لوازم خانگیبرترین های کسب وکار ایرانی

رازهای دکوراسیون سنتی: چگونه خانه خود را تزئین کنیم

هر شخصی سعی می کند دکوراسیون منزل خود را به سبکی که دوست دارد طراحی کند. در این میان بهره گیری از نکات معماری سنتی ایران در دکوراسیون داخلی طرفداران خاص خود را دارد.

رازهای دکوراسیون سنتی: چگونه خانه خود را تزئین کنیم

اگر علاقه مند به سبک کلاسیک و استفاده از دکوراسیون سنتی در خانه هستید، برای داشتن یک چیدمان اصولی لازم است که   از قابلیت ها و المان های طراحی و چیدمان گذشتگان استفاده کنید. این نوع دکوراسیون یک نوستالژی زنده است که علاوه بر ایجاد فضایی زیبا، باعث می شود حال و هوای گذشته در فضای منزل احیا شود.

نحوه استفاده از دکوراسیون سنتی در چیدمان خانه

استفاده از دکوراسیون سنتی ایرانی، باعث می شود حس گرما و آرامش در چیدمان خانه جریان داشته باشد؛ اما لازم است هنگام استفاده از این سبک به چند نکته توجه داشته باشید: برای مثال سعی کنید از رنگ های قهوه ای، بنفش و نقره ای در دکوراسیون سنتی مدرن استفاده کنید یا اینکه هنگام استفاده از اکسسوری، بهتر است از پارچه های نساجی و پوست حیوانات استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که مصنوعات دست ساز سنتی مانند گلیم، گلدوزی، گل سفره و ظروف چوبی، بهترین وسایل سنتی مدرن به شمار می آیند که چیدمان خانه کوچک را بسیار زیبا و چشم نواز می کند.

استفاده از وسایل چوبی و عتیقه در دکوراسیون سنتی

یکی از ایده های ایجاد دکور سنتی استفاده از چوب، وسایل قدیمی و عتیقه است. انتخاب دقیق هر کدام از وسایل می تواند بیننده را به خاطرات خاص گذشته ببرد. معمولا تم رنگی به کار گرفته شده برای طراحی سنتی رنگ زرشکی به همراه قهوه ای است.

اهمیت انتخاب رنگ در دکوراسیون سنتی

برای داشتن بهترین دکوراسیون کلاسیک، انتخاب رنگ اهمیت بسیاری دارد؛ رنگ غالب در دکوراسیون ایرانی، رنگ فیروزه ای، زرشکی و سبز یشمی است. این رنگ ها به عنوان مکمل یکدیگر ترکیب رنگ فوق العاده ای را در فضا ایجاد خواهند کرد. البته بهتر است از رنگ های زرشکی و قهوه ای در مبلمان و فرش استفاده شود. برای ایجاد تضاد در دکوراسیون سنتی، می توان پرنده های سفالی به رنگ آبی فیروزه ای را به کار برد.

استفاده از صنایع دستی

یکی از ایده های طراحی دکوراسیون سنتی استفاده از صنایع دستی برای دیوارها و زیراندازهای دستبافت است. برای رسیدن به دکوراسیون دلخواه خود احتیاجی به صرف هزینه های بالا نخواهید داشت. طراحی سنتی از دیدگاه برخی افراد استفاده از تخت و مبلمان چوبی به همراه کوسن های رنگی است. اما از دید افراد دیگر طراحی سنتی استفاده از صنایع دستی مختلف است.

نحوه چیدمان دکوراسیون سنتی بدون مبل

زیباترین ایده برای استفاده از دکوراسیون سنتی، ایجاد یک اتاق نشیمن مناسب است که در آن مبل نباشد؛ بسیاری از افراد به این سبک چیدمان علاقه دارند؛ برای این نوع چیدمان می توانید از صندلی های قدیمی و سنتی با پارچه ها و نقوش جالب با رنگپ های قرمز استفاده کنید؛ چرا که رنگ قردر دنیای فعلی که دکوراسیون خانه ها به سمت مدرنیته و رنگ های خنثی پیش می رود، رنگ و بوی دکور سنتی کم رنگ تر شده است. اما دکوراسیون های سنتی حاوی رنگ های شاد و انرژی بخش هستند و جریان زندگی را در خانه پررنگ تر خواهند کرد. در دکوراسیون سنتی هیچ اصراری بر استفاده از رنگ های خنثی یا لوازم مدرنیته نیست و کلیه عوامل سادگی و روح زندگی را در اوج زیبایی به نمایش می گذارند. برای طراحی دکوراسیون سنتی در خانه های آپارتمانی یا ویلایی، فقط کافی است اصول چیدمان بخش های مختلف خانه را بدانید. با مطالعه این مقاله کلیه موارد مورد نیاز برای دکوراسیون خانه سنتی را خواهید دانست.

اصول چیدمان پذیرایی ساده؛ با دکوراسیون سنتی و بدون مبل

پذیرایی قسمتی از خانه است که دیزاین و نحوه چیدمان آن باید چشمگیر و خیره کننده تر از باقی بخش های خانه باشد؛ زیرا هر فردی در اولین برخورد این بخش از خانه را می بیند. برای دکوراسیون پذیرایی به سبک سنتی معمولا از مبل ها استفاده نمی شود و در کنار دیوارها پشتی قرار می گیرد. شما می توانید قسمتی از پذیرایی خود را به این دکور اختصاص دهید و سایر بخش ها دکور متفاوتی داشته باشد.

برای طراحی دکوراسیون سنتی، باید از پرده های توری سفید، گلدان های فراوان، فرش لاکی رنگ یا گبه استفاده کنید تا بازی رنگ ها محیط شاد مورد نظر شما را تشکیل دهد. برای روی میز ناهارخوری نیز می توانید از استفاده کنید.

چطور پذیرایی سنتی با استفاده از مبل بسازیم؟

مبلمان چوبی با طرح پارچه ساده، گلدان های طبیعی، فرش یا گلیم با طرح سنتی از قسمت های جدانشدنی دکوراسیون سنتی هستند. شما می توانید از مبلمان با پایه های چوبی در رنگ های سبز، نارنجی یا قرمز نیز استفاده کنید. برای حفظ هارمونی رنگ ها، توصیه می شود پالت رنگی یکسانی برای فرش، میز ناهار خوری و مبل ها در نظر بگیرید. برای رومیزی عسلی ها و میز ناهارخوری نیز می توان از استفاده کرد.

اکسسوری ؛ لوازم جذاب برای اجرای دکوراسیون داخلی ایرانی

وسایل تزیینی کوچک هستند، اما اگر در مکان مناسب قرار گیرند تاثیر شگرفی روی زیبایی خانه خواهند داشت. از جمله دکوری های مناسب برای دکوراسیون سنتی می توان به آویز، قاب عکس چوبی، رومیزی گل دار و آینه های قدیمی چوبی اشاره کرد.

البته اگر قصد اجرای دکوراسیون سنتی بدون مبل را دارید، استفاده از را نباید فراموش کنید. در انتخاب مدل اشیا دکوراتیو دست شما باز است؛ کلیه لوازم چوبی که حال و هوای سنتی و قدیمی را دارد، برای دکوراسیون سنتی خانه خود استفاده کنید.

دیزاین اتاق خواب سنتی؛ برای ایجاد آرامش و دریافت انرژی مثبت

شما می توانید به راحتی با چند ترفند ساده، اتاق خواب خود را به شکل سنتی دیزاین کنید. مهم ترین اقدامی که باید انجام دهید تهیه وسایل از جمله سرویس چوب متناسب با دکوراسیون اتاق خواب است. کمد و تخت های چوبی قدیمی، بهترین گزینه برای دکوراسیون سنتی اتاق خواب محسوب می شوند. در هنگام خرید طرح ترمه نیز را انتخاب کنید و با استفاده از آن زیبایی بی نظیری به اتاق خواب بدهید. یک فرش گلیم یا گبه زیبا با طرح سنتی و رنگ های مناسب، در کنار سایر وسایل چوبی و قدیمی، رنگ و بوی بیشتری به اتاق خواب می دهد.

خرید سرویس روتختی جدید و متنوع

جذاب ترین سرویس های روتختی را در فروشگاه صفاهوم ببینید

در دکوراسیون منزل به سبک سنتی آشپزخانه را چطور بچینیم؟

آشپزخانه هایی که به سبک سنتی چیدمان می شوند حال و هوای خاص و عجیبی دارند که پررنگ ترین عنصر در این دکوراسیون ها، لوازم چوبی است. یک آشپزخانه سنتی زیبا پر از وسایل و ظروف سفالی در کنار لوازم چوبی، جلوه ای خیره کننده و پر از انرژی مثبت طبیعت می سازد.

کاسه  های سفالی رنگی، تنگ، استکان و نعلبکی از جمله وسایلی هستند که در آشپزخانه سنتی ایرانی بسیار دیده می شوند. وجود یک تنور آجری زیبا در آشپزخانه نیز می تواند زیبایی آن را چندین برابر کند؛ البته که این سبک از دکوراسیون در آشپزخانه، شباهت بسیاری به دارد.

دکوراسیون سنتی؛ تداعی کننده فرهنگ غنی و اصیل ایران 

دکوراسیون سنتی در خانه های ایرانی، جریان زندگی را به نمایش می گذارد و خانه را تبدیل به یک بوم زیبا از فرهنگ غنی ایرانی می کند. در دکوراسیون سنتی ایرانی، حتما از وسایل چوبی با رنگ تیره چوب استفاده کنید تا دکوراسیون سنتی کاملا احساس شود. علاوه بر لوازم چوبی، استفاده از رانر و رومیزی ترمه نیز به ایجاد جلوه سنتی در فضا کمک شایانی می کند. به  نظر شما استفاده از چه عناصر دیگری در دکوراسیون سنتی اهمیت دارد؟ شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق کامنت های همین مقاله به اشتراک بگذارید.

مز نماد اصالت و طراحی سنتی است.

استفاده از کرسی

از دیرباز تا کنون در چیدمان خانه های ایرانی، استفاده از کورسی اصالت خاصی به خانه می بخشید؛ به همین دلیل اگر دوست دارید حال وهوای گذشته را به خانه باز گردانید، می توانید از کرسی برای دکوراسیون سنتی خانه استفاده کنید. برای این سبک بهتر است از کرسی هایی با طرح ها و نقوش سنتی و قدیمی استفاده کنید که با محیط سنتی خانه هماهنگ باشد. همچنین اگر فضای خانه شما کوچک است، تعداد کرسی ها را مطابق با اندازه فضای خانه محدود نگه داشته و از اضافه کردن کرسی های زیاد اجتناب کنید تا فضا نامرتب نشود.

پیشنهاد مطالعه:

 

دکمه بازگشت به بالا