همه چیز درباره ژئوممبران

نشت و نفوذ سیالات و گازها گاه باعث می شود تا سازه ها از کاربری اصلی خود فاصله بگیرند. سدها یا استخرهای زمین های کشاورزی، حوض های پرورش ماهی و محل دفن زباله ها لازم است تا حتما به نحوی عایق بندی شوند که هیچ نشت و نفوذی رخ ندهد و مواد اجازه ی نفوذ به داخل خاک نداشته باشند.

در طی زمان، لایه های مختلفی با متریال های مختلف برای عایق بندی زمین ها استفاده شده اند که هر کدام مشکلات بسیاری داشته اند. برخی از این عایق ها بسیار گران هستند و مقرون به صرفه هم نیست. برخی دیگر نیز عمرشان بسیار کوتاه است و به سرعت خراب می شوند و ماده ی داخل آن ها به سطح زیرین نفوذ می کند.

به همین منظور نیاز به عایقی است که بتواند تمام نیازهای یک عایق را برآورده کند. اگر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید می توانید با این عایق همه فن حریف آشنا شوید و از مزایای آن باخبر شوید.

ژئوممبران چیست؟

یکی از معروف ترین عایق هایی که کاربردهای بسیار زیادی دارد، ژئوممبران است. ژئوممبران نقش آستری را بازی می کند که باعث می شود مواد موجود در سازه که اجازه ی خارج شدن از آن را ندارند، در داخل سازه باقی بمانند. به عنوان مثال در داخل استخرهایی که برای حفظ ذخیره ی آب کشاورزی وجود دارد، این عایق ها باعث می شوند تا آب در داخل سازه باقی بماند و در نتیجه از هدر رفت آب جلوگیری می کند.

در برخی از سازه ها مانند سدها، در صورتی که از عایق با کیفیتی استفاده نشود، نفوذ جریان آب می تواند ویرانگر باشد. در برخی از سازه های دیگر که مواد شیمیایی وجود دارد، نشت این مواد به داخل خاک می تواند باعث آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست شود. این امر سوای این مطلب است که نشت می تواند خسارت مالی نیز به صاحبان سازه بزند.

به همین دلیل لازم است تا از عایقی مطمئن استفاده شود که بتواند دارای همه ی ویژگی ها باشد. ژئوممبران، عایق پلاستیکی است که از مواد مختلفی از پلیمرها تشکیل می شود و در نتیجه می تواند مانع از نفوذ سیالات یا گازها به داخل خاک می شود. این عایق ها به صورت مستقیم با خاک در ارتباط است و البته در برخی از موارد که خاک زیرین دارای سنگ های بزرگ است یا پستی بلندی بسیار دارد، برای جلوگیری از تخریب این عایق از یک لایه ژئو تکستایل استفاده می شود.

ویژگی های ژئو ممبران چیست؟

ژئوممبران عایقی پلیمری است که در ترکیبات آن 97 درصد پلی اتیلن، 2و نیم درصد کربن سیاه و نیم درصد اکسیدان است.

این عایق گاه از الاستومر یا ترکیبات دیگری از پلیمرها تولید می شود.

یکی از اصلی ترین ویژگی های این عایق ها این است که مقرون به صرفه هستند. در نتیجه در سدها و سازه های بسیار عظیم نیز می توان از این عایق ها استفاده کرد.

این عایق ها در برابر اشعه ی ماورابنفش نیز مقاوم هستند و می توانند مدت ها در برابر نور آفتاب تحمل داشته باشند. البته سرما نیز نمی تواند آسیبی به این عایق ها وارد سازد.

عمر این عایق ها بین 50 تا 80 سال تخمین زده شده است. در نتیجه می توانید مطمئن باشید که تا سال ها در کنار شما هستند.

اغلب موارد این عایق ها به صورت نازک و پیوسته تولید می شوند، اما چنانچه این عایق ها ضخیم باشند در قسمت درزها باید آن ها را ذوب کرده و به یکدیگر متصل نمود.

ضخامت این عایق ها از 0.5 میلی متر شروع و تا حدود 3 میلی متر تولید می شود. اما نکته ی مهم این است که ضخامت های بسیار کم و بسیار زیاد به صورت سفارشی تولید می شوند و در بازار به صورت پیش تولید وجود ندارد.

فراموش نکنید چه برای حوض کوچک خانه ی خود نیاز به عایق داشته باشید، چه سازه ی مورد نظر سدهای بسیار بزرگ باشد، در هر صورت می توانید روی این عایق ها حساب باز کنید.

مقاومت ژئوممبران ها از منفی 40 درجه تا مثبت 70 درجه محاسبه شده است و می تواند از نفوذ آب به خاک نزدیک به 100 درصد محافظت نماید.

کاربردهای ژئوممبران چیست؟

کاربری این عایق ها گستردگی بسیاری دارد و در همه ی حوزه ها و صنایع کاربرد دارد. از حمل و نقل گرفته تا هیدرولیک، محیط زیست تا نفت و گاز، همه و همه می توانند از این عایق ها استفاده کنند. یکی از محل هایی که مناسب استفاده از این عایق ها است، محل دفن زباله ها، علی الخصوص زباله های پزشکی است که مانع از انتقال بیماری به نقاط دیگر می شود.

در زیر به چند نمونه از کاربری های دیگر این عایق توحه کنید:

 •  به عنوان عایق برای آب قابل شرب یا ذخیره ی آب (به عنوان مثال، خاموش کردن ایمن تاسیسات هسته ای)
 •  به عنوان عایق استخر ماهی
 •  به عنوان عایق مایعات زائد (به عنوان مثال، لجن فاضلاب)، مایع رادیواکتیو یا مضر
 •  به عنوان عایق برای صنعت کشاورزی
 •  به عنوان عایق برای کانال های مختلف حمل و نقل زباله
 •  به عنوان عایق برای دفن زباله های اولیه، ثانویه و / یا سوم با زباله های جامد و شمع های زباله
 •  به عنوان عایق برای سرریز اضطراری
 •  به عنوان عایقهای ضد آب در داخل تونل ها و خطوط لوله
 •  برای مهار و حمل مایعات در کامیون ها
 •  برای مهار و انتقال آب آشامیدنی و سایر مایعات در اقیانوس
 •  در زیر بزرگراه ها برای جلوگیری از آلودگی ناشی از چربی زدایی نمک ها
 •  در زیر و مجاور بزرگراه ها برای گرفتن نشت مایع خطرناک
 •  استخرهای کشاورزی
 •  استخرها و حوضچه های پرورش ماهی
 •  محل جمع آوری زباله های پزشکی
 •  سدها و حوضچه های دست ساز
 •  دیوارها و سقف تونل ها
 •  حوضچه ها و پساب های پتروشیمی
 •  کانال های انتقال و نگهداری آب یا سایر سیالات

همانطور که می بینید گستردگی کاربرد این عایق ها طیف بسیاری را در بر می گیرد.

دیوارها و سقف تونل ها، استخرهای ذخیره آب کشاورزی، حوض های پرورش ماهی و مواردی از این دست می توانند همه از این عایق به عنوان آستری برای کنترل انتقال مایعات استفاده کنند.

در هنگام خرید ژئوممبران به این نکات توجه کنید

ژئوممبران ها می توانند از متریال های مختلف تولید شوند. همانطور که گفتیم می توان ژئوممبران را از پلیمرهای بسیار قوی تولید نمود  اما برخی از ژئوممبران های موجود در بازار که اغلب در عرض های بالای 4 متر تولید می شوند به هیچ عنوان استاندارد نیستند زیرا زمانی که عرض ورق ژئوممبران زیاد میشود مقیاس ضخامت ورق را تحت تاثیر قرار می دهد و ضخامت یکسان در تمام ورق از بین می رود و احتمال پارگی و سوراخ شدن در ورق های ژئوممبران با عرض بالای 4 متر بیشتر است ، از طرفی دقت کنید که قبل از خرید ژئوممبران سازه را تولید یا استخر خود را حفر کنید و سپس بر اساس اندازه ی به دست آمده عایق را خریداری کنید.

حتما پس از گودبرداری زمین را از نخاله ها و سنگ های بزرگ تخلیه کنید تا در طول سالیان این سنگ ها باعث تخریب عایق نشوند. شاید در لحظه ی اول این رول های ژئوسنتتیک هیچ آسیبی نبینند اما در دراز مدت می تواند باعث شود که تخریب شده و عمرشان کوتاه  تر شود .

در هنگام خرید دقت کنید که ژئوممبران خریداری شده از نظر مقاومت مناسب محلی باشد که این عایق را برای آن جا خریداری می کنید. این مقاومت هم از نظر مقاومت در برابر اشعه ماورابنفش هم از نظر تخریب در مقابل پارگی و سوراخ شدن می تواند مهم باشد. ژئوممبران های با قطر 2 میلیمتر بیشتر برای استخرهای با عمق بیش از 5 متر کاربرد  دارد و بیشتر بر حسب متر مربع قیمت گذاری می شوند. در ضمن اگر برای محیط کوچک خریداری می کنید می توانید به صورت یک تکه خریداری و نصب نمایید.

مزایای ژئوممبران چیست؟

همانطور که گفتیم ژئوممبران ها مزایایی دارند که دیگر عایق ها ندارند. همین مزایا باعث شده تا طیف وسیعی از صنایع از این عایق ها استفاده کنند  در زیر با این مزایا اشنا می شویم

 • نصب سریع و آسان
 • کاربری های متفاوت و متنوع
 • مقرون به صرفه
 • دارای ضخامت های متفاوت
 • مقاوم در برابر نفوذ گازها
 • انعطاف پذیر
 • مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش
 • مقاومت در برابر دمای مختلف
 • مقاومت در برابر عوامل مختلف محیطی و ژنتیکی مانند جوندگان باکتری ها و مواردی از این دست
 • به دلیل خاصیت ارتجاعی که دارند می توانند در برابر مواردی مانند زلزله تا 7 ریشتر مقاومت کنند
 • عمر این مواد بسیار طولانی است که بین 40 تا 80 سال تخمین زده می شود

کلام آخر

یکی از معضلات سازه های دست ساز بشر این است که مانع از نشت سیالات و گازها به خارج از سازه نمی شود. در واقع این سازه ها به حدی مقاوم نیستند که بتوانند انتقال مایعات را کنترل کنند. این عدم کنترل در مکان هایی مانند حوضچه های پرورش ماهی یا ذخیره ی آب کشاورزی بیش از همه به چشم می خورد. می توان گفت نشت و نفوذ آب به داخل خاک بسیار می تواند زیانبار باشد.

به همین دلیل لازم است تا از عایق ارزان قیمت استفاده شود که در عین قیمت پایین از نفوذ آب به داخل خاک تا نزدیک به 100 درصد جلوگیری کند. ترکیب پلیمرها ورق ها و رول های پلاستیکی را تولید می کند که می تواند در هر سازه ای با ابعاد مختلف از حوض خانه تا سدهای بزرگ مورد استفاده قرار گیرد و از نفوذ آب به داخل خاک جلوگیری کند.

از ویژگی های این عایق این است که ترکیب شیمیایی با مواد داخل ندارد و خنثی است. به همین دلیل می توان گفت که هیچ تاثیر شیمیایی بر مواد داخل علی الخصوص آب داخل ندارد و در نتیجه آب در داخل این حوض ها سالم می ماند. امروزه یکی از اصلی ترین عایق های موجود در بازار ژئوممبران است که از ترکیب پلی اتیلن و کربن سیاه تولید  می شود و در بازار در دسترس مشتریان قرار می گیرد. از نکات مهم این تست که این رول ها با ضخامت های زیاد را حتما باید سفارش دهید تا متناسب با نیاز شما تولید کنند .

از ان رو که این عایق ها به صورت رول در بازار موجود است به ان ورق های ژئوممبران گفته می شود و از خانواده ی ژئو سنتتیک می باشد.

شما میتوانید برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر همین حالا با ما تماس بگیرید

شماره های تماس:

02188009861

02188009862

09120204952

وب سایت:

https://ariankhak.com

دکمه بازگشت به بالا