روبو ادوایزر (Robo-Advisor) چیست؟

روبو ادوایزرها یا مشاوران روبو ابزارهایی هوشمند برای سرمایه گذاری هستند که ترکیب و مدیریت سبد دارایی را، با استفاده از الگوریتم ها انجام می دهند. در این ابزارها، دخالت نیروی انسانی به حداقل می رسد. بنابراین، هزینه ها کاهش می یابد و سرمایه گذاران بیشتری می توانند از خدمات سبدگردانی استفاده کنند. با ما همراه باشید تا مشاوران روبو را به شما معرفی کنیم.

روبو ادوایزر (Robo-Advisor) چیست؟

هر ابزاری در پاسخ به نیازی ساخته می شود. قبل از آشنایی با مشاوران روبو لازم است کمی زمینه ایجاد این ابزارها را بشناسیم. در دنیای امروز، ضرورت سرمایه گذاری برای همه اثبات شده است. گزینه های مختلفی نیز برای سرمایه گذاری وجود دارد. می توانیم یکی از بازارهای بورس، طلا، ملک، رمزارز، دلار یا … را انتخاب کنیم که هر کدام شرایط و محدودیت های خود را دارند. از طرفی سرمایه گذاری در هر یک از این بازارها، ریسک هایی را هم به همراه دارد. برای این که این ریسک ها را به حداقل برسانیم، باید دانش مالی داشته باشیم و کسب دانش مالی، نیازمند صرف زمان و هزینه است. صندوق های سرمایه گذاری تا حدودی این مشکل را حل می کنند اما صندوق ها انواع مختلفی دارند: صندوق درآمد ثابت، صندوق سهامی، صندوق طلا و … . فهمیدن این که کدام صندوق مناسب ما است، چالش مهم دیگری است که مسیر سرمایه گذاری را سخت می کند. بنابراین، راه های جدیدی به وجود آمدند که سرمایه گذاری را برای تمام افراد جامعه ممکن و آسان کنند. مشاوران روبو (Robo-Advisor)، یکی از این راه حل ها هستند. اما منظور از مشاوران روبو چیست؟ چه مزایا و معایبی دارند؟ و برای چه کسانی مناسبند؟ 

  • روبو ادوایزر، یک مشاور مالی هوشمند است که با حداقل دخالت یا بدون دخالت انسان، مشاوره مالی ارائه می دهد یا سبد دارایی افراد را مدیریت می کند. 

مشاوران روبو، برای ارائه مشاوره هوشمند، بر اساس ورودی های ارائه شده از طرف سرمایه گذار طراحی شده اند؛ به این معنی که بر اساس داده هایی که از سرمایه گذار می گیرند، مشاوره سرمایه گذاری در اختیارشان قرار می دهند. نکته قابل توجه این که، اگرچه قرار است مشاوران روبو با کمترین نیروی انسانی کار کنند اما در عمل، هنوز انسان ها نقش قابل توجهی در کارکرد روبو ادوایزرها دارند. 

نحوه کار یک مشاور روبو چگونه است؟

مشاوران Robo معمولا از الگوریتم هایی برای درک و پیش بینی اولویت ها، ریسک ها و اهداف سرمایه گذار استفاده می کنند. آن ها معمولاً این کار را با پرسیدن مجموعه ای از سوالات مرتبط با میزان ریسک پذیری، اهداف سرمایه گذاری، سن و سرمایه گذاری های قبلی، انجام می دهند که منجر به یک سبد پیشنهادی می شود.  پس از این مرحله، مشاوران روبو، بر اساس پاسخ های کاربران، سبد سرمایه گذاری مناسب را پیشنهاد می دهند و با تایید سرمایه گذار، به طور هوشمند سرمایه گذاری را شروع می کنند. 

مزایای استفاده از مشاوران روبو

روبو ادوایزرها، مزایای زیادی دارند که می توانند سرمایه گذاری هر چه بهتر سرمایه گذارها کمک کنند. با این حال، محدودیت هایی هم دارند. در ادامه به طور خلاصه به مزایای مشاوران روبو می پردازیم. 

1- دسترسی آسان و هزینه پایین:

تنها چیزی که برای دسترسی به Robo-Advisor نیاز است اتصال به اینترنت است. بیشتر روبوها به گونه ای طراحی شده اند که ساده و آسان برای استفاده باشند اما چیزی که آن ها را نسبت به مشاوران مدیریت دارایی انسانی در دسترس تر می کند، هزینه کمتر است. 

2- عاری از تعصب انسانی:

یکی از ایرادات استفاده از توصیه های سرمایه گذاری انسانی، احتمال سوگیری است. حتی شایسته ترین مشاورها هم ممکن است ناخودآگاه نسبت به یک دارایی یا روش ارزیابی ریسک، سوگیری داشته باشند. از سوی دیگر، یک مشاور رباتیک مبتنی بر هوش مصنوعی، از یک الگوریتم ریاضی برای ارزیابی سرمایه گذار استفاده می کند. این باعث بی طرفی و عاری شدن از تعصب می شود.

3- سبد پیشنهادی شخصی سازی شده:

یکی از اصلی از مزیت های یک مشاور روبو، این است که به هر کس با توجه به شرایط، روحیات و میزان ریسک پذیری  او سبد سرمایه گذاری پیشنهاد می دهد. بنابراین هر فرد، با کمترین میزان استرس و نگرانی می تواند مطمئن تر سرمایه گذاری کند. علاوه بر این، ترکیب سبد پیشنهادی روبو ادوایزرها بر اساس الگوریتم های هوشمند است. الگوریتم ها با در نظر گرفتن همه جوانب، به سرعت می توانند مناسب ترین سبد سرمایه گذاری را پیشنهاد دهند. 

4- ری بالانس ترکیب سبد در طول زمان:

  یکی از مزایای اصلی ماشین در مقابل انسان، این است که نیازی به خواب و استراحت ندارد! بنابراین، مشاوران روبو همیشه بیدارند و در بازه های زمانی کوتاه مشخصی سبد سرمایه گذاری کاربران را بررسی می کنند تا به محض اینکه سبد از تعادل خارج شد با انجام اقدامات لازم، دوباره سبد سرمایه گذاری را متناسب با درخواست کاربر متعادل  کنند. 

5- سهولت سرمایه گذاری:

زمانی که از روبو ادوایزرها استفاده می کنید، می توانید بدون هیچ درگیری فنی و بدون نیاز به آموزش کار با ابزارهایی مثل سامانه های معاملاتی، اقدام به سرمایه گذاری کنید. در این حالت، تنها کاری که باید انجام دهید، پاسخ  دادن به سوالات مشخص، واریز میزان سرمایه مورد نظر و تایید سرمایه گذاری توسط روبو ادوایزر است. به غیر از این، تمام کارهای باقیمانده را روبو ادوایزرها، کاملا هوشمند و خودکار انجام می دهند. 

مزایای استفاده از مشاوران روبومزایای استفاده از مشاوران روبو

استفاده از روبو ادوایزر برای چه کسانی مناسب است؟

کلارک هاوارد، کارشناس پول می گوید: «افراد زیادی هستند که نیازی به برنامه ریزی مالی جامع ندارند و فقط به راهنمایی ساده برای ایجاد و مدیریت یک سبد سهام نیاز دارند. سرمایه گذاری رباتیک ترکیب سرمایه گذاری مناسب را با هزینه بسیار کم در اختیار مردم قرار می دهد.» دلایل زیادی برای استفاده از یک Robo-Advisor برای مدیریت سرمایه گذاری ها وجود دارد:

1- سبدگردانی حتی برای مبالغ کم:

هر چه پول کمتری در سبد خود داشته باشید، گزینه های کمتری هم برای متنوع کردن آن دارید. استراتژی هایی که مشاوران روبو استفاده کنند، به شما این امکان را می دهند که متنوع سرمایه گذاری کنید؛ حتی اگر سرمایه زیادی در اختیار نداشته باشید. به علاوه، خدمات سبدگردانی معمولا برای مبالغ بالا ارائه می شود. در روبو ادوایزرها این محدودیت وجود ندارد و حتی با مبالغ کم، می توانید از مدیریت تخصصی دارایی ها استفاده کنید.

2- مدیریت دارایی بدون صرف زمان:

شاید بدانید که به عنوان یک سرمایه گذار چه کارهایی باید انجام دهید اما اگر مجبور به مدیریت پورتفولیوی خود هستید و وقت کافی ندارید، ممکن است در نهایت از آن غافل شوید. یک مشاور رباتیک می تواند به شما کمک کند تا مجبور نباشید خودتان استراتژی بچینید و حواستان به مدیریت دارایی هایتان باشد. 

3- بدون نیاز به دانش بورسی:

اصطلاح «YOLO» (شما فقط یک بار زندگی می کنید) اولین چیزی است که در این جا به ذهن خطور می کند. شاید یادگیری دانش تخصصی بورس و بازارهای مالی برای شما کسل کننده باشد. شاید شما ترجیح می دهید زمان خود را صرف برنامه ریزی تعطیلات بعدی خود یا بازی با فرزندانتان کنید. با استفاده از مشاوران روبو، نیازی نیست زمان خود را صرف یادگیری مباحثی کنید که علاقه ای به آن ها ندارید.

روبو ادوایزر داراتو؛ محصولی جدید از آگاه

داراتو محصول جدید گروه مالی آگاه است که به زودی در اختیار شما قرار می گیرد. با استفاده از داراتو، می توانید به راحتی و به صورت بهینه روی صندوق  ها، سرمایه گذاری کنید. داراتو در ابتدا با چند سوال ساده میزان ریسک پذیری، شرایط و مدت زمان مورد نظرتان را برای سرمایه گذاری می سنجد و بر اساس نتایج این سنجش، سبد سرمایه گذاری مناسبتان را به شما پیشنهاد می دهد. شما می توانید حتی با مبالغ پایین (حتی کمتر از 500 هزار تومان) سرمایه گذاری خود را شروع کنید و مدیریت سبد دارایی هایتان را به داراتو بسپارید. داراتو، به صورت ماهانه، متناسب با شرایط بازار و با در نظر گرفتن اهداف و شخصیت مالی شما، ترکیب سبد سرمایه گذاری را ری بالانس می کند. البته این امکان هم فراهم است که شما بتوانید سبد دلخواهتان را بسازید و شخصا دارایی هایتان را مدیریت کنید.

سخن آخر

استفاده از روبو ادوایزرها یا همان مشاوران روبو یکی از جدیدترین راه های سرمایه گذاری است. روبو ادوایزر از الگوریتم ها برای ارائه پیشنهاد سرمایه گذاری و مدیریت سبد دارایی استفاده می کند و دخالت انسانی را به حداقل می رساند. به این ترتیب، هزینه مدیریت دارایی کمتر می شود و هر فردی با هر میزان سرمایه ای، می تواند از خدمات مدیریت هوشمند دارایی ها استفاده کند.

برای آشنایی با داراتو کلیک کنید:

روبو ادوایزر داراتو

دکمه بازگشت به بالا