علمی و پزشکی

درد کتف چپ و زیر بغل

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:علائم مشابه کروناخون دماغ یا گوش دردمشکل در بلعخون در مدفوعاختلال خوابدرد کمر، پا، دست یا زانوسردردمعده درد یا حالت تهوعزخم مداوم دهانیسرفۀ مزمناضطراب و استرس

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام ها هم مشکل ایجاد می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

علت های مشاهدۀ خون در مدفوع می تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

دردهای اسکلتی یکی از شایع ترین علائم ایرانی هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد علت های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

قبل از پرداختن به علت درد بازو، شاید بهتر باشد به این سوال پاسخ دهیم که منظور ما از بازو، کدام بخش از دست می باشد؟

بازو به بخشی از اندام فوقانی که میان شانه و آرنج قرار گرفته گفته می شود. استخوان آن هومروس (استخوان بازو) است که به کتف مفصل شده و مفصل شانه را می سازد. عضلات مختلفی در ناحیه بازو قرار دارند که امکان حرکات مختلف را به آن می دهند. مهمترین این عضلات عضله دوسر بازویی و عضله سه سر بازویی است.

درد بازو می تواند از طریق طیف وسیعی از مشکلات اعم از آسیب های مفاصل تا فشارهای عصبی ایجاد شود. بسته به علت، درد بازو می تواند بطور ناگهانی آغاز شود یا در طول زمان گسترش یابد. در بسیاری از موارد، درد بازو دقیقا از مشکلی در گردن یا قسمت بالایی ستون فقرات نشات می گیرد. درد بازو، بخصوص دردی که به بازوی چپ وارد می شود، می تواند حتی نشانه ای از حمله قلبی باشد.

بهتر است بخوانید: لیست علائم و نشانه های کرونا

منظور از حمله قلبی، مرگ یا آسیب دیدگی بخشی از ماهیچه  قلب به دلیل کمبود اکسیژن است که درد بازوی چپ می تواند یکی از شایع ترین علامت آن به حساب آید. این درد ممکن است عجیب به نظر برسد چراکه ماهیچه بازو آسیب ندیده است. در واقع رشته های عصبی قلب و بازو سیگنال هایی را به سلول های یکسانی از مغز می فرستند و در نتیجه مغز نسبت به منبع درد سردرگم می شود. این پدیده که درد ارجاعی نامیده می شود توضیح می دهد چرا فردی که دچار حمله قلبی شده بدون داشتن درد در قفسه سینه در قسمت بازوها دچار درد می شود.

این درد علاوه بر بازو به ناحیه گردن، قفسه سینه و پشت هم انتشار پیدا می کند. اگر درد بازو ناشی از آنژین صدری باشد، نشانه های دیگری مانند درد قفسه سینه، حالت تهوع، تعریق سرد، تنگی نفس و سرگیجه هم در فرد دیده می شود. درد قلبی ناشی از آنژین صدری یک مورد اورژانسی محسوب می شود.

سایر علت های درد بازوی چپ

درد قفسه سینه:

این درد زمانی بوجود می آید که قلب به میزان کافی اکسیژن دریافت نکند. این عارضه علاوه بر درد بازو می تواند با عوارضی در شانه ها، گردن، پشت و فک هم همراه باشد. درد قفسه سینه به سوء هاضمه نیز شبیه است. درد قفسه حمله قلبی نیست بلکه نشانه ای از مشکل قلبی است.

دریافت نوبت حضوری از بهترین متخصصان قلب و عروق

دریافت نوبت

آسیب دیدگی عضلانی – اسکلتی:

در صورتیکه درد بازوی چپ با مشخصه های زیر همراه باشد به مشکل قلبی ارتباط پیدا نمی کند:

 • درد ناگهانی که تنها برای چند ثانیه ادامه داشته باشد
 • دردی که بدون علامت خاصی برای ساعت ها یا روزها ادامه پیدا کند
 • احساس دردی که با حرکت یا لمس کردن شروع شود
 • در صورتی که درد فقط در نقطه کوچکی از بازو باشد

این ناراحتی می تواند نشانه ای از آسیب دیدگی استخوانی یا بافت بازوها، شانه یا آرنج باشد. برخی از شایع ترین آسیب دیدگی های عضلانی – اسکلتی عبارتند از: آماس کیسه مفصلی، التهاب تاندون، پارگی روتاتور کاف و فتق دیسک.

مشاهده بیشتر : پزشک ارتوپد

علل درد بازو

درد شانه

درد شانه چپ ممکن است بیمار را به بهترین دکتر قلب بکشاند ولی درد شانه ای که همراه با گردن درد می باشد معمولا منشا قلبی ندارد. دردشانه راست هم به اندازه درد شانه چپ مهم می باشد.

معمولا علائم درد شانه همراه با التهاب می باشند و لذا در هنگام استراحت خصوصا در شب و هنگام خواب که بیمار بی حرکت می باشد درد تشدید می شود که درمواردشدید بیمار حتی نمی تواند روی شانه خود بخوابد یا حتی ممکن است از درد  بیدار شود.

از مهم ترین علل درد بازو می توان به این موارد اشاره کرد:

گرفتگی عصب، کشیدگی ها، التهاب تاندون، پارگی عضلات کلاهک چرخاننده، شکستگی ها، التهاب روماتیسمی و درد قلبی اشاره کرد.

همچنین بخوانید: بیماری های روماتیسمی

مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان قلب و عروق

دریافت نوبت

گرفتگی عصب

هنگامی اتفاق می افتد که بافت های اطراف عصب، آن را تحت فشار قرار بدهند. این بافت ها می توانند استخوان، عضله، دیسک و مهره گردنی و تاندون عضله باشد. اگر درگیری عصب بازو و دست، درد در این نواحی را ایجاد کرده باشد نشانه های دیگری همراه درد بازو هستند که گزگز و مورمور شدن دست و انگشتان، درد تیز و تیرکشنده و ضعف عضلانی از جمله این نشانه ها هستند.

کشیدگی تاندون

کشیدگی تاندون یا رباط های اطراف مفصل، آسیب بسیار شایعی است که دامنه آن از یک کشیدگی مختصر در خانه تا پارگی تاندون در تصادفات یا زمین خوردن، متغیر است. در صورت کشیدگی نشانه هایی مانند التهاب، کبودی، خشکی و محدودیت حرکت مفصل شانه همراه درد بروز پیدا می کنند.

پارگی عضلات کلاهک چرخاننده

عضلات کلاهک چرخاننده (روتاتورکاف) چهار عضله هستند که در بالاترین قسمت استخوان بازو دور مفصل شانه، بین استخوان کتف و سر استخوان بازو متصل هستند و نقش آنها تأمین ثبات و یکنواختی حرکت استخوان بازو در داخل حفره مفصلی است. در افرادی که طولانی مدت دست آنها بالای سر فعالیت می کنند مانند نقاشان یا والیبالیست ها، تاندون این عضلات مستعد التهاب و حتی پارگی است که در این صورت علاوه بر درد در بازو و شانه، حرکت مفصل و به ویژه بالا آوردن دست به مشکل دچار می شود.

روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی یک التهاب مزمن در مفصل ایجاد می کند. در این عارضه شانه از جمله مفاصلی است که درگیر می شود. در التهاب روماتیسمی علاوه بر درد در بازو، حساسیت به لمس، گرمی ناحیه، التهاب، خشکی و خستگی هم در شانه دیده می شود.

سایر علل درد بازو به صورت تیتروار عبارتند از

 • شکستگی بازو، مچ یا دست
 • بورسیت
 • سرطان(بدخیم)، اولیه یا متاستاتیک
 • سندروم تونل کارپ
 • دیستونی گردن (تورتیکولیس اسپاسمودیک)
 • تنوسیوویت دکوروین
 • دررفتگی آرنج
 • فیبرومیالژی
 • فتق دیسک کمر
 • آرتریت روماتوئید
 • آسیب روتیتور کاف
 • اختلالات ستون فقرات
 • تاندونیت
 • آرنج تنیس بازان
 • سندروم اوت لت توراسیک
 • بی حسی انگشتان به علت گیر افتادن عصب اولنا

بیشتر بدانیم: درمان خانگی شانه یخ زده و سایر روش های درمانی موثر

خودمراقبتی و درد بازو

حتی در آسیب های جدی بازو، درمان خانگی از ابتدا می تواند موثر واقع شود. اگر تصور می کنید بازو یا مچ دچار شکستگی شده، بسته های یخ را روی ناحیه آسیب دیده قرار داده و از یک قلاب برای نگه داشتن بازو استفاده کنید تا زمانی که مراقبت های پزشکی انجام شود.

فوری مشاوره بگیریدمشاورۀ فوریِ آنلاین را همین الان دریافت کنید.
رزرو مشاورۀ فوری

اگر فشردگی عصب یا کشیدگی مکرر داشتید، درمان را ادامه دهید، وضعیت خود را به خوبی حفظ کنید و در محل کار و در طی فعالیت های مکرر نظیر نواختن ساز یا هر فعالیتی که به دخالت بازو مرتبط می شود به خود استراحت دهید. بسیاری از انواع دیگر دردهای بازو به خودی خود بهبود پیدا می کنند خصوصا ،اگر اقداماتR.I.C.E را ظرف 48 ساعت پس از آسیب دیدگی آغاز کنید. این اقدامات عبارتند از

 • Rest: استراحت کنید.
 • Ice: یک بسته یخ یا کیسه ای از نخودفرنگی یخ زده را روی محل درد به مدت 15 تا 20 دقیقه سه بار در روز قرار دهید.
 • Compression: فشردگی. از بانداژ فشاری برای کاهش تورم استفاده کنید.
 • Elevation: بلندی. در صورت امکان، بازوی خود به منظور کمک به کاهش تورم بالا ببرید.

برای درد بازو باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

در صورت وجود موارد زیر، به دنبال درمان اوژانسی باشید:

 • درد کمر،شانه و یا بازو که بطور ناگهانی بوجود می آید، بطور غیر معمولی شدید و یا با فشار، پری یا فشردگی در قفسه سینه همراه می باشد. ممکن است نشانه ای از حمله قلبی باشد.
 • تغییر شکل آشکار یا بیرون زدگی استخوان در بازو یا مچ دست، خصوصا اگر دچار خونریزی یا دیگر آسیب ها هستید.
 • درد و فشار در قفسه سینه که به پشت کتف و گردن هم سرایت کند، سرگیجه و حالت تهوع، عرق سرد و تنگی نفس همراه با درد در بازو و دست
 • درد شدید بازو بر اثر زمین خوردگی یا تصادف، به طوری که فرد نتواند کل دست خود را حرکت بدهد.

[sibwp_form id=5]

در غیر این صورت (مشاهده موارد زیر) سریعا به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه کنید:

 • دردکمر،شانه و یا بازو که با هر گونه فعالیتی رخ می دهد و با استراحت بهتر می شود احتمالا علامت بیماری قلبی یا ناراحتی در قفسه سینه می باشد که با کاهش جریان خون به عضله قلب ایجاد می شود (آنژین).
 • آسیب ناگهانی به بازو، خصوصا اگر صدای شکستگی یا ضربه محکم شنیدید.
 • درد و تورم شدید در بازو
 • درد بطور معمول از بازو تا کف و برعکس در حرکت باشد
 • درد بازویی که پس از چندروز درمان خاگی بهبود نیافته
 • افزایش قرمزی، تورم یا درد در ناحیه آسیب دیده

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.9 / 5. تعداد رای ها 318

سوزش قفسه سینه چیست؟

سوزش قفسه سینه (chest burning) احساس ناخوشایندی است که در مردان و زنان تجربه می شود. این عارضه معمولاُ خطرناک نیست و به زودی رفع می شود. مگر در مواردی که علت آن یک بیماری دیگر مثلا مشکل و عارضه ی قلبی باشد که مراجعه به پزشک در فوریت قرار می گیرد.

علائم سوزش قفسه سینه چیست؟

سوزش قفسه سینه، درد و ناراحتی مشکلات شایعی هستند که افراد به دنبال بروز آن ها به اورژانس یا پزشک مراجعه می کنند. سوزش قفسه سینه همراه با نشانه های دیگری مانند موارد زیر بروز می کند.

 • فشار و سنگینی روی قفسه سینه
 • درد در بازوها و شانه
 • تنگی نفس
 • تب

سوزش قفسه سینه نشانه چیست؟

دلایل سوزش قفسه سینه بسیار متعدد است و در مواردی عارضه ی بیماری های دیگر است که بعضی از این بیماری ها مثل مشکلات قلبی جای توجه ویژه و ضروری دارد اما موارد دیگر ممکن است با خود مراقبتی بهبود یابد و مشکل خاصی را ایجاد نکند. اگر با ما همراه باشید در ادامه مطلب دلایل سوزش سینه و بیماری های مرتبط با آن را بیان می کنیم.

 1. آسیب های عضلانی و استخوانی

اگر هنگام بلند کردن اجسام سنگین یا در اثر فعالیت و ورزش خاص در قفسه سینه احساس سوزش دارید، علت سوزش قفسه سینه آسیب به عضله یا استخوان یا غضروف در قفسه سینه است. این نوع از آسیب ها با علائم زیر همراه است:

 • هنگام بلند کردن جسم یا خم شدن درد و سوزش قفسه سینه تشدید شود.
 • در ناحیه  ی مورد نظر تورم وجود داشته باشد.
 • لمس کردن قفسه سینه درد و سوزش را بیشتر کند.
 1. اضطراب

منشا درد و سوزش قفسه سینه در بعضی افراد حملات هراس و اضطراب است. نگرانی و تغییر در رفتار با افزایش ضربان قلب، تنفس شدید، سوزش قفسه سینه همراه است. کنترل کردن موقعیت و مدیریت هیجان ها در رفع علائم و باز یافتن  آرامش فرد تاثیرگذار است.

 1. سوزش سردل

شایع ترین علت سوزش قفسه سینه، سوزش سردل و ریفلاکس های گوارشی که با اختلال در عملکرد مری ایجاد می شود.

در دستگاه گوارش غذا از دهان از طریق مری به معده هدایت می شود. ماهیچه های انتهای مری در مواقع غیر از غذا خوردن منقبض هستند و از خروج اسید معده و برگشت آن به سمت دهان جلوگیری می کنند. در شرایطی که این اسید به دهان برگردد سوزش سردل و به دنبال آن سوزش قفسه سینه ایجاد می شود. آیا می دانید چه زمانی این حالت پیش می آید؟

 • اگربلافاصله بعد از غذا خوردن دراز بکشید یا خم شوید.
 • شب ها این حالت بیشتر رخ می دهد.

 سوزش قفسه ی سینه در این حالت با مشکلات قلبی اشتباه گرفته می شود. پس بهتر است با نشانه های دیگر رفلاکس های گوارشی آشنا شوید.

نوشته های مشابه

 • سوزش قفسه سینه ناشی از چیست؟ راه های پیشگیری و درمان

  1400-04-19

 • درد قفسه سینه نشانه چیست؟ | علائم و راه های تشخیص آن

  1400-04-08

 • اختلال در بلع غذا و آشامیدنی
 • ترش کردن غذا
 • تنگی نفس
 • سرفه همراه با سوزش سینه

بیماری هایی که سبب سوزش قفسه سینه می شود را می شناسید؟

 1. پنومونی

پنومونی یک بیماری با عامل ویروس یا باکتری است که ریه ها را درگیر می کند و در برخی افراد به صورت خیلی شدید بروز می کند.  علائم پونومونی موارد زیر است.

 • تب و لرز
 • سرفه ی خشک
 • تنگی نفس
 • خستگی
 1. زونا

عامل این بیماری همان عامل آبله مرغان در کودکی یعنی واریسلا زوستر است. افرادی که در کودکی مبتلا به آبله مرغان می شوند با از بین رفتن بثورات پوستی عامل بیماری در بدنشان از بین نمی رود و به  صورت نهفته باقی می ماند که ممکن است در بزرگسالی عود کند. در بزرگسالی علائم بسیار شدیدتر و دردناک است و با سوزش قفسه سینه همراه می شود.

علائم زونا شامل موارد زیر است:

 • خارش بدن و بثورات پوستی
 • تب به دلیل وجود عامل عفونی در بدن
 • سر درد و خستگی بدن
 1. آنژین صدری یا آنژین قلبی

آیا اطلاع دارید سوزش قفسه سینه سمت چپ نشانه چیست؟ آنژین قلبی یک بیماری قلبی نیست و با حمله ی قلبی همراه نیست اما یک نشانه از بیماری قلب یا عروق کرونا ویروس قلب است و علت سوزش سینه سمت چپ است. این عارضه با کمبود اکسیژن رسانی به قلب ایجاد می شود و با سوزش قفسه سینه، درد و فشار روی آن خود را نشان می دهد. علائم دیگر آن شامل موارد زیر است:

 • تهوع
 • عرق ریختن
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • خستگی
 1. حمله ی قلبی

می دانید علت سوزش قلب و تنگی نفس چیست؟ شایع ترین علت سوزش سمت چپ قفسه سینه  و درد در این ناحیه حمله قلبی است. وقتی یک یا چند رگ  قلب مسدود شده باشد و خون رسانی به ماهیچه های قلب کم شود، عملکرد پمپاژ خون با مشکل مواجه می شود و سوزش قفسه سینه در سمت چپ بروز می کند و چون خونرسانی کم شده تنگی نفس هم رخ می دهد. توجه به سوزش قفسه سینه به دلیل بروز حمله قلبی بسیار مهم است. در مواردی که نشانه های زیر بروز می کند فرد باید هر چه سریعتر با پزشک مشورت کند.

 • سوزش قفسه سینه در سمت چپ
 • درد قفسه سینه که تا بازوها و شانه منتشر شود
 • عرق سرد
 • تهوع
 • گیجی
 • تنگی نفس

اگر این نشانه ها یا فقط سوزش سمت چپ قفسه سینه دارید با پزشکان پذیرش 24 مشورت کنید و درمورد مشکل خود راهنمایی بگیرید.

 1. آسم

عارضه و بیماری های ایجاد شده در دستگاه تنفسی مانند آسم هم می تواند علت سوزش قفسه سینه باشد. آسم یک بیماری تنفسی است که در اثر آن مجاری تنفسی باریک می شود. بنابراین با نرسیدن اکسیژن کافی به ریه ها و خون نفس کشیدن به سختی انجام می شود. علائم دیگر آسم عبارتند از:

 • سرفه
 • خس خس و تنگی نفس
 • اگر حمله ی آسم در شب باشد ممکن است اختلال خواب ایجاد شود.
 • درد و سوزش قفسه سینه

درد و سوزش قفسه سینه زنان به چه علت است؟

عوارض و بیماری های زیر موجب سوزش قفسه سینه می شود که در زنان شایع تر از مردان است.

 1. سنگ کیسه صفرا

با علت درد و سوزش قفسه سینه در سمت چپ آشنا شدیم، آیا علت سوزش سمت راست قفسه سینه را می دانید؟

کیسه صفرا یکی از اعضای دستگاه گوارش است که با آزاد کردن شیره به داخل روده به هضم غذا کمک می کند. در این فرایند رسوبات سختی در کیسه ی صفرا تشکیل می شود که به آن سنگ کیسه صفرا می گوییم. سنگ کیسه صفرا علامت مشخص ندارد و با علامت های مختلف خود را بروز می دهد.

 از دردهای شایع سنگ کیسه صفرا  درد و سوزش قفسه سینه سمت راست است که تا شانه و بالای کمر امکان انتشار دارد. این درد با تهوع، استفراغ هم همراه است و مدت زمان آن از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر است.

 • کاسکاندریت (Costochondritis)

عفونت و التهاب غضروفی دنده با عنوان کاسکاندریت، عارضه  ایست که در زنان بیشتر از مردان شایع است. این عفونت در محل اتصال دنده به استخوان سینه بروز می کند و علت آن آرتریت یا آسیب است. درد این عارضه شبیه حمله قلبی با فشار و سوزش سمت چپ قفسه سینه است و دردهای آن با  تنفس عمیق و سرفه بیشتر می شود.

 • شیر دادن

یکی از علت های سوزش قفسه سینه شیر دادن مادران به فرزندان است، طی دوران شیردهی یا بلافاصله بعد از زایمان در بعضی از مادران بروز می کند. این درد در مرکز قفسه سینه احساس نمی شود و در یکی از سمت های قفسه سینه بروز می کند. این عارضه با نشانه های دیگر مانند تغییر اندازه سینه و درد در نوک سینه هم ممکن است همراه باشد.

درد و سوزش قفسه سینه در مردان به چه علت است؟

 • پریکاردیت

پریکاردیت یا التهاب پریکارد یک بیماری خود ایمن است. یعنی سیستم ایمنی بدن به اشتباه بافت های خودی را مورد حمله قرار می دهد و پرده های پریکارد قلب را تخریب می کند و در مردان شایع تر از زنان است. علائم این بیماری موارد زیر است.

 • سوزش قفسه سینه و پشت
 • درد تیز و شدید سمت چپ قفسه سینه
 • ضعف
 • افزایش ضربان قلب
 • تنگی نفس
 • ورم پاها
 • خستگی بدن
 • سوزش سینه هنگام سرفه

آیا سوزش قفسه سینه و کرونا ارتباطی به هم دارد؟

این روزها با یک پاندمی وحشتناک به نام کرونا با عامل ویروسی کویید 19 مواجه هستیم. این بیماری با علائم گوناگون در تمام جهان قربانیان زیادی داشته است. این بیماری یک طیف وسیع از نشانه های سرماخوردگی تا پنومونی را در برمی گیرد و علت سوزش در قفسه سینه است. نشانه های زیر در کرونا مشاهده می شود.

 • تب و لرز
 • سرفه ی خشک
 • سوزش قفسه سینه و درد
 • درد عضلانی و خستگی در تمام بدن
 • اسهال

تشخیص علت سوزش قفسه سینه چگونه است؟

وقتی فرد با علائم سوزش قفسه سینه مراجعه می کند به دلیل خطرات بیماری های قلبی پزشک باید یک معاینه ی دقیق و جامع انجام دهد. به همین دلیل از بیمار شرح کامل بیماری و سوابق نشانه ها را می پرسد و یک معاینه فیزیکی برای بررسی سلامت عضلات و اندام ها انجام می دهد. در ادامه برای تایید یا رد آنچه تشخیص داده است از آزمایش ها کمک می گیرد.

 • آزمایش خون: برای بررسی عفونت
 • بررسی نوار قلب: برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب
 • تصویربرداری اشعه ایکس
 • سی تی اسکن برای تشخیص دقیق تر

درمان سوزش قفسه سینه

با علت ها و نشانه های سوزش قفسه سینه آشنا شدیم. حالا وقت آن است که بدانیم  برای درمان آن چه کارهایی می توانیم انجام دهیم.

درمان خانگی سوزش قفسه سینه

درمان ها و اقداماتی که می توانید در منزل انجام دهید بستگی به علت سوزش قفسه سینه دارد.

-در مواردی که علت سوزش قفسه سینه رفلاکس اسید معده است، اگر راهکارهایی را که به شما پیشنهاد می کنیم رعایت کنید می توانید شدت عارضه را کاهش دهید.

 • 2 ساعت قبل از خواب چیزی نخورید.
 • از خوردن غذاهای چرب و پرادویه اجتناب کنید.
 • ورزش را فراموش نکنید.
 • سیگار را ترک کنید.
 • وزن خود را متعادل نگه دارید.

-برخی از علت های سوزش قفسه سینه عفونت های ریه مانند پنومونی و برونشیت است. اقدامات اولیه ای که می توانید برای رفع سوزش قفسه سینه انجام دهید شامل موارد زیر است.

 • استفاده از نوشیدنی های گرم و مایعات فراوان
 • بخور دادن با آب و ترکیبات گیاهان دارویی مانند اکالیپتوس، آویشن
 • استفاده از داروهایی تب بر بدون نسخه مانند استامینوفن
 • استراحت کردن
 • نوشیدن چای های گیاهی مانند چای سبز، چای نعنا
 • کمپرس گرم بر روی سینه

درمان دارویی سوزش قفسه سینه

در مواردی که سوزش قفسه سینه با خودمراقبتی بهبود نمی یابد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و علت ناراحتی خود را بیابید. بعد از تشخیص پزشک اقدامات درمانی با دارو را شروع می کند. در مورد بیماری های عامل سوزش قفسه سینه، درمان های مرتبط به آن را بیان می کنیم.

 • درمان سوزش قفسه سینه به علت مشکلات گوارشی: در این مورد پزشک از داروهای ضد اسید معده و مسدود کننده اسید برای کاهش مشکلات بیمار استفاده می کند.
 • درمان سوزش قفسه سینه به علت عفونت های ریوی: در پنومونی، برونشیت و سایر عفونت هایی که ریه را درگیر می کند آنتی بیوتیک و داروهای ضد سرفه عفونت و سوزش قفسه سینه را کم می کند. با توجه به اینکه در عفونت ها فرد دچار تب نیز می شود از داروهای تب بر هم استفاده می شود.
 • درمان سوزش قفسه سینه به علت اضطراب و مشکلات روحی: بروز حملات عصبی با سوزش قفسه سینه با راهکارهای کنترل استرس و داروهای ضد اضطراب قابل کنترل و درمان است.
 • درمان سوزش قفسه سینه به علت آنژین صدری: می دانید درمان سوزش قلب چیست؟ با توجه به این که آنژین صدری باعث لخته ی خون می شود، لذا داروهایی که این لخته ها را ازبین ببرد آنژین صدری و سوزش قلب را درمان می کند.
 • درمان سوزش قفسه سینه به علت مشکلات قلبی: در مواردی که رگ های قلب مسدود شده باشد یا مشکلات دیگر ممکن است تشخیص دکتر درد قلب برای درمان، جراحی باشد.
 • درمان سوزش قفسه سینه به علت آسم: فرد مبتلا به آسم اگر از داروهای گشادکننده برونش و اسپری های کورتیکواستروئید استفاده کند، دچار تنگی نفس، سوزش قفسه سینه نمی شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

سوزش قفسه سینه در مواردی که به اختلالات گوارشی ربط دارد، خطری ندارد اما اگر به دلیل حمله های قلبی باشد جای توجه ویژه دارد. اگر هر کدام از موارد زیر برای شما یا اطرافیانتان پیش آمد باید به صورت اضطراری به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنید.

 • درد و سوزش قفسه سینه که با تنگی نفس، تعریق همراه باشد.
 • سوزش قفسه سینه که با فشار روی قفسه سینه احساس شود.
 • سوزش قفسه سینه که بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد.
 • سوزش و درد ناگهانی در قفسه سینه که در بازو و کمر پخش شود.
 • کندتر یا تندتر شدن ضربان قلب
 • سرگیجه و تهوع

اگر در مورد سوزش قفسه سینه نیاز به مشاوره دارید، در پذیرش 24، تیم پزشکی با ده ها پزشک آنلاین متخصص داخلی آماده است تا به صورت آنلاین و تلفنی سوالات شما را پاسخ دهد.


4.1/5


(10 نظر)

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا