برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

چرا سقف بعضی خانه ها شیروانی است؟

امروزه استفاده از سقف شیبدار دیگر به یک منطقه یا شرایط آب و هوایی خاص اختصاص ندارد و شما می توانید مدل سقف شیبدار را تقریباً در تمام کشورها و شهرها و در خانه های مختلف با سبک طراحی متفاوت ببینید. سقف شیبدار به سقفی گفته می شود که زمانی که از روبرو به آن نگاه می کنیم، سقف دارای زاویه  باشد و شیب کم یا نسبتاً زیادی داشته باشد. این مدل سقف شیروانی به شدت در حال افزایش محبوبیت خود در میان مردم است، زیرا هم کاربردی است و هم نمای بسیار زیبایی دارد. آشنایی با به شما در انتخاب کمک خواهد کرد.

Why are the roofs of some houses gabled?

مزایا و دلایل استفاده سقف شیبدار

شاید هنوز در تمامی شهرها و مناطق به دیدن این مدل از سقف عادت نکرده باشیم اما قابل به ذکر است که یکی از مهم ترین مزایا و دلایل استفاده از سقف شیبدار این است که از سقف شیبدار می توان در تمام مکان های اداری، تجاری، مسکونی و ویلایی هم استفاده کرد. علاوه بر این با جرات می توان ادعا کرد که سقف شیبدار یکی از زیباترین سقف هایی است که می توان اجرا کرد و با استفاده از مصالح و طرح مناسب و زیبا نیز جذابیت و کارآیی سقف شیبدار دو برابر خواهد شد. نیز بسیار زیبا و کاربردی محسوب می شود.

سقف های شیبدار دارای مدل ها و طرح های متنوع و متفاوتی هستند که می توان به راحتی هر کدام از طرح ها را انتخاب کرد. در هنگام طبقه بندی سقف های شیبدار از لحاظ مصالح مصرفی مورد استفاده می توان موارد زیر را نام برد: سقف شیبدار چوبی، سقف شیبدار سنگی، سقف شیبدار شینگل، سقف شیبدار تایل، سقف شیبدار فلزی و سقف شیبدار ترکیبی.

هر کدام از سقف های شیبدار ذکر شده در بالا با توجه به شرایط جوی و میزان بودجه مصرفی می توانند یک انتخاب خوب به حساب آیند. یکی از نکات مهم در سقف های هر خانه این است که با هر کدام از انواع سقف ها متفاوت است.سقف ها یکی از مهم ترین بخش های هر خانه به حساب می آیند که وظیفه پوشش و تامین آرامش و امنیت اعضای ساکن در خانه را بر عهده دارند.این تامین امنیت هم از لحاظ جانی و هم از لحاظ شرایط آب و هوایی می باشد. بنابراین، باید با کسب اطلاعات کافی در این زمینه به انتخاب بهترین نوع سقف برای خانه پرداخت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اشنایی با انواع سقف ها و کاربرد آن ها به شما پیشنهاد می کنیم تا مقالات زیر را مطالعه بفرمایید.

شینگل چیست؟

شینگل یکی از مصالح نسبتا ارزان برای پوشش سقف شیب دار می باشد که خانه را در مقابل باد، باران و سر و صدا محافظت می کند و با طرح های مخلتف و رنگ بندی بسیار متنوع در بازار موجود است. استفاده از پوشش سقف شینگل در سقف شیبدار، سقف خانه های مسکونی، و بسیار متداول و پر کاربرد می باشد همچنین پیاده سازی شینگل در سقف بسیار آسان بوده و انعطاف بسیار زیادی در حین نصب دارد.

این روزها انواع شینگل با طرح های مخلتف و ضخامت های متفاوت موجود می باشد.سقف شیبدار شینگل یکی از پرکاربردترین پوشش های بام در امریکا می باشد. برای 20 تا 50 سال قابل استفاده بوده و در برخی مواقع قابل می باشند. شینگل آسفالتی برای اولین بار در سال 1901 در امریکا مورد استفاده قرار گرفت.در ابتدا با استفاده از مواد ارگانیک و یا تکه های پارچه ای پنبه ای اجرا می شد و پس از مدتی به علت بالا رفتن هزینه مواد اولیه از پشم و در ادامه از چوب نیز استفاده می شد در نهایت با پیشرفت تکنولوژی و آزمایش های موسسات تحقیقات مختلف، فایبرگلاس در سال 1960 به عنوان بهترین شینگل از نظر مقاومت شناخته شد و از سال 1990 شینگل آسفالتی به شکل کنونی مورد استفاده قرار می گیرد.

شینگل یکی از مهم ترین و رایج ترین انواع پوشش های سقف شیبدار است که برای پوشش سقف ویلا، و استفاده می شود. این نوع پوشش در رنگ ها، اشکال و جنس های مختلف تولید می شود و باعث زیبایی نمای داخلی و خارجی سقف شیبدار می شود. امروزه از شینگل به عنوان پوشش اصلی سقف شیبدار ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری و همینطور اعم از آپارتمانها و ویلاها و پاساژها استفاده می شود.

زاویه شیب در سقف شیبدار شینگل بین 15 تا 70 درجه سانتی گراد متغیر است. این نوع پوشش از لایه های مختلفی مثل قیر، فایبر گلاس و گرانول های سنگی تشکیل می شود. قطعات تشکیل دهنده این نوع پوشش به صورت مستطیلی شکل، تخت و مسطح است.شینگل از جمله مصالحی است که برای پوشش سقف های شیبدار لوکس و ویلایی بیشتر استفاده می شود. ضمن این که این روزها استفاده از در ویلاهای لوکس یا در پیشانی ساختمانهای مسکونی بسیار مورد پسند واقع شده است.

این محصول به دلیل این که لایه اصلی آن از جنس قیر می باشد ماندگاری بسیار زیادی خواهد داشت. علاوه بر آن سطح یکپارچه ای را ایجاد می  کند که در برابر عواملی مانند نشت آب یا بادهای تند مقاوم باشد. همچنین در این نوع مصالح از گرانول های طبیعی نیز استفاده شده است که باعث می گردد لایه اصلی محصول در برابر عوامل همچون آسیب های فیزیکی یا تغییر رنگ ایمن گردد.شینگل در صورت استفاده از تخته osb یک عایق سرمایشی، گرمایشی یا حتی صوتی خواهد شد. این موضوع حتی بر روی ماندگاری محصول نیز تاثیرگذار می باشد. همچنین رنگ هایی که برای آن استفاده می شود ثبات بالایی در برابر نور خورشید و گذر زمان خواهند داشت.

مشخصات کیفی شینگل

لایه فیبر گلاس اشباع شده توسط قیر با کیفیت بالا با دانه های معدنی و رنگ های متنوع،
نصب آسان، عایق سبک و زیبا، انعطاف پذیر و دارای استاندارد اروپا و آمریکا
شینگل در مواقعی که شیب سطوح بيش از30% باشد باید اجرا شود.

با توجه به ضخامت کمی که این محصول دارد باعث شده به راحتی قابل حمل و سبک باشد و همین ضخامت کم از 5 لایه تشکیل شده است.

  1. لایه اول: لایه رویی و ظاهری شینگل است که سنگ ریزه های طبیعی دریا بر روی آن قرار گرفته
  2. لایه دوم: یا به اصطلاح لایه زیرین آن نوعی قیر مخصوص قرار دارد.
  3. لایه سوم: لایه فایبر گلاس اشباع شده است که باعث مقاومت شینگل می باشد.
  4. لایه چهارم: چسبی حساس به حرارت قرار دارد برای چسباندن ورق.
  5. لایه پنجم : لایه آخر یا لایه زیرین شینگل می باشد به اسم لایه سیلیکونی با مقاومت بالا

خصوصیات و مزایای سقف شینگل

شینگل در مقابل رطوبت، آب، تغییرات جوی مثل باران و برف مقاومت زیادی دارد. قطرات آب و رطوبت در گذر زمان در لایه زیرین این نوع پوشش نفوذ نمی کند. البته این پوشش به واسطه عایقی که در زیر شینگل نصب می شود در مقابل نفوذ رطوبت و آب مقاومت می کند. امروزه این نوع پوشش جایگزین سایر پوشش های سقف شیبدار مثل پوشش چوبی و آهنی شده است.زیرا پوشش های چوبی در مقابل رطوبت و آب مقاومت نمی کند و دچار پوسیدگی و فرسایش می شود.

پوشش های آهنی نیز در مقابل رطوبت و ترکیبات شیمیایی زنگ می زنند.این نوع پوشش در مقابل اشعه های فرابنفش و مادون قرمز نور خورشید بسیار مقاوم است. اشعه های نور خورشید باعث از بین رفتن ترکیبات شیمیایی و رنگ پوشش های مختلف سقف شیبدار می شود.اما گرانول های سنگی که در این نوع پوشش استفاده می شود، نقش مهمی در ثبات رنگ دارند و از رنگ پریدگی سقف شیبدار شینگل جلوگیری می کنند. بنابراین هر چقدر که کیفیت گرانول های سنگی به کار رفته در ساختار این نوع پوشش بیشتر باشد، کارایی آن در مقابل نور خورشید بیشتر می شود.

یکی از مهم ترین مزیت های سقف شیبدار شینگل این است که به راحتی می توان بر روی سطح آن تردد کرد. این نوع در مقابل لرزش های زلزله نسبت به سایر پوشش ها مقاومت بیشتری دارد و خطرات کمتری را برای ساکنین ایجاد می کند. راه رفتن و تردد بر روی سطح پوشش های چوبی و آهنی نسبت به سقف شیبدار شینگل سخت تر است. استفاده از این نوع پوشش معمولا در مناطق زلزله خیز بسیار زیاد است.

این نوع پوشش در ابعاد، اشکال و رنگ های مختلف تولید می شوند. همین امر موجب شده است که تنوع در ساختار و رنگ این نوع پوشش افزایش پیدا کند.قابلیت انعطاف پذیری این نوع پوشش بسیار زیاد است. شینگل را می توان به راحتی بر روی سقف های شیبدار مختلف و پیچیده نصب کرد.این نوع پوشش نیاز به نگهداری و روش های محافظتی خاصی ندارد. ماندگاری و طول عمر این نوع پوشش در مقایسه با سایر پوشش های سقف شیبدار بیشتر است.وزن این نوع پوشش سبک است و به سقف ساختمان های مختلف فشار زیادی وارد نمی کند. (در واقع این پوشش، محسوب می شود.) این نوع پوشش در مقابل شعله های آتش مقاوم است و خاصیت اشتعال پذیری ندارد .

ترکیبات مدرن شینگل آسفالتی

فایبرگلاس

هسته اصلی روکش آسفالت مقاوم امروزی فایبرگلاس است. این ماده به دلیل سبک بودن، مقاومت در برابر پارگی بسیار خوب انتخاب می شود.

آسفالت

فایبرگلاس از طریق یک مخزن اشباع کننده عبور می کند که در آن الیاف شیشه کاملاً با آسفالت داغ (یک ماده نفتی که برای مقاومت قوی در برابر رطوبت استفاده می شود) پوشانده شده است. وزن آسفالت برای مقاومت در برابر باد و تگرگ مفید است.

 گرانول های معدنی

قسمتی از شینگل آسفالت که در معرض عناصر قرار می گیرد با گرانول های معدنی پوشیده شده است که در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود است.

  • می توان به شینگل یک رنگ داد تا یک روکش رنگی یکدست یا ترکیبی از گرانول های رنگی برای ظاهر ظریف تر تولید شود.
  • گرانولهای روکش سرامیکی همچنین اشعه ماوراء بنفش خورشید را منعکس می کنند که بدترین تهدید برای شینگل به شما می رود.

 نوارهای سیلانت

خطوط پیوسته یا متناوب آسفالت خام به قسمت بالای هر شینگل که با لایه بعدی نصب شده پوشانده می شود، اعمال می شود.  نوار سیلانت، شینگل را هنگامی که در آفتاب و گرما گرم می شود به هم می چسباند.هرچه آب و هوا آفتابی تر باشد، طول عمر متوسط سقف شیبدار شینگل کوتاه تر خواهد بود.یکی از راه های افزایش طول عمر یک سقف آسفالت در آب و هوای آفتابی، انتخاب رنگ روشن شینگل به علت و همچنین بازتاب گرمای تابشی خورشید و تابش اشعه ماوراء بنفش طراحی شده است.

شینگل به علت شکل ظاهری زیبا, تنوع رنگ, تنوع طرح, مقاوم و عایق مناسب به علت لایه قیری که در درون خود دارد, جایگزین خوبی برای محصولات قدیمی (شیروانی) می باشند که دارای مشکلات زیادی بوده اند.مصالح سخت و شکننده که باعث می شد بار سقف ساختمان سنگین و ناامن باشد و در مواقع حساس و رویداد هایی طبیعی از جمله زلزله شکننده باشند. این محصول جدید در عین حال بسیار سبک, نازک و قابل انعطاف می باشد این مشکلات را برطرف کرده و به راحتی می توان روی سقف تردد کرد.

سقف شیبدار شینگل و نحوه نگهداری آن

اکثر کسانی که خودرو دارند و هنگام استفاده ازآن ایرادی را متوجه می شوند سریع سعی بر برطرف کردن آن دارند.ماشین یک وسیله مصرفی است و ایراد آن به هنگام استفاده از آن به وضوح مشخص می گردد. اما سقف پوشش بام تنها زمانی ایرادش نمایان می شود که سقف چکه کند و یا تکه ای از سقف کنده شود.به منظور جلوگیری از آسیب زیاد به پوشش سقف شیبدار باید از یک کارشناس سقف در این زمینه مشورت بگیرید .این کار به عمرپوشش سقف شیبدار شما بسیار کمک می کند ویک عمل پیشگیرانه محسوب می شود.

 

دکمه بازگشت به بالا