لوازم خانگیبرترین های کسب وکار ایرانی

چه لکه هایی را میتوان از روی فرش پاک کرد؟

از بین بردن لکه فرش ساده ترین شیوه ها و پاک کننده ها

اگر فرشتان آلوده شده و دنبال راهکاری هستید تا آن را سریع تمیز کنید ابتدا پیشنهاد می کنیم راهنمای کلی زیر را درمورد لکه بری و شست و شوی فرش بخوانید سپس به جدول در انتهای صفحه مراجعه کنید و با توجه به نوع آلودگی برای از بین بردن لکه فرش و رفع زردی فرش شسته شده اقدام نمایید.

از بین بردن لکه فرش با روش های ساده

برای پاک کردن بسیاری از لکه ها می توانید از موادی که در دسترس دارید و شیوه های خانگی استفاده کنید. اما باید مراقب باشید در استفاده از این روش اصرار نورزید و به آن به عنوان تنها راهکار نگاه نکنید. چون باید بپذیریم که برخی از لکه ها به دلیل غلظت بالا و یا میزان زیاد ایجاد آلودگی ممکن است با پاک کننده های خانگی و دست ساز تمیز نشوند و نیاز باشد از پاک کننده های شیمیایی یا از قالیشویی کمک بگیرید.

همین طور فرش های گران قیمت مثل فرش دستباف هم نیاز به دقت و ملاحظه بیشتری دارند. چون ممکن است با اشتباه در رفع آلودگی آسیب بیشتری به فرش و بافت آن وارد شود و در نهایت از ارزش آن کاسته شود.

کدام لکه ها را می توان با پاک کننده های خانگی تمیز کرد؟

برای لکه های معمولی تر با میزان و غلظت کمتر و همین طور لکه های تازه می توان از روش های آسان و مواد طبیعی موجود و در دسترس استفاده کرد.

چرا پاک کننده های خانگی را توصیه می کنیم؟

پاک کننده های طبیعی که در خانه موجود است و یا می توانیم آن ها را خودمان درست کنیم هم صرفه تر هستند و نیاز نیست برای خریداری آن ها هزینه کنیم. از طرف دیگر در دسترس هستند و به آسانی در اختیار ما قرار دارند. مزیت دیگر پاک کننده های خانگی فرش طبیعی بودن آن ها و در بسیاری موارد عدم ایجاد حساسیت و ایجاد آسیب به بافت فرش است.

نکات مهم هنگام لکه بری فرش در خانه

اهمیت رنگ فرش را در به کار بردن روش های خانگی تمیز کردن لکه فراموش نکنید. به طور مثال هنگام پاک کردن آلودگی از روی فرش سفید و کرم (رنگ روشن) باید دقت کنید لکه بیشتر روی سطح فرش پخش نشود.

ماشینی یا دستباف بودن فرش شما اهمیت بسیاری انتخاب شیوه لکه بری دارد. فرش های ماشینی غالبا دوام بیشتری دارند و می توان لکه های کوچک و تازه را به شیوه خانگی از روی آن ها پاک کرد. اما برای فرش های دستباف به دلیل ظرافت بالایی که دارند و همین طور طبیعی بودن رنگ به کار رفته در آن ها، باید حتما از یک متخصص در این زمینه راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. طبیعی بودن رنگ فرش دستباف موجب می شود در صورت لکه بری غیراصولی رنگ ها پخش شوند یا اصطلاحا فرش رنگ پس دهد.

بهترین راهکار برای از بین بردن لکه فرش دستباف خصوصا پاك كردن اسلايم از روي فرش دستبافت، سپردن آن به قالیشویی های معتبر است.

چند نکته برای آسان تر شدن لکه بری فرش

  • سعی کنید لکه ها را تا زمانی که مرطوب و تازه هستند تمیز کنید. پاک کردن لکه های قدیمی و کهنه دردسر بسیار بیشتری دارند و گاها پاک کردن آن ها دیگر مقدور نیست.
  • هنگام دستمال کشیدن روی لکه ها میزان فشار دست را کنترل کنیم تا لکه بیشتر در فرش نفوذ نکند.
  • وقتی روی فرش لکه ای کوچک ایجاد شده بهتر است تنها همان قسمت را لکه بری کنید. نیازی نیست همه فرش را بشویید.
  • برای خشک کردن محل شسته شده می توانید آن قسمت را تا بزنید و زیر آن چهارپایه ای کوچک قرار دهید. یا می توانید زیر آن قسمت کاغذ یا دستمال سفید بگذارید.
  • برای انتخاب نوع پاک کننده جهت لکه بری فرش باید به نوع لکه دقت کنید. به طور مثال باید بدانید آلودگی ایجاد شده بر پایه آب است یا چربی. در صورتی که بر پایه آب باشد می توانید از تمیز کننده های خانگی استفاده استفاده کنید و معمولا آسان تر هم تمیز می شوند. در صورتی که لکه بر پایه روغن باشد، شاید نیاز باشد از تمیز کننده های قوی تر و یا حتی شوینده های شیمیایی استفاده کنید.

معرفی چند تمیز کننده خانگی فرش

مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین علاوه بر تمیز کنندگی، خاصیت بوگیر بودن دارد. در برخی موارد توصیه می شود همراه با مقداری مایع ظرفشویی و آب گرم استفاده شود. سرکه خالص یا همراه با آب داغ برای لکه های سمج پیشنهاد می شود.

آب لیمو و هیدروژن پراکساید یک محلول قوی ایجاد می کند که برای لکه بری فرش کاربرد دارد.

پودر بوراکس از پاک کننده های اصلی خانگی برای از بین بردن لکه فرش به شما می رود.

نکته بسیار مهم

برای جلوگیری از آسیب زدن به فرش خود، چه دستباف باشد و چه ، در صورتی که مطمئن نیستید روش هایی که به کار می گیرید جواب خواهد داد، شستن فرش خود را به یک قالیشویی مطمئن بسپارید.

چگونه انواع لکه های فرش را تمیز کنید

آیا می دانید چگونه با لکه های سخت روی فرش تان مقابله کنید؟ برخی از روش ها واقعا می توانند اوضاع را بدتر کنند! این تنها چیزی است که برای تمیز کردن فرش و نحوه پاک کردن انواع مختلف لکه ها نیاز دارید.

در واقع هیچ قانون طلایی برای تمیز کردن فرش ها وجود ندارد . لکه ها و نقاط مختلف به روش ها و تکنیک های مختلفی واکنش نشان می دهند، بنابراین یکی از مهم ترین جنبه های تمیز کردن فرش، تعیین نوع لکه است که با آن سر و کار دارید و راه حل های مناسب برای این مشکل خاص را بدانید.

همچنین به خاطر داشته باشید که فرش های مختلف ممکن است به طور متفاوت با محصولات مختلف واکنش نشان دهند.

در این بخش از نکات در چند معمولی و نکاتی درباره نحوه برخورد با آن ها آورده شده است. قبل از استفاده از هر روش یا محصول جدید، به یاد داشته باشید که دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید و محصول را در قسمت کوچکی از فرش یا قالیچه امتحان کنید.

لکه های مشترک روی فرش

لکه های طبیعی فرش:

لکه های طبیعی – مانند و توت ها، شیر، یا غذای طبیعی – همه بر پایه آب هستند و برخی از آسان ترین لکه ها برای پاک کردن هستند. به خاطر داشته باشید که با آب و مقدار کمی مواد شوینده مایع (یا سفید)استفاده کنید (اگر می خواهید طبیعی باشد با آب گرم مخلوط کنید.)

لکه های آبی دیگر فرش:

هر چیزی که آب داشته باشد به عنوان جز اصلی می تواند دقیقا به همان شکل مورد استفاده قرار گیرد. این شامل نوشیدنی ها، جوهر خودکار، و حتی می شود.

لکه جوهر معمولی روی فرش:

بهترین حلال برای پاک کردن لکه جوهر ماست است به این روش که روی لکه ماست بریزید و آن را روی قسمت جوهری پخش کنید. بعد از این که ماست کاملا با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این روش را چند بار تکرار کنید تا جوهر به طور کامل جذب شود.

لکه های سنگین فرش:

برخی از لکه ها بیش از پیش اسباب دردسر هستند و اگر به سادگی با آب و مواد شوینده شسته شود لکه بر جای می گذارد . اینها معمولا آیتم های بسیار تیره مثل و خون هستند. در این مواقع می توانید از ترکیب آب و استفاده کنید.

لکه های چربی فرش:

پارچه ای کهنه را روی لکه بگذارید و اتو روی آن بکشید. دقت کنید که در شرایط حرارتی متوسط باشد. گرما به انتقال باقیمانده روغنی از فرش به پارچه کمک کند که بعدا می تواند به صورت عادی شسته شود.

لکه های تنباکو و روی فرش:

بهترین پاک کننده برای این لکه ها گلیسیرین می باشد با این دستور که کمی را روی محل مورد نظر ریخته و به آرامی آن را تمیز کنید ؛ حالا دوباره این کار را انجام دهید و مقداری لکه پاک کن نیز روی آن بریزید و به مدت نیم ساعت آن را روی محل بگذارید و بعد آن را بشویید.

لکه های پروتئین فرش:

پاک کننده های پروتئین یا آنزیم برای تمیز کردن لکه های سرسخت پروتیینی مثل تخم مرغ ، خون، مدفوع یا استفراغ، کارآمد هستند. این محصولات آنزیمی تا زمانی که روش تولید کننده را دنبال می کنید خوب کار می کنند. به عنوان محلول پاک کننده لکه خون و می توانید از محلول آب نیمه گرم، نمک، و سرکه سفید استفاده کنید.

لکه دوده:نمک بهترین ماده برای پاک و جمع کردن لکه دوده از روی فرش است و برای این کار تنها کافیست روی محل مورد نظر نمک بپاشید. بعد از یک ساعت و نیم با نمک ها را جمع کنید.

موم و لکه های فرش:

ترفند استفاده از لکه های آدامس و موم، نقطه مقابل روش پاک کردن لکه های روغنی است. در این مواقع تکه یخی را در پارچه نازکی بپوشانید و آن را روی لکه نگه دارید تا خشک شود. سپس از یک شی مانند قاشق و یا یک چاقوی تیز استفاده کنید تا به آرامی موم یا آدامس را از پارچه جدا کنید.

لکه های طبیعی یا آلی فرش:

از بین بردن برخی از لکه های محلول در آب مثل قهوه و چای دشوارتر هستند زیرا گرمای مایع به بافت فرش ارتباط دارد. این مواد اغلب بعد از تمیز کردن، لکه بر جای می گذارند. هنگامی که محصولات قابل حل در آب حل شوند، این لکه های طبیعی و آلی با یک عامل اکسید کننده از بین می روند.

به عنوان مثال آب نیمه گرم و مقداری پودر لباس شویی و اسفنج می تواند این نوع لکه ها را از روی فرش خانه ی شما پاک کند اما اگر لکه ها مجدد باقی ماند از آب اکسیژنه 5 درصد و کمی آب لکه زدایی را ادامه دهید تا کامل پاک شود و سپس با دستمال محل را خشک کنید و مالش دهید.

سایر لکه های آلی که با عوامل اکسید کننده واکنش نشان می دهند عبارتند از غذاها و نوشیدنی ها، نظیر کچاپ، و بیشتر ادویه جات.

منبع

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا