لوازم خانگیبرترین های کسب وکار ایرانی

عیب یابی خطای E22 در ظرفشویی بوش و روش رفع آن

آیا می دانید خطای E22 در ظرفشویی بوش به چه معناست؟ آیا در مورد روش های رفع ارور E22 در ظرفشویی بوش اطلاعاتی دارید؟

هر کدام از کدهای خطا در ماشین ظرفشویی بوش نشان دهنده ایرادی در عملکرد این دستگاه هستند. کد ارور E22 در ظرفشویی بوش هم علتی دارد که باید عیب یابی کرد و در صورت لزوم با تعمیر ظرفشویی بوش این مشکل رفع شود.. در ادامه با علت این کد خطا و نحوه رفع آن آشنا خواهیم شد.

ارور E22 ماشین ظرفشویی بوش نشان دهنده چیست؟

ماشین ظرفشویی بوش دارای سیستم عیب یابی داخلی است که مشکلات دستگاه را به طور خودکار شناسایی می کند. این مشکلات به صورت کدهای خطا روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر می شوند.

با مشاهده هر کد خطا باید به فکر عیب یابی و رفع آن باشید. تمرکز ما در این مقاله روی کد خطای E22 در ظرفشویی بوش و نحوه رفع آن است. قبل از همه ببینیم علت ارور E22 ماشین ظرفشویی بوش چیست.

کد خطاي E22 در ظرفشويي بوش به معنای تخلیه نشدن آب دستگاه است. انسداد فیلتر به عدم تخلیه آب در ماشین ظرفشویی بوش منجر می شود. فیلتر قطعه ای است که ذرات غذا در آن گیر می کند و باید به طور مرتب تمیز شود.

وقتی آب به طور کامل تخلیه نشود و داخل دستگاه باقی بماند، المان های تخلیه آب دچار مشکل می شوند. کد خطاي E22 در ظرفشويي بوش در بیشتر موارد قبل از اتمام چرخه شستشو ظاهر می شود.

سریع ترین راه حل برای حذف این ارور ماشین ظرفشویی بوش، ریست کردن دستگاه است. البته باید قبل از روشن کردن مجدد ماشین ظرفشویی، علت این کد خطا را پیدا و رفع کنید.

روش های رفع خطای E22 در ظرفشویی بوش

برای حذف کد ارور E22 در ظرفشویی بوش باید به دنبال علت تخلیه نشدن آب دستگاه باشید. جمع شدن آب داخل ماشین لباسشویی به چند علت اتفاق می افتد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

شلنگ تخلیه فاضلاب، مسدود یا خم شده است

شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی بوش ممکن است پیچ بخورد و حتی پاره شود. گاهی تجمع رسوبات باعث انسداد این شلنگ و عدم تخلیه آب می شود. اینجاست که شما کد خطای E22 در ظرفشویی بوش را روی صفحه نمایشگر مشاهده می کنید.

اولین قدم برای رفع این کد خطا، بررسی شلنگ تخلیه و رفع پیچ خوردگی احتمالی آن است. اگر شلنگ به دلیل تجمع رسوبات، بسته شده می توانید مسیر خروج آب را بشویید و تمیز کنید.

اگر متوجه پارگی یا ترک روی شلنگ تخلیه شدید تنها راه حل، تعویض شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی بوش است. اگر مهارت کافی برای این کار ندارید بهتر است از تعمیرکار متخصص ظرفشویی بوش کمک بگیرید.

فیلتر دستگاه، کثیف شده یا گرفته است

فیلتر ماشین ظرفشویی از ورود ذرات غذا و رسوبات به داخل دستگاه جلوگیری می کند؛ بنابراین بعد از مدتی ممکن است مسدود شود و باید آن را به روش درست، تمیز کنید.

دومین راه حل برای رفع خطای E22 در ماشین ظرفشویی بوش تمیز کردن فیلتر دستگاه است. برای این کار ابتدا باید بدانید فیلتر کجا قرار دارد. فیلتر ماشین ظرفشویی، در کف دستگاه و قسمت انتهایی شلنگ ورودی آب قرار دارد.

برای باز کردن فیلتر، قبل از هر کاری باید برق و آب ماشین ظرفشویی را قطع کنید. سبدها و قفسه ها را بیرون بیاورید و فیلتر را باز کنید. برای این کار باید فیلتر را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

بعد از جدا کردن فیلتر، آن را با مسواک تمیز کنید. تمام ذرات غذا و رسوبات را پاک کنید و فیلتر را دوباره در جای خودش قرار دهید.

پمپ تخلیه سوخته یا نیم سوز شده است

وظیفه پمپ تخلیه در ماشین ظرفشویی بوش، تخلیه آب حین شستشوی ظروف است. اگر این قطعه، خراب شود یا بسوزد، برنامه شستشو متوقف شده و خطای E22 در ماشین ظرفشویی بوش نمایش داده می شود.

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی بوش شامل قطعاتی مانند موتور، تسمه، پروانه، کیت تشخیص مغناطیسی و توپ کنترل پلاستیکی می شود. هر کدام از این قطعات، عملکرد خاصی دارند و در کنار هم، پروسه تخلیه آب از دستگاه را تکمیل می کنند.

اگر هر کدام از این اجزاء به دلایلی آسیب ببینند، عملکرد پمپ تخلیه مختل شده و آب داخل ماشین ظرفشویی باقی می ماند. برای مثال اگر جسم خارجی بین پروانه و بازوهای اسپری گیر کند، تخلیه آب از ماشین ظرفشویی به درستی انجام نمی شود.

برای رفع خطاي E22 در ظرفشويي بوش باید پمپ تخلیه را بررسی کنید. برای این کار، باید کاور دستگاه را بردارید. سپس کاور پمپ که در زیر فیلتر قرار دارد را جدا کنید. پمپ را در جهت خلاف عقربه های ساعت حدود 45 درجه بچرخانید.

بعد از باز کردن پمپ، هرگونه کثیفی و ذرات غذا را تمیز کنید. حالا می توانید سالم بودن پمپ را با اهم متر بررسی کنید. اگر اهم متر شما مقاومت 257 را نشان دهد یعنی پمپ ماشین ظرفشویی سالم است. اما اگر این عدد را مشاهده نکردید به احتمال زیاد پمپ دستگاه سوخته و باید تعویض شود.

ماشین ظرفشویی بوش شما بسته به مدل آن ممکن است یک یا دو پمپ داشته باشد. اگر دو پمپ دارد یکی پمپ سیرکولاسیون و دیگری پمپ تخلیه است. هر دو پمپ باید برای انسداد یا علائم آسیب بررسی شوند.

کلام آخر

خطای E22 در ظرفشویی بوش معمولا با تمیز کردن فیلتر برطرف می شود. فیلتر ماشین ظرفشویی بوش در زیر بازوهای اسپری آن قرار دارد. برای تمیز کردن فیلتر باید قفسه ها را خارج کنید.

اگر با تمیز کردن فیلتر، کد خطای E22 در ظرفشویی بوش رفع نشد، پمپ و شلنگ تخلیه را از نظر گرفتگی یا آسیب بررسی کنید. با انجام مراحلی که در این مقاله توضیح دادیم می توانید کد خطای E22 ماشین ظرفشویی بوش را عیب یابی و رفع کنید.

منبع: https://achareh.co/blog/error-e22-in-bosch-dishwasher/

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا