روش محاسبه قیمت گوشواره طلا و اصالت آن

اجرت ساخت طلا چقدر است و چگونه درصد اجرت طلا محاسبه میشود؟

اجرت ساخت طلا گردنبند چشم و نظر گالری پرسته؟ محاسبه اجرت ساخت طلا؟ طلا با اجرت بخریم یا بدون اجرت؟ طلای کم اجرت چیست؟ این سوال برای همه پیش آمده که هنگام محاسبه قیمت نهایی قطعه طلا و جواهری که قصد خرید آن را دارید، متوجه تفاوت قیمتی شده باشید یا حتی این به ذهنتان برسد که شاید طلا فروش سر شما کلاه بگذارد !

اما وقتی که زمان پرداخت هزینه مدل انتخابی فرا می رسد به جز هزینه وزن خود طلا هزینه های دیگری مانند اجرت ساخت و دستمزد هم پیدا می شود ، که بعضی سایت ها برای محاسبه فرمول هایی معرفی کرده اند که اگر کسی با این موضوعات آشنایی نداشته باشد امکان دارد قیمتی که خود شما محاسبه کرده اید بعدا قیمتی که طلا فروش به شما می گوید یکی نباشد و آن موقع به فکر می روید که کدام درست می باشد. امروز تا پایان در مجله پرسته تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا درمورد اجرت طلا و روش محاسبه به زبان ساده توضیح دهیم.

هر زمانی که برای خرید طلا اقدام می کنید معمولا قیمت نهایی که از شما دریافت می کنند حدود 25 در صد بالاتر از قیمت طلای خالص می باشد که این اختلاف به عوامل مختلفی بستگی دارد : ( مالیات بر ارزش افزوده ، سود اختصاصی واحد صنفی ، اجرت ساخت )

اجرت ساخت طلا در واقع همان سود طلا ساز یا طلا فروش بابت ساخت و طراحی طلا دریافت می کند و این عدد به قیمت خام یک گرم طلا افزوده می شود که میزان اجرت طلا برای قطعه هایی با طرح ها و مدل های مختلف متفاوت بوده و این تفاوت به نوع طراحی و تراشکاری و به کار بردن نگین ها و سنگ های قیمتی بر روی قطعه بستگی دارد.

اجرت ساخت طلا چقدر است ؟

این هم به خاطر داشته باشید که این اجرت را فقط در خرید طلای نو پرداخت می شود که دلیل آن سود دهی به فروشنده است که هنگام فروش هر گونه طلا این هزینه از طرف خریدار به شما پرداخت نمی شود چون دیگر طلا ی شما نو نیست و دست دوم محسوب می شود . پس قبل از خرید طلا از فروشنده بپرسید که اجرت ساخت برای هر گرم از این طلا چقدر می باشد و همچنین باید حواستان به فاکتور خرید طلا هم باشد که آیا اجرت گفته شده در هنگام خرید با نوشته در فاکتور که به صورت جدا از قیمت خام طلا قید شده مطابقت دارد .

حواستان به فرق طلا و جواهر هم باشد که ضرر نکنید .

روش های مختلف محاسبه اجرت ساخت طلا

روش اجرت ساخت طلا در هر حالت به 3 روش صورت می گیرد که در پایین ما برای شما به صورت آسان و کامل بازگو خواهیم کرد .

1. اجرت ساخت درصدی

اجرت ساخت بعضی از ها به صورت درصدی حساب می شود یعنی اگر طلافروش به شما گفت اجرت قطعه انتخاب شده شما 30 درصد می باشد به این معنا است که 30 درصد از قیمت طلای خام را محاسبه و به عنوان اجرت ساخت بر مبلغ نهایی اضافه می کنند .

اینگونه می گوییم که قیمت یک گرم طلای 18 عیار 1,300,000 تومان است و اجرت طلایی که انتخاب کرده اید 20 درصد قیمت طلاست اینگونه می شود که اجرت ساخت طلای انتخابی شما برابر با 260,000 تومان که یک در صد گیری شما می توانید اجرت ساخت طلا را محاسبه کنید این را هم به یاد داشته باشید که با کاهشی شدن و افزایشی شدن قیمت یک گرم طلا درصد اجرت ساخت هم تغییر می کند و ثابت نیست .

قیمت نهایی اجرت ساخت = 30%  × قیمت روز 1 گرم طلای 18 عیار

2. اجرت ساخت به تومان

در این روش طلا ساز ها نرخ ثابتی به تومان برای اجرت ساخت اعلام می کنند این با توجه به زحمتی که برای تراشکاری و پیاده سازی طرح و … است در چنین شرایطی به ازای هر گرم وزن طلا مبلغ مشخصی در نظر گرفته می شود که این مبلغ را در وزن طلا ضرب می شود که مزیت این روش نسبت به روش قبل این است که قیمت اجرت با کاهشی و افزایشی شدن قیمت طلا تغییر نمی کند .

3. اجرت ساخت درصدی و به تومان

در این روش با هر دو روش اجرت طلا را محاسبه می کنند ، هم در صدی و هم به تومان . اگر طلا فروش از این روش استفاده کند در مرحله اول نرخ طلای خام در مقدار درصد ضرب می شود و مقدار عدد نرخ تومان اجرت به آن اضافه می شود در نهایت عدد به دست آمده به عنوان اجرت ساخت طلا به مشتری اعلام می شود .

اجرت ساخت به تومان و در صد = نرخ تومان  + نرخ در صدی  × نرخ طلای خام

طلا را با اجرت بخریم با بدون اجرت؟

اگر منظور شما از خرید طلا فقط برای سرمایه گذاری است می توان با خرید طلاهای دست دوم که بابت هیچ کدام آن ها اجرت ساخت پرداخت نمی کنید خریداری کنید و در فروش آن ها خیالی آسوده داشته باشید از بابت پرداخت نکردن هیچگونه اجرتی . ولی اگر قصد شما از بابت خرید طلاها با مد روز و با توجه به پوشش و استایل خود بخواهید در این صورت طلای نو خریداری می کنید و اجرت ساخت هم پرداخت می کنید .

طلای کم اجرت

طلای کم اجرت طلای است که به دلایل مختلف در زمان ساخت یا فروش دچار مشکلاتی شده که با توجه به نو بودن طلا آن را با اجرت کم به فروش می رسانند که این نوع طلاها هم مانند بدون اجرت یا دست دوم ها نیز برای سرمایه گذاری مناسب است .

فروشگاه پرسته

پرسته با داشتن سابقه درخشان در طراحی و ساخت طلاهای دست سازه خاص و چشم نواز به مشتریان همیشگی خود ثابت کرد که تمامی مدل ها و طرح های ساخته شده در گالری با بهترین و مواد در بازار است و با سود کم به فروش می رساند .

فروشگاه پرسته با داشتن بصورت اختصاصی این فرصت را برای کسانی که سنگ قیمتی یا طرح خاصی دارند را  می توانند با پرسته با واقعیت تبدیل کنند مشاوران تیم پرسته برای مشاوره همیشه آماده پاسخ گویی شما عزیزان می باشند .

خرید طلای نگین دار یا جواهر

نگین های دو دسته هستند اصل و بدل که بر روی جواهرات به کار می روند اگر نگین ها اصل نباشند آن ها را از طلا جدا کرده و خود طلا را وزن می کنند تا آن را برحسب قیمت روز طلای خام محاسبه کنند ولی در صورتی که نگین به کار رفته اصل باشد قیمت سنگ به کار رفته در جواهر را با توجه به ارزش روز آن ها را بطور جداگانه محاسبه می کنند و به یاد داشته باشید که جواهر برای فروش خود را نزد همان جواهر فروشی که خرید کرده اید ببرید .

یکی از مهم ترین سؤالاتی که پیش از خرید طلا برای خریدار پیش می آید چگونگی نحوه محاسبه قیمت طلاست. حتماً برای شما هم پیش آمده که قیمت یک قطعه طلا را با توجه به نرخ روز هر گرم طلای 18 عیار محاسبه کنید اما در طلافروشی با عدد و رقم دیگری روبرو شوید.

معمولاً در گالری های طلافروشی می بینیم که فروشنده برای محاسبه قیمت طلا چندین عدد را با هم جمع و در عددی ضرب می کند و در آخر مبلغ نهایی را به ما می گوید. این مبلغ معمولاً با چیزی که خودمان محاسبه کرده ایم زمین تا آسمان تفاوت دارد . به نظر شما دلیل این امر چیست ؟ قبل از جواب دادن به این سوال باید عوامل تاثیر گذار بر قیمت طلا را بدانید.

چه عواملی در نحوه محاسبه قیمت طلا تاثیر دارد؟

1.انس طلا:

اونس (مخفف: oz) از واحدهای جرم است. Oz سرواژهٔ «ounce» است.واحد «اونس» در دستگاه های گوناگون، همچون یکاهای انگلیسی، یکاهای سلطنتی و دستگاه یکاهای معمول ایالات متحدهٔ آمریکا کاربرد داشته است و در هر یک از این دستگاه ها وزن متفاوتی دارد. برای اطلاع بیشتر در مورد کلیک کنید.

2.اجرت طلا:

اجرت طلا همان دستمزدی است که طلاساز بابت ساخت و پرداخت هر قطعه طلا دریافت می کند و این مبلغ به قیمت خام هر گرم طلا اضافه می شود. هر طلاساز برای مدل های گوناگون طلا اجرت متفاوتی را طلب می کند.اجرت ساخت به دو روش ریالی و درصدی محاسبه میشود.در محاسبه درصدی اجرت ساخت طلا، طلافروش درصدی از قیمت خام طلا را به عنوان اجرت ساخت در نظر می گیرد. در این روش، اجرت ساخت با نوسان قیمت هر گرم طلا کم و زیاد می شود.

3.مالیات و ارزش افزوده :

طی سال های گذشته حذف مالیات بر ارزش افزوده طلا در مجلس مورد بررسی قرار گرفت و تصویب هم شده بود اما شورای نگهبان ایراداتی به آن وارد کرد و دوباره به مجلس ارجاع شد. اما در نهایت این قانون 12 تیر امسال اصلاح، تصویب و به دولت ابلاغ شد. برای اطلاع بیشتر از کلیک کنید.

فرمول کلی نحوه محاسبه طلا

قیمت طلا x یا + اجرت ساخت x وزن طلا x سود طلا فروش( 7%) و مالیات بر ارزش افزوده( 9%)

استفاده از این فرمول با مثال:

قیمت طلا : 1.250.000

اجرت ساخت: 15%

وزن طلا : 2.500 گرم

سود و مالیات: 7%+9%=16%

نکته: اعداد برای درک بهتر به صورت رند انتخاب شده اند

نحوه محاسبه طلا به روش جدید:

قیمت یک گرم طلا با اجرت سود فروشنده=( قیمت یک گرم طلا + اجرت هر گرم طلا + 7% سود فروشنده)

مبلغ مشمول مالیات طلا = (قیمت یک گرم طلا با اجرت و سود فروشنده _ قیمت یک گرم طلا) ضرب در 9% مالیات بر ارزش افزوده

قیمت فروش طلا =(قیمت یک گرم طلا + اجرت هر گرم + 7%سود فروشنده + مبلغ مشمول مالیات طلا ) ضرب در وزن کل طلا

دکمه بازگشت به بالا