برترین های کسب وکار ایرانیخدمات صنعتی

نسبت درصد ترکیب تینر با رنگ خودرو چقدر است؟

درصد ترکیب تینر paint thinner با رنگ خودرو، نحوه تشخیص رنگ خودرو با تینر و سایر ابزار های دیگر، از اهداف اصلی این مقاله از  می باشد. همچنین ما در این مقاله از فاتح فام سپاهان تولید کننده انواع تینر در ایران؛ قصد داریم تا شما را با فرق رنگ با آبرنگ ماشین، تشخیص رنگ خودرو با گوشی و برگه تشخیص رنگ آشنا کنیم. تشخیص رنگ خودرو، در قیمت گذاری روی خودروهای دست دوم، نقش موثری دارد. بیشتر افراد، با توجه به بالا رفتن قیمت خودرو های صفر، به خرید خودرو های دست دوم روی می آورند. اما در این خرید، باید بسیار دقیق باشند و با کارشناسان با تجربه در زمینه خودرو مشورت نمایند. شما می توانید جهت خرید تینر فوری، روی لینک داده شده ضربه بزنید. در ادامه به بررسی نحوه تشخیص رنگ خودرو با تینر و سایر وسایل می پردازیم.

برای رنگ کردن کردن ماشین توانسته به مراکز نقاشی و صافکاری مراجعه کنید. با توجه به این که رنگ بدنه خودرو در قیمت ماشین تاثیرگذار است باید این کار را اصولی انجام دهید. برای رنگ کردن، تینر یکی از مواد اصلی محسوب می شود که باید به نسبت آن با رنگ توجه کنید. برای استفاده از تینر برای رنگ خودرو باید حواسمان به میزان تینر باشد تا به رنگ بدنه ماشین آسیبی وارد نشود. معمولا از 30 درصد رنگ و 70 درصد تینر برای ترکیب و رنگ آمیزی استفاده می شود. معمولا مقدار رنگ به دو ماده ی دیگر باید 8/1/1 بوده؛ یعنی به نسبت 8 واحد رنگ، یک واحد تینر و سفت کننده افزوده می شود. سپس برای رنگ آمیزی رنگ را هم زده و صبر کنید تا هر سه ماده به خوبی با هم ترکیب شوند.

نکات استفاده از تینر برای رنگ ماشین

 • در زمان استفاده از رنگ و حلال ابتدا رنگ را در دمای اتاق قرار داده که به غلظت درست برسد زیرا که رنگ سرد غلظت بالای داشته و موجب شده برای درصد ترکیب تینر با رنگ خودرو مشکل ساز شود.
 • برای ترکیب کردن تینر و رنگ عجله نکنید زیرا نیاز به هم زدن سریع ندارند و باید آرام مخلوط شوند.
 • درب تینر را به هیچ وجه باز نگذارید زیرا در مجاورت هوا تبخیر شده و خاصیت خود را از دست می دهند.
 • در صورت استفاده کردن از تینر برای تمیز کردن باید زمانی که ابزارآلات آن رطوبت دارند این کار را انجام دهید.
 • نسبت درصد ترکیب تینر با رنگ خودرو به هر میزانی که باشد باید به این نکته توجه کنید که برای پوست و چشمان شما ضرر داشته پس در زمان استفاده از آن باید از دستکش و عینک استفاده کنید.
 • در زمان استفاده از رنگ روغنی و تینر آلکیدی، پنجره ها را باز گذاشته و حتماً تهویه هوای مناسبی داشته باشید.
 • با توجه به این که حلال ها قابلیت اشتعال دارند باید آنها را از موقعیت های آتش افزا دور نگه داشت.

نحوه تشخیص رنگ خودرو چگونه است؟

از اولین گام های کارشناسی خودرو، می توان به تشخیص رنگ و کارشناسی خودرو اشاره نمود. تشخیص رنگ فابریک خودرو، بسته به دو ویژگی می باشد. این ویژگی ها، موجب تمایز بین اصل و غیر فابریک بودن ماشین می شود که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

ضخامت رنگ:

وقتی ماشین، دچار رنگ پریدگی می شود و ما آن را به مکانیکی کی بریم؛ رنگ بر روی لکه ها پاشیده می شود. ممکن است جاهایی که رنگ فابریک دارند هم رنگ شوند و این باعث ضخامت بیشتر آن قسمت ها از سایر قسمت های ماشین می شود.

تراکم رنگ:

رنگ بدنه فابریک خودرو، دارای بافت شش ضلعی می باشد. این بافت کاملا یک دست و بدون هیچ ناهمواری وتفاوت رنگ می باشد و کاملا شفاف است. اما خودرو های رنگ خورده، به جهت ترکیب رنگ با تینر ()، دارای نقاط تیره وروشن می باشند. در ادامه مقاله درصد ترکیب تینر با رنگ خودرو را به طور کامل تری برایتان بیان می نماییم.

فرق رنگ با آبرنگ ماشین چیست؟

تفاوت رنگ با آبرنگ در میزان رنگ آن هم مشخص است. ماشین هایی که تصادف های سطحی داشته اند؛ یعنی یک بخش کوچک خودرو در اثر برخورد با درب پارکینگ آسیب دیده است؛ آبرنگ می شوند.

9 روش شاخص در نحوه تشخیص رنگ خودرو:

نحوه تشخیص رنگ خودرو، از ترک خوردگی یا دون دون شدن یا به اصطلاح پوست پرتقالی رنگ، چروک شدن رنگ و برآمدگی های آن مشخص می باشد. از این رو برای جلوگیری از این موارد باید به نسبت درصد ترکیب تینر با رنگ خودرو توجه کنیم. روش هایی در نحوه تشخیص رنگ خودرو با تینر، کیلر، گوشی و … وجود دارد که در ادامه برایتان آورده ایم:

1)نحوه تشخیص رنگ خودرو با چشم مصلح  بررسی بدنه:

دقت و میزان تشخیص، در این روش بسیار پایین می باشد. شاید بتوانید متوجه برخی رنگ خوردگی های واضح یا کمی تغییر رنگ شوید؛ اما برخی خودرو ها که به طور تخصصی و با رنگ خیلی نزدیک به رنگ فابریک رنگ شده اند؛ شما را در انتخاب، به اشتباه می اندازند.

2)نحوه تشخیص رنگ خودرو با تینر:

تفاوت رنگ در اکثر خودرو های رنگ شده با برخی ابزار ها و تست ها، قابل تشخیص می باشد. در نحوه تشخیص رنگ خودرو با تینر، رنگ اصل خودرو؛ به شکل مولکولی و به صورت بافت شش ضلعی می باشد. اما در رنگ های غیر اصل؛ نقاط روشن و تیره قابل تشخیص می باشد. از این رو باید نسبت درصد ترکیب تینر با رنگ خودرو رعایت کنیم.

از طرف دیگر، تینر نوعی حلال و رقیق کننده رنگ است. این ماده در ترکیب با رنگ، موجب صاف تر شدن رنگ می شوند. تینر، پوشش رنگ خودرو را نیزکاهش می دهد. در نحوه تشخیص رنگ تینر، به انعکاس تصویر خود روی خودرو نیز می توانید توجه نمایید. رنگ غیر اصل، انعکاس شکسته و ناصافی به شما می دهد.

3)نحوه تشخیص رنگ خودرو با گوشی:

برخی مواقع، نمی توان نقاط تیره و روشن را دید. ممکن است کل یک قسمت مانند سپر، رنگ شده باشد. در این شرایط، شما می توانید دو الی سه متر از ماشین در یک جای تاریک مانند پارکینگ، فاصله بگیرید. سپس فلش گوشی خود را روشن کنید وعکس بگیرید. هنگام مشاهده تصاویر، در صورت رنگ خوردگی، ناهماهنگی در رنگ ها قابل مشاهده است.

4)نحوه تشخیص رنگ خودرو بر اثر سمباده کشی:

در ادامه مقاله درصد ترکیب تینر با رنگ خودرو، به روش سمباده کشی برای تشخیص دادن رنگ ماشین می پردازیم. در لبه ها، مانند لبه های گلگیر، دنبال اثر صافکاری یا خطوط هاشور مانند باشید. اگر مشاهده کردید؛ به معنای رنگ خوردگی خودرو می باشد. در ادامه به 5 روش کاربردی دیگر، برای تشخیص رنگ اشاره می کنیم:

 1. تشخیص رنگ خودرو در بافت کیلر؛
 2. تشخیص رنگ خودرو با آهنربا؛
 3. تشخیص رنگ خودرو با دستگاه های مخصوص دیجیتالی؛
 4. تشخیص رنگ خودرو با لمس بدنه و سطح؛
 5. تشخیص رنگ خودرو با انعکاس تصویر روی ماشین.

برگه تشخیص رنگ خودرو چیست؟

برگه تشخیص رنگ خودرو، برگه ایست که کارشناسان پس از بررسی خودرو، برای تایید فابریک بودن رنگ خودرو به شما می دهند. این برگه اعتبار بیشتری به خودرو شما می دهد و طبیعتا قیمت خودرو شما را حفظ می نماید.

هاردنر رنگ خودرو چیست؟

هاردنر رنگ خودرو درواقع، نقش کاتالیزوری ایفا کرده و انعطاف پذیری بیشتری در هنگام استفاده ایجاد می کند. برای استفاده از رنگ ماشین اغلب آن را با مقداری رنگ یا بتونه مخلوط می کنند و سپس مورداستفاده قرار می دهند. درزمینهٔ ترمیم رنگ خودرو استفاده از انواع هاردنرها در بدنه خودروها امری طبیعی است. با این روش در رنگ خودرو جلا و براقیت خاصی ایجاد خواهد شد. با کاربرد هارنر رنگ خودرو زیبایی رنگ قسمتی که آسیب دیده است، دوباره به شکل اولیه خود بازمی گردد.

همان طور که می دانید استفاده از هاردنر در خودرو فرایندی کاملاً پیچیده بوده و باید توسط افراد متخصص انجام پذیرد. هاردنرهای مخصوص رنگ خودرو باید دارای کیفیت بسیار بالایی بوده و در صورت اصل و باکیفیت بودن انتخاب بسیار مناسبی برای ترمیم رنگ خودروهای آسیب دیده محسوب می شوند.

هاردنر رنگ خودرو یکی از انواع هاردنر است که برای قوام دادن به رنگ استفاده می شود. محلولی سازگار با محیط زیست که به رنگ اضافه می شود تا آن را سفت و محکم کرده و برای استفاده در کنار جاده ها مناسب تر کند. این هاردنر رنگ های آکریلیک و لاتکس را به سرعت سفت می کند. استفاده از هاردنر رنگ باعث می شود رنگ آمیزی ساختمان و همین طور خشک شدن رنگ زمان کمتری طول بکشد.

چگونه از هاردنر رنگ ماشین استفاده کنیم؟

یک قانون کلی این است که 25% تینر باید با نسبت رنگ هاردنر 2:1 اضافه شود. هنگام پر کردن ظرف، بهتر است آن را کاملاً پر نکنید. مطمئن شوید که سطح کار نقاشی عاری از گردوغبار، ذرات و خط و خش باشد.

چه اتفاقی می افتد وقتی هاردنر زیادی را در رنگ خودرو بریزیم؟

اگر نسبت اختلاط نادرست مخلوط شود یا اگر از فعال کننده/هاردنر بیش ازحد استفاده شود، ممکن است در طول فرآیند تکمیل، ایرادی پیش بیاید. عیوب سطحی مانند ترک خوردگی ممکن است زمانی رخ دهد که فرآیند اعمال و پخت در محیطی با حرارت یا رطوبت بالا انجام شود.

کاربردهای هاردنر رنگ خودرو

 • به عنوان جز دوم رنگ ها استفاده می گردد.
 • به عنوان کیلر کاربرد دارد.
 • در آسترهای آکریلیک پلی یورتان کارایی دارد.

ویژگی و خواص هاردنر رنگ خودرو

 • خشک شدن بسیار سریع از خواص مطلوب این هاردنرهاست.
 • در برابر مواد شیمیایی و رطوبت مقاومت بالایی دارند.
 • بر روی کلیه سطوح ساخته شده از چوب، سیمان، فلز، بتن، گچ، شیشه  و سنگ قابل استفاده هستند.
 • از ایجاد خط و خش بر روی سطوح مختلف پیشگیری می کنند.

محافظت و نگهداری هاردنر رنگ خودرو

استفاده از هاردنر رنگ خودرو مزایای مختلفی دارد؛ اما باید در نگهداری و استفاده از آن نیز دقت کنید.

 • این ترکیبات (هاردنر رنگ خودرو) در حالت بخار و مایع قابلیت اشتعال دارند.
 • هاردنر ها ممکن است خواب آلودگی و سرگیجه ایجاد کنند.
 • برای ریه خطرناک بوده و باید از استشمام آن ها پرهیز نمود.
 • این نوع از هاردنر برای پوست خطرناک بوده و ممکن است موجب آلرژی و سوزش پوست گردد؛ بنابراین باید از تماس آن باپوست پیشگیری نمود.
 • هم چنین باید در انبارهایی با تهویه مناسب و خنک نگهداری شوند.
 • هاردنر باید دور از گرما نگهداری شود.
 • از کاربرد هاردنر رنگ خودرو در محیط های گرم و قابل احتراق اجتناب نمایید.
 • از سیگار کشیدن در حین کار با این محصولات خودداری نمایید.
 • این محصول نباید تنفس شود. در صورت وارد شدن این ترکیبات به دستگاه تنفس و ریه ها به سرعت به محل باز رفته و هوای تازه استشمام نمایید.

قیمت هاردنر رنگ خودرو چقدر است؟

قیمت هاردنر رنگ خودرو با توجه به نوع هاردنر و مواد به کاررفته در تهیه آن متفاوت خواهد بود. همچنین در یک نوع مشخص از هاردنر، هر چه مقدار رنگ موجود درون جعبه رنگ بیشتر باشد، قیمت هاردنر رنگ بیشتر خواهد بود. قبل از اقدام به تهیه هاردنر رنگ، حتماً از قیمت آن و تناسب آن با کاربرد مدنظرتان مطمئن شوید.

این محصولات در حجم ها و وزن های مختلفی در بازار عرضه می گردند. هرچه وزن محصولات عرضه شده در بازار بیشتر باشد، بدیهی است که از قیمت های بالاتری نیز برخوردار خواهند بود. از طرفی در بازار ایران انواع هاردنر های خارجی و ایرانی عرضه می گردند. هاردنر های وارداتی یا خارجی نسبت به نمونه های مشابه داخلی از قیمت های بیشتری برخوردار هستند.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا