برترین های کسب وکار ایرانیعلمی و پزشکی

6 شاخص مهم یک نهالستان معتبر

مراجعه به یک نهالستان معتبر می­تواند خیال باغداران را از هر نظر آسوده کند، اینکه دیگر نیازی به چک کردن تک تک نهال­ها نداشته باشند و یا اینکه از نظر سن نهال آسوده خاطر باشند چرا که به دلیل فروش بالای نهال در نهالستان­های معتبر قطعا به شما نهال با سن بالا عرضه نمی­شود این از مزایای مراجعه به یک نهالستان معتبر است.

اما آیا شما می­دانید چه نهالستانی معتبر است؟ شاید برای شما این سوال مطرح شود که چگونه می­توانید بفهمید یک نهالستان معتبر است یا خیر؟ در این خبر نامه ویژگی­های مهم یک نهالستان معتبر را برای شما شرح می­دهیم.

مجوز دار بودن نهالستان و در معرض دید گذاشتن این مجوز

نهالستانی که به صورت مجوز دار فعالیت می­کند و این مجوز را در معرض دید مشتریان قرار می­دهد یک نهالستان معتبر است، صاحب نهالستان برای اینکه مجوزهای لازم را تهیه کند باید به ارگانهای مختلفی مانند حفظ نباتات، نظام مهندسی کشاورزی و جهاد کشاورزی مراجع کرده و فعالیت خود را به کارشناسان متخصص در این ارگان­ها گزارش دهد.

با گزارش دادن پای این کارشناسان به این نهالستان باز شده و کارشناسان حتی به صورت دوره ای و مرتب به نهالستان سر می­زنند تا از قانونی و اصولی بودن کار نهالستان اطمینان حاصل کنند، بنابراین مجوز دار بودن اولین و مهمترین شرط معتبر بودن یک نهالستان خواهد بود.

ارائه گواهی سلامت برای نهال

شرط دوم و البته بسیار مهم برای تایید معتبر بودن یک نهالستان گردو این است سلامت نهال­های خود را چک کرده باشند و این امر تنها به صورت زبانی و اینکه فقط به شما بگویند نهال­ها از نظر سلامت چک شده اند کفایت نمی کند، بلکه فروش نهال باید حتما همرا با گواهی سلامت نهال صورت بگیرد، آن وقت شما می­توانید بگویید که این نهالستان معتبر است.

برای دریافت گواهی سلامت نهالستان باید به کارشناسان گیاهپزشک اجازه بازدید و نمونه برداری از نهال­ها را داده باشد و آزمایشات لازم برای تایید سلامت نهال باید انجام شده باشد، انجام این آزمایشات مستلزم صرف هزینه بوده و ممکن است برخی از صاحبان نهالستان برای اینکه قیمت نهال را پایین نگه دارند و از این طریق فروش خود را افزایش دهند این آزمایشات را انجام ندهند.

در این خصوص با اطمینان به شما میگوییم ماهرترین کارشناسان نیز نمی­توانند به صورت چشمی از آلودگی نهال به یک آفت و یا بیماری خاص مطمئن شده و برای تایید سلامت کامل نهال انجام برخی از آزمایشات مانند آزمایش نماتد الزامی است.

ارائه شناسنامه ی تایید کننده ی اصالت نهال

با توجه به پرطرفدار شدن ارقام تجاری و غیر بومی در سالهای اخیر به دلیلی بارهی بالای این ارقام بسیاری اقدام به خرید نهال­های غیر بومی و تجاری می­کنند، در این بین برخی از افراد و صاحبان نهالستان­های غیر معتبر ممن است یک نهال با یک رقم خاص را به جای یک نهال با رقم پرطرفدار به فروش برسانند و به دلیل شباهت ظاهری ارقام به هم آن هم در یک نهال یکی دو ساله و جوان که تفاوت ظاهری مشهود نیست ارائه ی شناسنامه ای که اصالت نهال را تایید کند بسیار ضروری است.

به باغداران توصیه می­شود که در زمان خرید نهال حتما از کارشناسان بخواهند تا شناسنامه ای را که اصالت این رقم را تایید می­کند به شما ارائه کنند تا پس از حصول اطمینان از اصیل بودن رقم اقدام به خرید آن کنید.

فروش بالا

فروش بالا یکی دیگر از ویژگی­های یک نهالستان معتبر است، نهالستانی که فروش بالایی در طول سال داشته باشد همیشه به فکر ارتقا کیفیت کار خود و راضی نگاه داشتن مشتریان است و به همین دلیل باغداران می­توانند با خیال آسوده­تری اقدام به خرید از این نهالستان کنند.

برند بودن نهالستان

نهالستان­هایی که برند هستند یا بهتر است بگوییم شناخته شده هستند برای شناساندن خود به عموم مردم فعالیت­های شبانه روزی انجام داده اند، به عنوان مثال اقدام به راه اندازی سایت کرده و برای افزایش رتبه ی سایت و فروشگاه خود به صورت شبانه روزی تلاش کرده اند، در وبسایت خود به صورت مرتب مقالات معتبر علمی در زمینه ی ارقام مختلف درختان میوه قرار داده و آگاهی مردم را نسبت به باغداری اصولی افزایش می­دهند.

به عنوان مثال اگر شما به سایتی مانند سایت پالیز گردو مراجعه کنید تنها با ارقام مختلف گردو و قیمت آنها رو به رو نمی­شوید بلکه می­توانید مطالب بسیار آموزنده و علمی در زمینه ی کاشت و نگهداری از گردو و آشنایی با آفات و بیماری­های مهم گردو مطالعه کنید و گذشته از آن حتی مشاورانی به صورت برخط در این سایت آماده ی ارائه ی مشاوره به صورت رایگان به شما هستند.

تمام این امکانات را تنها یک نهالستان معتبر برای مشتریان خود فراهم می­کند تا مشتریان با خیال آسوده بتوانند اقدام به خرید نهال کنند، علاوه بر این در این وبسایت­ها گواهی­ها و مجوزهای دریافت شده که نشان دهنده ی قانونی و معتبر بودن نهالستان است ارئه شده و باغدارتن می­توانند مجوزها را مشاهده کنند.

ارائه نهال در سن مناسب

نکته ی بسیار مناسب برای موفقیت در احداث باغ این است که نهال در سن مناسب به زمین اصلی منتقل شود، سن مناسب برای کاشت نهال­هایی که به صورت پیوندی تکثیر شده اند دو سال و برای نهال­هایی که به صورت قلمه تکثیر شده اند حداکثر یک سال است، در صورتی که خرید خود را از نهالستانی با فروش پایین و غیر معتبر انجام دهید احتمال اینکه نهال با سن بالاتر به شما عرضه شود بسیار زیاد خواهد بود.

باغداران باید با انتخاب نهالستان مناسب از مناسب بودن سن نهال اطمینان حاصل کند و با توجه به اینکه تشخیص سن نهال ممکن است برای شما آسان نباشد بهترین راه برای حصول اطمینان از این مورد این است که از یک نهالستان که معتبر و پرفروش خرید کنید تا از این نظر خیال شما آسوده باشد.

کلام آخر

زمانی که به یک نهالستان مراجعه حضوری می­کنید و یا اینکه به سایت فروش اینترنتی نهال متعلق به یک نهالستان خاص سر می­زنید باید نکات ذکر شده در این خبر نامه را در نظر گرفته و از مشاوران آنها بخواهید که مجوزهای نهالستان را به شما ارائه کنند، یک نهالستان اگر از کیفیت کار خود اطمینان داشته باشد حتما به شما ضمانت نامه نیز ارائه می­کند.

بنابراین باغداران با دریافت ضمانت نامه دیگر می­توانند با خیال آسوده خرید خود را انجام داده و دیگر نگران کیفیت نهال خریداری شده نباشند، چرا که در هر صورت می­توانند در صورت نارضایتی نهال را پس بفرستند و یا ادعای خسارت کنند.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا