هر آنچه درباره متر لیزری و تراز لیزری باید بدانید

از زمان‌های بسیار دور تا به امروز ابزار‌های اندازه‌ گیری نقش بسیار مهمی در زندگی بشر داشته‌اند. متر را می‌توانیم از ابتدایی‌ترین ابزارهای اندازه گیری بدانیم.

متر ابزاری است که در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرقی نمی‌کند خیاط باشید و یا قصد بازسازی یک ساختمان را داشته باشید، در هر دو مورد به یک متر نیاز دارید تا بتوانید اندازه‌ها را تعیین کنید.

 با گذشت زمان ابزارهای اندازه گیری نیز مشمول پیشرفت تکنولوژی شدند. در این میان با رشد روز افزون صنعت ساختمان سازی، ابزارهای اندازه گیری این صنعت نیز پیشرفته شده‌اند تا بسیار دقیق‌تر اندازه‌ها را مشخص نمایند.

دو مورد از این ابزارها، متر لیزری و تراز لیزری هستند. در ادامه قصد داریم این ابزارها را به صورت دقیق بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

متر لیزری چیست؟

متر لیزری دستگاهی است که با استفاده از فناوری لیزر قادر است اندازه‌ی دو نقطه را به صورت کاملا دقیق و با کمترین ضریب خطا به شما نشان می‌دهد.

 این دستگاه اندازه‌ای بسیار کوچک دارد به نحوی که می‌توانید آن را به آسانی به خود جابه‌جا کنید. سیستم کاری متر لیزری به این صورت است که شما ابتدا باید به نقطه‌ی یک مورد نظر بروید، سپس با استفاده از اشعه لیزر دستگاه یک پالس نوری را به نقطه‌ی دوم می‌فرستید، به این ترتیب متر لیزری فاصله‌ی میان دو نقطه را اندازه می‌گیرد و آن را به شما ارائه می‌دهد.

برخی از مترهای لیزری قابلیت اعلام فاصله به صورت صوتی را نیز دارند. دستگاه این کار را با استفاده محاسبه‌ی زمان رفت و برگشت پالس نوری انجام می‌دهد.

از آنجا که سرعت رفت و برگشت این پالس نوری بسیار بالاست، در نتیجه میزان خطای اندازه گیری به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. برخی مترهای لیزری از نسبت به نمونه‌ها دیگر پیشرفته‌تر هستند و می‌توانید با استفاده فرمول فیثاغورت، فاصله سطوح شیب دار را نیز اندازه گیری کنید.

متر لیزری چه کاربردی دارد؟

متر لیزری دستگاهی است که به صورت تخصصی در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر این در صنایع نظامی، عمقی سنجی در اقیانوس، نقشه برداری و تولید فولاد نیز از متر لیزری به صورت گسترده استفاده می‌شود.

 علاوه بر این در موارد ساختمانی مانند نصب فریم‌ها، نصب پیکربندی کابینت‌ها و قفسه‌ها، نصب انواع دیوارهای کاذب، نصب کاغذ دیواری و تنظیم راستای در و پنجره نیز از استفاده از متر لیزری کاربرد دارد.

به صورت کلی در دکوراسیون داخلی برای نصب انواع کلید و پریز، لوستر، سقف کاذب و …. می‌توان با استفاده از متر لیزری اندازه گیری‌ها را به صورت دقیق مشخص کرد. هدف از استفاده از این دستگاه این است که ضریب خطا تا جای ممکن کاهش یابد و در نتیجه سرعت افزایش کار نیز افزایش پیدا می‌کند.

 کار با متر لیزری بسیار آسان است و هر کسی می‌تواند تنها با روشن کردن دستگاه و انداختن اشعه‌ی لیزر به مکان مورد نظر، فاصله را اندازه گیری کند. این دستگاه سبک است و می‌تواند تا فاصله‌ی 250 متری را اندازه گیری کند.

تراز لیزری چیست؟

یکی دیگر از ابزارهای اندازه گیری که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، تراز است. در گذشته برای آن که یک ساختمان را بسازند از ابزارهای مختلفی برای عمود کردن، شیب انداختن و تراز کردن از ابازرهای مختلفی مانند شاقول استفاده می‌شد.

 این ابزارها به صورت دستی بودند و علاوه بر این که استفاده از آن‌ها مشمول زحمت بود، سرعت روند کار را بسیار کند می‌کردند. همین امر سبب می‌شد اشتباهات و ضررهای جبران ناپذیری در صنعت ساختمان سازی پدید آید. به همین دلیل با پیشرفت تکنولوژی ابزاری به نام تراز لیزری ساخته شده است تا این خطا‌ها بسیار کاهش یابند.

 تراز لیزری دستگاهی است که با استفاده از اشعه لیزری یک پالس نوری را از نقطه‌ی اول به نقطه‌ی دوم می‌فرستد و سپس با محاسبه‌ی زمان رفت و برگشت پالس نوری، شیب سطح را محاسبه کرده و آن را به شما اعلام می‌کند. نور لیزر این دستگاه می‌تواند به رنگ‌های قرمز و یا آبی باشد. تراز لیزری می‌تواند پالس نوری را هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی پخش نماید.

 درست مانند متر لیزری، کار کردن با تراز لیزری نیز بسیار آسان است و هر فردی به راحتی می‌تواند از آن استفاده کند. ترازهای لیزری انواع مختلفی مثل خطی، نقطه‌ای و ترکیبی دارند.

سیستم کاری تراز لیزری به این صورت است که شما با استفاده از دستگاه سه اشعه‌ای لیزری را که بر یکدیگر عمود هستند روی محل مورد نظر می‌اندازید تا  4 نقطه‌ی شاقولی به شما داده شوند.

تراز لیزری چه کاربردی دارد؟

مهمترین و بیشترین کاربردی که تراز لیزری دارد، انجام عملیات تراز کردن در صنعت ساختمان است.

 به عنوان مثال هنگامی که می‌خواهید چهارچوب در و پنجره‌ها را روی دیوار نصب کنید، این تراز لیزری است که به شما کمک می‌کند تا تراز بودن چهارچوب را روی دیوار تشخیص دهید.

 علاوه بر این برای تشخیص تراز بودن ستون‌های داخلی نیز از تراز لیزری استفاده می‌شود.

 این دستگاه سبک و جمع و جور است و به آسانی می‌توانید آن را جابه‌جا کنید. همچنین با استفاده از این دستگاه ضریب خطای کار بسیار کاهش می‌یابد و در نتیجه ایمنی ساختمان در سطح بالایی قرار می‌گیرد. یکی دیگر از مواردی که تراز لیزری به صورت گسترده در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاشی کاری، سرامیک کاری و یا سنگ کاری نمای ساختمان است.

هنگام خرید متر لیزری و خرید تراز لیزری به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای خرید متر و یا تراز لیزری الزامی است که دستگاه را از یک برند معتبر تهیه نمایید. اغلب این برندها محصولات‌شان را همراه با گارانتی اصالت دستگاه به شما تحویل می‌دهند.

 همچنین هنگام خرید این دو ابزار اندازه گیری دقت داشته باشید که برد دستگاه چند متر است. علاوه بر این الزامی است که دستگاه از متریال خوب و با کیفیت ساخته شده باشد.

بهترین برند متر و تراز لیزری چیست؟

برندهای مختلفی هستند که در زمینه تولید ابزار آلات اندازه گیری کار می‌کنند و محصولات خود را روانه‌ی بازار ابزار می‌نمایند.

 با این حال برخی از برندهای موجود در بازار هستند که با تکیه بر دانش افراد متخصص و با استفاده از مواد اولیه بسیار خوب، تلاش می‌کنند تا ابزاری بسازند که علاوه بر کارایی، طول عمر بالایی نیز داشته باشد. یکی از این برندها، رونیکس است.

رونیکس برندی صاحب سبک و خوش نام است که توانسته سهم زیادی از بازار ابزار آلات اندازه گیری را در اختیار داشته باشد. رونیکس انواع مترلیزری و تراز لیزری را با بالاترین سطح استاندارد ساخته و روانه‌ی بازار می‌کند. بنابراین اگر قصد خرید متر لیزری و یا تراز لیزری را دارید، ما به شما رونیکس را پیشنهاد می‌کنیم.

دکمه بازگشت به بالا