آیا خوابیدن زیر درخت گردو خطرناک است

خوابیدن زیر درخت گردو:

همه ما در طول زندگی از اطرافیان شنیده ایم که زیر سایه درخت گردو استراحت نکنید. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا شما را از خوابیدن زیر درخت گردو؛ منع می کنند؟

؛ یکی از سایه گسترترین درختانی است که در تمام مناطق دنیا مورد کشت و پرورش قرار می گیرد. این درخت به دلیل تاج گسترده و بزرگ و ارتفاع بلندی که دارد در فواصل زیادی از سایر درختان کشت می شود. از این رو زیر سایه این درخت عظیم فضای کافی برای استراحت وجود دارد. با این وجود اکیداً توصیه می شود که فریب این سایه روح افزا را نخورید و در زیر این درخت مأمن نگیرید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا دلایل پرهیز از خوابیدن زیر درخت گردو را بیشتر مورد بحث و گفتگو قرار دهیم.

 

چرا نباید زیر درخت گردو بخوابیم؟

خوابیدن زیر درخت گردو؛ این درخت زیبا و سایه گستر با ارزش اقتصادی بالا که ارقام مختلفی از آن در آب و هوای معتدل تا سردسیر و همچنین مناطق گرمسیر مورد کشت و بهره برداری قرار می گیرد، همواره منع شده است. چرا به مردم توصیه می شود شب ها زیر درخت گردو نخوابند؟ آیا خوابیدن زیر درخت گردو مسمومیت زا است؟

باغداران و گردوکاران همیشه شاهد این موضوع بوده اند که در اطراف و مجاورت درخت گردو گیاه یا درختی رشد نمی کند و به عبارتی از درخت گردو با عنوان درختی یاد می کنند که خاصیت “آللوپاتی” یا دگرستیزی دارد و حضور سایر درختان و رویش گیاهان را در اطراف خود نمی تواند تحمل کند. این رفتار دگرستیزی درخت گردو تنها شامل حال گیاهان و درختان نمی شود، بلکه سایر موجودات زنده به ویژه انسان را هم تحت تأثیر خود قرار می دهد. به همین دلیل است که توصیه می شود از خوابیدن زیر درخت گردو؛ پرهیز کنید.

یک اصطلاح در بین گردوکاران و باغداران رایج است که معتقدند اگر انسان زیر درخت گردو بخوابد؛ به مدت طولانی دچار گرفتگی نفس می شود. در اثر این گرفتگی سرگیجه و مسمومیت به وجود می آید. از این رو همیشه از آن ها می شنوید که زیر سایه درخت گردو استراحت نکنید. این گرفتگی و مسمومیت در طول روز و همچنین در طول شب ممکن است به وجود آید. باغداران می گویند در شب و یا روز اگر زیر درخت گردو بخوابید، درخت شما را می گیرد. این دریافت های تجربی گردوکاران نیز از لحاظ علمی به درستی ثابت شده است.

ماده شیمیایی”ژوگلون” برای سلامتی انسان و سایر موجودات زنده مضر است. این ماده شیمیایی مسمومیت و سرگیجه ایجاد می کند. گرفتگی توسط درخت گردو دو دلیل عمده دارد که در ادامه مقاله به طور مفصل شرح داده می شود.

درخت گردو این درخت عظیم الجثه زمانی که به سن بلوغ می رسد، تاج آن گسترده می شود و ریشه های آن به صورت طولی و عرضی درون خاک رشد پیدا می کنند به میزان زیادی “ژوگلون” ترشح می کند. تحقیقات نشان داده اند که این ماده شیمیایی نه تنها از ریشه بلکه از برگ، چوب و تنه، شاخه، میوه و همچنین از صمغ درخت ترشح شده و چون این ماده، فرار است در هوا متصاعد و در محیط اطراف درخت پراکنده می شود. تنفس این ماده شیمیایی برای انسان خطرناک است و ایجاد مسمومیت، حالت تهوع و سرگیجه و همچنین از رشد سایر گیاهان نیز ممانعت می کند. این ماده شیمیایی به طور دائم، خصوصاً در طول روز که سطح فتوسنتز و متابولیسم گردو بالاتر است، در هوا منتشر می شود. از آن جایی که تاج گردو بزرگ و انبوه است میزان زیادی “ژوگلون” از یک درخت بالغ در هوا پخش می شود. در صورتی که ساعات خوابیدن زیر درخت گردو؛ به حد کافی طولانی باشد موجب مسمومیت شدید و مرگ انسان خواهد شد.

