برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

معرفی انواع کیسه زباله

جمع آوری و دفع زباله های خانگی و صنعتی امری بسیار مهم است چگونگی اینکار به دغدغه ای برای انسان ها تبدیل شده است. برای سهولت در امر جمع آوری و دفع زباله ها نوعی کیسه تولید شده است که به نام کیسه زباله، نایلون زباله و نایلکس زباله می شناسیم. این محصول در ابعاد، رنگ ها، جنس ها، شکل ها و کاربردهای متفاوتی تولید شده و بفروش می رسند. در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع کیسه های زباله بپردازیم و بدانیم برای هر زباله ای بهتر است از چه نوع کیسه ای استفاده کنیم.

انواع کیسه زباله

وقتی اسم کیسه زباله به گوشتان می خورد احتمالا تصویر کیسه های بزرگ مشکی رنگ در ذهنتان نمایان می شود. اما باید بدانید کیسه های زباله در انواع مختلفی تولید می شوند. کیسه های زباله بر اساس ظاهر  و کاربرد به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.

انواع کیسه زباله بر اساس رنگ

برای سهولت در امر تفکیک و بازیافت پسماندها، کیسه ها را با رنگ های خاصی تولید می کنند که هرکدام کاربرد خاصی دارد. در ادامه با رنگ های مختلف کیسه زباله آشنا خواهیم شد.

کیسه  قرمز

در بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و مراکز درمانی و بهداشتی برای جمع آوری پسماندها از کیسه هایی به رنگ قرمز  استفاده می شود. در این گونه مراکز از  پلاستیک زباله  قرمز به منظور جمع آوری پسماندهای پاتوژنیکی، مواد بیولوژیکی و سایر مواد عفونی استفاده می شود.

کیسه  آبی

امروزه به دلیل گسترش بازیافت پسماندها، تفکیک زباله ها رونق گرفته است. به همین منظور کیسه هایی به رنگ آبی تولید شده اند که زباله های قابل بازیافت را در آن ها جمع آوری کنند. زباله های قابل بازیافت شامل زباله هایی از جنس پلاستیک، شیشه، فلز و … می شوند.

کیسه  سبز

همانطور که برای زباله های قابل بازیافت کیسه هایی به رنگ آبی در نظر گرفته شده است، برای زباله های قابل تجزیه و زیست تخریب پذیر کیسه هایی با رنگ سبز در نظر گرفته شده است. رنگ سبز یاداور طبیعت است پس به همین منظور کیسه هایی که برای جمع آوری این زباله های سازگار با محیط زیست  در نظر گرفته شده است به رنگ سبز است. پسماندهای گیاهی، مواد غذایی، میوه ها و سبزیجات، خاک های فاقد مواد شیمیایی، سایر اقلام خوراکی و کاغذ در دسته زباله های زیست تخریب پذیر قرار می گیرند.

کیسه  زرد

رنگ زرد نشان دهنده نوعی علامت یا هشدار است. بنابراین زباله هایی که درون کیسه های مخصوص زباله صنعتی زرد ریخته می شوند باید با احتیاط و مراقبت کامل حمل و جابجا شوند. محتویات درون این کیسه ها معمولاً شامل مواد شیمیایی، عفونی و سمی هستند. همچنین برای جمع آوری پسماندهای بیمارستانی از کیسه های زرد و قرمز استفاده می شود که با نام کیسه زباله اتوکلاو نیز شناخته می شوند.

کیسه زباله سیاه

رایج ترین نوع کیسه زباله ها همین نایلون های سیاه رنگ هستند که جهت معلوم نشدن محتوای درون کیسه از آن ها استفاده می شود. به دلیل مقاومت این کیسه ها معمولا از برای جمع آوری زباله هایی با وزن بالا استفاده می شود.

کیسه زباله شفاف

برای تفکیک آسان از کیسه زباله های شفاف استفاده می شود. شفاف بودن این نایلون ها باعث می شود محتویات درون آن مشخص باشند و کار تفکیک را آسان تر می کند. از این کیسه ها معمولا برای حمل زباله های سبک مثل کاغذ، مقوا و زباله های خشک استفاده می شود.

کیسه زباله سفید

از کیسه های زباله به رنگ سفید برای دور ریختن زباله های سرویس های بهداشتی و دور ریختن سرنگ و سوزن های بیمارستانی استفاده می شود. به جهت حفظ سلامت و بهداشت بر روی کیسه های مخصوص بیمارستان علامت مخصوص آلودگی چاپ می شود.

انواع کیسه زباله بر اساس کاربرد

کیسه های زباله بر اساس کارایی و کاربردی که دارند در دسته های مختلفی قرار می گیرند از جمله:

کیسه  زباله خانگی

برای جمع آوری پسماندهای خانگی از کیسه زباله های خانگی استفاده می شود. این کیسه ها لازم نیست ویژگی های خیلی خاصی داشته باشد همینکه مقاومت خوبی در برابر پارگی داشته باشد کفایت می کند. برخی از تولید کنندگان این کیسه ها را در بسته بندی های مختلفی عرضه می کنند تا استفاده از آن برای مصرف کنندگان راحت باشد. حتی برای راحتی بیشتر در استفاده کیسه زباله های آسان مصرفی تولید شده اند که بر روی قسمت بالایی آن ها بندهایی برای بستن در کیسه قرار داده شده است. همچنین این کیسه ها در سایز های مختلفی از کوچک تا بزرگ تولید می شوند تا مصرف کننده بر اساس نیاز سایز مناسبی را تهیه کند.

کیسه  زباله صنعتی

برای جمع آوری پسماندهای صنعتی باید از کیسه هایی استفاده نمود که  استحکام بالایی داشته باشند تا در هنگام حمل زباله ، دچار پارگی یا نشتی نشوند. این کیسه ها بر پایه پلی اتیلن سنگین یا نایلکس تولید می شوند تا مقاومت بالایی داشته باشد.

 کیسه زباله اتوکلاو

برای جمع آوری پسماندهایی مانند زباله های عفونی، که تشکیل شده از خلط، خون، ترشحات بیماران و … هستند از کیسه های اتوکلاو استفاده می شود.  این کیسه ها باید چاپ بیوهازارد داشته باشند  و نیاز به امحاء و ضدعفونی کردن دارند .

انواع کیسه زباله بر اساس بسته بندی

این کیسه ها بر اساس شکل و بسته بندی ای که به بازار عرضه می شوند دارای انواع مختلفی هستند.

کیسه زباله کیلویی

در این نوع بسته بندی، کیسه های زباله  پس از آنکه دوخت خورده به صورت کیلوی یا همان فله ای عرضه می شود. این نوع بسته بندی از نظر هزینه مقرون به صرفه است.

کیسه زباله رولی پرفراژ دار

در این نوع بسته بندی کیسه ها به صورت رولی تولید شده و با استفاده از پرفراژ جدا می شود که به عنوان یکی از آسان مصرف ترین نوع های کیسه زباله شناخته می شود. طول رول و دیگر موارد بدون محدودیت قابل تولید است.

انواع کیسه زباله بر اساس مواد اولیه

برای تولید محصولات پلاستیکی باید از مواد اولیه پلیمری استفاده نمود که یا بصورت نو و یا بصورت بازیافتی عرضه می شوند. این مواد با کیفیت های مختلفی تولید و عرضه می شوند و کیفیت آن ها بر روی کیفیت محصولی که تولید می شود اثر گذار است. در ادامه به بررسی کیسه زباله های درجه یک، دو و سه می پردازیم.

کیسه درجه یک

 این مدل کیسه زباله از جنس مواد درجه یک که عموما بصورت مستقیم از پتروشیمی تهیه شده است تولید می شود. این کیسه ها مناسب برای مصارف خانگی و بهداشتی هستند. جنس این قبیل کیسه ها شفاف و بدون بو هست که به صورت فله ای و یا رولی عرضه می شوند.

کیسه درجه دو

 کیسه زباله های درجه دو با مواد بازیافتی با کیفیت و یا از ترکیب مواد نو و مواد بازیافتی تولید می شوند. کیسه های درجه دو نسبت به درجه یک بوی بیشتری دارند اما انتشار بوی آن ها بقدری نیست که از آن ها برای منازل استفاده نشود. این کیسه ها قیمت مقرون بصرفه تری دارند.

کیسه درجه سه

 این کیسه ها  از مواد بازیافتی تولید می شوند و از آن ها بیشتر برای مصارف صنعتی استفاده می شود. از آن جهت که بهداشتی نیستند بهتر است در موارد خانگی و بیمارستانی مورد استفاده قرار نگیرند.

ویژگی های کیسه زباله خوب

  • اولین ویژگی یک کیسه خوب ضخامت مطلوب است که فشار بالا را تحمل کند.
  • ویژگی دوم یک کیسه خوب مربوط به دوخت آن است. از آنجایی که بخش انتهایی این کیسه ها دوخت دارد این دوخت باید با استحکام بالایی دشته باشد تا باعث پارگی و نشتی نشود.
  • ویژگی دیگری که در این کیسه ها اهمیت دارد کیفیت مواد اولیه ای است که در تولید از آن استفاده شده است. اگر کیسه زباله برای مصرف خانگی تولید شده باید از مواد درجه یک باشد.
  • آخرین ویژگی هم قیمت مناسب و معقول است.

کیسه های زباله در چه سایزهایی تولید می شوند؟

سایزبندی کیسه زباله متوسط و کوچک سایزبندی کیسه زباله بزرگ صنعتی
80 در 60 120 در 80
60 در 50 120 در 100
70 در 55 130 در 100
80 در 65 150 در 120
80 در 60 170 در 140
90 در 70
100 در 80

جمع بندی

جمع آوری و تفکیک زباله ها بطور اصولی به محیط زیست کمک بسیاری می کند. به همین منظور کیسه زباله های مختلف با رنگ های متنوع تولید شده اند تا امر تفکیک را آسان تر کنند. در این مقاله به بررسی انواع کیسه های جمع آوری زباله پرداختیم امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا