علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی ال جی

تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی و وجود لک و سفیدک و کدر شدن ظرف ها از مشکلات بسیار رایجی می باشد که در برخی از مواقع به دلیل خرابی قطعات دستگاه رخ می دهد. البته خراب بودن قطعات و مشکلات فنی همیشه دلیل و علت تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی نیست و گاهی به دلیل تنظیمات اشتباه یا استفاده نادرست از دستگاه این مشکل رخ می دهد. اگر به دنبال پاسخ مناسبی برای این سوال هستید که چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمیشوید یا ظروف کدر و دارای سفیدک هستند، در این بخش از مطالب تکنوپشتیبان همراه باشید. علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی مجیک، بکو، ال جی، بوش، سامسونگ و سایر برندها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

آنچه در این مطلب می خوانید:

1- تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی به علت مواد شوینده نامناسب

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث میشود ماشین ظرفشویی تمیز نشوید، استفاده از مواد شوینده نامناسب و گاها تقلبی است. مواد شوینده مختلفی بر اساس نوع ظروف و شرایط در ماشین های ظرفشویی استفاده میشود که اصلی ترین آنها ژل و پودر ظرفشویی و نمک های مخصوص است. در صورتیکه این مواد استاندارد نباشند و به مقدار مناسب از آنها استفاده نشود، باعث ایجاد لک های سفید و کدر شدن رنگ ظروف خواهد شد. به عنوان مثال، اگر از نمک ماشین ظرفشویی استفاده نشود، روی ظرف ها پس از خشک شدن سفیدک ایجاد میشود. عدم استفاده از مواد جلادهنده نیز باعث کدر شدن رنگ ظرف ها میشود. علاوه براین، اگر پودر ظرفشویی و قرص نیز تقلبی و غیر استاندارد باشد یا مقدار آن کم باشد، لک های چربی و روغن و تکه های مواد غذایی روی ظروف چسبیده و تمیز نخواهد شد.

2- گرفتگی فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

از دیگر مواردی که می توان به عنوان علت تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی در نظر گرفت، گرفتگی فیلتر تخلیه می باشد. فیلتر تخلیه همانطور که از نامش مشخص است، در کف دستگاه و قسمت تخلیه آب قرار دارد. سطح این فیلتر به مرور با تکه های مواد غذایی و رسوبات مواد شوینده دچار گرفتگی میشود و به همین دلیل آبکشی را با اختلال مواجه می کند. کافیست به صورت مرتب و دوره ای فیلتر را از جای خود خارج نموده و سطح آن را کاملا تمیز کنید تا ماشین ظرفشویی تمیز بشوید.

3- تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی به دلیل تنظیمات اشتباه

هر یک از ماشین های ظرفشویی دارای قابلیت های متفاوتی هستند و با توجه به نوع ظروف و میزان کثیفی آنها می توان برنامه مناسب را برای آنها انتخاب کرد. علاوه براین، بسیاری از ماشین های ظرفشویی امکان تعیین درجه سختی آب را داشته و بر همین اساس نحوه شستشو تغییر پیدا می کند. تمیز نشستن ماشین ظرفشویی در بسیاری از مواقع به دلیل خرابی قطعات داخلی دستگاه نیست، بلکه تنظیمات آن اشتباه انجام شده است. اگر دکمه های تنظیمات بدرستی کار نمی کنند می توانید با تیم های تماس بگیرید.

4- خراب بودن پمپ آب ماشین ظرفشویی

خراب شدن پمپ آب از دیگر دلایل تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی می باشد و بررسی و تعمیر آن نیاز به مهارت دارد. اگر پس از روشن شدن ماشین ظرفشویی احساس کردید که صدای وزوز از داخل دستگاه به گوش میرسد یا آبگیری دستگاه با مشکل مواجه شده است، باید پمپ را بررسی و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض کنید.

5- خرابی بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی

با توجه به مدل و برند ماشین ظرفشویی درون آن چند بازوی آبپاش وجود دارد. در حالت معمول سه آبپاش در بالا، پایین و مرکز محفظه داخل ماشین ظرفشویی قرار دارد و وظیفه آنها آبپاشی ظروف و شستن آنها است. به دلایل مختلف ممکن است این بازوها دچار ترک و شکستگی شده یا انحراف داشته باشند. در این شرایط آب به درستی روی ظروف در تمام بخش های قفسه ها پاشیده نشده و لک و کثیفی روی آنها باقی می ماند. در صورت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی بازوهای آبپاش را به طور دقیق بررسی کنید و در صورت وجود اشکال آنها را تعویض نمایید.

6- خرابی شیر برقی ماشین ظرفشویی

شیر برقی مهم ترین قطعه در انتقال آب به داخل ماشین ظرفشویی و آبگیری آن می باشد. این قطعه به دلایل مختلف از قبیل رسوب گیری و غیره ممکن است دچار خرابی شود. در صورت خراب شدن شیر برقی آبگیری دستگاه انجام نشده و به همین دلیل ظروف تمیز شسته نمیشوند.

7- خرابی ترموستات و المنت

یکی از مهم ترین فاکتورها برای اینکه ظروف داخل ماشین ظرفشویی تمیز شسته شده و لک و کثیفی های آنها از بین برود، دمای آب است. با توجه به برنامه شستشو دمای آب تنظیم میشود و ترموستات و المنت دو قطعه مهم در این زمینه هستند. ترموستات دمای آب را اندازه گیری نموده و در صورت پایین بودن آن المنت روشن شده و آب را گرم می کند. اگر هر یک از این دو قطعه دچار خرابی شوند، روند افزایش و تنظیم دمای آب با اختلال مواجه شده و در نهایت ظروف ماشین ظرفشویی تمیز شسته نمیشوند. از مهم ترین نشانه ها برای اینکه متوجه شوید علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی خرابی ترموستات و المنت می باشد، باقی ماندن تکه های مواد غذایی و لکه های چربی است.

8- چیدمان اشتباه ظروف در ماشین ظرفشویی

همان طور که اشاره شد، سه بازوی آبپاش در قفسه بالایی و پایینی و مرکزی وجود دارند که باید آب را روی تمام ظروف در قفسه ها بپاشند. در بسیاری از مواقع چیدمان ظروف در قفسه ها به گونه ایست که این آبپاشی نمی تواند بدرستی انجام شود. گیر کردن بازوها به قابلمه و ظرف های بزرگ، فاصله کم بین ظرف ها و عدم امکان ورود آب به داخل آنها همگی باعث میشوند تا کثیفی ها شسته نشوند. درون قفسه های ماشین ظرفشویی محل قرار گرفتن هر یک از انواع ظروف مشخص است و بهتر است بر همین اساس چیدمان را انجام دهید.

9- خراب بودن برد الکتریکی

یکی از بدترین دلایل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی، خرابی و وجود اختلال در برد الکتریکی است. برد الکتریکی مانند مغز عمل می کند و فرمان ها را برای قطعات مختلف درون ماشین ظرفشویی ارسال می کند. در صورت خراب بودن این قطعه فرمان شستشو و آبکشی و غیره به سایر بخش ها ارسال نشده و ظرف ها تمیز شسته نمیشوند.

10- اشکال در جاپودری ماشین ظرفشویی

سیستم داخلی ماشین های ظرفشویی به گونه ای طراحی شده است که پودر موجود در محفظه مخصوص آن با آب به درون ماشین منتقل میشود. در صورت وجود اشکال در جاپودری و نبود شرایط برای ورود آنها به همراه آب به درون محفظه دستگاه در نهایت ظرف ها تمیز شسته نخواهند شد. توجه داشته باشید که جاپودری به مرور دچار گرفتگی و رسوب میشود و باید همیشه آن را تمیز کنید.

11- خرابی پره های پروانه همزن

شکستن پره های پروانه همزن که وظیفه آن حرکت دادن بازوهای آبپاش و چرخاندن آنها می باشد، از مواردی هستند که منجر به تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی خواهند شد. تمام ظروف را از ماشین ظرفشویی خارج کنید و بازوهای را بچرخانید. اگر بدرستی بازوها چرخیده نمیشوند احتمال شکستن و خرابی پره های پروانه همزمن زیاد است و باید تعویض شوند.

12- گرفتگی سوراخ بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

پاشیدن آب با فشار زیاد روی ظروف ممکن است باعث مسدود شدن سوراخ بازوها شود. علاوه براین، امکان رسوب گرفتن سوراخ بازوها بسیار زیاد است و به همین دلیل نمی توانند بدرستی آبپاشی را انجام دهند. در صورت تمیز نشستن ظروف بررسی کنید که آیا سوراخ بازوهای آبپاشر دچار گرفتگی شده است یا خیر؟

راهکار تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

با توجه به مواردی که در طول متن به آنها اشاره شد، با در نظر گرفتن چند نکته زیر می توان از کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی و کثیف شستن آنها جلوگیری کرد:

 • مواد شوینده تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد ماشین های ظرفشویی دارد و باید از نوع استاندارد و مناسب انتخاب شوند.
 • برای جلوگیری از کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی حتما از مواد جلادهنده استفاده کنید.
 • عدم استفاده از نمک منجر به لک و سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی میشود. با توجه به درجه سختی آب از نمک به مقدار مناسب برای شستشوی ظروف استفاده کنید.
 • فیلتر تخلیه ماشین های ظرفشویی خیلی زود دچار گرفتگی میشود و باید به صورت مرتب و دوره ای تمیز شوند.
 • در صورت عدم استفاده از ماشین ظرفشویی برای مدت طولانی قطعات داخلی آن دچار رسوب گرفتگی میشوند. لذا باید هر چند روز یک مرتبه ماشین ظرفشویی را روشن و از آن استفاده کنید.

علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی چیست؟

با توجه به اینکه ال جی مدل های متنوعی از ماشین ظرفشویی را ارائه داده است، به همین دلیل در سیستم داخلی و قابلیت های آن تفاوت هایی وجود دارد. در حالت کلی و بدون در نظر گرفتن مدل و قابلیت های ماشین ظرفشویی، اصلی ترین دلیل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی می تواند موارد زیر باشند:

 • استفاده از مواد شوینده غیر استاندارد
 • گرفتگی فیلتر تخلیه
 • گرفتگی سوراخ های بازوی آبپاش
 • تنظیم نبودن درجه سختی آب و برنامه شستشو
 • خرابی ترموستات و المنت
 • چیدن اشتباه ظروف
 • خرابی برد الکتریکی

در صورت خراب بودن قطعات داخلی بهترین راهکار تماس با تیم های می باشد.

علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی سامسونگ

تمیز نشستن ماشین ظرفشویی سامسونگ نیز مانند ال جی به دلیل استفاده از مواد شوینده نادرست و چیدن اشتباه ظروف و تنظیمات اشتباه است. علاوه براین، ماشین ظرفشویی های سامسونگ دارای سه بازوی آبپاش هستند که هر گونه انحراف و ترک در آنها منجر به عدم آبپاشی مناسب روی تمام سطح قفسه ها خواهد شد. علاوه براین، خرابی برد الکتریکی نیز در برخی از مواقع می تواند دلیل مهمی برای تمیز نشستن ظرف ها در ماشین ظرفشویی سامسونگ باشد. در این شرایط باید توسط افراد حرفه ای و با تجربه انجام شود.

علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی مجیک

مهم ترین و اصلی ترین دلیل تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی مجیک، اشتباه در نحوه استفاده از دستگاه است. قطعات داخلی محصولات این برند کیفیت بسیار بالایی داشته و به همین دلیل کمتر دچار خرابی میشوند. به عنوان مثال، از رایج ترین دلایلی که ظرف های تمیز شسته نمیشوند، گرفتگی فیلتر تخلیه است. در صورت مواجه شدن با خرابی های بیشتر می توانید با تعمیرکاران حرفه ای در زمینه تماس بگیرید.
اگر مشکل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی با تغییر در نوع مواد شوینده و چیدمان صحیح ظروف و سایر موارد بالا برطرف نشد، باید قطعات داخلی بررسی شوند. تیم تکنوپشتیبان مجموعه ای از تعمیرکاران حرفه ای را در شعب شمال، جنوب و شرق و غرب تهران مستقر نموده و در کمترین زمان به محل اعزام میشوند. این مجموعه تعمیرات را با قطعات اصلی انجام داده و برایبد نیست بدانید برخی از دلایل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی بسیار ساده هستند و خودتان می توانید مشکل را برطرف کنید. در مقابل، گاهی علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی نقص در دستگاه است که در این صورت باید از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

مواردی که در ادامه می بینید شایع ترین دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی هستند. برای هر یک از این دلایل نیز راهکاری ارائه شده که به کمک آن می توانید مشکل را برطرف کنید.

خوشبختانه بیشتر اوقات علت کدر شدن ظروف یا علت سفیدک زدن ظروف و به طور کلی تمیز نشدن ظرفشویی در ظرفشویی، به دلیل موارد غیر فنی است و مشکل توسط خود شما قابل حل است.

تعمیر تخصصی ماشین ظرفشویی خود را به کاراباما بسپارید ثبت سفارش 24 ساعته در 7 روز هفته

 1. استفاده از شوینده نامناسب

شوینده های ماشین ظرفشویی شامل پودر، ژل، مایع کمک شستشو (مایع آبکشی، مایع جلادهنده، مایع براق کننده، روغن ظرفشویی، تمامی این اسامی به یک ماده اطلاق می شوند)، نمک مخصوص ماشین ظرفشویی و قرص ظرفشویی می شود.

هر یک از این انواع مختلف شوینده کاربرد و کارایی متفاوتی دارد و یکی از آنها می تواند علت لکه های سفید روی ظروف باشد. در ادامه بیشتر با انواع شوینده آشنا خواهیم شد.

در صورتی که از ماده شوینده نامناسب، تاریخ گذشته، تقلبی یا بی کیفیت استفاده کنید، متعاقبا در پایان سیکل شستشوی ظروف، کیفیت شستشو و تمیزی مطلوبی دریافت نخواهید کرد. برخی از بهترین شوینده های ماشین ظرفشویی که در بازار موجودند و تنوع محصولات بالایی دارند، عبارتند از:

 • فیری (fairy)
 • فینیش (finish)
 • پریل (prill)
 • کالیون (kalyon)
 • کلارو (claro)
 • کسکید (cascade)
 • کالگونایت (calgonit)
 1. پودر شوینده ماشین ظرفشویی

این پودرها در مواردی که شستشو در دمای پایین انجام می گیرد، به خوبی در آب حل نشده و تقریبا اکثر اوقات موجب ایجاد رسوب یا لکه ابری شکل روی ظروف می شوند. یک علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده از این پودرهاست.

 1. ژل ماشین ظرفشویی

ژل ظرفشویی شوینده بهتری نسبت به پودرهای ظرفشویی محسوب می شود، چرا که مشکل رسوب و حلالیت پایین در آب سرد را ندارد.

ژل های ظرفشویی در انواع مختلف ساده و آنزیم دار موجودند و در چند سال اخیر با استقبال بیشتری رو به رو شده اند. استفاده از ژل های ظرفشویی نیز عموما با استفاده از مایع جلادهنده و نمک مخصوص همراه است.

 1. مایع جلا دهنده یا براق کننده ظرفشویی

مایع جلادهنده یا براق کننده که همچنین با اسامی دیگری نیز شناخته می شود، در مرحله آخر سیکل شستشو و به هنگام آبکشی ظروف مورد استفاده قرار می گیرد.

از مایع جلادهنده جهت درخشندگی بیشتر ظروف و کمک به خشک شدن بهتر آنان استفاده می شود. در صورتی که از مایع جلادهنده استفاده نشود یا کم باشد، به غیر از مشکل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، ممکن است در خشک شدن ظروف نیز دچار مشکل شویم.

در صورت زیاد بودن مقدار مایع جلادهنده نیز مشکلات دیگری همچون کف کردن زیاد ماشین ظرفشویی روی خواهد داد.

 1. نمک ماشین ظرفشویی

نمک مخصوص ماشین ظرفشویی یکی از تاثیرگذارترین مواردیست کهروی شستشوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی موثر است. کیفیت نمک و مقدار آن حائز اهمیت است چرا که وظیفه نمک، گرفتن سختی آب و تنظیم آن است و این کار مستقیما در کیفیت شستشو و رسوب و سفیدک زدن ظروف دخالت دارد.

نمک مخصوص ظرفشویی با احیای رزین ظرفشویی که سختی آب را کاهش می دهد، در کم کردن و کنترل سختی آب موثر است.

اگر مقدار نمک در مخزن نمک که در کف ظرفشویی قرار دارد، کم باشد، سختی آب بالا رفته و علت ایجاد رسوب روی ظروف و خود ماشین ظرفشویی خواهد بود.

 1. قرص ماشین ظرفشویی

قرص های ماشین ظرفشویی به واسطه عملکرد بهتری که در مقایسه با پودرها و دیگر شوینده ها نشان داده اند، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

این قرص ها در چندین مدل آنزیم دار و بدون آنزیم و نیز قرص های ساده یا گچی که تنها شامل شوینده هستند، و قرص های ژله ای یا چندکاره که علاوه بر شوینده دارای مایع جلادهنده و مقداری نمک نیز هستند، در بازار موجودند.

با توجه به نوع قرص مورد استفاده، ممکن است دیگر نیاز به استفاده از روغن یا مایع جلادهنده نباشد. اما استفاده از نمک در هر صورت لازم است.

در صورتی که از برنامه های کوتاه مدت یا شستشو در دمای پایین استفاده می کنید، قرص های شوینده انتخاب مناسبی نیستند. زیرا قرص های ماشین ظرفشویی در مدت زمان کوتاه و در آب زیر 50 درجه به خوبی حل نمی شوند.

 1. تنظیمات اشتباه، علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

تنظیمات ماشین ظرفشویی یکی دیگر از عوامل موثر بر کیفیت شستشوی دستگاه است. تنظیم صحیح مقدار سختی آب با توجه به سختی آب محل زندگی شما، انتخاب برنامه شستشوی مناسب برای ظروف کثیف و تعیین دمای آب مناسب برای از بین بردن چربی ها و لکه ها از جمله تنظیماتی است که می بایست پیش از آغاز به کار سیکل شستشو به درستی انجام شود.

 1. چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از مواردی که علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی است، چیدن ظرف ها بدون نظم و به صورت اشتباه است.

در این مواقع با نرسیدن آب و ماده شوینده به تمامی ظروف و قسمت های مختلف آنان، بخشی از ظروف به خوبی شسته نشده و ممکن است پودر یا تکه های غذا روی آنها باقی بماند.

 • چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی ممکن است با ایجاد ممانعت در مسیر حرکت و گردش بازوی آبپاش، سبب اختلال در کارکرد بازوهای شستشو شده و حتی به آسیب به بازوها یا ظروف بیانجامد.
 • سعی کنید ظرف ها را در جای مخصوص به خود و بر اساس اصول درست چینش ظروف، در ظرفشویی قرار بدهید و برحسب میزان کثیفی، آنها را در سبد بالا یا پایین بگذارید.
 • همچنین از چسباندن ظروف به هم و قرار دادن تعداد بیش از حد ظروف در دستگاه نیز خودداری کنید.
 1. گرفتگی سوراخ های بازوی شستشوی ظرفشویی

علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی می تواند گرفتگی و انسداد نازل ها یا سوراخ های بازوهای آبپاش دستگاه باشد.

 • اگر بازوهای آبپاش به درستی کار نکنند و توسط رسوبات آب، خرده ریزه های مواد غذایی و … مسدود شوند، امکان پاشش آب به ظروف را نخواهند داشت.
 • این مشکل می تواند دلیل کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی و تمیز نشدن آنها باشد.
 • بنابراین اگر فشار پاشش آب کاهش یابد و میزان آب موجود در دستگاه کافی نباشد، باید بازوهای آبپاش یا بازوهای شستشو را بررسی کرد و نازل ها یا سوراخ های آنان را بازرسی کرد.
 • در صورت لزوم، برای خارج کردن بازوها و شستشو و تمیز کردن آنان به کمک جارو برقی و سوزن، می توانید از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید.
 1. کثیف بودن فیلتر تخلیه ظرفشویی

یکی از علل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی به مسدود بودن مسیر خروج آب های کثیف، به خصوص مسدودیت فیلتر تخلیه برمی گردد. فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی در کف دستگاه قرار دارد و به طور معمول از دو تکه فیلتر بزرگ و کوچک تشکیل شده است.

 • این فیلتر به مرور زمان و بر اثر تجمع و روی هم انباشته شدن تکه های مواد غذایی ریز و درشت، دچار گرفتگی و انسداد می شود. نتیجه این گرفتگی و انسداد تمیز نشدن ظروف است.
 • برای تمیز کردن فیلترها به سادگی آنها را درآورید (معمولا با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت و بالا کشیدن فیلتر) و سپس با آب و صابون شستشو دهید و ذرات غذایی را نیز از میان حفره های آن تمیز کنید.
 1. ایراد شیر ورودی آب ظرفشویی

اشکال در شیر ورودی آب می تواند علت بروز این مشکل باشد. اگر شیر ورودی یا یکی از قطعات مرتبط با آن ایرادی داشته باشند، مشکل پیش خواهد آمد.

اگر مقدار آب کم باشد، ظرف ها تمیز شسته نمی شوند. در این مواقع با بررسی شیر برقی توسط تکنسین مجرب، تعمیر یا تعویض شیر برقی مشکل را برطرف خواهد کرد.

 1. ایراد در سیستم پمپ آب ماشین ظرفشویی

هرگونه ایراد و نقصی در سیستم پمپ آب یا واتر پمپ که شامل پمپ گردش آب (موتور)، پروانه، تسمه و … است، می تواند در فرآیند شستشو اختلال ایجاد کرده و علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد.

 • اگر پمپ هیچ صدایی ندارد یا فقط وزوز می کند، ممکن است سوخته باشد.
 • همچنین امکان دارد پروانه شکسته باشد یا در مدل هایی که دارای تسمه هستند، تسمه پاره شده باشد. اطمینان از رسیدن جریان به پمپ نیز باید در وهله اول بررسی پمپ انجام شود.
 1. خرابی بازوهای آبپاش

در صورتی که بازوهای آبپاش یا همان بازوهای شستشو دچار شکستگی یا ایراد در حرکت و گردش شده باشند یا به هر دلیلی قابلیت هدایت آب و اسپری آب روی ظروف را نداشته باشند، ظرفشویی به خوبی ظروف را نمی شوید. معمولا در این مواقع برای رفع مشکل، بازوهای آبپاش را تعویض می کنند.

 1. ایراد ترموستات یا المنت حرارتی ظرفشویی

علت لکه های سفید روی ظروف ماشین ظرفشویی می تواند خرابی المنت باشد. اگر آب ماشین ظرفشویی به اندازه کافی گرم نباشد، لکه ها کاملا پاک نشده و ظروف به درستی شسته نمی شوند.

 • گرم نشدن آب می تواند به دلیل وجود ایراد یا سوخته شدن ترموستات یا ترموفیوز باشد.
 • غیر از ترموستات، المنت حرارتی ظرفشویی نیز می تواند دچار مشکل شده باشد. بنابراین در هنگام بررسی این مورد لازم است المنت ماشین ظرفشویی را نیز بازرسی کنید.
 1. خرابی برد کنترل الکترونیکی ظرفشویی

خرابی و ایراد برد کنترل ماشین ظرفشویی که به نوعی مغز دستگاه به شمار می آید، نیز می تواند علت تمیز نشستن ظرفشویی باشد. بررسی این مورد را بهتر است پس از بررسی تمامی موارد گفته شده و مرحله پایانی انجام دهید.

 1. ایراد در محفظه مواد شوینده ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مواردی که ممکن است دلیل تمیز نشستن ظروف باشد، وجود ایراد در محفظه مواد شوینده ظرفشویی است. این بخش باید به درستی بسته شده و کاملا عایق باشد.

در صورتی که این محفظه ایراد داشته باشد و پودر شوینده به همراه آب وارد ظرفشویی نشود، ظروف به خوبی شسته و تمیز نمی شوند.

علت سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی

برخی از افراد علت ماندن لک روی ظروف در ماشین ظرفشویی را استفاده نکردن از مایع جلادهنده می دانند، در حالی که این امر صحت ندارد!

هرچند مایع جلادهنده سبب آبکشی بهتر ظروف و حذف لک ها می گردد، اما علت اصلی سفیدک زدن ظروف در ماشین ظرفشویی و لکه دار شدن ظروف عمدتا به سختی آب و نمک مخصوص و موارد زیر مربوط است:

 • عدم وجود نمک در محفظه نمک مخصوص ماشین ظرفشویی
 • تنظیم نبودن درجه سختی آب دستگاه
 • متناسب نبودن مقدار ماده شوینده با میزان کثیفی ظروف
 • استفاده از مواد شوینده نامناسب و تقلبی یا تاریخ گذشته
 • ایراد محفظه نمک ظرفشویی و نشت آب نمک به داخل دستگاه
 • ریختن حجم زیادی از نمک در مخزن مخصوص نمک

نکته: گاهی برخی از افراد در استفاده از نمک ظرفشویی زیاده روی کرده و چنان مخزن را از نمک پر می کنند که سرریز می کند. این مشکل اصطلاحا موجب شوره زدن ظروف می شود. به طور معمول یک لیوان نمک مخصوص برای شارژ مخزن نمک کافیست.

علت کدر و مات شدن و خش افتادن ظروف در ظرفشویی

علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی و علت خش افتادن روی ظروف در ماشین ظرفشویی به ترکیب شوینده های قلیایی، آب نرم شده، دمای بالا و ظروف نامناسب یا مستعد خورده شدن برمی گردد. برای جلوگیری از خش افتادن ظروف و کدر شدن آنان، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • از مایع جلادهنده مرغوب و به اندازه کافی استفاده کنید.
 • تنظیم میزان سختی آب را با توجه به آب منطقه سکونت به درستی انجام دهید.
 • از وسایل اضافی که برای کاهش سختی آب روی ظرفشویی نصب می شوند استفاده نکنید.
 • میزان مواد شوینده (مخصوصا قرص ماشین ظرفشویی) و نیز مقدار نمک مخصوص را به اندازه به کار ببرید تا مازاد این مواد سبب خش افتادن و کدر شدن ظروف شما نشوند.
 • هنگام چیدن ظروف در ماشین به نحوه چیدمان آنها دقت کنید تا ظروف روی هم نیفتند و موجب ایجاد خط و خش روی یکدیگر نشوند.
 • پیش از قرار دادن ظروف در دستگاه از امکان شستشوی آنها در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل کنید. برخی از ظروف را باید حتما به صورت دستی بشورید.

آیا مشکل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی توسط خودمان قابل حل است؟

گاهی اوقات دلیل اصلی تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی، ممکن است بروز برخی نقص های فنی باشد. در چنین مواردی ماشین ظرفشویی باید توسط یک تکنسین آشنا به لوازم خانگی بررسی و عیب ‎یابی شود.

گاهی اوقات هم ممکن است در اثر سهل انگاری یا عدم رعایت چند نکته ساده این مشکل به وجود آمده باشد که در این صورت خودتان هم می توانید مشکل را برطرف کنید.

 

در مواقعی که موفق به عیب یابی آن نشدید پیشنهاد ما: خدمات تخصصی و فوری کاراباما امکان ثبت سفارش در 7 روز هفته (7 صبح تا 12 شب)

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم دلایل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم. امیدوارم با خواندن این مقاله، دیگر با چنین مشکلی مواجه نشوید. در صورتی که تمامی این موارد را رعایت کردید و هچنان شاهد ظرف های لک دار یا کثیف بعد از شستشو بودید، بهترین کار کمک گرفتن از یک تکنسین برای رفع این مشکل است.

سوالات متداول

مایع جلادهنده یا براق کننده که با اسامی دیگری نیز شناخته می شود، در مرحله آخر سیکل شستشو و به هنگام آبکشی ظروف مورد استفاده قرار می گیرد. از مایع جلادهنده جهت درخشندگی بیشتر ظروف و کمک به خشک شدن بهتر آنان استفاده می شود.

برای تمیز کردن فیلترها به سادگی آنها را درآورید (معمولا با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت و بالا کشیدن فیلتر) و سپس با آب و صابون شستشو دهید و ذرات غذایی را نیز از میان حفرات آن تمیز کنید.

چینش نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی ممکن است با ایجاد ممانعت در مسیر حرکت و گردش بازوی آبپاش، سبب اختلال در کارکرد بازوهای شستشو شده و مانع تمیز شدن کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی

یکی از بهترین برندهای تولیدکننده ماشین ظرفشویی، برند ال جی است که خریداران زیادی دارد. اما باید بدانید که گاهی ماشین ظرفشویی های ال جی با مشکلاتی مواجه می شوند که یکی از آن ها کثیف شستن ظروف است. دلیل بروز این مشکل می تواند وجود ایراد فنی در قطعات دستگاه باشد و یا عوامل خارجی باعث شوند که این مشکل بروز پیدا کند. کثیف شستن ظروف در ظرفشویی زمانی که کاربر مهمان زیادی داشته باشد، می تواند مشکلاتی جدی به وجود بیاورد. در نتیجه لازم است که زمان بروز چنین مشکلی حتما در سریع ترین زمان ممکن آن را رفع کنید. در این مطلب از ال جی پشتیبان به بررسی دلایل کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی می پردازیم.

فقط توجه داشته باشید که اگر دانش فنی کافی در مورد تعمیر ماشین ظرفشویی ندارید، به هیچ عنوان خودتان اقدام به دستکاری دستگاه نکنید و برای تعمیر لوازم خانگی خود، حتما از تعمیرکاران حرفه ای کمک بگیرید.

چرا ماشین ظرفشویی ال جی ظروف را تمیز نمی کند؟

زمانی که با ماشین ظرفشویی ال جی کار می کنید، ممکن است متوجه شوید که دستگاه ظروف را به درستی شستشو نمی دهد. در واقع ظروف پس از مرحله شستشو کثیف باقی خواهند ماند. این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در برخی موارد فنی هستند و گاهی عوامل خارجی باعث بروز این مشکل می شوند. در صورتی که دلیل بروز مشکل، فنی باشد بهتر است که با یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید تا ماشین ظرفشویی ال جی شما را تعمیر کند. در بیشتر موارد دلیل بروز مشکل کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی، کثیف بودن خود دستگاه است. اما دلایل دیگری نیز ممکن است باعث بروز این مشکل شوند.

از جمله دلایل احتمالی کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کثیفی محفظه داخلی
 • کثیف بودن فیلتر ماشین ظرفشویی
 • انسداد بازوی اسپری
 • ایراد در مخزن مواد شوینده
 • پایین بودن دمای آب
 • بی کیفیتی مواد شوینده مورد استفاده
 • پایین بودن یا نوسان داشتن فشار آب
 • خرابی در شیر ورودی آب

کثیفی محفظه داخلی؛ رایج ترین دلیل کثیف شستن ظروف در دستگاه ظرفشویی ال جی

در هر بار شستن ظروف داخل ماشین ظرفشویی ال جی، موادی داخل آن جمع می شود. از جمله این مواد می توان به چربی، مواد غذایی ریز، کف صابون، رسوبات معدنی آب و موارد دیگر اشاره کرد. در صورتی که این مواد داخل ماشین ظرفشویی باقی بمانند، باعث خواهند شد که ظروف کثیف شسته شوند. برای تمیز کردن این مواد می توانید از سرکه سفید استفاده کنید. سه فنجان سرکه سفید را در قسمت پایین محفظه داخلی بریزید. سپس دستگاه را روشن کرده و بگذارید تا یک دور کامل کار کند. به این ترتیب تمام محفظه داخل ظرفشویی تمیز خواهد شد.

تمیز نشستن ظروف در ماشین لباسشویی به دلیل کثیف بودن فیلتر دستگاه ظرفشویی

معمولا مدل های قدیمی ماشین ظرفشویی ال جی یک فیلتر خود تمیز کننده دارند. روش کار فیلتر به این صورت است که ذرات غذا را تا جایی خرد می کند که با آب داخل ماشین ظرفشویی خارج شود. در مدل های جدید این فیلتر را می توان از داخل ماشین ظرفشویی خارج کرده و آن را تمیز کرد. معمولا فیلتر یک درپوش پیچی دارد که با باز کردن آن می توانید فیلتر را از دستگاه خارج کنید. سپس آن را با آب داغ شستشو داده و بعد در محلول آب گرم و صابون قرار دهید تا کاملا خیس شود. در آخر با یک برس نرم فیلتر را تمیز کرده و آبکشی کنید. به این ترتیب دیگر با مشکل کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی مواجه نخواهید شد.

کثیف شستن ظروف در دستگاه ظرفشویی ال جی به دلیل انسداد بازوی اسپری

بازوهای اسپری آب را به پایین و بالای محفظه اسپری کرده و دائما در حال چرخیدن هستند. گاهی این بازوها مسدود شده که در نتیجه آب با فشار کمتری اسپری می شود. بنابراین متوجه کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی خواهید شد. از همین رو بهتر است که بازوها را تمیز کرده و مطمئن شوید چیزی سوراخ های آن را مسدود نمی کند. باید اشاره کرد که بازوهای اسپری را می توانید از دستگاه جدا کرده و به راحتی آن را تمیز کنید. برای این کار لازم است که پیچ آن را باز کرده تا از دستگاه جدا شود. سپس با صابون و یک برس نرم آن را شستشو دهید. می توانید از خلال دندان برای باز کردن سوراخ های بازوی اسپری استفاده کنید. در آخر باید بازوها را با آب داغ شستشو دهید.

ایراد در مخزن مواد شوینده؛ عاملی موثر در تمیز نشستن ظروف در دستگاه ظرفشویی

گاهی ممکن است که مخزن مواد شوینده به درستی عمل نکند. به همین دلیل مواد شوینده وارد محفظه ماشین ظرفشویی نشده و به ظروف نمی رسد. در نتیجه این فرایند می تواند باعث کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی شود. مخزن مواد شوینده یک فنر دارد که ممکن است مسدود شود و به همین دلیل احتمال دارد که مخزن به درستی کار نکند. برای تمیز کردن مخزن از صابون استفاده کرده و فنر را با یک برسی کوچک تمیز کنید. همچنین می توانید با محلول آب گرم و سرکه سفید چربی ها و بقایای آن ها را از بین ببرید. بررسی کنید که اگر فنر شکسته باشد حتما باید تعویض شود.

پایین بودن دمای آب؛ دلیلی برای کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی

بهترین دما برای آب ماشین ظرفشویی ال جی به منظور شستن ظروف حدود 50 درجه سانتی گراد است. در برخی از مدل ها تنظیم دمای آب به صورت خودکار انجام می شود. البته بهتر است که تنظیمات دستگاه را بررسی کرده و مطمئن شوید دمای آب آبگرمکن روی 50 درجه سانتی گراد تنظیم شده باشد. بهتر است که حدودا یک دقیقه قبل از شروع کار ماشین ظرفشویی، شیر آب آشپزخانه را باز کرده تا مطمئن شوید آب گرم وارد دستگاه می شود. چرا که اگر دمای آب ماشین ظرفشویی پایین باشد، ظروف به درستی شسته نخواهند شد و آثار کثیفی روی آن ها باقی خواهد ماند.

کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی به دلیل بی کیفیتی مواد شوینده مورد استفاده

اگر شوینده ای که استفاده می کنید از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، باعث خواهد شد که ظروف در ماشین ظرفشویی لکه دار شوند. لازم به ذکر است که اگر از مواد شوینده بیش از حد لازم استفاده کنید، باز هم چنین مشکلی ایجاد خواهد شد. بنابراین لازم است که از یک شوینده باکیفیت برای شستن ظروف استفاده کنید تا با مشکل کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی مواجه نشوید.

تمیز شسته نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی به خاطر پایین بودن یا نوسان داشتن فشار آب

فشار آب و آب رسانی به ظروف در ماشین ظرفشویی تاثیر بسیار زیادی در کامل شسته شدن ظروف دارد. چرا که اگر فشار آب بیش از حد پایین باشد لکه ها و کثیفی های روی ظروف تمیز نخواهند شد. گاهی اوقات نیز ممکن است که فشار آب نوسان داشته باشد که در عملیات آب رسانی اختلال ایجاد می کند. در نتیجه ظروف به درستی تمیز نخواهند شد. برای رفع این مشکل باید با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید تا لوله های آب و سیستم آبرسانی ماشین ظرفشویی شما را بررسی کند.

کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی مشکلی جدی نیست

کثیف شستن ظروف در ماشین ظرفشویی ال جی دلایل مختلفی مانند کثیفی محفظه و فیلتر، نوسان فشار آب و موارد دیگر دارد. در بیشتر موارد با تمیز کردن دستگاه این مشکل برطرف می شود. اما در برخی موارد لازم است که یک تعمیر کار حرفه ای در زمینه سیستم آبرسانی ماشین ظرفشویی شما را بررسی کند. سپس به تعمیر یا تعویض قطعاتی مانند بازوی اسپری و لوله های آب بپردازد. همچنین شست و شوی به موقع ظروف نیز باعث تمیزتر شدن آن ها در ماشین ظرفشویی می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

ظروف در ظرفشویی شود.

آنها تضمین ارائه می دهد.

 

دکمه بازگشت به بالا