علمی و پزشکیبرترین های کسب وکار ایرانی

ضرر پاد بیشتر است یا سیگار؟

تفاوت سیگار و پاد، کدام کم ضررتر است؟

پاد سیستم و سیگار دو روش رایج برای مصرف نیکوتین هستند. هر دو روش مزایا و معایب خاص خود را دارند. پاد سیستم ها با جویس طالبی به طور کلی نسبت به سیگار ایمن تر هستند و رایحه ای مطبوع تر تولید می کنند. پاد ها دود تولید نمی کنند، یعنی حاوی مواد سمی مانند قطران و مونوکسید کربن نیستند. بنابراین برای سلامتی افراد و محیط زیست ضرر کم تری دارند. در این مطلب میخواهیم در رابطه با مضرات سیگارهای الکترونیکی با شما صحبت کنیم. همانطور که میدانید مجموعه ی کام دو کام یکی از متخصصین با سابقه در مشاوره و فروش انواع دستگاه های ویپ، ویپ پاد و پاد سیستم است. یکی از سوالاتی که برای اکثر افرادی که قصد خرید دستگاه از ما را دارند مطرح میشود، این است که کدامیک کمتر ضرر دارد؟

پاد سیستم

پاد سیستم یک دستگاه الکترونیکی کوچک است که از باتری، کویل و یک مخزن (کارتریج) تشکیل شده است. کویل یک قطعه سیم است که با نیکوتین مایع آغشته می شود. هنگامی که کاربر دکمه پاد سیستم را فشار می دهد یا کام می گیرد، باتری جریان الکتریکی را از طریق کویل عبور می دهد و نیکوتین مایع را تبخیر می کند. به این طریق بخار تولید می شود.

سیگار

سیگار یک محصول نیکوتینی است که از یک برگ توتون رول شده در کاغذ تشکیل شده است. سیگار ها حاوی نیکوتین، قطران، مونوکسید کربن و سایر مواد سمی هستند.

عوارض سیگار

سیگارها مضرترین روش مصرف نیکوتین هستند. آنها باعث بیماری های قلبی، سرطان، سکته مغزی و سایر مشکلات سلامتی می شوند. همچنین، سیگار ها بوی بدی دارند و دود آنها می تواند برای افراد غیر سیگاری مضر باشد.

تفاوت های اصلی پاد سیستم و سیگار

  • دود: پاد سیستم ها دود تولید نمی کنند، در حالی که سیگار ها دود تولید می کنند. دود سیگار حاوی مواد سمی است که برای سلامتی مضر هستند.
  • طعم: پاد سیستم ها طعم های مختلفی دارند، در حالی که سیگار ها فقط یک طعم دارند.
  • هزینه: پاد سیستم ها گران تر از سیگار هستند، اما در دراز مدت می توانند ارزان تر و به صرفه تر باشند زیرا، نیاز به خرید مکرر سیگار نیست.

ویژگی های مثبت پاد

پاد ها دود تولید نمی کنند، یعنی حاوی مواد سمی مانند قطران و مونوکسید کربن نیستند. بنابراین برای سلامتی افراد و محیط زیست ضرر کم تری دارند. همچنین، پاد سیستم ها قابل استفاده با طعم های مختلفی از سالت نیکوتین هستند که می تواند تجربه مصرف نیکوتین را لذت بخش تر کند. این امر می تواند برای افرادی که از سیگار کشیدن خسته شده اند یا به دنبال راهی برای ترک سیگار هستند، جذاب باشد.

عوارض پاد نسبت به سیگار

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، پاد سیستم ها به طور کلی نسبت به سیگار ایمن تر هستند. با این حال، پاد ها نیز حاوی نیکوتین هستند که یک ماده اعتیاد آور است. مصرف نیکوتین می تواند باعث مشکلاتی مانند افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و مشکلات تنفسی و ریه شود. همچنین، مصرف نیکوتین در دوران بارداری می تواند برای جنین مضر باشد. در مجموع، پاد سیستم ها خطر ابتلا به بیماری ها و مشکلات سلامتی را کاهش می دهند، اما کاملا از بین نمی برند.

آیا واقعاً مضرات سیگار الکترونیکی نسبت به سیگار سنتی کمتر است؟

در این مطلب کامل پاسخ خود را دریافت خواهید کرد. از آنجایی که این تکنولوژی در کشور ما به نوعی جدید محسوب میشود و کم کم در حال جاافتادن بین افراد مختلف جامعه است، اطلاعات غلطی هم از آن در بین افراد وجود دارد که اکثرا اشتباه است.

طی اخبار معتبری از BBC در حال حاضر فروش دستگاه های ویپ توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تایید شد و در داروخانه های آمریکا بدون هیچ گونه مشکلی در اختیار افرادی که قصد ترک سیگار را دارند قرار میگیرد. قطعاً مضرات یک نخ سیگار یا یک وعده قلیان قابل مقایسه با مصرف دستگاه پاد سیستم یا ویپ نیست و نمیتوان آنها را حتی نزدیک به هم گذاشت. اما اگر در این موضوع تردید دارید و همچنان حس میکنید که مضرات دستگاه های ویپ از سیگار و قلیان بیشتر است یا هم اندازه آنها است، پیشنهاد میکنیم ادامه مطلب را حتما مطالعه کنید.

ویپ و پاد سیستم چه موادی را وارد بدن و ریه میکنند؟

این برای همه ما تقریباً واضح و مسلم است که به غیر از نیکوتین از طریق دخانیاتی مثل سیگار و قلیان سنتی هزاران ماده سمی دیگر نیز وارد بدن میشود. اما طبق تحقیقات انجام شده موادی که از طریق مایع جویس (جایگزین قلیان) یا سالت نیکوتین (جایگزین سیگار) وارد ریه و بدن میشود، حداقل 7000 قلم کمتر از سیگار یا قلیان سنتی است.

سیگار الکترونیکی چه امتیازاتی نسبت به سیگار سنتی دارد؟

اولین نکته این است که هیچگونه تنباکو یا توتونی در ترکیبات مایع جویس و سالت نیکوتین وجود ندارد، پس در نتیجه ضرر استفاده از آنها را کم تر میکند.

نکته دیگری که بسیاری از افراد از آن اطلاع ندارند این است، هوایی که از دستگاه های ویپ و پاد سیستم خارج میشود بخار است و دود نیست. در واقع دودی که از سیگار تنفس میشود تشکیل شده از کاغذ، توتون و موارد دیگری است که در سیگار وجود دارد.

اما دستگاه های ویپ یا پاد سیستم به هیچ وجه دود تولید نمیکنند، بلکه همان مایع به صورت بخار شده از دهان شما خارج میشود و قطعاً ضرر کمتری را برای شما خواهد داشت.

این موضوع را هم خدمت شما توضیح دهیم که دستگاه های ویپ به عنوان جایگزینی برای قلیان و دستگاه های پاد سیستم به عنوان جایگزینی برای سیگار استفاده میشوند.

مقایسه سیگار و ویپ

شاید بحثی که داشته باشید این است که با هر دوی این ها ما به بدن نیکوتین می رسانیم، بنابراین این دو با یکدیگر تفاوت ندارند. اما نیکتوتین همه ی بحث نیست. سیگار ترکیباتی بجز نیکوتین دارد که مضرات وحشتناکی دارند. مثلا بنزن که از نفت خام به دست می آید و یک حلال شیمیایی و از مواد سرطانزاست. یا فرمالدهید که مایعی بسیار سمی به شمار می رود و منجر به مشکلات تنفسی و پوستی و مشکلات معده و روده می شود. آمونیاک که از آن به عنوان تمیزکننده دستشویی هم استفاده می شود.

استون، و همچنین قیر که روی ریه ها رسوب می کند و فردی که روزانه 20 نخ سیگار بکشد پس از یک سال 210 گرم از این ماده را به داخل ریه ها می فرستد که منجر به سرطان ریه خواهد شد. مونوکسید کربن. اسید آرسنیک که از آن در اعدام با گاز هم استفاده می شود. تازه اینها فقط چند تا از ترکیباتی بودند که در سیگار وجود دارند.

حال به نظر شما، با توجه به مواردی که گفته شد آیا وجود نیکوتین در هر دوی سیگار و ویپ به این معناست که این دو یکی هستند یا ضررشان یکی است؟ قطعا نه! پس تا اینجا متوجه شدیم که ضرر سیگار بسیار بسیار بیشتر از ویپ است. از مزایای دیگر ویپ در مقایسه با سیگار می توان به تنوع جویس آن در مقایسه با طعم بد سیگار اشاره کرد.

مقایسه سیگار و سیگار الکترونیکی

سیگار الکترونیکی در مقایسه با سیگار سنتی مضرات کمتری دارد با اینحال ضررهای خود را نیز دارد. حداقل موضوع این است که شما در سیگار سنتی کاغذ دور تنباکو را هم می کشید و این خود ضررهای زیادی دارد. و این در صورتی است که سیگار الکترونیکی دیگر این مشکل را ندارد و ضرر آن کمتر است. همچنین سیگار الکترونیکی بوی ناخوشایندی که سیگار سنتی در زمان کشیدن ایجاد می کند را نخواهد داشت و این از دیگر مزیت های آن در مقایسه با سیگار محسوب می شود.

همچنین همانند ویپ، در صورت مصرف به اندازه و درست سیگار الکترونیکی می تواند نسبت به سیگار سنتی در خرج و مخارج شما صرفه جویی بسیار زیادی را داشته باشد. اما به شکل کلی، ویپ و پاد سیستم ها نسبت به سیگار الکترونیکی مضرات کمتری دارند و سالم تر هستند.

مقایسه سیگار و پاد یکبارمصرف

به شکل کلی پاد سیستم یکی از دستگاه هایی به شمار می رود که در ترک سیگار می تواند بسیار موثر باشد. با توجه به مواردی که بالاتر به آنها اشاره کردیم، این که شما همان میزان نیکوتین را به بدن برسانید اما از مواد مضر دیگر جلوگیری کنید خود بُرد بزرگی است! مزیت پاد سیستم نسبت به ویپ این است که در سالت آن میزان نیکوتین بیشتری نسبت به نیکوتین موجود در جویس ویپ وجود دارد. حال نوع دیگری از پاد نیز وارد بازار شده است؛ پاد یکبارمصرف.

پاد یکبار مصرف در واقع میزان کام های محدودی را به شما می دهد و خود این موضوع می تواند به مدیریت مصرف شما کمک کند. مثلا در صورتی که 5000 کام محدودیت یک پاد یکبارمصرف باشد، شما باید حواستان باشد که زیادی از آن استفاده نکنید تا زود به زود مجبور به خریداری پاد یکبارمصرف نشوید. همچنین به یاد داشته باشید که می توانید میزان نیکوتین موجود در پاد یکبارمصرف را قبل از خرید انتخاب کنید تا با نیازهای شما متناسب باشد.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا