایند به صورت کاملا اتوماتیک انجام میپذیرد و سپس در اختیار افراد قرار میگیرند.

ورق طلای ورقه ای به دو صورت عیاردار و تزیینی در بازار عرضه میشود. همانطور که از اسم آنها نیز پیداست ورق طلای عیاردار دارای درصدی طلای خالص میباشد که به نسبت قیمت آن از ورق طلای تزیینی بالاتر میرود. برگه های ورق طلا ضخامت بسیار کمی دارند و کار کردن با آنها نیازمند مقداری دقت و حوصله است. به دلیل داشتن ضخامت بسیار کم، ورق طلا به تنهایی به سطح نمیچسبد و با کمترین نیرو و فشار از سطح جدا میشود.

ورق طلای ورقه ای

بنابراین باید در هنگام استفاده از این ورق ها از چسب مخصوص ورق طلا استفاده کنید تا استحکام کافی بین ورق طلا و سطح مورد نظر شما ایجاد شود.

این ورق ها بدون در نظر گرفتن عیاردار بودن و یا تزیینی بودنشان، از براقیت بسیار بالا و جذابی برخوردار هستند و قابل استفاده روی هر سطح با هر اندازه و جنسی میباشند. کار کردن با ورق طلا آسان است که شما میتوانید با دیدن آموزش های مربوط به ورق طلا نحوه استفاده و طریقه چسباندن آنها را یاد بگیرید. اما نکته ی منفی این ورق ها این است که به راحتی بر روی سطح های دارای طرح پیچیده قابل استفاده نیستند و نیاز به مقداری تبحر و تجربه دارد. (مانند برخی نقوش به کار رفته در مبل ها و یا مجسمه ها) در این موارد چسباندن آنها کمی دشوار و زمانبر میشود و به ابزاری خاص به نام مهره عقیق نیز نیازمند میشوید.

لازم به ذکر است تمامی توضیحات داده شده نشانگر این نیست که این کار محال و یا غیر ممکن است، بلکه لازمه ی آن دقت و تجربه ی بالا در این زمینه است. در این صورت میتوانید آثار فاخری نیز خلق کنید.

عمر و مدت زمان سالم ماندن اثر یکی دیگر از ویژگی هایی است که با آن میتوان به کیفیت یک جنس امتیاز داد. عمر ورق طلا ها بسته به شرایط مختلف، متفاوت است. اگر ورق طلا به طور اصولی و با موادی با کیفیت به سطح چسبیده شود و پس از آن در شرایط مناسب نگه داری شود، میتواند هزاران سال بدون تغییر در رنگ و شکل، دوام داشته باشد. همانطور که عکس نشان میدهد آثار بجامانده از مصریان باستان به دلیل اینکه در جای مناسب و در شرایط آب و هوایی خاص نگه داری شده بودند بیش از 5000 سال عمر کرده و درصد کمی از کیفیت اولیه ی آن کاهش پیدا کرده است.

ورق طلای مایع

برخلاف ورق طلای معمولی که از دیرباز مورد استفاده قرار میگرفت ورق طلای مایع جزء متریال هایی است که عمر چندانی از ساخت و ابداع آن نمیگذرد. این ماده آب پایه است و از یک فرمولاسیون خاص ساخته شده است. این به آن معناست که حلال آن آب میباشد و توسط آب رقیق و قابل استفاده میشود.

از ویژگی های منحصر به فرد این ماده این است که رنگ بسیار جذاب و زیبایی دارد. بدین صورت که پس از استفاده از آن، رنگی بسیار نزدیک به رنگ های طبیعی فلزات ایجاد میکند. برای مثال رنگ طلایی آن بسیار نزدیک به زنگ ورق طلای ورقه ای میباشد.

تفاوت عمده و قابل توجه ورق طلای مایع نسبت به ورق طلا این است که این نوع ورق طلا در کد رنگ های متفاوتی در بازار موجود میباشد که بسته به نوع کارتان میتوانید از کد رنگ های متفاوت استفاده کنید. بدین ترتین برای خلق کارهای چشم نواز گزینه های بیشتر و متفاوت تری نسبت به ورق طلا ی ورقه ای دارید.

در هنگام کار کردن با ورق طلای مایع شما میتوانید شبیه رنگ های متداول که در کارهای هنری استفاده میشوند، از آن استفاده کنید. منظور از این جمله این است که میتوانید به آسانی از یک قلمو برای پخش کردن رنگ و اعمال آن روی سطح کمک بگیرید. البته ویژگی های این ماده بسیار منحصر به فرد است و با رنگ های معمول متفاوت میباشد. زیرا ورق طلای مایع همانطور که بالا اشاره شد آب پایه است.

یعنی این ماده برخلاف رنگ های معمول با آب به راحتی رقیق میشود و پس از کار کردن با آن، قلمو را میتوان به راحتی با آب بشویید بدون اینکه نگران خرابی و رنگ گرفتن قلموی خود باشید. ویژگی خاص این ماده که آن را در بین هنرمندان بسیار محبوب کرده است، این است که برخلاف رنگ های صنعتی بدون بو میباشد. بدین ترتیب به راحتی در هر فضایی مخصوصا فضاهای بسته میتواند از آن استفاده کنید.

موضوع دیگری که همیشه در مقایسه ی اجناس مختلف در نظر گرفته میشود، بحث هزینه و مقدار بودجه ی پرداختی توسط مصرف کننده میباشد. در مقایسه با ورق طلا ی معمولی میتوان گفت هزینه­ پرداختی برای این محصول طور چشمگیری کمتر است و میتوان گفت این محصول بسیار مقرون به صرفه میباشد. بدین صورت اگر بخواهید یک سطح یکسان را با ورق طلا ورقه ای و ورق طلای مایع پوشش دهید، هزینه ی صرف شده برای تهیه ی متریال اولیه برای ورق طلای مایع بسیار کمتر از ورق طلای ورقه ای میباشد.

برای مثال اگر برای پوشش یک مجسمه نسبتا بزرگ به دو بسته ورق طلا ورقه ای نیاز داشته باشید، میتوانید با یک قوطی از ورق طلای مایع همان مجسمه را با کیفیتی نسبتا مشابه پوشش دهید. بدین صورت با چک کردن و مقایسه ی هزینه های ورق طلای مایع و ورق طلا ی ورقه ای پی میبرید که کدام روش برای شما هزینه ی کمتری را در برمیگیرد.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا