تکنولوژیبرترین های کسب وکار ایرانی

سیستم کنترل تردد هوشمند

کنترل تردد به معنای مدیریت و نظارت بر ورود و خروج افراد در یک محوطه است. سیستم کنترل تردد هوشمند مجموعه ای از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که در ورودی شرکت‌ها و ساختمان‌های مختلف نصب می‌شود تا از ورود افراد غیر مجاز جلوگیری نماید.

برای ورود به ساختمان، ابتدا باید هویت و مجوز افراد توسط سیستم کنترل تردد بررسی شده و پس از تأیید اجازه ورود صادر می‌شود. این فرآیند بسیار ساده است، شما برای ورود به مکان مورد نظر ابتدا کارت یا اثر انگشت خود را به دستگاه کنترل تردد یا اکسس کنترل ارائه می‌دهید. اعتبار سنجی توسط دستگاه یا سیستم مرکزی انجام شده و در صورت تأیید هویت یا اعتبار شما، می‌توانید از گیت یا راه‌بند عبور کنید.

این افراد می‌توانند پرسنل مجموعه شما باشند و یا پیمانکاران، میهمانان، اربا رجوع و …. سیستم کنترل تردد برای مدیریت و نظارت بر ورود و خروج تمامی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم-کنترل-تردد-هوشمند

انواع سیستم کنترل تردد هوشمند

سیستم کنترل تردد هوشمند را می‌توان به دو گروه کلی کنترل تردد افراد و کنترل تردد خودرو (وسایل نقلیه) تقسیم کرد.

در کنترل دسترسی افراد، معمولاً از تجهیزاتی مانند گیت از ورود افراد جلوگیری می‌شود و یا با نصب قفل برقی و دستگیره هوشمند بر روی درب‌ها، ورود افراد محدود می‌شود. در این صورت فقط اشخاصی می‌توانند وارد شوند که توسط سیستم کنترل تردد هوشمند شناسایی و تأیید شوند، در غیر اینصورت نمی‌توانند وارد شوند.

کنترل تردد خودرو معمولاً در ورودی پارکینگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اینجا نیز معمولاً از انواع راهبند برای جلوگیری از ورود انواع وسایل نقلیه به پارکینگ یا محوطه شرکت استفاده می‌شود. پس از تأیید خودرو توسط سیستم، راهبند حرکت کرده و مسیر عبور خودرو باز می‌شود.

اجزای سیستم کنترل تردد

همانطور که گفتیم، سیستم کنترل تردد هوشمند شامل یک سری تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری است. در ادامه به طور خلاصه با مهم‌ترین تجهیزات مورد استفاده در سیستم کنترل تردد آشنا می‌شویم.

دستگاه کنترل تردد یا اکسس کنترل : یکی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در سیستم های کنترل تردد است. دستگاه کنترل تردد می‌تواند به سادگی یک صفحه کلید برای ورود رمز بوده و یا یک دستگاه کامل دارای اثر انگشت و تشخیص چهره باشد.

نرم افزار کنترل تردد : در سیستم‌های تحت شبکه، تمامی اطلاعات دستگاه‌ها در نهایت به نرم‌افزار منتقل شده و گزارشات نهایی را به شما ارائه می‌دهد. در ضمن می‌توانید از طریق نرم‌افزار، تنظیمات مورد نیاز را بر روی سایر تجیهزات کنترل تردد هوشمند انجام دهید و آن‌ها را مدیریت نمائید.

موانع : موانع در بخش ورودی ساختمان یا محوطه مورد نظر مستقر شده و مسیر عبور را مسدود می‌کنند. در صورت شناسایی یا تأیید افراد توسط سیستم کنترل تردد، مانع مسیر عبور را باز می‌کند. گیت کنترل تردد و انواع راهبند از مهم‌ترین تجهیزاتی هستند که در این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاو بر گیت تردد و راهبند، می‌توان با تجهیز دربها به انواع قفل برقی و یا دستگیره هوشمند نیز مانعی برای ورود غیر مجاز افراد ایجاد کرد.

علاوه بر این‌ها تجهیزات جانبی دیگری وجود دارند که در انواع سیستم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. مانند : آنتن برد بلند و دوربین پلاک خوان در پارکینگ‌ها، زنگ هشدار، پرینتر صدور فیش، نمایشگر و …

راهکار‌های شناسایی

راهکارهای-احراز-هویت-در-کنترل-تردد-هوشمند

مهم‌ترین مرحله در سیستم کنترل تردد هوشمند، شناسایی افراد یا وسایل نقلیه است. برای اینکه متوجه شویم یک شخص یا خودرو، اجازه ورود و دسترسی دارد یا نه، باید ابتدا توسط روش‌هایی آن را شناسایی کنیم. مهم‌ترین راهکارهای مورد استفاده برای احراز هویت در کنترل تردد عبارتند از :

 • رمز عبور (کد)
 • کارت و تگ RFID
 • اثر انگشت
 • تشخیص چهره
 • اسکن کف دست
 • تشخیص عنبیه
 • فناوری‌های موبایلی مانند NFC و Bluetooth
 • دوربین پلاک خوان
 • Qr Code

امکان استفاده از این روش‌ها به صورت تکی و ترکیبی وجود دارد. در مراکزی که کنترل ورود و خروج افراد از اهمیت زیادی برخوردار است، می‌توان از احراز هویت ترکیبی یا چند عاملی استفاده کرد. به طور مثال برای ورود، افراد ابتدا رمز یا کارت خود را به دستگاه ارائه می‌دهند و پس از تأیید از طریق اثر انگشت یا سایر روش‌ها شناسایی می‌شوند.

نکات مهم در خرید و نصب سیستم کنترل تردد هوشمند

قبل خرید سیستم کنترل تردد باید به یک سری نکات توجه کنید. ما در مجله حضور وغیاب به صورت کامل راجع به این بخش صحبت کرده‌ایم. اما در ادامه به طور خلاصه، مهم‌ترین نکات را بررسی می‌کنیم.

 1. ابتدا مشخص کنید که از چه روشی می‌خواهید شناسایی افراد را انجام دهید (کارت، رمز، انگشت و …)، سپس دستگاه کنترل تردد یا اکسس کنترل را مطابق با آن خریداری نمائید.
 2. تعداد کاربرانی که می‌خواهند از این سیستم استفاده کنند، بسیار مهم است. برای خرید تجهیزاتی مانند اکسس کنترل، گیت کنترل تردد و … باید به تعداد کاربرانی که قرار است از آنها استفاده کنند، توجه داشته باشید. به طور مثال دستگاه کنترل تردد یا اکسس کنترل باید حافظه کافی برای ذخیره سازی مشخصات و تردد پرسنل را داشته باشد.
 3. در زمان طراحی یا خرید سیستم کنترل تردد هوشمند، مقیاس پروژه خود را در نظر بگیرید و مطابق با آن تجهیزات خود را خریداری نمائید. علاوه بر این امکان توسعه پروژه را نیز در نظر بگیرید. اگر احتمال می‌دهید شرکت یا مجموعه شما بزرگ‌تر خواهد شد، دستگاه های و تجهیزاتی را خریداری کنید که در زمان توسعه سیستم نیز به کار شما بیاید.
 4. آیا امکان دارد از تجهیزات سیستم کنترل تردد در محیط خارجی (فضای باز) استفاده کنید؟ در این صورت باید تجهیزات (اکسس کنترل، گیت کنترل تردد و …) دارای استانداردهای مورد نیاز برای عملکرد مناسب در فضای بیرونی را داشته باشند.
 5. آیا برای خروج نیز نیاز به کنترل دسترسی دارید؟ معمولاً اهمیت کنترل ورود افراد مهم‌تر از خروج آنهاست. اگر نیازی به کنترل خروج ندارید، می‌توانید مسیر خروج را باز نگه دارید و یا به صورت ساده از طریق یک دکمه خروج، درب را باز کنید. اما اگر برای شما کنترل خروج نیز مهم است، می‌توانید از همان دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل) درب ورویدی یا دستگاه مشابه برای کنترل خروج استفاده نمائید.
 6. یکپارچه سازی با سایر سیستم‌ها نیز از جمله مواردی است که باید آن را در نظر داشته باشید. به طور مثال شما می‌توانید سیستم کنترل تردد هوشمند خود را با سیستم‌های دیگر از جمله حضور و غیاب، سیستم هشدار، آسانسور و … ادغام کرده و یکپارچه سازی کنید.

چکیده

سیستم کنترل تردد هوشمند از جمله ملزومات بسیار مهم برای ارتقاء امنیت است که در سازمان‌ها، شرکت‌ها، ساختمان‌ها و آپارتمان‌های مسکونی، مراکز تجاری و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک سیستم کنترل تردد شامل تجهیزات مختلفی مانند دستگاه کنترل تردد یا اکسس کنترل، گیت ورود  و خروج، راهبند، نرم افزار، تجهیزات RFID ( شامل آنتن برد بلند، کارتخوان، کارت، تگ)، دوربین و نرم افزار پلاک خوان، قفل برقی و … است، که با توجه به محل مورد استفاده و نیازهای شما، می‌توانید از تعدادی از این تجهیزات استفاده نمائید.

برای ورود و دسترسی، ابتدا هویت یا اعتبار افراد توسط سیستم بررسی شده و پس از تأیید مجوز ورود صادر می‌شود، در غیر اینصورت شخص نمی‌تواند به محل مورد نظر دسترسی داشته باشد.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا