چکار کنیم دندان به عصب نرسد؟

عصب کشی دندان زمانی نیاز می شود که عفونت و پوسیدگی دندان به بافت داخلی دندان نفوذ پیدا کرده و باعث درد شود. وظیفه خونرسانی بر عهده بافت داخلی دندان ها بوده و در نتیجه، ایجاد درد یا مشکل و عفونت می تواند منجر به درمان ریشه شود. بهداشت دهان و دندان خوب یکی از روش های جلوگیری از صرف هزینه های هنگفت ترمیم و عصب کشی دندان است. به اصطلاح می توان با پیشگیری و روش های جلوگیری از عصب کشی دندان، مانع از صرف هزینه های زیاد شد.

سلامت دهان و دندان بخشی از سلامت کلی است. دندان ها به شما این امکان را می دهند که واضح صحبت کنید، غذاها را به طور کامل بجوید، و همچنین استخوان فک شما سالم نگه داشته شود. هیچ کسی عصب کشی دندان را دوست ندارد، اما اگر به معنای حفظ دندان باشد، اکثر افراد این عمل را انجام می دهند. برای اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی محمدی همراه باشید.

عصب کشی دندان چیست؟

در داخل هر یک از دندان های شما، یک تونل یا کانال کوچک وجود دارد که پر از پالپ است. این پالپ ها از اعصاب، بافت همبند و رگ های خونی تشکیل شده اند. کانال ریشه، پالپ دندان شما را به رگ های خونی و اعصاب فک متصل می کند.

اگر پالپ کانال ریشه شما در اثر چیزی مانند پوسیدگی دندان یا شکستگی دندان آسیب دیده باشد، ممکن است ملتهب یا عفونی شود. همانطور که می توانید تصور کنید، چون پالپ پر از اعصاب است، این می تواند بسیار دردناک و حساس باشد. در این وضعیت دندانپزشک متخصص پالپ آسیب دیده و در نتیجه عفونت را در طول درمان ریشه از بین می برد. روشی که اکثر مردم با شنیدن اصطلاح “درمان ریشه یا عصب کشی” می شناسند.

روش های جلوگیری از عصب کشی دندان

در صورتی که فرد به خوبی از دندان های خود مراقبت  کند، دیگر چیزی نباید باعث ترس یا نگرانی او شود. در ادامه با نکاتی که مطمئناً به همه کمک می کنند تا از نیاز به کانال ریشه جلوگیری گردد، آشنا خواهیم شد:

– حداقل دو بار در روز مسواک بزنید

مسواک زدن دندان ها حداقل دو بار در روز یا بعد از غذا، ساده ترین راه برای جلوگیری از ایجاد عصب کشی است. مسواک زدن باید حداقل دو دقیقه طول بکشد و به جز آن باید لثه و زبان خود را نیز بشویید.

– کشیدن نخ دندان ضروری است

کشیدن نخ دندان باید حداقل یک بار در روز بعد از غذا انجام شود. نخ دندان به حذف ذرات غذا و باکتری ها از مکان هایی که مسواک به سادگی نمی تواند به آن برسد کمک کرده و می تواند به جلوگیری از بوی بد دهان و پوسیدگی دندان کمک کند.

– از دهانشویه و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید

خمیردندان های حاوی فلوراید با سفت شدن مینای دندان و از بین بردن پلاک به جلوگیری از پوسیدگی و پوسیدگی دندان کمک می کنند.

– حفره ها را پر کنید

اگر حفره ای تشخیص داده شود، اما درمان نشود، آسیب و باکتری قطعاً به گسترش خود ادامه خواهند داد. این در نهایت منجر به آسیب عصبی و نیاز به عصب کشی می شود. پر شدن هر چه زودتر حفره ها از تحقق این امر جلوگیری می کند.

– محافظ دهان استفاده کنید

افرادی که ورزش می کنند باید حتما از محافظ دهان استفاده کنند زیرا این امر می تواند منجر به شکستگی دندان شده و ریشه دندان را در معرض عفونت قرار دهد. افرادی که دندان های خود را به هم فشار می دهند یا به هم می سایند، باید از محافظ شب استفاده کنند تا در برابر سایش و آسیب دندان ها در امان باشند.

– از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید

آب نبات های سخت می توانند منجر به ترک دندان و منجر به ورود باکتری به ریشه دندان شود.

– از نوشیدنی ها و غذاهای اسیدی و شیرین پرهیز کنید

نوشیدنی ها و غذاهای اسیدی و شیرین می توانند به مینای دندان آسیب زده و در نتیجه باعث ایجاد حفره شوند.

– درد را نادیده نگیرید

دردهای ناشی از لثه و دندان را نباید نادیده گرفت. این می تواند نشانه یک خطر جدی باشد. دندانپزشک می تواند این مشکل را قبل از اینکه وضعیت وخیم شود و بیمار نیاز به عصب کشی داشته باشد برطرف کند.

چرا پس از عصب کشی باید دندان به سرعت پر یا روکش شود؟

پر کردن تاج دندان به صورت دائمی یا انجام روکش دندان (Crown) بعد از عصب کشی یا درمان های دندانی دیگر بسیار مهم است. این کار به دلایل مختلفی انجام می شود که در ادامه آن را بررسی می کنیم.

حفاظت از دندان ضعیف 

بعد از عصب کشی، دندان تا حدی ضعیف می شود چرا که عصب و عروق داخلی آن از بین رفته و دندان دیگر قادر به مقاومت در برابر فشار و استرس های زیاد به دندان نیست. تاج دندان به عنوان یک پوشش محافظ بر روی دندان عصب کشی شده کمک می کند تا دندان از شکستگی و تخریب ناشی از فشار و ضربات محافظت شود.

جلوگیری از عفونت و التهاب

پس از عصب کشی، کانال های ریشه دندان تا حدی باز می مانند و این امکان وجود دارد که باکتری ها و میکروب ها وارد کانال ها شده و التهاب ایجاد کنند. روکش دندان به عنوان یک مهار کننده موثر برای ورود میکروب ها به دندان عمل کرده و از عفونت های دندانی جلوگیری می کند.

بهبود ظاهر و عملکرد دندان

تاج دندان به عنوان یک پوشش سفید و طبیعی بر روی دندان قرار می گیرد و به بهبود ظاهر دندان کمک می کند. همچنین، دندان های با تراکم عصبی کمتر معمولاً حساسیت به دما و فشار را تجربه می کنند. روکش و پر کردن دندان این حساسیت را کاهش می دهد.

توجه: به عنوان توصیه کلی، پر کردن دائمی یا روکش دندان باید در زمان مشخص شده توسط دندانپزشک انجام شود. با این کار دندان در بهترین وضعیت ممکن خود قرار می گیرد و از عوارض ناشی از تاخیر در انجام این مرحله درمانی جلوگیری می شود.

مراقبت های بعد از عصب کشی

پس از عصب کشی، دندان را با ماده ای مخصوص و گچی مانند پانسمان می کنند. مراقبت از پانسمان (پس از تراشیدن دندان) یکی از مراحل مهم درمانی است که به کمک حفظ سلامت دندان و پیشگیری از عفونت می آید. در ادامه برخی از مراقبت های مهم برای حفظ پانسمان بعد از عصب کشی دندان را بررسی می کنیم.

رعایت تمیزی دهان

برای جلوگیری از عفونت دندان بعد از عصب کشی، به شدت توصیه می شود که دهان خود را دو تا سه بار در روز با مسواک و دهانشویه تمیز کنید. همچنین، استفاده از دهانشویه ضد عفونی کننده نیز می تواند به بهبود وضعیت دهان کمک کند.

دندان عصب کشی شده را پر کنیم یا روکش؟

تصمیم گیری بین روکش دندانی (کرون) و پر کردن دندان (پرکردگی) پس از عصب کشی بستگی به شرایط و وضعیت دندان مربوطه دارد و باید توسط دندان پزشک انجام شود. در اینجا به برخی عوامل کلی که ممکن است در انتخاب بین این دو گزینه تاثیرگذار باشند اشاره می کنیم:

حجم خرابی دندان

اگر دندان شما دچار پوسیدگی زیاد و جدی شده باشد، ممکن است روکش دندانی بهترین گزینه باشد تا دندان را درمان و از احتمال شکستن آن جلوگیری کند. در مواردی که قسمت خالی شده دندان زیاد باشد، پر کردن کافی نیست.

وضعیت عصب

اگر عصب دندان شما کاملا تخریب شده باشد، امکان ایجاد عفونت مجدد وجود دارد. در این موارد، پس از عصب کشی، دندان روکش می شود تا از عفونت جلوگیری کرده و دندان را نجات دهند.

موقعیت دندان

موقعیت و مکان دندان نیز مهم است. در برخی موارد، دندان های جلویی که در معرض فشار و خرابی نیستند می توانند پر شوند. اما در مواردی که دندان در معرض فشار و استفاده قرار دارد، روکش دندانی بهترین گزینه ممکن است.

ترجیحات فردی

ترجیحات شما و همچنین توصیه های دندان پزشک مهم هستند. باید با دندان پزشک در مورد وضعیت دندان های خود مشورت کنید و از او درباره انتخاب بهترین روش درمانی راهنمایی بگیرید.

توجه: در کل، هر دو گزینه پر کردن دندان با کامپوزیت و روکش دندانی دارای مزایا و معایب خود هستند و تصمیم نهایی به مشورت با دندان پزشک و تجزیه و تحلیل دقیق وضعیت دندان شما بستگی دارد.

در مواردی که دندان بعد از عصب کشی در وضعیت خوبی باشد و دندان زیاد تراشیده نشود نیاز به روکش دندان وجود ندارد. اگر دندان به شکل قابل قبولی قوی و سالم باشد و عصب کشی با موفقیت انجام شود، می توان پس از پر کردن دندان، از روکش صرف نظر کرد.

عوارض پر نکردن دندان عصب کشی شده

اگر دندان عصب کشی شده را پر نکنید، ممکن است به مشکلات و عوارضی مانند عفونت مجدد، شکستن دندان و غیره برخورد کنید. در ادامه برخی از عوارض پر نکردن دندان را می بینیم. اگر دندانی که عصب کشی شده، پر نشود، ممکن است میکروب ها و باکتری ها به فضای داخل دندان و ریشه ها نفوذ کرده و باعث عفونت دندان شوند. این عفونت می تواند درد، تورم و تخریب بیشتر دندان را ه همراه داشته باشند.

اگر دندان عصب کشی شده پر نشود، به دلیل فشارهای مکانیکی و تخریب ناشی از جویدن به تدریج ضعیف شده و می شکند. دندانی که پس از عصب کشی پر نشود، ممکن است در طول زمان درد و ناراحتی ایجاد کند. درد به علت عفونت، تخریب دندان یا تحریک عصب های موجود در دندان است. با پر نکردن دندان عصب کشی شده ممکن است عفونت به دندان مجاور آن منتقل شود. در نتیجه تخریب و آسیب به دندانهای مجاور نیز رخ می دهد.

آیا دندان در روز عصب کشی به صورت موقت پر می شود؟

پرکردن دندان بلافاصله پس از عصب کشی به عنوان قسمتی از روند درمانی استاندارد معمولاً توسط دندان پزشک انجام می شود. این اقدام مهم به حفظ سلامت دندان و جلوگیری از عوارضی مانند عفونت و تخریب دندان کمک می کند. بنابراین، توصیه می شود که پس از عصب کشی، دندان را بلافاصله پر کنید و به دستورالعمل ها و راهنمایی های دندان پزشک خود عمل کنید.

عصب کشی دندان به منظور درمان علایمی نظیر درد شدید، عفونت یا تخریب دندان به کار می رود. برای انجام عصب کشی، داخل دندان خالی کرده و باقیمانده عصب و بافت های آسیب دیده را بیرون می آورند و در انتها آن را پر می کنند. فرآیند پرکردن دندان با مواد پرکننده مخصوص انجام می شود تا فضای داخل دندان به درستی بسته و مهر و موم شود. این کار از ورود باکتری ها به داخل دندان جلوگیری می کند.

جمع بندی

شاید شما نیز آنقدر که می توانستید مراقب سلامت دهان و دندان خود نبوده اید. بهترین زمان برای شروع همین الان است! در کنار عادات خوبی که در اینجا پیشنهاد کرده ایم، شما باید سالی دو مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشکان می توانند دهان را به طور کامل بررسی و هرگونه تجمع پلاک و باکتری را تشخیص دهند. در واقع آنها می توانند قبل از رسیدن به مرحله نیاز به عصب کشی، مشکلات را زود تشخیص دهند. امیدواریم از این مطلب سایت لذت برده باشید.

دکمه بازگشت به بالا