قیمت نهال گردو این گردو بذری در رده گردوهای مناسب و ارزان دسته بندی می شود.

ایا درخت گردو دی اکسید کربن تولید میکند:

یکی دیگر از دلایل گرفتگی توسط درخت گردو میزان بالای گاز دی اکسید کربن، است که در اثر تنفس این درخت در برگ ها و سایر بخش های درخت آزاد می شود. درخت گردو یک درخت گسترده با تاجی عظیم و برگ های انب[toc]

حتما تابه حال شما هم این را شنیده اید که خوابیدن زیر درخت گردو خوب نیست و مضراتی به همراه دارد اما دلیل آن چیست؟ اگر با کشاورزان و باغداران صحبت کرده باشید متوجه می شوید که آن ها هم شما را از این کار منع می کنند اما واقعا دلیل آن چیست؟ شاید برخی از باغداران هم دلیل آن را ندانند و فقط به خاطر تجربه و شنیده هایشان توصیه می کنند. شاید برخی فکر کنند چنین حرف هایی خرافات است و پیشینیان ما به خاطر ترس هایی که داشتند این داستان را درست کرده اند. شاید اصلا همه چیز شایعه باشد و چنین موضوعی حقیقت نداشته باشد. جواب هرچه باشد در اینجا و این مقاله به آن می رسید.

درخت گردو پیش از هر چیز درخت است!

درخت و بسیاری از گیاهان دیگر به ویژه آن هایی که نیاز به ساخت ساقه کربنی دارند، دی اکسیدکربن موجود در هوا را جذب می کنند و به جای آن اکسیژن پس می دهند. این موضوع تا حد زیادی درست است و خوب است بدانید درخت با این کار برای خود تنه سفت و محکمی می سازد! تنه چوبی درخت یک ساختار کربنی است که بخشی از آن از جذب کربن موجود در گاز CO2 در هوا تامین می شود.

این موضوع را بسیاری از ما در کتاب های درسی خوانده و از دیگران شنیده ایم و به همین دلیل به درخت ها ریه های زمین می گویند. در شب یا در بعضی از فصل های خاص، موضوع برعکس می شود و درخت اکسیژن جذب می کند و به جای آن دی اکسیدکربن پس می دهد. فراموش نکنید درخت هم یک موجود زنده است و نیاز به تنفس دارد.

درخت گردو هم از این قضیه مستثنی نیست و نیاز به اکسیژن دارد. این تنفس به ویژه در شب بیشتر می شود و گیاه، شروع به مصرف اکسیژن می کند. حال بزرگی این درخت را تصور کنید و به شاخه های پربرگ آن و تعداد زیاد برگ را در نظر بگیرید. انگار که زیر یک دستگاه بزرگ مکنده اکسیژن قرار گرفته اید!

با خوابیدن زیر درخت گردو خود را در خطر قرار می دهید زیرا این درخت بزرگ وقتی شروع به تنفس کند اکسیژن زیادی مصرف می کند و کمبود اکسیژن بسیار خطرناک است. اگر هوای کافی به ریه های شما نرسد امکان ابتلا به آسم یا دیگر مشکلات تنفسی وجود دارد. در بعضی شرایط حتی امکان خفگی و مرگ هم وجود دارد بنابراین قبل از تصمیم به خواب، کمی با خود فکر کنید.

خوابیدن زیر درخت گردو و جنون!

در گذشته، مردم اعتقاد داشتند که این نوع خوابیدن باعث می شود آدم دیوانه شود اما می دانید دلیل آن چیست؟ نرسیدن اکسیژن به مغز باعث می شود آسیب زیادی به آن برسد که فراموشی، ضعف حافظه و ازدست دادن اختیار برخی حرکات بدن از نتایج آن است. وقتی گذشتگان ما می گفتند کسی دیوانه شده احتمالا منظورشان همین بوده!

همان طور که گفته شد درخت گردو گیاه بسیار بزرگی است و خوابیدن در نزدیکی آن ریسک زیادی دارد زیرا هنگام تنفس، اکسیژن زیادی را می گیرد. این درخت معمولا اندازه بزرگی هم دارد که نشان می دهد هنگام تنفس هوای زیادی احتیاج خواهید داشت؛ بنابراین منظور پیشینیان ما اشتباه نمی کردند آن ها فقط دلیل علمی این موضوع را نمی دانستند.

درخت گردو، گیاهی ستیزه گر

باغداران می گویند این درخت ستیزه گر است و اجازه رشد گیاهان دیگر را در نزدیکی خود نمی دهد. این اعتقاد چندان هم غلط نیست و برای آن یک توضیح علمی وجود دارد. هر نوع موجود زنده ای میل به بقا دارد و این کار را یا با ستیز با دیگر گونه ها یا با هم زیستی مسالمت آمیز با آن ها انجام می دهد.

گردو گیاهی است که راه ستیز را انتخاب کرده و این کار را با ترشح ماده ای سمی به نام ژاگلون یا جاگلون (juglone) انجام می دهد. همچنین ماده دیگری نیز ترشح می کند که هیدروکسی ژاگلون نام دارد که معمولا ماده ای غیرسمی است اما توسط برخی گیاهان جذب شده و تبدیل به ماده ای سمی می شود. این موضوع بیشتر برای گیاهان حساس و غیرمسالمت آمیز برقرار است و کاشت آن ها در نزدیکی گردو باعث پژمردگی می شود. البته باید توجه کرد که پژمردگی ممکن است از بی آبی هم باشد اما ترشح هیدروکسی ژاگلون هم بی تاثیر نیست.

ترشح ژاگلون تنها محدود به گردو نیست و ممکن است ساقه، برگ یا ریشه دیگر گیاهان هم پیدا شود. گردوی رایج در ایران که گردوی ایرانی است هم این ماده را ترشح می کند و نه تنها خوابیدن زیر درخت گردو را برای انسان خطرناک می کند، که باعث مرگ دیگر گیاهان هم می شود. به همین دلیل باغداران گردو را گیاهی پردردسر می دانند که رشد دیر گیاهان در اطراف خود را سخت می کند. ترشح ژاگلون در ابتدا باعث پژمردگی گیاهان دیگر می شود اما درصورتی که ادامه پیدا کند باعث نابودی آن ها می شود.

مجموعه پالیز گردو از طریق مشاوره رایگان به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم آنلاین ، در تمامی مراحل مرتبط با فروش انواع نهال گردو و میوه شامل روش های باغداری، کاشت، داشت و نحوه آفت زدایی، کوددهی و هرس به باغداران کمک می کند که شامل دردسرهای ترشح ژاگلون هم هست.

خوابیدن زیر درخت گردو خطرناک است

کلام پایانی این است که شاید ضررهای خوابیدن زیر سایه انداز درختان گردو را تا حالا جدی نمی گرفتید اما اکنون باید کمی فکر کنید. درخت گردو برگ های پهن و زیادی دارد که تنفس آن ها باعث کمبود اکسیژن به ویژه در زیر آن می شود. خوابیدن در این محیط برای سلامتی خطرآفرین است. همچنین، ترشح ماده سمی ژاگلون که مکانیسم دفاعی و بقای گردو در برابر دیگر گیاهان است برای انسان نیز خطرناک و سمی است و باید آن  را جدی گرفت.

مجموعه پالیز با سال ها تخصص در زمینه کاشت و بهره برداری از درخت گردو شما را در تمامی مراحل کار راهنمایی می کند. برای ارتباط می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و هر نوع مشاوره ای را که نیاز دارید دریافت کنید.

بیشتر بدانید: قیمت نهال گردو این گردو بذری در رده گردوهای مناسب و ارزان دسته بندی می شود.

وه است که همانند سایر درختان علاوه بر برخورداری از نور خورشید در طول روز و عمل فتوسنتز و ماده سازی، به تنفس هم نیاز دارد. در طی تنفس، درخت گردو اکسیژن هوا را دریافت و گاز دی اکسید کربن در هوا آزاد می کند. از آن جایی که گردو درختی بزرگ است، تنفس شدیدی از طریق تمام بخش های درخت انجام می شود. سطح تنفس درخت در طول شب که نور خورشید وجود ندارد به حداکثر ممکن می رسد. به همین دلیل میزان گاز دی اکسید کربنی که از درخت گردو متصاعد می شود در طول شب بسیار بالا است. از این رو نباید زیر درخت گردو خوابید، در طول شب به شدت منع می شود. تراکم گاز دی اکسید کربن در طول شب زیر تاج درخت

 

دکمه بازگشت به بالا