تکنولوژیبرترین های کسب وکار ایرانی

کاربرد نئوپرن چیست؟

بالشتک الاستومری (نئوپرن):

انواع بالشتک های الاستومری (نئوپرن) و دمپر لاستیکی غیر مسلح (رابر دمپر) یکی از مهم ترین و تخصصی ترین تولیدات شرکت کار و صنعت می باشد. شرکت کار و صنعت اصفهان با استفاده از دستگاه های تولیدی که از  تکنولوژی های جدید استفاده می کنند. مورد مهم دیگری که در این شرکت مورد استفاده قرار می گیرد تجهیزات جدیدی است که برای تست محصولات تولید شده استفاده می شود. این محصول با به کار گیری آخرین متود های روز دنیا توانسته محصولی را تولید کند که با محصولات همسان اروپایی خود بتواند رقابت کند.

مدرن ترین ماشین آلات در تولید این محصول نقش دارند .این تجهیزات می توانند قطعات بالشتک الاستومری را با وجود ابعاد مختلف ، حتی بزرگترین ابعاد، در قسمتی دیگر وجود آزمایشگاه و تجهیزات مجهز به بالاترین متد های روز دنیا برای انجام آزمایش های مختلف برای ایجاد اطمینان از سلامت محصول ، تست های دینامیکی که به صورت full scale یا کامل بر روی این بالشتک ها استفاده می شوند، یکی از این تست ها تست Compression Stiffness  یا تست فشار می باشد، یا انجام تست Shear Modulus  یا تست مدول برشی، مورد بعدی تستی هست که تست برش چسبندگی یا به اصطلاح Shear Bond Strength  نام دارد که با توجه به استاندارد های روز دنیا می تواند استحکام برش چسبندگی نئوپرن را تا مرز از هم گسیختگی تا دو برابر ضخامت موثر بالشتک انجام دهد .

در کنار این ها کامپاندهای لاستیکی به صورت شیمیایی و فیزیکی مورد تست قرار می گیرد .از این تست ها ، تست هایی اعم از سختی (Hardness) ، استحکام کششی (Tensile Strength)، ازدیاد طول (Elongation at Break)، مقاومت در برابر پارگی (Tear Strength)، پیر شدگی (Ageing Test)، مقاومت در برابر ازن (Ozone Resistance) و چسبندگی فلز به لاستیک (Bonding Rubber to Metal) که در حین تولید و پس از آن مورد آزمایش قرار می گیرد.

نئوپرن چیست ؟

نئوپرن ها یا بالشتک های الاستومری وطیفه کنترل ارتعاشات و لرزه ها را در ساختار ساختمان ها بر عهده دارند. از این محصولات می توان در ساختار پل ها و ساختمان های مسکونی استفاده کرد. در واقع بالشتک های الاستومری بین فونداسیون اصلی ساختمان ها و ستونه ها قرار می گیرند که باعث می شود لرزه هایی که به شکلی میرا شده در ساختار ساختمان ایجاد می شوند ، به فونداسیون آسیب نزنند. شرکت کار و صنعت این نوع نئوپرن ها را با دارا بودن هسته سربی و فلزی نیز تولید می کنند.

استفاده های دیگر نئوپرن

اکثر مشتریان شرکت کار و صنعت در خیل عظیمی از موارد از بالشتک های الاستومری استفاده می کنند. این صنایع عبارتند از :

  1. ساخت و ساز
  2. یک ماده ایده آل برای واشر، گون های آسانسور و… است.
  3. شیشه و لعاب
  4. بالشتک را می توان با یک لایه پشتی چسبنده برای استفاده در آب بندی شیشه و لعاب عرضه کرد.

روش اجرای بالشتک الاستومری ( نئوپرن )  :

همچون اکثر روش هایی که برای ساخت ساختمان ها استفاده می شود ، اگر نئوپرن بر روی مکانی قرار بگیرد ، باید آن مکان به صورت کامل عاری از گرد و غبار باشد. اگر برآمدگی یا برجستگی و یا فرورفتگی در قسمت های بتنی و فولادی سازه و یا نواحی مورد نظر برای قرار گیری بالشتک الاستومری وجود داشته باشد باید آنها را با اپوکسی صاف نمود .

البته قابل ذکر است در صورتیکه نئوپرن یا بالشتک الاستومری بخواهد در بین سازهای فلزی قرار گیرد . سازه فلزی مورد نظر زنگ زده و خورده شده نباید باشد و اگر قرار است جوش کاری انجام شود .در آن قسمت باید پیش از نصب نئوپرن انجام داده شود چرا که دمای بالای جوشکاری ممکن است به بالشتک کلاس داوری ضربه یا آسیب وارد نماید .

کشتی سازی و راه آهن

استفاده از نئوپرن ها در موضوعات کشتی سازی و راه آهن بسیار مناسب می باشد ، زیرا : معرض آب دریا، باران، اشعه مادون بنفش و دمای شدید هستند و هیچ گاه از موارد گفته شده دچار آسیب نمی شوند.

هواپیما و هوافضا

استفاده از بالشتک های الستومری به علت آب بندی محیطی، عایق صدا، عایق الکتریکی، مقاومت در برابر شعله در صنایع هوا فضا امری مرسوم می باشد.

برقی

بالشتک های نئوپرن به خاطر مقاومت در برابر آتش و استاتیک اغلب به عنوان عایق در کاربردهای الکتریکی در صنایعی که مربوط به حوزه های الکتریکی یا حداقل با الکتریسیته سر و کار دارند کاربرد بسیاری دارند.

مهندسی خودرو

در موارد ساخت خودرو می بایست در قسمت هایی نظیر آب بندی درب ها، روکش های شلنگ، تسمه های انتقال قدرت، آب بندی کمک فنر از الاستومر ها استفاده کرد.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا