همه چیز در مورد خدمات فرز cnc در تهران که باید بدانید

ضروری ترین اطلاعاتی که برای کار با فرز cnc باید بدانیم

معمولاً در بین بیشتر ایده های مطرح شده برای شروع کسب و کار، ایده استفاده از دستگاه سی ان سی در صدر فهرست قرار می گیرد و به همین دلیل کار با فرز cnc می تواند بهانه خوبی برای آغاز یک کارگاه باشد. دستگاه های سی ان سی علی رغم بهره بردن از یک نرم افزار پیشرفته و توانایی حرکتی فوق العاده، به یک تکنسین آموزش دیده نیاز دارند تا در شرایط مختلف تغییراتی در آنها ایجاد کند و بهترین کارایی را از دستگاه بگیرد. حالا اگر شما برای کار با فرز cnc برنامه ریزی کرده اید قبل از هر چیزی ادامه این مطلب را ببینید تا متوجه شوید که برای راه اندازی کارگاه به چه اطلاعاتی نیاز دارید و خدمات فرز cnc در تهران شامل چه مواردی است؟

دستگاه های CNC چه هستند و چه کاربردی دارند؟

دستگاه های CNC دستگاه های الکترو مکانیکی هستند که با استفاده از ورودی های برنامه نویسی رایانه ، ابزارهای فروشگاه را برنامه نویسی می کنند. نام “CNC” در واقع مخفف Computer Numerical Control است. این یکی از دو روش استاندارد برای تولید نمونه های اولیه از یک فایل نرم افزار دیجیتال است (فناوری چاپ سه بعدی مانند SLA ، SLS / SLM و FDM که روش دیگر است) .

شرکت های مهندسی و نمونه سازی می توانند با استفاده از دستگاههای CNC مواد مختلفی از جمله چوب ، فلزات و پلاستیکها را آسیاب و فرآوری کنند.

تاریخچه دستگاه های cnc

اولین دستگاه های CNC در دهه های 1940 و 1950 ساخته شده و متکی به یک فناوری ذخیره سازی داده های ارتباطی از راه دور بود که به آن “نوار پانچ شده” یا “نوار کاغذ سوراخ دار” گفته می شد.

تکنولوژی نوار پانچ شده مدت هاست که منسوخ شده و جای خود را به پردازش دیجیتال  در 1950s و 1960s داده است. با ورود فن آوری جدید و بهبود قدرت پردازش دیجیتال ، ماشین های CNC همچنان برای بهبود کارایی خود ادامه می دهند.

دستگاه سی ان سی چگونه کار می کند؟

به طور کلی ، ماشینکاری روشی است برای تبدیل یک قطعه مواد مانند پلاستیک با استفاده از فرآیند کنترل شده حذف مواد و رسیدن به یک محصول نهایی (نمونه اولیه) .  مانند فناوری های در حال توسعه دیگر ، FDM (چاپ سه بعدی) ،  cnc به دستورالعمل های دیجیتال مربوط به فایل های ساخت رایانه (CAM) یا طراحی با کمک رایانه (CAD) مانند Solidworks 3D متکی است.

در حالی که CAM یا CAD خود دستگاه CNC را اجرا نمی کند ، آنها نقشه ای برای ساخت CNC برای ایجاد طرح ها ارائه می دهند. دستگاه CNC طراحی را به عنوان دستورالعمل های برش قطعات نمونه اولیه تفسیر می کند.

توانایی برنامه ریزی دستگاه های رایانه ای , برای کنترل ابزارهای ماشین با خودکارسازی فرآیندهای کاملاً فنی , به سرعت باعث افزایش بهره وری فروشگاه می شود.

برش های خودکار هم سرعت و هم دقت تولید قطعات اولیه را بهبود می بخشد – خصوصاً در مواقع حیاتی بودن مواد (مانند پلی پروپیلن).

فرایندهای ماشینکاری اغلب نیاز به استفاده از چندین ابزار برای ایجاد برش های مورد نظر دارند (به عنوان مثال ، مته های متغیر با اندازه های مختلف).

دستگاه های CNC معمولاً ابزارها را به واحدهای مشترکی تبدیل می کنند که قابل طراحی باشد . ماشین های ساده در یک یا دو محور حرکت می کنند ، در حالی که ماشین های پیشرفته در محور x ، y ، به صورت طولی در محور z و اغلب به صورت چرخشی در حدود یک یا چند محور حرکت می کنند.

ماشین های چند محوری قادر به چرخاندن قطعات به طور خودکار هستند , وبه شما این امکان را می دهد که موادی را که قبلا “در زیر آن بودند” حذف کنید.

با این کار نیازی به ورق زدن مواد اولیه توسط کارگران نیست و شما را قادر می سازد بدون نیاز به مداخله دستی، همه طرفها را برش دهید. برش های کاملاً خودکار به طور کلی دقیق تر از برش های دستی ، هستند.

هنگامی که یک سیستم CNC فعال می شود، برشهای مورد نظر در نرم افزار برنامه ریزی شده و  ابزارها و ماشین آلات مربوطه، وظایف ابعادی را همانطور که مشخص شده است ، دقیقاً مانند یک ربات ، انجام می دهند.

با استفاده از دستگاه کنترل عددی (CNC)، برنامه ها از طریق کارت های پانچ وارد می شوند. سپس برنامه های ماشین های CNC از طریق صفحه کلیدهای کوچک به رایانه ها منتقل می شوند.

برنامه ریزی CNC در حافظه کامپیوتر ذخیره می شود. سپس کد توسط برنامه نویسان نوشته و ویرایش می شود. بنابراین، سیستم های CNC ظرفیت محاسباتی بسیار گسترده تری را ارائه می دهند. از همه بهتر ، سیستم های CNC به هیچ وجه غیر قابل تغییر نیستند، زیرا از طریق کد اصلاح شده می توان درخواست های جدیدتری را به برنامه های قبلی اضافه کرد.

آشنایی با اصول ایمنی کار با فرز cnc

این موضوعی است که شما در هنگام کار با همه دستگاه های پیشرفته از جمله دستگاه سی ان سی باید به آن پایبند باشید. در حقیقت شما به فکر راه اندازی کارگاه هستید تا از درآمد آن به گذران زندگی خود بپردازید. اما بی توجهی در اصول ایمنی کار با فرز cnc شما را در معرض خطر های مختلف قرار می دهد.

بنابراین به عنوان قانون اولیه در مورد فاکتورهای موثر و تاثیرگذار در ایمنی کارگاه تحقیق کنید و مطمئن شوید که برای کار با چنین دستگاه پیشرفته ای آمادگی دارید. خبر خوب در این رابطه این است که در هنگام خرید دستگاه فرز سی ان سی یک کاتالوگ در اختیار شما قرار می گیرد که هم راهنمای کار با فرز cnc است و هم اصول ایمنی اولیه به شما گفته شده است. بنابراین قبل از شروع به کار با دستگاه و راه اندازی کارگاه حتماً با این موارد آشنایی کافی داشته باشید.

مهارت در راه اندازی و سرویس دستگاه

شاید ادعا کنید که شرکتهای فروشنده روند نصب و راه اندازی دستگاه را انجام می دهند و در ضمن گارانتی و خدمات پس از فروش هم برای محصولات خود در نظر گرفته اند. اما تجربه ما نشان داده که مهارت در راه اندازی و سرویس دستگاه یک اولویت مهم برای کار با فرز cnc است.

در حقیقت شما باید همه قسمتهای مختلف دستگاه را بشناسید تا به شکل بهتری آن را کنترل کنید. بنابراین اطلاعات اولیه شما در مورد راه اندازی و سرویس دستگاه باعث می شود که طول عمر دستگاه را بالا ببرید و بازدهی کارگاه خود را هم افزایش دهید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که راه اندازی اولیه دستگاه سی ان سی بهتر است توسط شرکت فروشنده انجام شود تا هم از کیفیت کار دستگاه مطمئن شوید و هم استانداردهای نصب و راه اندازی دستگاه رعایت شود.

آشنایی با اصول برنامه نویسی فرز سی ان سی

برای شروع به کار با فرز cnc و راه اندازی آن لازم است که برنامه مشخصی برای برش کاری به آن بدهید. دستگاه های سی ان سی دارای یک نرم افزار پیشرفته هستند که کنترل دستگاه را در اختیار دارد و با توجه به دستور داده شده به آن کار برش را انجام میدهد. این نرم افزار در دستگاه های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند و اصول برنامه نویسی همه آنها یکسان است.

ما در مطالب قبلی تحلیل نمونه برنامه نویسی دستگاه سی ان سی را آورده ایم تا شما با زبان برنامه نویسی دستگاه و نحوه استفاده از آن برای شروع کار آشنا شوید. نکته امیدوار کننده در این بحث این است که معمولا شرکت ها چند نمونه برنامه نویسی به شما می دهند و در حافظه دستگاه ذخیره می کند تا همه کارهای خود را به کمک آن انجام دهید. اما خبر نگران کننده این است که شما برای کار با فرز cnc باید مهارت برنامه نویسی را یاد بگیرید و به همین دلیل آن را برای شروع به کار خود نیاز دارید.

مهارت در انتخاب ابزار مناسب برای کار با فرز cnc

اهمیت ابزار برشی در دستگاه های سی ان سی بسیار زیاد است و در حقیقت این ابزار برشی است که نتیجه فعالیت دستگاه را مشخص می کند. مثلاً وقتی که شما کاربرد دستگاه سی ان سی فلزات را در مورد آلیاژهای غیر آهنی در نظر می گیرید یعنی ابزار برشی آن باید بتواند این آلیاژها را به خوبی برش دهد. همین وضعیت در مورد سایر دستگاهها و توانایی آنها در بازار وجود دارد.

در مطالب قبلی معرفی دستگاه سی ان سی چوب و انواع مته پر کاربرد در آنها پرداختیم که الگوی خوبی برای درک این موضوع است. معمولا شرکتهای فروشنده برخی استاندارد ها در انتخاب ابزار برشی در اختیار شما می گذارد تا با توجه به تغییر متریال به آنها استناد کنید. اما شما هم به عنوان تکنسین فقط به این اطلاعات بسنده نکنید و به شکلهای مختلف در مورد متریال های مختلف و ابزارهای برش مناسب آن ها تحقیق کنید تا بازدهی دستگاه شما در بهترین سطح ممکن باشد.

دکمه بازگشت به بالا