تکنولوژیبرترین های کسب وکار ایرانی

سیستم کنترل تردد پارکینگ | راهکارهای مدیریت هوشمند پارکینگ

سیستم کنترل تردد پارکینگ یکی از انواع سیستم‌های کنترل ورود و خروج است. این سیستم مجموعه‌ای از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که تردد انواع وسایل نقلیه را به محوطه پارکینگ مدیریت می‌کند. ما در یک مقاله دیگر به صورت مفصل راجع به سیستم کنترل تردد هوشمند صحبت کرده‌ایم. اما در این بخش میخواهیم به صورت اختصاصی با مدیریت هوشمند پارکینگ یا کنترل تردد خودرو آشنا می‌شویم.

سیستم-کنترل-تردد-پارکینگ

 

انواع  مدیریت هوشمند پارکینگ

پارکینگ ها به دو گروه عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند و کنترل تردد آنها با یکدیگر متفاوت است. در parking های عمومی ، دریافت هزینه بابت پارک مهم است. بنابراین در این پارکینگها از تجهیزاتی مانند کارت، کارتخوان بدون تماس، دستگاه کنترل تردد و نرم افزار کنترل تردد خودرو برای مدیریت استفاده می‌شود.

هنگام ورود خودرو به parking پلاک آن توسط مأمور مربوطه ثبت شده و یک کارت به آن شماره پلاک در سیستم ثبت می‌شود. تعلق می‌گیرد و کارت به راننده تحویل داده می‌شود. هنگام خروج راننده کارت خود را تحویل داده و با خواندن کارت، هزینه پارک خودرو توسط نرم‌افزار کنترل تردد محاسبه می‌شود.

در parking اختصاصی مانند آپارتمان‌ها، ادارات و شرکت‌ها، بیشتر احراز هویت  و شناسایی افراد و بررسی مجوز افراد مهم است. در این روش باید هویت راننده برای سیستم هوشمند کنترل تردد پارکینگ احراز شود. برای هر مالک خودرو یک شماره شناسایی یونیک در سیستم تعریف می‌شود.

این شناسه می‌تواند به صورت کارت، تگ، اثر انگشت، چهره و … در اختیار کاربران باشد که در زمان ورود باید شناسه آنها توسط دستگاه کنترل تردد خوانده شده و مورد بررسی قرار گیرد و در صورت تأیید مجوز عبور داده می‌شود. در صورت شناسایی و تأیید اعتبار ، سیستم کنترل تردد پارکینگ مجوز عبور را صادر می‌کند.

بنابراین راهبند بالا رفته و خودرو می‌تواند وارد شود. سایت مجله حضور و غیاب اطلاعات کاملی در این حوزه جمع‌آوری کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اگر علاقمند به این حوزه هستید، می‌توانید از اطلاعات مفید این سایت استفاده نمائید.

راهکارهای مورد استفاده در سیستم کنترل تردد پارکینگ

همه پارکینگ‌ها برای برخورداری از امنیت بیشتر می‌توانند به نوعی از سیستم کنترل تردد خودرو استفاده کنند. راهکارهای مختلفی برای کنترل ورودی و خروجی وسایل نقلیه برای شرکت‌ها و مشاغل  وجود دارد. شاید تعیین اینکه کدام نوع سیستم برای نیازهای شما مناسب‌ترین است ، دشوار باشد. با آشنایی با انواع راهکارهای مورد استفاده در Parking، می‌توانید بهترین شیوه را برای پارکینگ خود انتخاب نمائید.

راهکارهای-کنترل-تردد-پارکینگ

دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل)

دستگاه کنترل تردد از طریق کارت، انگشت، چهره، موبایل ، کد qr اطلاعات شناسایی افراد را می‌خواند این اطلاعات توسط سیستم کنترل تردد پارکینگ تجزیه و تحلیل شده و پس از شناسایی مجوز عبور صادر می‌شود. این دستگاه معمولا در ورودی Parking نصب می‌شود.

 تگ یا برچسب UHF

استفاده از آنتن برد بلند در بسیاری از سیستم های کنترل تردد پارکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش یک تگ RFID بر روی شیشه خودرو نصب می شود و یک آنتن برد بلند نیز در ورودی پارکینگ مستقر می‌شود. در زمان نزدیک شدن خودرو به محدوده آنتن، اطلاعات tag توسط آنتن خوانده شده و در صورت تأیید آن درب پارکینگ باز می‌شود و یا راهبند بالا می‌رود. موقع خروج نیز همین عمل تکرار می‌شود. این روش بسیار سریع‌تر از سایر راهکارهاست و نیاز به توقف خودرو  یا وسایل نقلیه در زمان ورود و  خروج ندارد.

تجهیزات استفاده شده در این روش  با امواج UHF کار می‌کنند و قادر به شناسایی تگ  از فاصله 4 تا 10 متری هستند.

سیستم پلاک خوان خودرو

یکی دیگر از راهکارهای خوب در سیستم کنترل تردد پارکینگ، استفاده از دوربین و نرم افزار پلاک خوان است. این دوربینها در ورودی پارکینگ نصب شده و به راحتی پلاک خودروها را می‌خوانند. شماره خودرو توسط نرم افزار هوشمند پلاک خوان بررسی شده و در صورت تأیید مجوز عبور داده می‌شود. در غیر اینصورت شخص نمی‌تواند وارد شود.

 تجهیزات اصلی در کنترل تردد پارکینگ

 • کارت بدون تماس یا RFID
 • تگ RFID
 • کارتخوان
 • اکسس کنترل تردد دستگاه کنترل تردد
 • آنتن برد بلند
 • دوربین و نرم افزار پلاک خوان
 • راهبند یا درب کشویی برقی
 • نرم افزار کنترل تردد خودرو

مزایای سیستم کنترل تردد پارکینگ

 1. مدیریت متمرکز چندین درب ورودی و خروجی به صورت همزمان: اگر تمام دربهای ورودی و خروجی parking به سیستم کنترل تردد پارکینگ متصل شود، امکان مدیریت همزمان چندین درب وجود دارد.
 2. کاهش نیروی انسانی مورد نیاز : در سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ، تمامی کارها به صورت انجام می‌گیرد و به همین دلیل نیاز به نیروی انسانی جهت کنترل ورود و خروج به شدت کاهش می‌یابد.
 3. حذف اشتباهات ناشی از خطای انسانی: در مدیریت هوشمند پارکینگ ، به دلیل اینکه نیروی انسانی کمترین دخالت را دارد، خطاها در ثبت ورود و خروج خودروها و محاسبه هزینه مالی مرتبط با آنها به شدت کاهش می‌یابد و یا حذف می‌شود.
 4. عملکرد سریع و جلوگیری از اتلاف وقت : سیستم کنترل تردد پارکینگ سرعت عملکرد بالایی داشته و نسبت به روش کنترل فیزیکی بسیار سریع تر است. به همن دلیل ترافیک و صف خودروها جهت ورود و خروج به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد.
 5. یکپارچه سازی با سیستم حضور و غیاب : با ارسال اطلاعات تردد در پارکینگ به سیستم حضور و غیاب، دیگر نیازی نیست کارکنان دوباره در سیستم حضور غیاب، تردد خود را ثبت کنند. ورود و خروجهای ثبت شده توسط دستگاه کنترل تردد به صورت خودکار به نرم‌افزار حضور و غیاب ارسال خواهد شد.
 6. گزارشات متنوع : هر سیستم مکانیزه مانند کنترل تردد پارکینگ می‌تواند گزارشات متنوعی از ورود و خروج انواع وسایل نقلیه به تفکیک خودرو، شماره پرسنلی و .. و در بازه های زمانی مختلف در اختیار شما قرار دهد.

کلام آخر

در حال حاضر اهمیت استفاده از سیستم کنترل تردد پارکینگ جهت مدیریت ترافیک شهری و کنترل تردد وسایل نقلیه خودرو بر کسی پوشیده نیست. هدف از به کار گیری سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ ،‌ ایجاد بستری هوشمند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی جهت کنترل ورود و خروج وسایل نقلیه به parking است. استفاده از این سامانه به پارکینگ شما نظم بخشیده و امنیت بیشتری را برای آن به ارمغان می‌آورد.

برای انتخاب یک سامانه هوشمند مدیریت پارکینگ، ابتدا باید نیازهای و اولویتهای سازمان مربوطه و سطوح امنیتی مورد نیاز برای آن مشخص گردد. سپس با توجه به تمامی جوانب‌ ، یک سیستم مناسب خریداری و راه اندازی می‌شود.

سیستم کنترل تردد شامل مجموعه‌ای از تجهیزات سخت‌ افزاری (اکسس کنترل، راهبند، کارتخوان، کارت، تگ، آنتن، دوربین پلاک‌خوان و …) و نرم‌ افزاری (نرم‌افزار کنترل تردد و نرم افزا هوشمند پلاک خوان) است که ورود و خروج خودروها و سایر وسایل نقلیه به محوطه parking را کنترل و سازمان‌دهی می‌کند. سامانه مدیریت هوشمند پارکینگ به دو روش آفلاین (مستقل) و آنلاین (مدیریت متمرکز) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این پست با سیستم کنترل تردد پارکینگ یا مدیریت هوشمند پارکینگ آشنا شدیم. اگر اطلاعات بیشتری راجع به سامانه‌های کنترل تردد نیاز داشتید، می‌توانید با کلیک بر روی لینک اول مقاله به اطلاعات جامعی در این حوزه دسترسی داشته باشید.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا