تکنولوژیبرترین های کسب وکار ایرانی

گیت کنترل تردد اهرمی یا سه شاخه【Turnstile Gate】

گیت کنترل تردد اهرمی یکی از پرکاربردترین انواع گیت ورود و خروج است که در شرکتها و سازمانهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیت با نامهای گیت تردد میله‌ای و شاخه‌ای نیز شناخته می‌شود. این گیت در دو نوع دو شاخه و سه شاخه (دو میله یا سه میله) تولید می‌شود. البته نوع 3 شاخه آن بیشتر کاربرد دارد. مزیت اصلی این gate نسبت به سایر مدلها، قیمت ارزان و عملکرد ساده آن است.

گیت کنترل تردد یکی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم کنترل تردد هوشمند است که در ورودی شرکتها و اماکن مختلف نصب می‌شود تا از ورود افراد متفرقه و غیر مجاز به محوطه مورد نظر جلوگیری کند. در این بخش با یکی از پرطرفدارترین انواع gate یعنی گیت کنترل تردد اهرمی یا سه شاخه آشنا می‌شویم.

گیت-کنترل-تردد-اهرمی

گیت کنترل تردد اهرمی یا سه شاخه چیست ؟

همانطور که عنوان شدن گیت ورود و خروج یکی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم های کنترل تردد است که ورود و خروج افراد را در یک اداره ، سازمان و یا هر مکان دیگری مدیریت می‌کند. این ابزار با اتصال به تجهیزات دیگر مانند اکسس کنترل و نرم افزار کنترل تردد، فقط به افراد احراز هویت شده مجوز ورود می‌دهد.

در حال حاضر انواع گیت شیشه ای، تمام قد، لولایی، پروانه ای و اهرمی در بازار وجود دارد که هر کدام کاربرد خاصی دارند. ما در این بخش به معرفی گیت کنترل تردد اهرمی می‌پردازیم.

گیت کنترل تردد اهرمی یا turnstile gate شامل سه اهرم یا میله است که به یک محور در داخل کابین(بدنه) گیت متصل شده و و مسیر عبور افراد را مسدود میکنند. پس از شناسایی افراد توسط سیستم کنترل تردد یک سیگنال به گیت ارسال شده و قفل اهرم ها آزاد میشود. پس از آن شخص با فشار به اهرم ها از مسیر عبور میکند.

موانع می‌تواند شامل دو یا سه میله باشد بنابراین ممکن است این نوع gate را با نامهای مختلفی در بازار معرفی کنند. اگر اسامی زیر را مشاهده کردید، همه آنها از یک خانواده و یک نوع گیت هستند:

 • گیت کنترل تردد اهرمی
 • گیت کنترل تردد دو اهرمی یا سه اهرمی
 • گیت کنترل تردد شاخه ای
 • گیت کنترل تردد سه شاخه یا دو شاخه ای
 • گیت کنترل تردد میله ای
 • گیت کنترل تردد دو میله ای یا سه میله ای

در زمان خرید گیت کنترل ترددد اهرمی به چه نکاتی توجه داشته باشیم ؟

عملکرد گیت کنترل تردد اهرمی بسیار ساده است و قیمت آن نیز نسبت به سایر انواع Gate ارزان تر است، بنابراین میزان فروش آن نیز بیشتر است.  در ادامه با یک سری نکات مهم درباره این گیت آشنا می‌شویم:

 • جنس بدنه گیت بهتر از نوع استیل ضد خش باشد.
 • در زمان خرید به نرخ عبور از گیت توجه داشته باشید. نرخ عبور از گیت یعنی اینکه چند نفر در دقیقه می‌توانند از مسیر gate عبور کنند. به طور متوسط در هر دقیقه 30 الی 40 نفر می‌توانند از یک گیت کنترل تردد اهرمی عبور کنند. البته در گیتهای مختلف این عدد متغیر است.
 • اگر قصد نصب گیت در محیط بیرونی یا فضای باز را دارید، باید گیتی را انتخاب کنید که نسبت به شرایط جوی مختلف مقاوم باشد. بهتر است گیت منتخب دارای استاندارد Ip6X باشد.
 • اهرمها باید در زمان حرکت آسیبی به فرد عبور کننده نزنند. بعضی از گیتها در این مورد ضعیف عمل میکنند و در هنگام حرکت اهرم ها با شدت به فرد برخورد میکند.
 • برای جلوگیری از عبور غیر مجاز افراد از Gate می‌توان سنسورهایی بر روی بدنه یا کابین آن نصب کرد تا در مواقع عبور غیر مجاز سیستم هشدار فعال گردد.
 • با نصب دستگاه حضور و غیاب بر روی کابین گیت کنترل تردد می‌توان از آن علاوه بر ثبت ورود و خروج پرسنل در کنترل تردد افراد نیز استفاده کرد. (ادغام سیستم کنترل تردد و حضور و غیاب)

مزایای-گیت-کنترل-تردد-اهرمی

از گیت کنترل تردد اهرمی کجا استفاده می‌شود ؟

همانطور که گفتیم، این گیت بسیار پرکاربرد است و در بسیار از جاها استفاده می‌شود. از جمله این امکان می توان به شرکتها و کارخانجات، اماکن تفریحی، تاریخی و فرهنگی مانند موزه‌ها، شهر بازی و …، پایانه های مسافربری، استخرها و باشگاه های ورزشی استفاده کرد.

در این بخش با گیت کنترل تردد اهرمی یا سه شاخه، انواع آن و عملکرد آن آشنا شدیم که امیدوارم مورد توجهتون واقع شده باشه. از پرکاربردترین انواع گیت تردد میله ای میشود به مدل‌های KLT 303 و RT100  که محصول تانسا ترکیه است، اشاره کرد.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا