تعداد قطب های الکتروموتور سه فاز و تک فاز

الکتروموتور سنکرون چیست؟

الکتروموتور سنکرون ( Synchronous motor ) یک مکانیزم الکتریکی است که میدان مغناطیسی استاتور و روتور دارد. در مهندسی برق، سرعت سنکرون سرعت موتور است که در آن سرعت میدان مغناطیسی دوار استاتور و روتور برای تولید گشتاور مورد نیاز یکسان است. سرعت سنکرون را می توان با تغییر فرکانس خط و تعداد قطب های یک موتور AC تنظیم کرد. به طور مشابه، فرکانس تعداد سیکل های مثبت و منفی منبع AC ورودی در هر ثانیه است.

نحوه تغییر سرعت الکتروموتور القایی چگونه است؟

سرعت مورد نیاز را می توان با تنظیم فرکانس منبع تغذیه یک موتور AC بدست آورد. تعداد قطب ها تعداد کل قطب های مغناطیسی است که در یک استاتور برای تولید یک میدان مغناطیسی دوار قرار می گیرند. سرعت مورد نیاز را می توان با تنظیم تعداد قطب های مغناطیسی استاتور یک موتور سنکرون AC بدست آورد.

در بیشتر مواقع، پلاک‌های موتور حاوی اطلاعات تعداد قطب‌ها نیستند. تعداد قطب های یک موتور را می توان از روی سرعت سنکرون و فرکانس نامی آن محاسبه کرد. که در ادامه به روش محاسبه درست این مورد اشاره خواهیم کرد.

نحوه محاسبه تعداد قطب الکتروموتور

برای محاسبه تعداد قطب های یک الکتروموتور نیاز به اطلاعات زیر داریم که با  نماد های زیر مشخص میشود:

  • سرعت نامی الکتروموتور (s)
  • فرکانس کاری الکتروموتور ( f )

شما میتوانید با داشتن اطلاعات بالا در مورد الکتروموتور خود و طبق فرمول زیر تعداد قطب های الکتروموتور خود را محسابه نمایید:

P=120f/s

و همچنین میتوانید با مراجعه به بخش اطلاعات فنی الکتروموتو فروشگاه اینترنتی مانند آپ صنعت با لینک به صورت کامل تمامی اطلاعات فنی و قیمت در مورد الکتروموتور القایی را بدست آورید.

جدول سرعت الکتروموتور براساس فرکانس برق

سرعت ذکر شده در فرمول بالا بر اساس rpm میباشد که بر اساس فرکانس موتور این سرعت متفاوت خواهد بود که در جدولی که در ادامه ارائه میشود  سرعت الکتروموتور در فرکانس مختلف ذکر شده است.

سرعت الکتروموتور در 60 هرتز سرعت الکتروموتور در 50 هرتز
3600 3000
1800 1500
1200 1000
900 750
720 600
600 500
450 375
300 250

بنابراین سرعت الکتروموتور به طور مستقیم با فرکانس تغذیه و با تعداد قطب های موتور نسبت معکوس دارد.

دکمه بازگشت به بالا