تکنولوژی

این سه گوشی شیائومی هیچ آپدیتی دریافت نمی کنند


ظاهراً این سه گوشی شیائومی نیز به جمع محروم شدگان از آپدیت این کمپانی اضافه شده اند. زیرمجموعه های شیائومی زیر دست و پا له خواهند شد!

این سه گوشی شیائومی رسماً توسط شرکت مادر از برنامه پشتیبانی خارج شدند. شیائومی به عنوان یکی از برترین شرکت های تولیدکننده گوشی موبایل، پشتیبانی ضعیفی از گوشی هایش نسبت یه دیگر تولیدکنندگان دارد و زمان پشتیبانی از گوشی را طبق یک روال مشخص برنامه ریزی نمی کند یا بر آن پایبند نیست. حال این کمپانی صاحب نام سه گوشی دیگر را از دو زیرمجموعه خود از لیست دریافت آپدیت های نرم افزاری ازجمله نسخه جدید اندروید، رابط کاربری MIUI و همچنین وصله های امنیتی خارج کرده است. البته این گوشی ها هرگز جدید نیستند!

بیشتر بخوانید: این گوشی های سامسونگ دیگر هیچ آپدیتی دریافت نمی کنند

این سه گوشی شیائومی از برنامه پشتیبانی خارج شدند

شیائومی در اقدامی که بسیاری از کاربران را ناامید می کند، رسماً پایان پشتیبانی از سه گوشی هوشمند ارزان قیمت محبوب خود را اعلام کرد. هم اکنون می دانیم که ردمی 9، ردمی نوت 9 و پوکو M2 به پایان پشتیبانی نرم افزاری خود رسیده اند. این تلفن های هوشمند، آپدیت MIUI 14 را دریافت نمی کنند. و در نتیجه کاربران این گوشی ها، باید به فکر خرید تلفن هوشمند جدیدی باشند.

این سه گوشی شیائومی از برنامه پشتیبانی خارح شدند

ردمی 9، Redmi Note 9 و Poco M2 که زمانی ستاره های درخشنده در سری گوشی های هوشمند ارزان قیمت شیائومی بودند، اکنون به دستگاه هایی تبدیل شده اند که به پایان پشتیبانی خود رسیده اند. دیگر برای این گوشی ها، آپدیت نرم افزاری، وصله امنیتی یا پشتیبانی فنی ارائه نخواهد شد.

این دستگاه ها به عنوان گوشی های «پایان زندگی» (EOL) شناخته می شوند. در حالی که این تصمیم یک اتفاق رایج در دنیای فناوری است، اما قطعاً کاربران تلفن های هوشمند مذکور را ناامید خواهد کرد.

Redmi Note 9

در آوریل 2020 بود که ردمی نوت 9 معرفی شد. این دستگاه به دلیل مشخصات چشمگیر خود با قیمت مقرون به صرفه مورد تحسین قرار گرفت. این گوشی هوشمند با برخورداری از صفحه نمایش 6.53 اینچی و چهار دوربین، به سرعت در جیب کاربران گوشی های اقتصادی قرار گرفت. قرار گرفتن Redmi Note 9 در وضعیت EOL نشان می دهد که دیگر به روزرسانی های اندرویدی را دریافت نخواهد کرد.

این موضوع، باعث عدم دسترسی کاربران به ویژگی های جدید و پیشرفت های امنیتی می شود. آخرین بیلد داخلی ردمی نوت 9 23.7.13 است. این موضوع، نشان دهنده پایان به روزرسانی دستگاه مذکور بوده و این تلفن هوشمند موفق به دریافت MIUI 14 نخواهد شد.

Redmi 9

به سراغ ردمی 9 می رویم. این تلفن هوشمند مقرون به صرفه مشخصاتی مشابه Redmi Note 9 دارد. چهار لنز دوربین در قاب پشتی آن دیده می شود و صفحه نمایش نیز اندازه 6.53 اینچی دارد. باتری 5.020 میلی آمپری Redmi 9 باعث شارژدهی مطلوب آن شده بود.

پایان پشتیبانی از ردمی 9 احتمالاً بسیاری از کاربران را به فکر ارتقاء به مدل های جدیدتر برای برخورداری از آخرین ویژگی های نرم افزاری و به روزرسانی های امنیتی می اندازد. همانند Redmi Note 9، آخرین به روزرسانی داخلی Redmi 9 نیز 23.7.13 بوده که نشان می دهد رابط کاربری MIUI 14 را دریافت نمی کند.

Poco M2

پوکو M2 نسخه ری برند شده ردمی 9 برای عرضه در بازار هند است. این تلفن هوشمند، مشخصات مشابهی با Redmi 9 دارد. تنها باتری 5,020 میلی آمپری ردمی 9 با یک نمونه 5,000 میلی آمپری جابجا شده است. شیائومی، پشتیبانی از این گوشی هوشمند مقرون به صرفه را نیز قطع کرده است.

به نظر می رسد که شیائومی در ابتدا قصد داشت تا آپدیت MIUI 14 را برای این سه گوشی اقتصادی عرضه کند. حتی برخی از بیلدهای MIUI 14 به بیرون درز کرده بودند. اما این اتفاق رخ نداد.

همان طور که Xiaomiui اشاره می کند، نگرانی هایی برای گوشی های EOL وجود دارد. یکی از این نگرانی ها، مربوط به مشکلات امنیتی است. بدون به روزرسانی های منظم، این تلفن های هوشمند ممکن است در برابر تهدیدات و سوء استفاده های نوظهور آسیب پذیر شوند.

از آنجایی که تولیدکنندگان ارائه وصله های امنیتی را متوقف می کنند، هکرها راحت تر می توانند به این گوشی ها نفوذ کنند. عدم عرضه به روزرسانی های رسمی باعث می شود که کاربران این دستگاه ها، از ویژگی های جدید سیستم عامل اندروید، برخوردار نباشند. به جز این موضوع، در طول زمان باعث آسیب به تجربه کاربری خواهد شد.

کاربران Redmi 9، Redmi Note 9 و Poco M2 بر سر یک دوراهی قرار می گیرند که محدودیت های ناشی از وضعیت EOL را بپذیرند، (شاید کاستوم رام ها را امتحان کنند) یا به سراغ خرید یک گوشی هوشمند جدید بروند. در حالی که قطع پشتیبانی از این دستگاه ها برای کاربران آن ها ناامیدکننده است، اما این تصمیم اغلب بر اساس ترکیبی از عوامل از جمله محدودیت های سخت افزاری، بهینه سازی نرم افزار و تقاضای بازار برای مدل های جدیدتر گرفته می شود.

ممکن است شیائومی و زیرمجموعه  های آن تخصیص منابع به دستگاه  هایی با فروش بهتر و قابلیت های سخت افزار قوی تر را در اولویت قرار دهند تا تجربه کلی بهتری برای کاربر فراهم کنند.

بیشتر بخوانید:

این سه گوشی شیائومی هیچ آپدیتی دریافت نمی کنند! آیا شما کاربر هیچ یک از این مدل ها هستید؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با ای بی سی مگ در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

.

منبع: ترنجی

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا