برترین های کسب وکار ایرانیعلمی و پزشکی

همه چیز درباره درد بعد از لیپوماتیک

راه های کاهش درد بعد از عمل لیپوماتیک

برداشتن چربی های اضافه و رسیدن به اندام رویایی توسط دکتر لیپوماتیک در کرج شاید دیگر غیرممکن نباشد؛ اما راحت و بی دردسر هم نیست! لیپوماتیک یکی از محبوب ترین انواع جراحی پلاستیک برای رسیدن به اندام دل خواه است که در آن پزشک چربی اضافی بخش هایی از بدن زیباجو را برمی دارد و شکل کلی بدن او را تغییر می دهد. از آنجا که در این روش از تکنیک متفاوتی برای شکستن و مکش چربی استفاده می شود، آسیب به بافت ماهیچه حداقل، چربی زیر پوست کاملا یکنواخت و ظاهر پوست ظریف تر و اثر جراحی ماندگارتر خواهد بود. اما نه به این معنی که فرد بعد از جراحی ذره ای درد یا ناراحتی را تجربه نمی کند! در این مقاله که از Lipomatic youtube اقتباس شده است قصد داریم راه تسکین این درد را به شما نشان دهیم. همراه ما باشید.

درد بعد از عمل لیپوماتیک

زیباجویان بعد از عمل لیپوماتیک تا دو الی چهار روز درد مداوم را احساس می کنند. دردی که به تدریج کاهش می یابد تا زمانی که به طور کامل محو شود. اما مصرف مداوم مسکن ها و داروهای تجویزی پزشک به رفع این درد ضروری کمک زیادی می کند.

البته توجه به این نکته ضروری است که در دو هفته اول پس از جراحی باید از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ادویل خودداری شود. چرا که مصرف این داروها کبودی نواحی تحت درمان را افزایش می دهد. همچنین می توان با جراح در مورد مصرف هر یک از این داروها صحبت کرد و مطمئن شد حاوی ترکیباتی نیستند که خونریزی بعد از عمل لیپوماتیک را بیشتر کنند. گاهی اوقات پزشک به زیباجویان توصیه می کند برای تسکین تورم و درد بعد از عمل لیپوماتیک، اطراف ناحیه جراحی را با ماساژور تفنگی به آرامی مانند روش توصیه شده در Lipomatic twitter  ماساژ دهند.

علت درد بعد از لیپوماتیک چیست؟

بخش زیادی از ورم و درد بعد از عمل لیپوماتیک مربوط به مواد بی حسی است که زیر پوست باقی مانده است. گلبول های قرمز خونی که از رگ های خونی نشت کرده اند و تکه هایی از بافت چربی که از مکش فرار می کنند و زیر پوست باقی می مانند باعث التهاب می شوند. این التهاب زمینه تورم و درد بعد از عمل را فراهم می کنند.

عوامل موثر بر شدت درد لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک نسبت به سایر روش های پیکرتراشی مثل لیپوساکشن، از تکنولوژی پیشرفته تری استفاده می کند و جدیدتر از سایر روش هاست. دستگاه ها و تجهیزات لازم برای عمل لیپوماتیک به گونه ای طراحی شده اند تا میزان درد هنگام جراحی به حداقل برسد.

به همین دلیل امروزه جراحی لیپوماتیک یکی از ایمن ترین و بهترین روش ها برای پیکر تراشی و تخلیه چربی های بدن تبدیل شده و درد حاصل از آن چندان زیاد نیست. اما برخی از عوامل محیطی ممکن است باعث شود شما درد قابل توجهی هنگام جراحی یا بعد از آن داشته باشید. در ادامه برخی از عوامل موثر بر شدت درد لیپوماتیک را برای شما بیان می کنیم.

·         ناحیه مد نظر برای عمل لیپوماتیک

یکی از عوامل موثر بر شدت درد لیپوماتیک، نوع اندامی است که قصد تخلیه چربی های آن را دارید. میزان درد در اندام های مختلف بدن، متفاوت است. به عنوان مثال، اگر بخواهید چربی های ناحیه شکم یا پهلو را تخلیه کنید، درد کمتری نسبت به نواحی دیگر بدن مثل ناحیه بازو یا ساق پا خواهید داشت.

·         مهارت و تخصص جراح

دومین عامل موثر بر شدت درد جراحی لیپوماتیک، مهارت و تخصص جراح است. اگر به یک پزشک بی تجربه مراجعه کنید که از تجهیزات و ابزارهای باکیفیتی استفاده نمی کند، ممکن است عوارض بسیار خطرناکی مثل خونریزی داخلی برای شما رخ داده و درد شدیدی را احساس کنید. جراح باید با دقت بسیار زیادی لوله کانولا را درون بافت چربی قرار دهد. اگر لوله به درستی در موقعیت اصلی خود قرار نگیرد، شما در تمام طول جراحی یا حتی بعد از آن احساس درد خواهید داشت و طول دوره نقاهت شما چندین برابر می شود.

·         رعایت اصول مهم در دوره نقاهت

رعایت اصول مهم در دوره نقاهت بعد از جراحی لیپوماتیک نیز بر شدت درد موثر است. اگر به مسائلی مثل تورم یا التهاب و کبودی سطح پوست بی توجه باشید و نکات مراقبتی را به خوبی رعایت نکنید، نه تنها طول دوره نقاهت افزایش پیدا خواهد کرد، بلکه نتایج حاصل از جراحی لیپوماتیک نیز مورد انتظار شما نخواهد بود.

کیفیت و شدت درد بعد از لیپوماتیک چگونه است؟

بعد از عمل لیپوماتیک اثر بی حسی موضعی به مدت 12 تا 24 ساعت باقی می ماند و خبر زیادی از درد شدید و غیرقابل تحمل نیست. اما یک روز بعد از جراحی که بی حسی موضعی کاملا از بین می رود، زیباجو دردی شبیه به آفتاب سوختگی و درد عضلانی که بعد از تمرینات سنگین احساس می شود را تجربه می کند. معمولا تنها دوای این درد مصرف داروی مسکن استامینوفن (تیلنول) است. اما اگر از بیهوشی عمومی برای اجرای جراحی استفاده شود و ماده لیدوکائین مورد استفاده کافی نباشد، زیباجو دردی به مراتب شدیدتر را تجربه می کند که تنها با مسکن های مخدر تسکین می یابد.

بهبودی درد بعد از عمل لیپوماتیک

برای آنکه این حجم از درد و تورم زودتر از بین برود، محلول خون و بی حسی باید به طور کامل از بدن تخلیه شود. باز گذاشتن زخم (محل برش جراحی) و پوشیدن لباس فشرده سازی مخصوص کمک می کند این خونابه هرچه سریع تر از بدن خارج شود و به کنترل و مدیریت درد بعد از لیپوماتیک کمک می کند.

 • پزشک بعد از جراحی لیپوماتیک زیباجو را تشویق می کند فعالیت های بدنی سبک مثل پیاده روی را از سر بگیرد تا از تشکیل لخته های خون جلوگیری شود. البته تا یک ماه انجام هرگونه فعالیت سنگین برای زیباجو کاملا ممنوع است.
 • پانسمان های روی زخم جراحی نباید به قدری سفت باشند که جریان خون در محل جراحی را کمتر کنند.
 • از آنجا که تحت تاثیر داروهای بی حسی، اعصاب نواحی جراحی سر شده و از بین می رود، توصیه می شود از کمپرس سرد یا گرم روی محل زخم استفاده نکنید تا منجر به سوختگی یا سرمازدگی نشود.

چنانچه جراحی لیپوماتیک با تزریق وریدی آرامش بخش به جای بیهوشی عمومی انجام شود، درد خیلی زود کمرنگ می شود و فرد می تواند به زودی فعالیت های روزمره را از سر بگیرد. البته باید پذیرفت که این درد خفیف تا چند هفته بعد از جراحی همراه فرد باقی می ماند تا به مرور تسکین یابد.

آیا لباس های فشرده سازی الاستیک درد بعد از عمل را کاهش می دهند؟

اگر جراح برای عمل لیپوماتیک از تکنیک درناژ باز () استفاده کند، لباس های فشرده سازی الاستیک می توانند درد بعد از جراحی را تا حد زیادی تسکین دهند. «درناژ باز» تکنیکی است که در آن برش های کوچکی باز گذاشته می شوند تا محلول بی حسی و خونابه های زیر پوست مسیری برای دفع داشته باشند.

پوشیدن لباس های الاستیک بلافاصله بعد از جراحی با تخلیه حداکثری محلول بیهوشی زیر پوست کاهش درد زیباجو را به دنبال خواهد داشت. برخی از بیماران حتی پس از آنکه بقایای ماده بیهوشی از بدن خارج شد، به پوشیدن لباس های الاستیک ادامه می دهند تا با محدود کردن دامنه حرکت نواحی تحت درمان، درد و ناراحتی بعد از عمل را به حداقل برسانند.

درد ناشی از پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک

بعد از عمل لیپوماتیک لازم است که از گن لاغری برای کم شدن ورم و التهاب سطح پوست استفاده کنید. گن طبی در حدود 14 روز اول بعد از عمل باید به صورت شبانه روزی پوشیده شود. گاهی اوقات ممکن است در روزهای اول بعد از عمل، هنگام پوشیدن گن لاغری، کمی درد احساس کنید.

این درد به علت فشار آوردن به زخم و بافت های اطراف آن است. درد بعد از پوشیدن گن طبی، کاملاً طبیعی است. به مرور زمان مشاهده خواهید کرد که احساس درد، هنگام پوشیدن گن طبی از بین می رود و میزان التهاب و تورم نیز کاهش پیدا می کند. اما اگر احساس کردید درد شما به مرور زمان بیشتر می شود، لازم است به پزشک مراجعه کنید تا مجدداً معاینه شوید.

تاثیر نوع بی حسی و بیهوشی جراحی بر درد بعد از عمل لیپوماتیک

بسته به اینکه جراح برای انجام عمل لیپوماتیک از کدام نوع بی حسی استفاده می کند، دستورالعمل هایی برای بعد از جراحی در اختیار زیباجو قرار می گیرد. در واقع نوع بی حسی و اینکه آیا جراح از بیهوشی عمومی استفاده می کند یا نه، یکی از عوامل موثر بر شدت درد لیپوماتیک است که مستقیما بر میزان درد افراد در چند روز بعد از عمل تاثیر می گذارد.

تجربه نشان می دهد عمل لیپوماتیک با آرام بخش داخل وریدی درد کمتری در دوره نقاهت به دنبال دارد و نیاز زیباجو به داروهای مسکن کمتر است. در حالی که اگر این جراحی به هر دلیلی تحت بیهوشی عمومی انجام شود، درد بیمار بعد از عمل شدیدتر و تجویز مسکن محتمل تر خواهد بود.

مصرف دارو و مکمل برای کاهش درد بعد از عمل لیپوماتیک

یکی از عوامل موثر بر شدت درد لیپوماتیک، داروهایی است که زیباجو بعد از جراحی مصرف می کند. برای جلوگیری از درد حاصل از لیپوماتیک با پزشک در مورد انواع داروهای تجویزی و بی نسخه صحبت کنید و از او بخواهید مکمل هایی که به کنترل و مدیریت درد پس از لیپوماتیک کمک می کنند را به شما معرفی کند. همچنین بپرسید دستورالعمل خاصی وجود دارد که رعایت آن ها به گذراندن راحت تر این دوره کمک کند یا خیر. پزشک جراح معمولا با تجویز ضد درد سعی می کند درد زیباجو را موقتا تسکین بدهد.

فراموش نکنید که از عمل لیپوماتیک از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید تا بدن برای لخته سازی خون بعد از عمل (و ترمیم محل زخم) کاملا آماده باشد. از مکمل های بدون نسخه، به ویژه ویتامین E نیز باید اجتناب شود؛ چون پتانسیل تضعیف لخته شدن خون را دارند. به طور کلی فرد نباید در دوره بهبودی هیچ دارو یا مکمل جدیدی را بدون مشورت پزشک امتحان کند.

عوارض احتمالی و خطرات ناشی از عمل زیبایی لیپوماتیک

همه جراحی های بزرگ با خطر خون ریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به مواد بی حسی و بیهوشی انجام می شوند؛ البته شدت این عوارض و اینکه آیا زیباجو آن ها را تجربه کند یا خیر، کاملا به سنگین بودن جراحی (مقدار چربی برداشته شده، مهارت های جراح و مراقبت های بعد از عمل بستگی دارد. اما در حالت کلی برخی از رایج ترین خطرات و عوارض جانبی ناخوشایند لیپوماتیک عبارت اند از:

 • کبودی شدید: محو شدن کامل این کبودی ممکن است چندین هفته طول بکشد؛
 • التهاب: تورم گاهی تا 6 ماه باقی می ماند و در طول این مدت دفع مایع از محل برش جراحی ادامه دار است؛
 • ترومبوفلبیت: ممکن است لخته خونی در ورید ایجاد شود که التهاب و عوارض جانبی بعد از عمل را تشدید کند؛
 • یکنواخت نبودن سطح پوست: چنانچه پوست زیباجو خاصیت ارتجاعی ضعیفی داشته باشد یا جراح چربی اضافه را ناهموار بردارد، پوست فرد پژمرده، چروک یا برآمده به نظر می رسد؛
 • بی حسی: ناحیه تحت جراحی ممکن است برای مدتی بی حس شود که معمولا موقتی است؛
 • عفونت: بعد از عمل لیپوماتیک عفونت پوستی چندان رایج نیست. اما اگر اتفاق بیافتد، احتمال جراحی مجدد برای درمان آن وجود دارد؛
 • سوراخ شدن اندام داخلی: از آنجا که دستگاه لیپوماتیک فقط و فقط چربی های اضافه را ذوب می کند و به بافت های ماهیچه ای آسیبی نمی زند، این اتفاق بسیار نادر است. اما اگر پزشک در انجام این عمل مهارت کافی نداشته باشد، ممکن است این اتفاق رخ دهد؛
 • مرگ: اگرچه عمل لیپوماتیک معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود؛ اما اگر جراح به هر دلیلی بیهوشی عمومی را ترجیح دهد، باید احتمال به هوش نیامدن بیمار را در نظر گرفت.
 • مشکلات کلیوی یا قلبی: تزریق و مکش مایعات سطح مایعات بدن را تغییر می دهد و می تواند با مشکلات کلیوی یا قلبی همراه باشد.
 • آمبولی ریه: گاهی اوقات چربی ذوب شده وارد رگ های خونی می شود و با جریان به سمت ریه ها، گردش خون را در این اندام مسدود می کند.
 • ادم ریوی: احتمال دارد مایع تزریق شده در ریه های بیمار تجمع کند؛
 • واکنش آلرژیک: ممکن است زیباجو به داروها یا مواد مورد استفاده در جراحی مثل لیدوکائین حساسیت نشان دهد که باعث مشکلات جدی قلب و سیستم عصبی مرکزی می شود.
 • سوختگی پوست: حرکت کانولا می تواند باعث سوختگی اصطکاکی پوست فرد یا اعصاب او شود.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا