برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

از کجا بفهمیم بلبرینگ ماشین لباسشویی خراب است؟

احتمالاً شما هم تاکنون بارهاوبارها واژه بلبرینگ را شنیده باشید و البته آشنایی چندانی با کارایی آن نداشته باشید. بااین حال می­توان گفت که بلبرینگ ­ها قطعات مهمی در ساختار چرخ­ ها هستند و چرخ­دنده ­هایی هستند که امکان استفاده از آن­ها در هر نوع وسیله چرخنده، میسر است.

این قطعه تنها مخصوص چرخ ­های خودرو نیست بلکه در سایر وسیله ­ها نیز مانند موتورسیکلت ها، اسکیت ­ها، موتورهای آبی، دیسک­ های سخت کامپیوتر و غیره استفاده می ­شود. در این مقاله از مجله رینگو قصد داریم ابتدا به معرفی بلبرینگ خودرو و سپس پنج نشانه خرابی بلبرینگ های چرخ عقب و جلوی ماشین بپردازیم و راهنمای مفیدی در اختیار شما قرار دهیم که بتوانید به موقع علائم خرابی این قطعه را تشخیص دهید. پس اگر می خواهید بدانید بلبرینگ چیست و چه زمانی خراب می شود؟ تا انتهای مقاله با همراه باشید.

آشنایی با بلبرینگ خودرو

یکی از مهم­ترین قطعاتی که در ساختار چرخ کلیه خودروها مورداستفاده قرار می­ گیرد، بلبرینگ چرخ است. بلبرینگ چرخ قطع ه­ای بسیار حیاتی است که در صورت روبه رو شدن با ایراد و خرابی می­تواند خسارات جبران ناپذیری را برای خودرو و سرنشینان آن رقم بزند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که واژه بلبرینگ skf از ترکیب دو واژه بال به معنی توپ و برینگ به معنی یاتاقان تشکیل شده است. ترکیب مذکور به معنای توپ­ های حامل است.

اصلی­ ترین وظیفه ای که بلبرینگ چرخ بر عهده دارد، کاهش اصطکاک میان دو قطعه در حال چرخش و پیشگیری از کشیده شدن آن­ها بر روی یکدیگر است.  البته لازم به ذکر است که استفاده از بلبرینگ ها تنها محدود به چرخ های خودرو نبوده و این قطعات را معمولاً در قسمت های گوناگون خودرو که امکان ایجاد اصطکاک در آن ها بالا است، مورداستفاده قرار می دهند.

سیستم فرمان خودرو مهم­ترین قسمت کنترل خودرو است که در حین رانندگی به بهترین شکل به راننده واکنش نشان می دهد. کنترل فرمان باعث می شود که هنگام رانندگی احساس امنیت کنید. سیستم فرمان خودرو در خودرو، فرایندی است که وسیله نقلیه را در جهت موردنظر راننده با چرخاندن چرخ های جلو هدایت می کند. در مقاله ، می توانید با تمام جزئیات سیستم کنترل فرمان آشنا شوید.

از جمله مهم ترین و کاربردی ترین انواع بلبرینگ ها می توان موارد زیر را نام برد:

  • بلبرینگ اکسل
  • بلبرینگ فرمان
  • بلبرینگ دنده هرزگرد
  • بلبرینگ پلوس
  • بلبرینگ گیربکس
  • بلبرینگ دینام

آشنایی با وظایف بلبرینگ

در این قسمت قصد داریم به بررسی وظایف بلبرینگ چرخ بپردازیم. این وظایف عبارت اند از:

  • پیشگیری از سایش قطعات و سطوح

با استفاده از این قطعه کاربردی می توان از تماس­های تحلیلی و در نتیجه ایجاد سایش میان سطوح به طور قابل توجهی جلوگیری به عمل آورد. این امر زمینه­ای را فراهم می ­سازد که قطعات دچار ساییدگی نشده و در نتیجه طول عمر آن ها افزایش پیدا کند.

  • کمک به انتقال قدرت میان قطعات

یکی از مهم ترین وظایفی که بلبرینگ چرخ بر عهده دارد، کمک به انتقال قدرت میان قطعات است. بدین منظور بلبرینگ زمینه چرخش بعضی قطعات بر روی یکدیگر را مهیا ساخته و ضمن پیشگیری از ایجاد اصطکاک میان آن ها، نیرو را به طور مؤثری بین قطعات انتقال می­ دهد.

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، پیشگیری از ایجاد اصطکاک میان قطعاتی که بر روی یکدیگر می­ چرخند، یکی از اصلی ترین وظایف بلبرینگ چرخ است. بدین ترتیب از استهلاک قطعات ممانعت به عمل آمده و انرژی موجود در اثر گرمای ناشی از ایجاد اصطکاک هدر نمی­رود.

اجزای سازنده بلبرینگ چرخ

در این بخش قسمت­ های سازنده بلبرینگ را به تفصیل شرح می­ دهیم. این بخش­ ها عبارت اند از:

کاسه نمد که میان رینگ­ ها و کیج مستقر می شود، بخش مهمی از ساختار بلبرینگ چرخ را تشکیل می ­دهد. این قطعه گاهی در هر دو طرف کیج و میان رینگ های داخلی و خارجی تعبیه می ­شود. این در حالی است که برخی اوقات کاسه نمد بین رینگ داخلی و کیج قرار می گیرد.

اصلی­ ترین وظیفه ­ای که کاسه نمد بر عهده دارد، جلوگیری از خروج روغن هیدرولیک موجود در داخل کیج ها و بین رول­ ها به قسمت بیرون است. لازم به ذکر است که کاسه نمدها نوعی عایق قوی در مقابل نفوذ آب به داخل بلبرینگ به شمار می­ آیند.

جلوبندی خودرو شبیه یک جنگجوی قوی در برابر اتفاقات ناخوشایند است، اما این جنگجوی سرزنده و شاداب پس از مدتی اگر به آن توجه نشود به مرورزمان آسیب می بیند و فرسوده می شود. در مقاله ، شایع ترین ایرادات جلوبندی خودرو بررسی شده است؛ شما با مطالعه آن می توانید متوجه مشکلات جلوبندی شوید و سریع برای تعمیر آن اقدام کنید.

رینگ یکی از اصلی­ ترین اجزای موجود در ساختار بلبرینگ چرخ است. لازم به ذکر است که هر بلبرینگ از دو رینگ داخلی و خارجی برخوردار است. رینگ­ های مذکور، سایر اجزای سازنده بلبرینگ چرخ را در دو طرف در بر می­ گیرند. گفتنی است که جنس رینگ ­ها از آلیاژهای مقاوم فولاد است.

کیج یکی دیگر از اجزای سازنده بلبرینگ چرخ است که آن را با نام قفسه نیز می ­شناسند. این بخش رول­ ها یا به عبارت دیگر ها را دربرگرفته و مانع تماس آن ها با یکدیگر می ­شود. کیج همچنین از حرکت افقی و جانبی رول­ ها نیز جلوگیری به عمل می­ آورد. این دسته از اجزای سازنده بلبرینگ چرخ را غالباً از جنس فیبر، فولاد و یا برنج تولید می­ کنند.

رول که بسیاری از افراد از آن تحت عنوان ساچمه یاد می­ کنند، یکی از اجزای غلتکی موجود در ساختار  بلبرینگ چرخ است که زمینه حرکت بلبرینگ را از طریق چرخش خود فراهم می ­سازد. این دسته از اجزای سازنده بلبرینگ نیز عمدتاً از جنس فولاد هستند.

انواع بلبرینگ چرخ خودرو

لازم است خاطرنشان کنیم که هر چرخ، بلبرینگ­ های مخصوص به خودش را دارد که هیچ ربطی به سایر چرخ­ ها ندارد. در ادامه این قسمت به بررسی چند نوع از انواع بلبرینگ­ ها می­پردازیم. این موارد عبارت اند از:

  • بلبرینگ ­های توپی عقب چرخ

بلبرینگ­ های توپی عقب چرخ دسته ­ای دیگر از بلبرینگ چرخ هستند. این سری از بلبرینگ­ ها در برخی خودروها مورداستفاده قرار می­ گیرند. در این نوع، بلبرینگ چرخ درون توپی قرار گرفته و به عنوان یک واحد متمایز و کامل نصب می­ گردد. در چنین شرایطی اگر نیاز به تعویض بلبرینگ چرخ داشته باشید، باید نسبت به تعویض کل مجموعه اقدام نمایید. لازم به ذکر است که هزینه خرید و تعویض بلبرینگ توپی عقب چرخ در مقایسه با سایر بلبرینگ­ ها بیشتر است.

امروزه دیفرانسیل در خودروها به عنوان بخشی از مجموعه محور جلو یا عقب است نقش مهمی در نحوه چرخش خودروی دارد. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشت با دیفرانسیل خودرو مقاله را مطالعه کنید.

بلبرینگ­ های دقیق دسته­ ای دیگر از انواع بلبرینگ چرخ کاربردی هستند. طراحی این دسته از بلبرینگ­ های چرخ به گونه ای صورت پذیرفته که آن­ها را به بلبرینگ­ هایی مناسب برای مصرف زیاد با کارایی بالا تبدیل کرده است.

این نوع از بلبرینگ چرخ، اصطکاک را به کمترین میزان ممکن رسانده و میزان گرمای تولید شده را نیز تا حد قابل توجهی کاهش می­ دهد. سرعت چرخش بلبرینگ­ های دقیق در مقایسه با سرعت چرخش بلبرینگ ­های معمولی بیشتر است. از همین رو استفاده از این نوع بلبرینگ چرخ غالباً در چرخ فرود هواپیما و تعداد زیادی از ماشین­ های مسابقه متداول است. این دسته از بلبرینگ­ های چرخ به طور ویژه­ای برای نیروهای تراست و رادیال بسیار بالا طراحی و تولید شده­ اند.

  • بلبرینگ چرخ غلتکی زاویه ­دار

بلبرینگ چرخ غلتکی زاویه ­دار یکی دیگر از پرکاربردترین بلبرینگ ­هایی است که عمدتاً در چرخ خودروهای معمولی و کامیون ها مورداستفاده قرار می­ گیرد. این بلبرینگ ­ها مخروطی شکل بوده و باعث کاهش چشمگیر اصطکاک در زمان پیچیدن که تراست بالا است، می شوند. در زمان چرخیدن خودرو چرخ ­ها دارای زوایای متفاوتی هستند. بلبرینگ چرخ غلتکی زاویه دار در چنین شرایطی مانع از خرد شدن قطعات در حال چرخش می شود.

 

 

دکمه بازگشت به بالا