ارز دیجیتال و بورسبرترین های کسب وکار ایرانی

اندیکاتورهای اسمارت مانی کدام اند؟

اسمارت مانی یا پول هوشمند، به سرمایه یا پولی اشاره دارد که تحت کنترل متخصصان و نهادهای مالی؛ مانند بانک های مرکزی، بازارسازها (در بازار سهام)، صندوق های سرمایه گذاری، نهنگ ها (در بازار ارزهای دیجیتال) و این دسته موارد قرار دارد. این نهادها همراه با نقدینگی زیادی که نسبت به سرمایه گذاران خرد در اختیار دارند، معامله گران و تحلیل گران ماهری نیز استخدام کرده اند که قادر به پیش بینی روند ها خواهند بود. به  این  ترتیب، نقدینگی قابل توجه تحت کنترل خود را به خوبی مدیریت می کنند و حتی در برخی مواقع می توانند بازار را به نفع خود جهت دهند.

سپس سود خود را از بازار به حداکثر برسانند. به  همین خاطر است که نقدینگی در اختیار این نهاد ها را به عنوان پول هوشمند یا اسمارت مانی می شناسیم. مقاله فعلی به موضوع های پیرامون اسمارت مانی می پردازد؛ آموزش تشخیص اسمارت مانی در یک بازار، معامله به سبک اسمارت مانی و اصول تعیین محدوده های نقدینگی یا لیکویدیتی اسمارت مانی مواردی هستند که در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند.

در دیگر انواع بازارها مانند بازار سهام (بورس)، پول هوشمند به دنبال تصمیم ها و اقدامات بانک های مرکزی هدایت می شود؛ زیرا سرمایه گذاران نهادی در اغلب بازارهای مالی، سرمایه تحت کنترل خود را به پیروی از تصمیم های دولت، بانک  مرکزی یا دیگر نهادهای تاثیرگذار به بازار مربوطه وارد یا خارج می کنند. هنر یک معامله گر یا سرمایه گذار که از سبک  های معاملاتی مبتنی بر اسمارت مانی پیروی می کند، در این است که زمان های دقیق ورود و خروج پول هوشمند را تشخیص دهد.

What are the smart money indicators?

اهمیت اسمارت مانی

اگرچه شواهد تجربی کمی برای حمایت از این ایده که سرمایه گذاری های مبتنی بر اسمارت مانی بهتر از سرمایه گذاری های با پول خرد یا غیرهوشمند عمل می کنند، وجود دارد. اما توجه به این نکته مهم است که در اختیار داشتن حجم زیادی از نقدینگی (در حدی که بتوان آن را به  عنوان اسمارت مانی در نظر گرفت) می تواند بسیاری از روش های سفته بازی در یک بازار مالی را پیاده سازی کند.

روش های سفته بازی به استراتژی های معاملاتی اشاره دارد که به منظور کسب سود از نوسان های کوتاه یا میان مدت، به انجام معامله  می پردازند. پس ردیابی پول هوشمند توسط یک معامله گر خرد می تواند او را به بهره برداری از سفته بازی های به وجود آمده، مجهز کند و از این طریق سود کسب کند.

از طرف دیگر، اصطلاح پول هوشمند برای اولین بار در دنیای قماربازهایی ظاهر شد که نسبت به بازی که در آن شرط بندی می کردند، اطلاعات خاصی داشتند؛ طوری که مردم عادی امکان دسترسی و استفاده از آن اطلاعات را نداشتند. دنیای سرمایه گذاری هم از این  جهت مشابه است، زیرا مردم تصور می کنند که پول هوشمند توسط کسانی سرمایه گذاری می شود که درک کامل تری از بازار دارند. همچنین احتمالا اطلاعاتی دارند که یک سرمایه گذار عادی نمی تواند به آن ها دسترسی داشته باشد.

در مجموع می توان گفت که اگر در کنار دیگر معیارهای تحلیلی، سبک های معاملاتی مبتنی بر اسمارت مانی (روش هایی که به ردیابی پول هوشمند در یک بازار می پردازند) به درستی به کار گرفته شوند، شانس موفقیت سرمایه گذاری شما را افزایش می دهند؛ به  همین دلیل است که اسمارت مانی و سبک های معاملاتی آن در بین معامله گران بسیار محبوب و از اهمیت بالای برخوردارند.

نحوه شناسایی اسمارت مانی یا پول هوشمند در بازارهای مالی

اگر در حال خرید و فروش یا سرمایه گذاری در یک بازار مالی؛ مانند هستید، شاخص ها و معیار هایی زیادی وجود دارند که به عنوان ابزاری برای تشخیص ردپای اسمارت مانی استفاده می شوند؛ این شاخص ها ممکن است در یک بازار با بازاری دیگر متفاوت باشند و هر بازاری معیارهای خاص خود را داشته باشد. اما به طورکلی، برای تشخیص اسمارت مانی در هر بازاری می توانید به دنبال علایم زیر باشید:

 • تراکنش های بزرگ: سرمایه گذاران با پول هوشمند اغلب سرمایه گذاری های بزرگ و استراتژیک را در شرکت ها یا پروژه هایی انجام می دهند که معتقدند در بلندمدت عملکرد خوبی خواهند داشت؛ بنابراین برای شناسایی پول هوشمند، باید سطحی از تحلیل را انجام داد که بتوانید مشخص کنید، اخیرا تراکنش های بزرگ و سرمایه های کلان در چه پروژه های وارد شده است.
 • خرید خودی: سرمایه گذاری افراد خودی مانند مدیران یک شرکت یا اعضای اصلی یک پروژه، در خود آن شرکت یا پروژه به عنوان پول هوشمند در نظر گرفته می شود. زیرا این افراد قاعدتا اطلاعات بیشتری در مورد شرکتی که بخشی از آن هستند، دارند. هنگامی که این افراد سهام شرکت یا رمزارز خود را خریداری می کنند، می تواند نشانه ای از اطمینان به چشم انداز آینده شرکت باشد.
 • پروژه هایی با پتانسیل رشد قوی: سرمایه گذارانی که نهادی هستند و نقدینگی زیادی در اختیار دارند، اغلب بر بخش ها یا صنایعی که انتظار می رود در آینده رشد قابل توجهی را تجربه کنند مانند فناوری یا مراقبت های بهداشتی، هوش مصنوعی و… تمرکز می کنند. ازاین رو، تشخیص و شناسایی پروژه های با پتانسیل رشد قوی، می تواند شما را در تشخیص هدف بعدی دارندگان اسمارت مانی کمک کند.
 • سرمایه گذاری های با افق بلندمدت: نگه داشتن یک سرمایه گذاری برای چندین سال و زمان دادن به آن برای رشد و بلوغ معمولا نشانه ای از پول هوشمند است. به عبارت ساده تر اگر در هر پروژه ای نشان از سرمایه گذاری های بلندمدت توسط یک نهاد خاص می بینید، احتمالا آن نهاد اسمارت مانی در اختیار دارد و می توانید دیگر تصمیمات آن را دنبال کنید.
 • تحلیل بنیادی: سرمایه گذاران دارای پول هوشمند معمولا عمیقی از یک پروژه انجام می دهند. مواردی از جمله تجزیه  و  تحلیل مالی، بیانیه ها، تیم های مدیریتی و روندهای بازار را به خوبی زیر ذره بین قرار می دهند. در نتیجه پروژه های با بنیاد قوی در هر بازار می توانند اسمارت مانی به خود جذب کنند.

توجه داشته باشید که دانستن نحوه تشخیص اسمارت مانی، به تنهایی به معنی موفقیت تضمین شده در سرمایه گذاری نیست. بلکه قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری، باید از انجام تحقیقات و تجزیه  و  تحلیل خود از جنبه های دیگر اطمینان حاصل کنید و پارامترهای زیادی را مورد بررسی قرار دهید.

رابطه بین اسمارت مانی و سبک ICT

آموزش معاملات بر اساس اسمارت مانی

با توجه به اهمیت اسمارت مانی، استراتژی های زیادی در دنیای تریدرهایی که از پرایس اکشن استفاده می کنند، وجود دارد که بر اساس اسمارت مانی هستند. اگرچه هر شخصی ممکن است یک سبک معامله مختص به خود داشته باشد یا از ترکیب چند روش استفاده کند. اما به  طور  کلی می توان گفت که تمام سبک های مبتنی بر اسمارت مانی در پرایس اکشن، طبق یک سری تعاریف و اصول هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

نحوه تشخیص روند در سبک اسمارت مانی

 1. تجزیه و تحلیل حجم معاملات: یکی از نشانه های اسمارت مانی ورود یا خروج آن ها از بازار است. وقتی حجم معاملات به طور ناگهانی افزایش یابد، می تواند نشانه ای از فعالیت اسمارت مانی باشد.
 2. بررسی الگوهای قیمت: الگوهای قیمت مانند الگوهای سر و شانه، مثلث ها و پرچم ها می توانند نشان دهنده تغییرات روند باشند که اسمارت مانی ممکن است قبل از دیگران آن ها را تشخیص دهد.
 3. استفاده از اندیکاتورها: اندیکاتورهایی مانند و … می توانند در شناسایی تغییرات روند که ممکن است توسط اسمارت مانی ایجاد شوند، کمک کنند.
 4. تحلیل سطوح حمایت و مقاومت: اسمارت مانی ممکن است در نقاط کلیدی سطوح حمایت و مقاومت وارد یا خارج شود. تشخیص این سطوح و تغییرات قیمت در اطراف این نواحی می تواند مفید باشد.
 5. پیگیری اخبار و گزارش های مالی: اطلاعات و داده های مالی مانند گزارش های سود و زیان، تغییرات در مدیریت شرکت ها و تحولات اقتصادی، می توانند بر تصمیمات اسمارت مانی تأثیر بگذارند.
 6. تحلیل رفتاری: توجه به تغییرات رفتاری () در بازار مانند افزایش تقاضا یا عرضه می تواند نشانه ای از فعالیت های اسمارت مانی باشد.

توجه داشته باشید که هیچ یک از این روش ها به تنهایی تضمینی برای تشخیص دقیق فعالیت های اسمارت مانی نیستند و همیشه به تحلیل و ارزیابی دقیق نیاز است.

اصول ترید به سبک اسمارت مانی

برای آموزش نحوه ترید با ساختار اسمارت مانی، لازم است که اصطلاحات و موقعیت های زیر را در بازارها بشناسید و بتوانید آن ها را شناسایی کنید. برای اینکه بیشتر با این مفاهیم در معاملات بر اساس اسمارت مانی آشنا شوید، به تفکیک آن ها را توضیح می دهیم.

 • بلاک سفارش یا اردر بلاک (Order Block) یا OB

اردر بلاک ها در نمودار یک دارایی به محدوده های از عرضه و تقاضا اشاره دارند که در آن ها اسمارت مانی نهادهای بزرگ سفارش های خود را جمع آوری خواهد کرد. به  عبارت  دیگر، اردر بلاک ها زمانی شکل می گیرند که بین فروشنده ها و خریداران عدم تعادل ایجاد می شود. سپس ساختار بازار شکسته خواهد شد، به همین ترتیب وضعیت فعلی بازار در اردر بلاک ها تغییر شکل قابل توجهی به خود می گیرد.

توجه به این نکته مهم است که قبل از حرکت های شدید در بازار شکل می گیرد. درواقع، آن ها سطحی را تشکیل می دهند که به محض برخورد قیمت به آن سطح، سریع از آنجا دور خواهد شد و این به دلیل حجم  خیلی زیاد سفارش هایی است که در آن سطح از قبل ثبت  شده اند و در انتظار رسیدن قیمت به محدوده موردنظر هستند.

عدم تعادل به روند  یا محدوده های از بازار اشاره دارد که در آن نابرابری در کنترل بازار وجود دارد؛ یعنی فقط خریدار ها یا فروشنده ها در آن محدوده حضور دارند. سطح های عدم تعادل منجر به ایجاد کندل های با قدرت زیاد در بازار می شوند؛ اگر کندل ها صعودی باشند، عملا قدرت کنترل بازار در اختیار خریداران و اگر کندل ها نزولی باشند، یعنی قدرت کنترل بازار در اختیار فروشنده ها است.

 • شکست ساختار (Break of Structure) یا BOS

هنگامی که قیمت یک دارایی در روند فعلی خود، آخرین سقف یا کف قبلی را در جهت همان روند می شکند، شکست ساختار رخ می دهد. به عبارت دیگر در یک سناریوی نزولی شکست ساختار زمانی تشکیل می شود که قیمت خط روند کف های قبلی به سمت پایین شکسته یا در یک سناریوی صعودی، خط روند سقف های قبلی را می شکند. توجه داشته باشید که با شکست ساختار بازار، تغییر روند اتفاق نمی افتد و بازار به همان روند قبلی خود ادامه می دهد، فقط خط روند جدیدی برای تشکیل کف و سقف ها به خود می گیرد.

 • تغییر ماهیت (Change of character) یا CHoCH

تغییر ماهیت زمانی اتفاق می افتد که بازار تغییر روند پیدا کند. در سناریوی نزولی زمانی اتفاق می افتد که قیمت بالاترین حد قبلی را بشکند و در سناریوی صعودی زمانی اتفاق می افتد که قیمت از پایین ترین حد قبلی به سمت پایین عبور کند.از نظر تئوری های اقتصادی، بازار ناکارآمد به وضعیتی از بازار اشاره دارد که قیمت بازاری یک دارایی، به طور کامل ارزش واقعی آن دارایی را منعکس نمی کند. این مورد می تواند دلایل مختلفی از جمله وجود هیجان زیاد در بازار داشته باشد. وضعیت ناکارآمد قیمت یک دارایی، فرصتی برای کسب سود توسط معامله گران نوسان گیر که اسمارت مانی در اختیار دارند، خواهد بود. به  همین دلیل این وضعیت به سرعت توسط این دسته معامله گران شناسایی خواهد شد و اختلاف بین قیمت بازاری و ارزش واقعی دارایی را پر می کنند.

نقدینگی صرفا به معنای تعداد زیادی از سفارش ها یا سفارش های بزرگ است که باید برای تحریک حرکت های نهادی بازار انجام شوند. محدوده های که این حجم از سفارش ها در آنجا جمع شده را محدوده های نقدینگی می نامند. نقدینگی به عنوان سوخت بازار مورداستفاده قرار می گیرد که برای پویایی بازار حیاتی و ضروری خواهد بود. توجه داشته باشید که نقدینگی  همیشه در محدوده های جمع شده  که بازار تمایل دارد از آن سطح ها عبور کند و نیروی کافی به دست آورد که حرکت خود را هدایت کند.

دکمه بازگشت به بالا