برترین های کسب وکار ایرانیهنر و سینما

چگونه بازیگر حرفه ای شویم؟ بازیگری را از کجا شروع کنیم؟

سوالی که این روزها زیاد آن را می شنویم: چطور بازیگر بشم؟

بازیگری، دنیایی پر از راز و رمز و قصه است که کمتر کسی را پیدا می کنید که شیفته‌ی این دنیا نباشد. در این میان افرادی که احتمالا یکی از آنها شما هستید علاقمند به بازیگر شدن هستند. علاقه‌مند به تجربه‌ی دنیای شخصیت ها و درک انواع و اقسام تفکرها و رفتارها. اما یک انسان چطور می تواند به یک بازیگر تبدیل شود؟ بازیگری موفق که چشم امید همه به او و دستاوردهایش باشد، کسی که هر نقشی را  قبول کند به بهترین شکل ممکن آن را اجرا می‌کند و مخاطب را بی آنکه خسته شود یا گذر زمان را حس کند تا آخرین لحظه در سالن نمایش یا سالن سینما نگه میدارد.

قدم اول برای رسیدن به چنین جایگاهی دیدن آموزش های بازیگری است. آموزش بازیگری که مناسب شما باشد و اساتید بتوانند در دوره‌های بازیگری از شما یک بازیگر توانا بسازند.

در تمام کشورها بستری برای آموزش بازیگری وجود دارد که هم در دانشگاه ها و بصورت آکادمیک می توانید آنها را کسب کنید و هم می توانید بصورت مستقل وارد دنیای بازیگری و دوره‌های بازیگری در آموزشگاه های هنری بشوید.

با شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری این بیماری، اوایل تمام مشاغل و حرفه‌ها بصورت غیرحضوری و دورکاری به کار خودشان ادامه دادند و بازیگران و کارگردانان خانه‌نشین شدند. درست همین زمان بود که آموزش ‌های بازیگری بصورت آنلاین و برگزاری ورکشاپ‌ها و دوره‌ها گسترش پیدا کرد و بازیگران علاقه مند شدند تا بیشتر فیلم تئاتر ببینند.

از طرف دیگر کسانی هستند که بخاطر شرایط مالی و وضعیت جغرافیایی نمی توانند از آموزش ها و دوره‌های  بین المللی بازیگری بصورت حضوری استفاده کنند به همین دلیل تیم اکتو با شروع دوران کرونا و محدود شدن دسترسی بازیگران و علاقمندان به دوره های بازیگری و دیدن نمایش ها در سالن‌های تئاتر، تصمیم گرفت معلمان و بهترین های این عرصه را به خانه شما بیاورد.

کسانی که بودن در محضرشان و آموختن از آنها آرزوی هر بازیگری است. افرادی که عمری در این عرصه تجربه کردند و با صداقت هرآنچه یاد گرفته اند را بصورت فایل ویدیویی و با نام مسترکلاس های بازیگری در اختیار جوانان و بازیگران و حتی علاقه مندان به این حرفه اسرار آمیز قرار داده‌اند.

دنیایی که در سایت اکتو جریان دارد هدفش آگاهی رسانی و کمک به علاقه مندان به بازیگری است تا با آموزش درست و اصولی شما را در رسیدن به اهدافتان کمک کند.

و اما راه دسترسی به این دنیای جذاب چگونه امکان‌پذیر است؟ کافیست مرحله به مرحله با ما همقدم باشید. در قدم اول لازم است وارد سایت اکتو به آدرس actu.ir  شوید و در قدم بعد در منوی اصلی  بخش فروشگاه را انتخاب کنید. حالا شما به تعداد زیادی از مسترکلاس‌های بازیگری، فیلم تئاتر، پرفورمنس و رقص دسترسی دارید. اما شاید سردرگم شوید که کدام یک را باید انتخاب کنید؟! اینجاست که می توانید از توضیحاتی که برای هر محصول در قسمت پایین نوشته شده استفاده کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

لیست مسترکلاس‌های بازیگری:

1.      مسترکلاس «متدهای بازیگری»

در این مسترکلاس درباره‌ی تکنیک های مختلف خواهید آموخت. از تکنیک استانیسلاوسکی و استراسبرگ گرفته تا ویولا اسپولین و میخائیل چخوف ! همانطور که میدانید هر بازیگری پیرو روش و شیوه‌ی خاصی است که آن شیوه آمیزه‌ای از تکنیک های مختلف است که با یادگیری و بکاربردن آن در ایفای نقش، اجرا را باورپذیر و ماهرانه می‌کند. این مسترکلاس انواع تکنیک هایی که وجود دارد را به شما توضیح می دهد تا شما با خیال راحت شیوه‌ی مورد علاقه تان را انتخاب و بصورت تخصصی دنبال کنید.

2.      مسترکلاس «اکتورز استودیو»

اکتورز استودیو درواقع یک تاک شو آمریکایی است که بزرگان سینما و تئاتر در آن حضور پیدا کرده اند و جیمز لیپتون با آنها به گفتگو نشسته است. اکتو براین مجموعه نام مسترکلاس گذاشته چون گفتگو با هرکدام از این اساتید یک کلاس بازیگری است. در این مستر کلاس کوچک بازیگری شما مصاحبه با اسطوره سینما یعنی آلپاچینو را شاهد خواهید بود.

3.      ورکشاپ بدن با «ریچارد چیشلاک»

یکی از مهم‌ترین ابزاری که هر بازیگری دارد و باید بتواند از قابلیت‌های آن استفاده کند، «بدن» است. بدن شما مثل خود شما دارای زبانی برای گفتگو و برقراری ارتباط است و از طریق آن می توانید احساسات خود را بیان کنید و اگر این کار را به زیبایی و درستی و با مهارت کافی انجام دهید، تماشاگران را محسور خود می‌کنید. اکتو با عرضه‌ی  مجموعه‌ی«ورکشاپ بدن » درس‌های یکی از بزرگترین اجراگران و بازیگران تئاتر را در اختیار شما قرار داده است. اساس تمرینات این بازیگر بزرگ به شرح زیر است:

تمرکز (فرایند کامل از یوگا و خلسه)
معلق و چرخش بدن در حالت ایستاده

ایستادن روی شانه‌ها (تغییر رتبه‌های پنجگانه)
ولو شدن روی بدن، معلق و چرخش بدن
پرش‌ها: یک رشته پرش‌های بی‌وقفه که به‌تدریج سخت و سخت‌تر می‌شود.

یادگیری این تکنیک ها و انجام تمرینات مربوط به آن، از شما بازیگری قدرتمند می‌سازد.

4.      مسترکلاس بازیگری داستین هافمن

آرزوی هرکارگردان یا بازیگری است که بداند داستین هافمن در ایفای نقش‌های خود چگونه عمل می‌کند و برخوردش با شخصیت مقابلش چطور است. داستین هافمن در این دوره به زیبایی از رازهای بازیگری با پرداختن به بازی دو هنرجو پرده برمیدارد. دانش خود را قبل از دیدن این مسترکلاس و بعد از دیدن و آموختن از هافمن بزرگ باهم مقایسه کنید تا متوجه شوید که چقدر بر دانسته‌هایتان در این عرصه افزوده شده است. ازجمله مسائلی که در این مسترکلاس خواهید آموخت به شرح زیر است:

 • تحقیق در مورد کاراکتر
 • خلق کاراکتر
 • دیالوگ
 • بودن در لحظه
 • بازی جذب کننده
 • صحفه و صحفه
 • نمایشحاضر بودن
 • خود بودن
 • پذیرش آسیب
 • پذیریپایبندی به عقاید
 • روحیه همکاری
 • تست‌های بازیگری
 • وقف زندگی برای بازیگری
 • اشتباهات خوب
 • کارکردن پیوسته و تاثیرگذار.

5.      ورکشاپ بازیگری «طناب» پیتر بروک

با پیتربروک حقیقی بودن روی صحنه را یاد می‌گیرید. پیتر بروک کارگردان یزرگ و مهربان که تجربه حضور و اجرا در ایران را هم داشته است، در نزد ایرانیان بسیار محبوب و مورد احترام است و به حق در این ورکشاپ بهترین و کاربردی ترین تمرینات و تکنیک ها را به هنرجویان آموزش می دهد. شما هم می‌توانید به این جمع بپیوندید و یاد بگیرید.

علاوه بر ورکشاپ‌های آنلاین و مسترکلاس‌های بازیگری، فیلم های تئاتر، رقص‌ها و پرفورمنس‌ها هم منبع بسیار خوبی برای یادگیری بازیگران و کارگردانان است. هر اجرا خود به تنهایی دنیایی از خلاقیت و تجربه است و با دیدن یکساعته آن به دانش و آگاهی شما می افزاید. از جمله فیلم های تئاتر و پرفورمنس‌هایی که می‌تواند در سایت اکتو و با مراجعه به بخش فروشگاه ببینید شامل موارد زیر است:

 • فیلم تئاترها:
 1. فیلم تئاتر «چهار رابطه» اثر الکساندر اکمن
 2. فیلم تئاتر «مسخ» اثر آرتور پیتا
 3. فیلم تئاتر «عاشقانه ی رومئو و ژولیت » اثراسکات ونتورث
 4. فیلم تئاتر «اتوبوسی به نام هوس » اثر بندیکت اندرو
 5. فیلم تئاتر «هدا گابلر» اثر نیک ویکام
 6. فیلم تئاتر «اعتراف »اثر کریستال پایت
 7. فیلم تئاتر «رژه» اثر کریستال پایت
 8. فیلم تئاتر «کلاس مردگان اثر تادئوش کانتور

مختصری درباره‌ی فیلم های تئاتر

1.      چهار رابطه

نمایش چهار رابطه اثر الکساندر اکمن همراه با موسیقی بی‌نظیر زنده همانطور که از نامش مشخص است نمایانگرچهار مدل از انواع رابطه است که در آن بازیگر_رقصندگانی توانمند به ایفای نقش می‌پردازند.

2.      مسخ

نمایش مسخ بر اساس داستان مسخ فرانتس کافکا که توسط ارتور پیتا طراحی و کارگردانی شده، در سال 2011 در سالن تئاتر خانه اپرای سلطنتی نمایش داده شد. داستان نمایش مسخ در مورد مردی به نام گرگو سامسا است که یک روز صبح از خواب بیدار می‌شود و آگاه می‌شود که به یک حشره ترسناک و نفرت انگیز تبدیل شده است.

3.      رومئو و ژولیت

رومئو و ژولیت داستانی تراژدی نوشته‌ی ویلیام شکسپیر است. شکسپیر شاعر و نمایشنامه‌ نویس انگلیسی است که در این قصه روایت گر زندگی دو عاشق ناکام است که در نهایت بطرز غم‌انگیزی هر دو می میرند.

4.      اتوبوسی به‌نام هوس

فیلم تئاتر اوتوبوسی به نام هوس روایت غمگینی است از زندگی بلانش دوبووا که بی‌هیچ دارایی به تنها پناهش، یعنی خواهرش رجوع  می‌کند تا در کنار او و همسرش استنلی کووالسکی زندگی کند. اما این راه‌حل به نفع او خاتمه نمی‌یابد چرا که شوهر خواهرش او را تا مرز فروپاشی روانی پیش می‌برد.

5.      هدا گابلر

هدا گابلر داستان زنی دلرباست که به مصلحت با مردی ازدواج کرده‌ است. او به زندگی‌اش علاقه‌ای ندارد و روزهای یکنواختی را می‌گذراند. در همین زمان هاست که از معشوق سابقش که مرد لاابالی است باخبر می‌شود که دست به کارهای بزرگی زده است. او سعی می‌کند زندگی او را تحت کنترل خودش قرار دهد بنابراین با او ملاقات می‌کند تا به هدفش برسد پس به مهمانی یکی از دوستانش او را دعوت می‌کند ضمن اینکه مطمئن است که مرد نمی تواند ازپیشینه غیراخلاقی خود خیلی دور شده باشد ، مرد مست ولایعقل ازمهمانی خارج می شود درحالیکه نوشته های ارزشمند خود را گم کرده است.

6.      اعتراف

در این نمایش هرچه هست، انرژی‌ست، انرژی که در بدن و بیان پیوسته در حال تبدیل شدن است، انرژی که بین بازیگران دست به دست می‌شود و همچون رقابتی تنگاتنگ فضا را هیجان‌انگیز می‌کند. کریستال پایت شیفته بکارگیری نیروهای مخالف برای جریان سازی است.

7.      رژه

شما در این قطعه ترکیب بی‌نظیری از پوچی، تشریفات و تخیل را خواهید دید. او با استفاده کردن از المان دلقک در این اثر تنش میان غریزه و شعور، ناخودآگاه و آگاهی و عقلی و غیرعقلانی را نشان داده است.

8.      کلاس مردگان

کلاس مردگان یکی از برجسته ترین دستاوردهای کارگردانی تادوش کانتور، هنرمند بزرگ آوانگارد و مصلح تئاتر محسوب می شود. هنرمندی که به همراه بازیگران روی صحنه در شکل گیری اجرا در طول مدت آن نقش فعالی دارند.

 • پرفورمنس ها :
 1. «مجموعه پرفورمنس» اثر اولیویه د ساگازان
 2. پرفورمنس «ساده» اثر اوهاد ناهارین
 3. پرفورمنس« پارک» اثر آنجلین پرلجوکاج
 4. پرفورمنس «بداهه »اثر ساشا والتز

مقاله ای که خواندید نگاهی اجمالی بود بر آنچه در پلتفرم اکتو حول محور کلاس‌های آموزشی بازیگری، مسترکلاس‌های خارجی و فیلم‌های تئاتر عرضه شده می‌گذرد. تیم اکتو هرهفته از یک فیلم تئاتر رونمایی می‌کند که با عضویت در سایت و سر زدن به بخش فروشگاه وبسایت Actu.ir میتوانید از آپدیت های تازه محصولات اطلاع پیدا کنید.

هدف اکتو ارتقا سطح دانش شما درباره‌ی بازیگری و کارگردانی است.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا