تکنولوژیبرترین های کسب وکار ایرانی

قطعه الکتریکی چیست؟

قطعات الکترونیکی شامل قطعات مختلفی می باشند که در مدارهای الکترونیکی به کار برده می شوند و هر کدام از آن ها وظیفه خاص خود را دارند؛ اگر در مدارها از این قطعات استفاده نشود قطعاً نمی توان عملکرد خوبی دریافت کرد یا به عنوان یک مدار کامل به شمار نمی روند.

نمونه های مختلف قطعات الکترونیکی شامل خازن ها، دیودها، مقاومت ها و… هستند. قطعات الکترونیکی در مدار های الکترونیکی و الکتریکی به عنوان اجزای اصلی محسوب می شوند و قطعات گسسته ای می باشند که حداقل ۲ ترمینال دارند و استفاده از آنها به منظور اتصال به مدار صورت می گیرد.

می‌توان گفت که قطعات الکترونیکی با توجه به اکتیو، پسیو و الکترومکانیکی بودن آن ها طبقه بندی می گردند؛ قطعات الکترونیکی اکتیو به منظور تقویت سیگنال های الکتریکی برای تولید انرژی الکتریکی به کار برده می شوند و هدایت آنها از طریق منبع الکتریکی می باشد. قطعات اکتیو شامل ترانزیستور ها، مدار مجتمع یا ای سی و اسیلاتور هستند و دارای کیفیت های متفاوتی می باشند.

قطعات الکترونیکی پسیو به منبع تغذیه متکی نمی باشند و استفاده ای از انرژی مدار الکترونیکی ندارند پس نمی توان گفت که آنها را تقویت می‌کنند اما تغییر جریان یا ولتاژ را می توانند انجام بدهند. این قطعات عموماً دارای دو ترمینال هستند و اجزای مثل مقاومت، خازن، سلف و…. را شامل میشوند.

قطعات الکترومکانیکی به منظور ایجاد تغییرات مکانیکی از یک سیگنال الکتریکی استفاده می نمایند؛ می توان اینگونه گفت که برای ایجاد یک مقدار مغناطیسی از جریان الکتریکی استفاده می کنند تا حرکت فیزیکی انجام گردد. در این قطعات از رله ها و کلیدها در انواع متفاوتی استفاده می شود. پس دستگاه هایی که فرایند مکانیکی و الکتریکی دارند را می توان جز قطعات الکترونیکی محسوب کرد.

فروشگاه شایسته الکترونیک

فروشگاه شایسته الکترونیک به عنوان یکی از بهترین فروشگاه های محسوب می‌شود که تامین کننده قطعات الکترونیک می باشد؛ اگر تصمیم دارید تا برای خرید قطعه الکترونیکی در نمونه های مختلف اقدام کنید یا به دنبال یک قطعه خاص می باشید کافیست که سری به فروشگاه شایسته الکترونیک بزنید و به راحتی به قطعه الکتریکی خود دسترسی داشته باشید.

قطعات الکترونیک و کاربرد آنها

قطعات الکترونیکی شامل نمونه های مختلفی می باشد و در ادامه به اصلی‌ترین آنها اشاره شده است:

مقاومت: قطعه الکتریکی مقاومت به قطعه گفته می‌شود که در برابر جریان الکتریکی مقاومت بالایی نشان می دهد و در مدارهای الکترونیکی منجر به محدود شدن حرکت الکترون خواهد شد. این قطعه الکتریکی پسیو میباشند به نوعی که تولید توان الکتریکی را نمیتوانند انجام بدهند و تنها به عنوان مصرف کننده توان هستند؛ در تمام مدار های الکتریکی قطعه مقاومت وجود دارد و جزء یکی از پر کاربرد ترین ها به شمار می رود.

توجه داشته باشید که قطعات الکترونیکی وقتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند می توانند در یک مدار جریان را هدایت نمایند و کنترل آن را انجام بدهند تا فرایند معینی همانند انتقال داده و تقویت سیگنال ها و… اجرا شود؛ در لوازم الکترونیکی همانند رایانه‌های شخصی، اسکنرها، ماشین حساب ها و… قطعات الکترونیکی به کار برده می شود و البته کاربرد های دیگری نیز در خصوص قطعات الکترونیکی وجود دارد که می‌توان به انواع سیستم های صوتی و تصویری همانند هدفون، تلویزیون و… اشاره نمود.

خازن: خازن یکی دیگر از نمونه قطعه الکتریکی محسوب می شود که وظیفه ذخیره انرژی الکتریکی را دارد و در زمان نیاز در مدار انرژی الکتریکی را می دهد. در مدار برای ذخیره انرژی الکتریکی به واسطه بار الکتریکی از خازن استفاده می شود. به منظور ایجاد میدان های الکتریکی پایدار و یکنواخت می توان از خازن استفاده کرد چرا که ذخیره بار الکتریکی در خازن انجام می گردد. برای خرید انواع قطعه الکتریکی می توان از فروشگاه قطعات الکترونیک تهران شایسته الکترونیک استفاده نمود.

یکی دیگر از کاربرد هایی که برای خازن ها مطرح می شود فیلتر است چون به راحتی جریان متناوب به واسطه خازن ها عبور داده می شود ولی به صورت مستقیم از عبور جریان جلوگیری می نمایند. خازن ها به صورت غیر قطبی و قطبی هستند.

قطعات الکترونیکی در موارد دیگری مثل سیستم های فتوولتائیک، کنترل حرکت، کنترل درایو موتور، فناوری های تبدیل نیرو، کاربردهای انرژی تجدید پذیر، رباتیک و… استفاده می گردند و همچنین برای ثبت داده ها و مطالعه فیزیولوژیکی در صنعت پزشکی دستگاههای پیشرفته ای وجود دارد که از قطعات الکترونیکی در آنها استفاده گردیده است.

سوئیچ: یکی دیگر از قطعات الکتریکی که در مدار مورد استفاده قرار می گیرد سوئیچ است که به واسطه آن باز و بسته بودن مدار کنترل میشود. در واقع این سوئیچ است که مشخص می کند عبور جریان الکتریکی انجام شود یا خیر. با استفاده از سوئیچ کافیست که به منظور فعال سازی یا غیر فعال کردن مدار حالت سوئیچ را تغییر بدهیم و دیگر نیازی به قطع کردن سیم یا اقدامات دیگری نیست؛ سوئیچ ها کاربرد های فراوانی دارند و در انواع مختلفی هستند.

سوئیچ الکترومکانیکی جز یکی از متداول ترین نمونه های سوئیچ هست که یک یا چند کنتاکت الکتریکی متحرک و متصل به مدار را شامل می‌شود و زمانی که در مدار مجموعه ای از کنتاکت ها به یکدیگر متصل گردند جریان وجود دارد و زمانی که کنتاکت ها قطع می‌شوند به این معنی است که دیگر جریانی وجود نخواهد داشت.

باتری: در واقع می توان گفت که یک سلول شیمیایی می باشد که قادر به تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی است. عملکرد باتری برخلاف برق معمولی بوده و با سرعت آرامی تبدیل مواد شیمیایی را به نیروی الکتریکی انجام می دهد. به بیانی ساده تر با واکنش های شیمیایی که باتری ها در خودشان انجام می دهند قادر به تولید انرژی الکتریکی هستند. انواع متفاوتی از باتری ها وجود دارد که تعدادی از آنها ولتاژ پایین و برخی دیگر ولتاژ بالا هستند و در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند و تنوع آنها بسیار بالاست و با توجه به ویژگی ها و مصرف آن ها می توانند طول عمر متفاوتی داشته باشند.

 فروش قطعات الکترونیک جمهوری فروشگاه شایسته الکترونیک به شما کمک می کند تا به انواع قطعه الکتریکی از جمله باتریها دسترسی داشته باشید.

LED: ال ای دی ها در مصارف صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند و می توان گفت که دستگاه‌های الکتریکی و تقریباً همه مدار ها شامل این قطعه الکتریکی هستند. ال ای دی از ساطع کننده نور گرفته شده و مخفف آن است؛ تولید ال ای دی ها از یک لایه بسیار نازک از نیمه رسانا با ناخالصی های زیاد انجام می شود و یک نور رنگی با طول موج طیفی مشخص را با توجه به نوع نیمه رسانا و مقدار ناخالصی ایجاد می نمایند. ال ای دی یک نوع دیود محسوب می‌شود که نور را ساطع می کنند. برای تولید ال ای دی ها از InGaN  استفاده شده است.

رله: برای عملکرد مدارها به صورت الکترومکانیکی یا الکترونیکی از سوئیچ های الکترومغناطیسی مثل رله استفاده می گردد. به همین جهت کاربرد رله در یک مدار فرمان به منظور تغییر جریان کم می باشد. البته این قطعه الکتریکی به منظور کنترل جریان های الکتریکی زیاد هم کاربرد دارد. می توان به واسطه جریان کوچکی سوئیچ رله را فعال نمود تا مدار دیگری خاموش و روشن گردد؛ در رله اجزای مثل کنتاکت ها، سیم پیچ، آرمیچر، فنر و قاب وجود دارد که آرمیچر یک قسمت متحرک بوده و قطعات مختلف به واسطه قاب حفاظت می شوند.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا