برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

نحوه کاشت نهال گردو خوشه ای

آموزش کاشت نهال گردو فرنور :  کاشت نهال گردو فرنور به این شکل است که یک شب قبل از کاشت ، باید آن ها را در آب قرار داده تا به اندازه کافی عملیات آبگیری توسط ریشه ها صورت پذیرد. به ریشه ها خوب نگاه کنید. اگر قسمتی از آن صدمه دیده، آن را با قیچی جدا و هرس کنید.

توجه داشته اشید که ریشه ها هنگام تهیه سالم و سلامت باشند. بهترین فصل کاشت گردو در پاییز است چون ریشه گیاهان به هوای خنک نیاز دارند. همچنین در فصل پاییز و زمستان بارندگی زیاد است و نیاز آبی گیاهان که در اوایل کاشت بسیار زیاد است، برطرف می شود.

فاصله کاشت نهال گردو فرنور را 6×6 در نظر بگیرید و عمق چاله در کاشت نهال گردو را60 سانت و عرض چاله ها رو 60 سانت بزنید. نکته بسیار مهم در آموزش کاشت نهال گردو این است که ریشه های نهال گردو نباید در معرض نور و هوا بگیرند، اگر زمان بیشتری برای عملیات چاله نیاز دارید، حتما حواستان به این نکته درباره ریشه ها باشد. برای جلوگیری از قرارگیری ریشه با نور و هوا، دور آنها را با کیسه پلاستیکی سیاه پوشانده یا بصور موقت در درون خاک یا ماسه قرار دهید.

آموزش کاشت گردو برای احداث باغ

ته چاله یک بیل کود پهن کهنه با خاک قاطی کنید و نهال را وسط چاله گذاشته و چاله را پر از خاک کنید و یک سطل آب برای هر نهال بریزید. در این مرحله کود شیمیایی و … نزنید.

دقیقا اوایل فصل بهار، از سر نهال 20 سانت با قیچی بزنید و سپس با چسب باغبانی بپوشانید. به این فکر نباشید که نهال کوچک می شود بلکه به فکر رشد خوب اندام های رویشی نهال باشید. از اوایل فروردین ماه تا اواخر اردیبهشت ماه هر دوازده روز یک بار و از اواخر اردیبهشت ماه تا اواخر شهریور ماه هر هفته یک بار آبیاری کنید. دقت کنید هر نهالی که کاشته می شود، سال اول و دوم به خوبی آن را آبیاری کنید.

نحوه کاشت نهال گردو خوشه ای

اگر فضایی که در آن  کاشت نهال  گردو را آغاز کرده اید در معرض بادهای  فراوان و سنگین است، در کنار نهال خود، چوب یا چوب هایی را در زمین فرو برده و آن را به نهال خود ببندید.

این عمل باعث می شود که بادهای شدید، به نهال آسیب نرسانند، گاهی ممکن است تا چند سال این چوب ها، به نهال ها بسته بمانند.

روش کاشت گردو در گلدان

آموزش کاشت نهال گردو در گلدان به این صورت است که در قدم اول باید گردوهای سالم را به مدت 48 ساعت داخل آب نگه داری کرد. پس از این مدت یک شکاف بالای گردوها ایجاد کنید.

حال نوبت به انتقال گردوها به داخل ظرف می رسد. قبل از آن باید ظرفی را با سنگ ریزه ها پر کنید و گردوهای مرطوب را روی سنگریزه ها بریزید و روی آن ها یک دستمال مرطوب قراردهید تا رطوبت به تمام گردوها برسد. برای اطمینان از این مورد می توانید با آبپاش روی گردوها مقداری آب اسپری کنید.

بهترین زمان کاشت گردو در گلدان

ظرف آماده شده را به مدت 1 ماه تا 45 روز کنار بگذارید تا گردوها جوانه بزنند. پس از این که گردوها جوانه زدند آن ها را به درون خاک منتقل کنید و شاهد به بار نشستن گردوها باشید.

بهترین فصل کاشت نهال گردو چه زمانی است؟

فصل پاییز زمان کاشت نهال گردو است. اگر بخواهیم به طور دقیق بهترین زمان کاشت نهال گردو را بیان کنیم، از اواخر فصل پاییز تا اوایل فصل بهار است. در این زمان شرایط خاک و آب و هوا شرایط خوبی را برای کاشت نهال گردو دارد. با توجه به حساسیت نهال ها به سرما در فصل زمستان اقدام به کاشت نهال گردو نکنید.

خاک مناسب برای کاشت نهال گردو کدام است؟

اولین نکته ای که درمورد بهترین مکان برای کاشت گردو باید به آن دقت نمود، زمین و خاک آن است. زمینی که قرار است در آن نهال گردو کاشته شود باید دارای خاک حاصلخیر و غنی باشد.

اگر فضای زمین باغچه مانند است، باید دقت کنید که زمین عاری از هرگونه گچ، سیمان و بقایای ساختمان باشد. سپس کاری که باید انجام شود، غنی کردن زمین و خاک مکان مربوطه است.

برای غنی کردن خاک مناسب برای کاشت نهال گردو باید مقداری خاک زراعی مرغوب از زمین زراعی یا مکانی مشابه تهیه کرد و سپس آن را با کود حیوانی پوسیده به همراه ماسه به مقداری که حداقل یک متر و نیم از ارتفاع باغچه را در بر بگیرد، مخلوط کرد.

باید توجه داشت اگر مقدار ماسه بیشتر از یک متر و نیم باشد، بهتر است. زیرا ریشه درختان، بیشتر از یک مترو نیم در اعماق زمین فرو می روند که یکی از نکات بهترین مکان برای کاشت گردو نیز دقت به همین موضوع است.

خاک زراعی خوب دارای رنگ تیره بوده و از قهوه ای و قرمز به سمت تیره و سیاهی نزدیک است. حتما دقت کنید که خاک تهیه شده مرغوب باشد و از سطح زمین (حداکثر 30 سانتی متر) جمع آوری شود.

تفاوت خاک زراعی خوب و نامرغوب در جنس و رنگ آن هاست. لازم است بدانید که خاک زراعی نامرغوب رنگی کمرنگ و متمایل به زردی و خاکستری دارد و در حالت خشک، چسبنده بوده و از هم جدا نمی شود، اما خاک زراعی مرغوب علاوه بر خصوصیات رنگی تیره که در بالا ذکر شد، به این شکل است که اگر در مشت فشرده شود، ذرات آن بهم می چسبد و با یک ضربه کوچک نیز از هم جدا شده و پودر می شود.

کود مناسب برای رشد درخت گردو

در ابتدا برای کاشت نهال گردو بهتر است خاکی انتخاب شود که غنی باشد و بعد از آن یکی از موارد مهم برای داشتن درخت سالم کود دهی به موقع برای تقویت مواد مغذی خاک است. برای انجام کود دهی بهتر است مقداری از خاک را برای آزمایش به آزمایشگاه برده تا میزان کمبود مواد معدنی شناسایی شود.

سپس بر اساس نیازهای خاک، کودهای مورد نیاز را به درخت بدهید و بهتر است کود دهی در فصل بهار انجام شود تا درخت بتواند محصول خوبی داشته باشد. کودهایی که در رشد درخت گردو مهم هستند کودهای نیتروژن و کود فسفر است و به روند فتوسنتز کمک می کند و کود پتاسیم باعث بالا رفتن سطح ایمنی درخت گردو، در مقابل بیماری  ها و آفات می شود.

عملیات پرالیناژ و یا ضدعفونی نهال گردو چگونه است؟

عملیات پرالیناژ معمولا برای گیرایی بهتر نهال گردو انجام میشود. یعنی اگر نهال شما یک رقم ریشه لخت است، ریشه را باید با یک ترکیب خاص آغشته نمایید. برای نهال هایی با پایه گلدانی ترکیب قارچ کش را به همراه اسید هیومیک به قسمت روی گلدان اضافه کنید.

نحوه تهیه محلول پرالیناژ: 75 گرم کاپتان (قارچ کش)+ 5 کیلوگرم خاک رس (الک شده)+ 2.5 کیلوگرم کود دامی (الک شده)+ 50 لیتر آب.

ریشه نهال را تا قسمت طوقه با محلول پرالیناژ آغشته کنید. (طوقه به محلی گفته میشود که ریشه های مویی در آن ناحیه وجود دارند.)

آبیاری نهال گردو چگونه انجام میشود؟

پس از کاشت نهال گردو نوبت به آبیاری نهال میرسد. آبیاری باید در 2 مرحله انجام شود. در هر مرحله 10 لیتر آب به قسمت پای نهال گردو اضافه میکنید. پس از پایان مرحله اول آبیاری اجازه دهید تا آب به خوبی نشست نموده و در خاک فرو رود. سپس مرحله دوم آبیاری را به آن اضافه میکنیم.

در این مرحله باید خاک را به خوبی سیراب نمایید. به فاصله 6 روز تا 3 مرحله نهال گردو را آبیاری کنید. برای پیشگیری از خیس شدن طوقه هنگام آبیاری نهال گردو؛ بهتر است اطراف طوقه را کمی خاک بریزید تا بالاتر از سطح آب قرار بگیرد.

برای محافظت از نهال گردو چه اقداماتی انجام دهیم؟

پس از قراردهی نهال در گودال و اضافه نمودن خاک؛ برای پیشگیری از سوختن نهال گردو در اثر گرمای شدید تابستان و سرمای شدید در فصل زمستان، شما میتوانید تنه نهال را با محلول مخصوص محافظ تنه آغشته نمایید. (از قسمت پیوند تا بالای تنه)

برای جلوگیری از شکستگی و کج شدن نهال در اثر بادهای شدید میتوانید از قیم استفاده کنید. طول قیم بهتر است بین 1.5 تا 2 متر باشد. قیم را در نزدیکی نهال در زمین فرو نموده و با استفاده از طناب به نهال گره بزنید. گره نباید خیلی سفت و یا خیلی شل باشد.

نکات مهم در کاشت نهال گردو

در طراحی فاصله کاشت چند عامل باید در نظر گرفته شود:

1- درخت گردو حدود 15 تا 20 سال فضای معینی را اشغال می کند لذا در طراحی فاصله باید نهایت کار در نظر گرفته شود.

2- در سال های اول تولید محصول بطور مستقیم به تعداد درخت بستگی دارد و هر چه درخت بیشتر باشد محصول بیشتر خواهد بود

3- در نظر گرفتن ارقامی که در جوانه های جانبی بارده هستند.

4- عملیات هرس و حذف درختان اضافی امکان کشت متراکم را فراهم می کند.

5- هنگامیکه درختان نزدیک بهم و به صورت انبوه کاشته شده اند تنک کردن شاخه ها برای تامین نور کافی ضروری است. حذف درخت باید قبل از متراکم شدن آن ها صورت گیرد.

مشخصات محصول درخت گردو خوشه ای

نهال گردو خوشه ای یکی از انواع مختلف بسیار مرغوب و با کیفیت می باشد. نهال گردو خوشه ای به علت پربار بودن درخت گردو صرفه اقتصادی بالایی دارد.  از نهالستان اکین نهال این اطمینان را به شما میدهد که مجموعه ای از نهال های سالم و کیفیت بالا را داشته باشید. میوه نهال گردو خوشه ای به شکل بیضی می باشد.

رنگ مغز گردو به رنگ روشن است. گردوها دارای وزن تقریبی 14 گرم است که 60 درصد آن را مغز گردو تشکیل می دهد. ارتفاع درخت گردو خوشه ای به 30 تا 60 فوت می رسد. علت نامگذاری این گونه از گردو به این دلیل است که در هر خوشه از درخت حدود 25 تا 30 گردو مانند خوشه های انگور رشد می کنند. درخت گردوی خوشه ای پربار می شود ولی میوه های ان نسبت به انواع دیگر مقداری ریزتر می باشد.

زادگاه اولیه و منطقه مناسب کاشت نهال گردو خوشه ای

محل پیدایش اولیه نهال گردو خوشه ای، کشور فرانسه بوده است به همین دلیل گاهی اوقات به این گونه از درخت گردو، درخت گردو خوشه ای فرانسوی نیز می گویند. اما امروزه این نوع از درخت گردو در اکثر کشورهای دیگر نیز وجود دارد. بیش از 150 سال است که این گونه از درخت گردو در ایران کاشته می شود.

در کشور ما بر روی این نهال اصلاحاتی انجام شده است. گاهی اوقات این نوع گردو را به دو نوع درخت گردوی خوشه ای فرانسوی و درخت گردوی خوشه ای ایرانی دسته بندی می کنند. کاشت نهال گردو خوشه ای در مناطق نسبتا سردسیر بهتر است. کاشت نهال گردو خوشه ای در مناطقی با آب و هوای بسیار گرم و مناطق شرجی توصیه نمی شود. منطقه مناسب برای کاشت گردو باید دارای ارتفاع 1280 تا 1300 متر از سطح دریا باشد.

نکات مهم کاشت نهال گردو خوشه ای پربار

فصل مناسب برای کاشت نهال گردو خوشه ای پس از تمام شدن فصل سرما می باشد. در هنگام احداث باغ گردو وکاشت نهال گردو خوشه ای باید دقت داشته باشیم حداقل 7 متر از هر طرف بین نهال ها فاصله وجود داشته باشد. تا درخت های گردو خوشه ای در آینده فضای کافی برای رشد و پربار شدن داشته باشند و برای درختان دیگر مزاحمت نداشته باشند.

برای کاشت نهال ها باید گودالی به عمق حداقل 70 سانتی متر و حداقل یک متر ایجاد کرد.

دکمه بازگشت به بالا