برترین های کسب وکار ایرانیعلمی و پزشکی

ایا قرص کلاژن باعث جوش صورت میشود؟

آیا قرص کلاژن باعث آکنه صورت میشود؟

کلاژن در رژیم لاغری به خودی خود باعث ایجاد جوش و آکنه نمی شود. اما، برخی از مکمل های کلاژن ممکن است حاوی سولفیت ها و سایر مواد شیمیایی باشند که می توانند باعث بروز آکنه شوند. همچنین استفاده نادرست و بیش از حد کلاژن باعث بروز آکنه می شود. معمولا مقدار کمی سولفیت در قرص کلاژن و یا کپسول کلاژن وجود دارد که اگر در حد اعتدال مصرف شود، برای پوست نرمال، مضر نیست. استفاده بیش از حد از هر چیزی خوب نیست، در مورد کلاژن نیز همینطور است.

طبق بسیاری از مطالعات، بدن ما تنها می تواند تا 5000 میلی گرم کلاژن، در روز جذب کند. بنابراین اگر مقدار کلاژن را فراتر از آستانه فوق مصرف کنید باعث احتقان پوست و در نهایت منجر به آکنه می شود. بخصوص در افرادی که پوست آن ها مستعد جوش است، می تواند آکنه هورمونی ایجاد کند. بنابراین، هنگام خرید کلاژن برچسب آن را بررسی کنید.

فواید قرص کلاژن برای پوست

کلاژن نقش مهمی در تقویت پوست دارد. می تواند خاصیت ارتجاعی و آبرسانی داشته باشد. با افزایش سن، بدن انسان کلاژن کمتری تولید می کند که منجر به خشکی پوست و ایجاد چین و چروک می شود. مطالعات نشان داده اند که پپتیدهای کلاژن یا مکمل های کلاژن می توانند با کاهش چین و چروک و خشکی پوست، پیری آن را به تاخیر بیاندازند.

همچنین محصولات کلاژن در مبارزه با آکنه و جوش های پوستی مفید هستند. کلاژن دریایی یکی از موارد پیشنهادی برای درمان آکنه در بزرگسالان و نوجوانان است. پپتیدهای کلاژن با از بین بردن سلول های مرده پوست و بهبود روند طبیعی ترمیم پوست، به از بین بردن جای آکنه کمک می کند. این قابلیت های ترمیم اسکار و زخم، مصرف قرص کلاژن را برای شما یا افرادی که به اواسط 30 سالگی خود می رسند ضروری می سازد.

سایر فواید قرص کلاژن

کلاژن فقط برای جوانسازی پوست و حفظ طراوت و شادابی کاربرد ندارد. این ماده برای بدنسازان و افرادی که مشکلات استخوان دارند هم مفید است. از دیگر فواید قرص کلاژن می توان موارد زیر را نام برد.

سلامت استخوان

قرص کلاژن و کپسول کلاژن برای حمایت از سلامت استخوان و کاهش درد مفاصل بسیار مفید هستند. با افزایش جذب کلسیم و افزایش تراکم مواد معدنی در استخوان ها استحکام استخوان ها را حفظ می کنند.

سلامت روده

 قرص کلاژن همچنین برای حفظ سلامت روده ضروری است. اسیدهای آمینه ضروری که در کلاژن یافت می شوند برای پوشش روده و معده مفید هستند. و در نهایت منجر به عملکرد بهتر سیستم گوارشی می شود.

موهای شاداب

موها نیز از قرص کلاژن یا کپسول کلاژن بهره می برند. اسیدهای آمینه موجود در آنها می توانند به ساخت پروتئین مو کمک کنند و از آسیب دیدن و خاکستری شدن فولیکول های مو جلوگیری کنند. همچنین، پوست حاوی ریشه مو را قوی تر می کنند.

عضله سازی

کلاژن به رشد عضلانی کمک زیادی می کند. این امر باعث می شود که کلاژن، امروزه به یک عنصر محبوب در مکمل های عضله ساز تبدیل شود.

روش های تحریک تولید کلاژن

سن کاهش تولید کلاژن برای افراد مختلف متفاوت است. اما به طور متوسط، این سن می تواند از 25 تا 28 سال باشد. یائسگی می تواند باعث کاهش بیشتر آن شود.  با این حال، راه هایی وجود دارد که از طریق آنها می توان تولید طبیعی کلاژن در بدن را افزایش داد. این روش ها  به حفظ جوانی شما کمک می کنند.

رتینوئیدهای موضعی برای تقویت کلاژن

رتینوئیدهای موضعی برای تقویت کلاژن در بدن و توسعه سلامت پوست شما عالی هستند. آنها علاوه بر تقویت تولید کلاژن، از تجزیه کلاژنی که در حال حاضر در بدن شما وجود دارد، جلوگیری می کنند. آنها همچنین رنگ پوست شما را بهبود می بخشند.

ویتامین سی برای تولید کلاژن

ویتامین C مسلماً مهمترین عامل در تولید کلاژن در بدن شما است. در غیاب ویتامین C، بدن شما قادر به تولید کلاژن به تنهایی نیست. بنابراین نقش بسزایی در سنتز کلاژن و نگه داشتن الیاف کلاژن در کنار هم دارد. ویتامین C همچنین به تولید ویتامین E کمک می کند. این ویتامین با افزایش جریان خون به مو و پوست، یکی دیگر از عوامل تولید کلاژن است.

سایر منابع کلاژن

همچنین مواد غذایی زیادی وجود دارد که به عنوان منابع کلاژن عمل می کنند که می توانند سطح کلاژن و تولید را در بدن شما افزایش دهند. برخی از آنها پوست مرغ، آب استخوان، پوست ماهی، سیر، آلبومین و … هستند.

اما هنوز هم نمی توان سودمندی مکمل کلاژن را انکار کرد، مخصوصاً بعد از یک سن خاص. بنابراین، اکنون در مورد آن بدانیم.

معرفی بهترین مکمل کلاژن ساز

نحوه انتخاب نوع کلاژن مناسب برای بدن بسیار مهم است. کلاژن خوراکی معمولاً به صورت مایع، قرص، کپسول و پودر در دسترس است. بنابراین، اگر نوع کلاژن و مکمل های کلاژنی را انتخاب کنید که برای بدن شما مناسب نیست، در هنگام استفاده باعث ایجاد آکنه می شود. بنابراین قبل از خرید مکمل ها، باید بیشتر در مورد آنها بدانید.

رایج ترین انواع مکمل های کلاژن ساز

معمولا منشا کلاژن در اثربخشی آن تاثیری ندارد اما برخی افراد به دلایلی مانند گیاه خواری تمایل دارند از منبع کلاژن اطلاع داشته باشند. مکمل های کلاژن ساز معمولا از منابع زیر تولید می شوند:

 این مکمل ها در پوست حیواناتی مانند گاو یافت می شوند. اگر به صورت خوراکی مصرف شوند معمولاً بی خطر هستند.

: آنها از پوست ماهی استخراج می شوند و اغلب در بین مردم محبوبیت بیشتری دارند.

: همانطور که از نام آن پیداست، آنها از گیاهان استخراج می شوند و آن را بهترین گزینه برای وگان ها و گیاهخواران می کند.

آیا کلاژن می تواند باعث ایجاد آکنه شود؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کلاژن می تواند باعث ایجاد آکنه شود. در حقیقت ، به احتمال زیاد به پاکسازی آکنه کمک می کند!کلاژن ، به ویژه کلاژن دریایی ، می تواند تاثیرات شگرفی را برای پوست شما ایجاد کند. از آبرسانی پوست گرفته تا جلوگیری از پیری پوست.مکمل های کلاژن می توانند اکثر مسائل را حل کنند. مواد غذایی که به طور معمول باعث آکنه می شوند ، لبنیات یا مواد غذایی غیر ضروری و ناسالم هستند.

تا زمانی که مکمل شما از موادی با کیفیت بالا تهیه شده باشد ، هیچ دلیلی برای ایجاد مشکلات پوستی وجود ندارد.برخی موارد دیگر که باعث ایجاد آکنه می شوند چیست؟ غذاهای فرآوری شده می تواند پوست مستعد آکنه را ملتهب کند و همچنین باعث تولید روغن و سبوم بیش از حد شود.

رژیم غذایی شما نقش زیادی در سلامت پوست شما دارد. تا آنجاییکه برخی افراد ادعا می کنند که وگان هستند و پروبیوتیک مصرف می کنند تا آکنه و جوش آنها از بین برود.خوردن غذاهای ضد التهاب مانند زردچوبه و سبزیجات برگ سبز می تواند به آرامش پوست کمک کرده و باعث افزایش آنتی اکسیدان ها شود.

چه ارتباطی بین کلاژن و آکنه وجود دارد؟

تحقیقات و شواهد بیشتری برای حمایت از هرگونه ادعای وجود رابطه مستقیم بین کلاژن و رفع آکنه وجود دارد. با این حال شواهدی وجود دارد که این واقعیت را تأیید می کند که کلاژن می تواند به پوست کمک کند تا به صورت غیرمستقیم به پاکسازی و رفع آکنه کمک کند.به عنوان مثال ، کلاژن می تواند به آبرسانی به پوست کمک کند و آسیب های ناشی از کم آبی و حتی خشکی را ترمیم کند.هنگامی که پوست ما خشک است ، اغلب روغن بیشتری تولید می شود تا خشکی آن جبران شود.

روغن بیشتر و سبوم بیشتر به معنی آکنه بیشتر است! به همین ترتیب ، هنگامی که جوش می زنیم ، تمایل داریم از محصولاتی استفاده کنیم که می تواند تمام پوست را خشک کند.اگر کلاژن به آبرسانی پوست و کنترل تولید چربی کمک کند ، پوست به خوبی آبرسانی می شود و در نتیجه ممکن است آکنه از بین برود.

همچنین ممکن است به موارد دیگری در محصول کلاژن شما بستگی داشته باشد.شاید برخی دیگر از مواد تقویت کننده زیبایی مانند زردچوبه ، ویتامین C یا ویتامین A وجود داشته باشد.این مواد به عنوان ضد التهاب و عناصر مربوط به شفافیت و زیبایی پوست شناخته شوند.این مواد می توانند با کلاژن یا بدون آن کار کنند تا به رفع آکنه کمک کنند.

آیا کلاژن به اسکارهای آکنه کمک می کند؟

کلاژن بیشتر از اینکه موضعی باشد ، در زیر سطح پوست و عمقی کمک می کند.اسکار آکنه بیشتر دراثر از بین رفتن لایه های پوست اتفاق می افتد . با این حال ، اسکار انواع مختلفی دارد. بعضی از زخم ها تغییر رنگ قرمز یا تیره روی سطح پوست دارند. ممکن است افراد دیگر جای زخم های باز نیز داشته باشند که نیاز به درمان های بیشتری دارند.محصولاتی که می توانید استفاده کنید و می تواند به شما در بهبود زخم کمک کند شامل ویتامین C ، اسید هیالورونیک (یا یک مرطوب کننده خوب) ، رتینول و SPF مناسب است.

شما همچنین می توانید لیزر و روش های مختلف درمانی را برای پوست امتحان کنید.میکرونیدلینگ نیز درمانی است که توسط متخصص پوست انجام می شود. از سوزن های کوچک برروی پوست استفاده می کند که منجر به ترمیم زخم می شود. همچنین این روش درمانی به تحریک کلاژن کمک می کند.

از کدام محصولات برای رفع آکنه استفاده کنیم ؟

آکنه یکی از پیچیده ترین و سخت ترین موضوعات مربوط به پوست است.آکنه می تواند هورمونی باشد و یا مربوط به بلوغ و یا جلوگیری از بارداری یا سطح هورمون نامتعادل باشد.با این مسائل مختلف هورمونی متفاوت برخورد می شود. همچنین می تواند مربوط به رژیم غذایی شما باشد. ممکن است یک ماده غذایی خاص مانند لبنیات در رژیم غذایی تان وجود داشته باشد که باعث مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد آکنه شود. در این حالت ، احتمالاً می توانید با تغییر رژیم غذایی ، آکنه خود را برطرف کنید.

منبع:

insider.com

youtube.com

دکتر رضا غیاثوند

تدریس بیش از 300 واحد تغذیه در 10 سال گذشته برای دانشجویان رشته های تغذیه، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی و پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و استاد راهنما 35 دانشجوی کارشناسی ارشد و 10 دانشجو دکتری تغذیه.
دکمه بازگشت به بالا