خدمات صنعتیبرترین های کسب وکار ایرانی

معرفی محصولات گروه صنعتی هامون

گروه صنعتی هامون با توجه به زمینه های کاری گسترده در طراحی و ساخت دستگاه ها، طراحی خط تولید انواع کارخانجات و انجام پروژه ها در زمینه های مختلف، علاقند به همکاری با پژوهشگران و تحصیل کرده گان و فعالان علمی و صنعتی در رشته های مهندسی برق، مکانیک، شیمی و مهندسی شیمی، فیزیک، مهندسی مواد، مهندسی متالورژی، مهندسی صنایع، مواد غذایی، مواد دارویی و … می باشد.

بگ فیلتر:

بگ فیلتر یا فیلتر کیسه ای (که گاها به اشتباه بک فیلتر تلفظ می شود) یکی از مهمترین و کار آمدترین انواع دستگاه های فیلتراسیون هوا و گرد و غبار می باشد که با توجه به لزوم رعایت استانداردهای زیست محیطی درکارخانه ها و مراکز صنعتی و نیز جهت جلوگیری از هدر رفت محصول تولید شده در کارخانه ها و پخش آن در محیط و همچنین رعایت بهداشت و سلامت جسمی و روحی کارگران، استفاده از آن در بسیاری ازمحیط های دارای گرد و غبار اجتناب ناپذیر می باشد. بسته به شرایط کاری، نوع و مقدار غبار و حجم هوا یا گاز لازم برای جابجایی، تعداد و مساحت محل های انتشار غبار و نوع آلودگی، ابعاد و اندازه ی بگ فیلتر، طول و نوع کیسه متغیر می باشد و ممکن است از یک تا چند صد کیسه داخل دستگاه استفاده شود.

کسب اطلاعات بیشتر درباره بگ فیلترهای هامون ⬅

اجزاء بگ فیلتر:

سبد بگ فیلتر (کیج)

در بگ فیلترها، سبد­هایی از جنس مفتول مسوار به منظور اسکلت بندی پارچه­های بگ فیلتر که دارای قطرهای متغییر (2،4، 8 و…) است، وجود دارد. مقاومت و تعداد شبکه­ ها با توجه به کاربرد آن­ها تغییر می­کند. قطر مسوار با طول سبد و چگالی مواد رابطه مستقیم دارد به طوری که با افزایش طول سبد، مسوار ضخیم­تری مورد استفاده قرار می­گیرد.

نبود سبد در بگ فیلتر به دلیل ایستایی ضعیف و بالا رفتن استهلاک به طور چشمگیری میتواند باعث کاهش کارایی سیستم غباگیر شود. همچنین پایین آمدن عمر کیسه ها بشود.

ونتوری بگ فیلتر

ونتوری لوله­ای قیفی شکل است که از پرس و تراش ورقه­های آلومینیومی با نیروی فشار و کشش تولید می­شود. این لوله در بالای سبد بگ فیلتر قرار می گیرد که در لحظه پالس، در صورت کاهش فشار بار کلکتور، باعث افزایش فشار و همچنین با جلوگیری کردن از خروج فشار هوای داخل سبد، سبب کارکرد حداکثری سبد و کیسه بگ فیلتر می­شود.

کیسه بگ فیلتر

کیسه بگ فیلتر، کیسه ­ای پارچه ­ای از جنس­ های مختلف (پلی استر، پلی اتیلن، پلی اکلیرو نیتریل، فایبر گلاس، نایلونی، اکرلیک، نومکس،…) به صورت بافته و نبافته است که بر روی سبد بگ فیلتر کشیده می شود. بر روی این کیسه ­ها به منظور محافظت در برابر سایش توسط ذرات معلق، جلوگیری از پوسیدگی کیسه، افزایش عمر پارچه ­ها، کاهش چسبندگی ذرات به کیسه و بهبود عملکرد دستگاه، لایه ­ای از جنس رزین کشیده می­شود که در اصطلاح به آن کلندر شده می­گویند.

کیسه ­های بگ فیلتر دارای طول­های مختلف از 1 متر تا 6 متر در کارخانه­های بزرگ ( فولاد، پتروشیمی، سیمان) مورد استفاده قرار می­گیرد.

موارد مصرف و کاربردهای بگ فیلتر

 • واحد های خردایش و آسیاب کردن سنگ معدن و مواد شیمیایی
 • کوره دوار کارخانه های پخت گچ، سیمان، آهک، دولومیت و …
 • کوره دوار ذوب شمش فلزات روی، مس، چدن، سرب و …
 • کارخانه های تولید MDF، نئوپان و چوب بری ها
 • کارخانه های تولید عایق های الکتریکی
 • اکسید روی، سرب و مس

کوره دوار:

کوره دوار یا کوره های گردون (Rotary kiln) دستگاه هایی هستند شامل لوله ای از جنس آهن یا استیل که درون آن ها با مواد نسوز و دیر گداز همچون سیمان یا آجر نسوز عایق بندی شده و به آرامی حول محور افق و با شیب ملایم دوران می نمایند.

کوره های دوار آهک و دولومیت پس از کوره های سیمان پر کاربردترین کوره های دوار می باشند.

در سال 1885 توسط رنسام انگلیسی کوره دوار اختراع شد که شامل لوله ای افقی با شیب ملایم بود و میتوانست حول محور خود بچرخد و  مواد را با حرکت تدریجی از یک انتها به سمت پایین تر منتقل کند.

قبل از اختراع کوره های دوار، عملیات پخت مواد در کوره های سنتی انجام می گرفت که به دلیل راندمان پایین پخت، عدم پخت یکنواخت، و تولید بسیار کمتر، پس از اختراع کوره های دوار جای خود را به این کوره ها دادند.

موارد استفاده و کاربردها:

 • پخت آهک
 • پخت سیمان
 • کلسیناسیون دولومیت
 • پخت سیلیس و تولید فلمنت
 • کلسیناسیون و فرآوری خاک روی
 • تشویه انواع خاک های معدنی
 • تولید بوکسیت و کائولن کلسینه
 • تولید کربنات باریم و کربنات استرانسیم
 • تولید سولفات استرانسیم رسوبی و سولفات باریم رسوبی

کسب اطلاعات بیشتر درباره کوره های دوار هامون ⬅

خشک کن دوار:

خشک کن های دوار یا خشک کن روتاری (Rotary dryer) یکی از مرسوم ترین و پر کاربردترین نوع خشک کن های صنعتی می باشند که از آن ها برای خشک کردن مواد شیمیایی، معدنی، غذایی، خوراکی و ضایعات گیاهی استفاده می شود. خشک کن ها از لوله های فلزی با قطر 60 تا 300 سانتیمتر و طول 6 الی 24 متر که بر روی غلتک ها (Tire)  قرار گرفته و با شیب ملایم یا بدون شیب حول محور افقی دوران مینماید تشکیل شده اند.

ضایعات کشاورزی و گیاهی مانند تفاله چغندر، تفاله نیشکر، تفاله گوجه فرنگی و پوست مرکبات، هسته زیتون و خرما از جمله مواد با پایه گیاهی و کشاورزی می باشند که توسط خشک کن های دوار جهت تولید خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرند. در صنایع شیمیایی برای خشک کردن سولفات آهن، کربنات منگنز، کربنات روی، سولفات روی و در بخش معدن برای خشک کردن طیف بسیار وسیعی از کانی ها مانند سیلیس، کائولن، سنگ آهن، ماسه، بوکسیت، گارنیت و … از خشک کن دوار استفاده می شود، همچنین در تولید آسفالت از خشک کن دوار جهت خشک و داغ کردن شن موجود در آسفالت و آماده سازی جهت ترکیب شن با قیر استفاده می شود.

در مرغداری و دامداری ها، از خشک کن دوار جهت خشک کردن فضولات و کود مرغی استفاده می شود. بدین ترتیب از انباشت این ضایعات در محیط باز و تکثیر مگس و حشرات جلوگیری به عمل آمده و امکان تولید کود مرغی خشک و گرانوله و ایجاد ارزش افزوده فراهم می گردد.

کسب اطلاعات بیشتر درباره خشک کن های دوار هامون ⬅

کوره ذوب دوار:

کوره های  ذوب دوار فلزات دستگاه هایی هستند که جهت ذوب و ریخته گری فلزاتی چون سرب، روی، قلع، چدن، نقره، مس، طلا و … در مقادیر مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. کارخانه های فرآوری سرب و روی معمولا از این کوره ها جهت ذوب و ریختگری فلزات به قالب ها استفاده می شود.

این کوره ها از لوله ای افقی با قطر و طول مختلف، بسته به تناژ مورد نیاز کارخانه ساخته می شوند که حول محور افقی به آرامی دوران نموده و توسط سیمان یا آجر نسوز شاموتی، آلومینی و یا منیزیتی عایق کاری می شوند.

 بسته به نوع کارکرد و فلز مورد ذوب، طراحی کوره های ذوب گردون متفاوت می باشد. برای مثال کوره های در کارخانه های ذوب شمش روی جهت جلوگیری از ورود اکسیژن اضافی به کوره و پیشگیری از اکسید شدن فلز روی مذاب، از کوره های ذوب دوار یک سر باز و بدون مخروطی استفاده می شود و در کارگاه های ذوب و ریختگری سرب از کوره های دو سر باز و دارای مخروطی استفاده می شود.

مزایا کوره ذوب دوار:

 • ارزان بودن
 • اپراتوری ساده
 • امکان استفاده از سوخت های فسیلی
 • مصرف کم برق نسبت به کوره های القایی و قوس الکتریکی
 • امکان سرباره گیری بهتر و خالص سازی راحت تر از مذاب
 • هزینه ی نگهداری کمتر

فن سانتریفیوژ (فن مکنده):

فن سانتریفیوژ یا فن مکنده سانتریفیوژ دستگاهی است که از آن برای جابجایی، تخلیه و انتقال هوا از محلی به محل دیگر استفاده می شود. این فن ها بسته به محل مصرف در طرح ها و اندازه های مختلف با ظرفیت های مختلف طراحی و ساخته می شوند.

از فن ها در موارد بسیاری همچون تهویه ی هوای بیمارستان ها و محل های عمومی، فیلتر های غبار گیر و بگ فیلتر، تونل ها، صنعت گچ و سیمان و … استفاده می شود.

فن مکنده استیل جهت جابجایی و مکش هوا و گازهای حاوی بخار آب زیاد و یا گازهای حاوی بخارات اسیدی استفاده می شود. به علت پوسیدگی آهن در برابر بخار آب و گاز های اسیدی، بدنه و پروانه ی مکنده های آهنی دارای استهلاک زیادی خواهند بود،  همچنین مکنده های ساخته شده از جنس پلاستیک و پلیمر در صورت گرم بودن گازهای عبوری نرم شده و از حالت بالانس خارج می شوند. در اینگونه مواقع، بهترین راه حل استفاده از استیل خواهد بود.

یک از مهم ترین اهداف گروه صنعتی هامون استفاده از ظرفیت  جوانان کشور می باشد. نیروهای جوان و پژوهشگری که مشتاق کاربرد دانش و استعداد خود در حوزه صنعت هستند. یکی از مهم ترین موانعی که بر سر راه دانش آموختگان می باشد، عدم دسترسی به منابع و سرمایه می باشد. گروه هامون همواره سعی دارد به سهم و اندازه خود به دانش آموختگان کشور عزیزمان کمک کند.

علاقمندان به همکاری می توانند طرح های خود را به این گروه ارائه نمایند. در صورت تصویب توسط هیئت مدیره گروه صنعتی، بودجه، محل کار، امکانات، دستگاه و نیروی کار کمکی برای پیشبرد برنامه، به سر انجام رساندن طرح و تجاری سازی محصول در اختیار ایشان قرار خواهد گرفت.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا