کدام بانکها وام ودیعه مسکن مستاجران می دهند؟

وام ودیعه مسکن 1402 برای مستاجران ساکن تهران در صورت تایید نهایی به 200 میلیون تومان خواهد رسید. پارسال همین مستاجران می توانستند شانس خود را برای دریافت 100 میلیون وام ودیعه مسکن امتحان کنند. وام مسکن متقاضیان ساکن کلانشهرها یعنی در کرج، قم، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز و اهواز پارسال 70 میلیون تومان بود و امسال در صورت نهایی به 150 میلیون تومان می رسد. وام ودیعه مسکن در شهرهای کوچک نیز قرار است از 40 میلیون به 100 میلیون افزایش پیدا کند.

فرارو | کدام بانک برای وام ودیعه مسکن بهتر است؟

ودیعه مسکن فعلا معادل 23 درصد است و دولت تلاش می کند با افزایش مدت زمان بازپرداخت، فشار اقساط وام ودیعه مسکن را کم کند. در صورتی که همین سود وام 23 درصد نهایی شود، اقساط وام ودیعه مسکن 200 میلیونی با شرط بازپرداخت پنج ساله، ماهی پنج میلیون و 638 هزار تومان خواهد بود.

مستاجران ساکن کلانشهرها که وام ودیعه مسکن 150 میلیون تومانی دریافت کنند، با همان فرضیات باید ماهی چهار میلیون و 230 هزار تومان قسط بدهند. میزان اقساط ماهیانه برای دریافت کنندگان تسهیلات 100 میلیون تومانی ساکن شهرهای کوچک با نرخ سود 23 درصد و بازپرداخت پنج ساله، حدود دو میلیون و 820 هزار تومان تخمین زده می شود. تصمیم نهایی درباره این مسئله هنوز اعلام نشده است.

ودیعه مسکن 200 میلیونی، در صورت بازپرداخت پنج ساله با نرخ سود 13 و 18 درصد، به ترتیب ماهی چهار میلیون و 550 هزار تومان و پنج میلیون و 80 هزار تومان خواهد بود. مشاوره وام بانکی به شما کمک می کند از شرایط وام و مدارک مورد نیاز اطلاع پیدا کنید.

سایت ثبت نام وام ودیعه مسکن

متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن باید به سایت سر بزنند، مدارک مورد نیاز را بارگذاری کرده و مراحل ثبت نام را به پایان برسانند. به این ترتیب فرآیند پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن، تا مرحله تعیین شعبه به صورت غیرحضوری پیش می رود. وقتی با ارسال پیامک اعلام کردند، مدارکتان را به بانک بدهید، تازه قسمت سخت کار شروع می شود.

جایی که باید ضامن و وثیقه ارائه دهید. مستاجرانی که سال گذشته وام ودیعه مسکن دریافت کرده اند، ولی موفق به تسویه آن شده اند امسال از شانس دریافت وام ودیعه مسکن برخورددار هستند.

جزییات وام ودیعه مسکن 1402

وام ودیعه مسکن اساسا برای متاهل هاست، اما زنان مجرد بالای 35 سال و مردان مجرد بالای 45 سال می توانند براساس شرط و شروطی مشخص روی دریافت آن حساب باز کنند. خانم هایی که بالای 35 سال سن دارند، خودسرپرست هستند و با خانواده زندگی نمی کنند، می توانند از تسهیلات اجاره استفاده کنند. به مردان سرپرست خانوار که به دلیل فوت همسر، طلاق و متارکه مجرد هستند نیز وام اجاره تعلق می گیرد.

وام ودیعه مسکن به مستاجر پرداخت می شود. پس به او متقاضی می گویند، اما صاحبخانه هم موظف است، اطلاعات سکونت و مالکیت خود را در سامانه املاک و اسکان وارد کند.

وام ودیعه مسکن 200 میلیون تومانی امسال برخلاف سال قبل، توسط یک سری ابزارها و سازوکارهای دولتی حمایت می شود. دریافت رایگان کدرهگیری و ثبت قراردادهای اجاره گوشه ای از این نیروهای کمکی هستند که دولت اعتقاد دارد روند پرداخت وام ودیعه مسکن را تسریع می کنند.

مدارک لازم برای وام ودیعه مسکن

ارائه اجاره نامه رسمی و داشتن کدرهگیری برای دریافت وام ودیعه مسکن الزامی است. متقاضی دریافت وام یعنی مستاجر باید اطلاعات سکونت خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کند. همین شرط در مورد صاحبخانه صدق می کند.

برای اینکه به بانک ثابت کنید پنج سال است در شهر مورد نظر سکونت دارید، باید یکی از مدارک گواهی تولد متقاضی، همسر و فرزندان، جواز کسب، سابقه پرداخت بیمه درمان، گواهی اشتغال به کار از نهاهای دولتی، گواهی تحصیلی فرزندان یا گواهی پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان ارائه دهید.

شرایط وام ودیعه مسکن

وام ودیعه مسکن دور از دسترس متقاضیانی است که خودشان یا همسرشان هنگام ثبت نام، صاحب خانه یا زمین مسکونی هستند. در هر مرحله از پرداخت تسهیلات که خلاف این مسئله مشخص شود، متقاضی از فرآیند پرداخت تسهیلات کنار گذاشته می شود. حتی اگر موفق به اخذ وام شده باشید، ناچار به به استرداد رقم تسهیلات دریافتی و جبران خسارات و پرداخت جرایم خواهید بود.

برخی منابع با استناد به شرایط پرداخت وام ودیعه مسکن در سال های گذشته، گفته اند این وام تنها به خانه های کمتر از 75 مترمربع در تهران و خانه های کمتر از 100 مترمربع در شهرستان ها تعلق می گیرد، اما این موضوع حداقل به صورت رسمی تکذیب شده و در حال حاضر شرطی درباره متراژ خانه وجود ندارد.

وام ودیعه مسکن پارسال توسط 19 بانک پرداخت شد. وام ودیعه مسکن 1402، با اضافه شدن سهمیه هر بانک و به شیوه استانی توسط بانک مسکن، ملی، سپه، پست بانک، صادرات، تجارت، ملت، رفاه، کارآفرین، سامان، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، سینا، آینده، شهر، گردشگری، ایران زمین، خاورمیانه و موسسه اعتباری ملل پرداخت می شود.

وام ودیعه مسکن امسال قرار است با تعیین سهمیه برای هر بانک پرداخت شود تا هم از نظر میزان پرداخت تسهیلات و هم از نظر منطقه های جغرافیایی، روند نظارت بر روند پرداخت تسهیلات مسکن سریع تر و با دقت بیشتر انجام شود.

وام ودیعه مسکن سال 1401 به پشتوانه قانون و تکیه بر منابع 40 هزار میلیارد تومانی پرداخت شد، اما آمارهای رسمی خود بانک مرکزی نشان می دهد در سال گذشته بانک ها فقط 13 هزار میلیارد تومان از این رقم را به متقاضیان پرداخت کرده اند و 27 هزار میلیارد تومان باقیمانده دست نخورده باقی مانده است.

ظاهرا یا تقاضا برای دریافت وام کم بوده یا بانک ها آنقدر سخت گیری کرده اند که بخش زیادی از مستاجران بی خیال دریافت وام شده اند. روی هم رفته شبکه بانکی از میان خیل عظیم مستاجران تنها به 224 هزار 460 نفر وام ودیعه مسکن پرداخت کرده است.

پرداخت وام ودیعه مسکن در قالب سهمیه بندی، مانند سال هایی که بانک ها نسبت به پرداخت تسهیلات ازدواج بی میل بودند، قادر است به اوضاع سروسامان ببخشد. در این روش مشخص می شود هر بانک باید سالی چه میزان از منابع خود را به پرداخت وام ودیعه مسکن اختصاص دهد.

به گزارش فرارو,بانک مسکن با سهمیه هفت هزار میلیارد تومانی، بزرگترین پرداخت کننده تسهیلات ودیعه مسکن در سال گذشته بود. چون این بانک را بانک تخصصی مسکن می شناسند، اگر بتوانید مراحل ثبت نام و تکمیل مدارک را سریع انجام دهید، شانس دریافت وام ودیعه مسکن از بانک مسکن زیاد است. سهمیه تعیین شده برای بانک مسکن، دچگونه وام ودیعه مسکن 1402 بگیریم؟

کسانی که برای تامین پول پیش مسکن یا ودیعه مسکن شان دچار مشکل جدی هستند و از همراهی صاحبخانه ها در این شرایط اقتصادی برخوردار نیستند، می توانند با مطالعه شرایط وام ودیعه مسکن، برای دریافت وام مستاجران اقدام کنند.

هدف اصلی این تسهیلات، زنان سرپرست خانوار، حقوق بگیران، کارگران، مستمری بگیران و بازنشستگان هستند و در اولویت پرداخت این وام قرار دارند. خانواده های 5نفره، خانه اولی ها و کسانی که امسال ازدواج کرده اند، هم می توانند برای وام ودیعه مسکن اقدام کنند.

سقف وام اجاره مسکن در تهران و شهرستان ها

این وام از منابع بانکی تا سقف 40 هزار میلیارد تومان در سال 1402 اعطا می شود و بر اساس آخرین تغییرات، وام اجاره مسکن یا ودیعه مسکن در سال 1402 از این قرار است؛

 • کلانشهر تهران: 100 میلیون تومان
 • سایر کلانشهرها (مراکز استان ها): 70 میلیون تومان
 • سایر شهرهای بالای 200 هزار نفر: 40 میلیون تومان

کدام بانک ها وام ودیعه مسکن پرداخت می کنند؟

20 بانک مسکن، ملی، سپه، پست بانک، صادرات، تجارت، ملت، رفاه، کارآفرین، سامان، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، سینا، آینده، شهر، گردشگری، ایران زمین، خاورمیانه و مؤسسه اعتباری ملل ملزم به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به اجاره نشین های واجد شرایط هستند.

مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن

از همین الان که این مطلب را می خوانید، اگر مشمول دریافت وام ودیعه مسکن هستید، تا پایان سال 1402 فرصت دارید در این طرح ثبت نام  و با مراجعه به سایت طرح اقدام ملی مسکن، فرم های مشخص شده را پر کنید. شرکت توسعه تجارت آریا فردا صفر تا صد مشاوره دریافت وام بانکی کشاورزی، صنعتی، مسکونی و اداری را توسط کارشناسان خود ارائه می شود

مراحل ثبت نام وام ودیعه مسکن چگونه است؟

متقاضیان دریافت این تسهیلات باید به مراجعه کنند.

اما برای انجام ثبت نام کامل این وام، مراحل زیر را در سامانه به آدرس «» انجام دهید.

 • در صفحه اول سایت وارد قسمت ثبت نام کمک ودیعه مسکن شوید.
 • با وارد کردن شماره تلفن همراه و کد امنیتی، رمز عبور یکبار مصرف به گوشی همراه شما ارسال می شود.
 • در این بخش قوانین و شرایط گرفتن تسهیلات به شما نمایش داده می شود. با زدن روی گزینه «متن بالا را مطالعه کرده  و می پذیرم» به مرحله بعد بروید.
 • در این مرحله، مشخصات فردی خودتان را در سامانه وارد کنید و به مرحله بعد بروید.
 • در این مرحله، با زدن روی دکمه یه علاوه سبز، افراد تحت تکفل سرپرست خانوار را اضافه کنید.
 • در آخر یک کد تایید برایتان پیامک می شود. با وارد کردن کد پیامک شده و انتخاب گزینه «تایید» ثبت نام شما تکمیل خواهد شد.

مدارک و شرایط وام ودیعه مسکن

برای همه خدمات بانکی به چه مدارکی نیاز دارید؟ همان ها را هم برای وام ودیعه مسکن همراه داشته باشید ولی برای تأکید بیشتر:

 • اصل کارت ملی جدید (یا کارت ملی قدیم با برگه ثبت نام کارت ملی جدید)
 • اصل شناسنامه
 • متاهل یا سرپرست خانوار بودن
 • حداقل 5 سال سکونت در شهر تقاضا شده
 • اجاره نامه رسمی به تاریخ 6 ماهه اول سال 1402، همراه با کد رهگیری
 • برای متقاضیان مجرد شرط سنی وجود دارد. (زنان بالای 35سال و مردان بالای 45سال)
 • عدم دارا بودن تسهیلات جاری در بخش مسکن شامل تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و ودیعه مسکن برای متقاضی و همسر ایشان
 • صاحب ملک نبودن از سال 84 به بعد
 • واحدهای مسکونی کوچک تر از 75 متر در تهران / خانه های استیجاری کمتر از 90 متر در بقیه شهرها

نکته یک: برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، ضمانت توسط این نهادها صورت می گیرد و نیازی به مدارک بالا نیست. باید به خود نهاد حمایت کننده مراجعه کنند.

نکته 2: اگر متقاضی تا حداکثر 2 هفته از تاریخ معرفی به شعبه بانک، مدارک خود و ضامن ها را تحویل ندهد، به معنی رد درخواست تلقی می شود.

 

دکمه بازگشت به بالا