برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

مدارک لازم برای پروانه ساخت روستایی

جواز ساخت روستایی و چگونگی دریافت پروانه ساختمان

تقاضای کتبی صدور پروانه ساخت روستایی

مراحل گرفتن جواز ساخت در تهران و روستاهای آن چیست؟ در گام اول جهت دریافت های روستایی، ابتدا مالک با تقاضای مکتوب خود جهت اخذ جواز به دهیار و شورای محل مراجعه مینماید.

بررسی و بازدید دهیار و شورا از ملک مورد نظر

بعد از درخواست کتبی مالک به دهیار و شورای محل، افراد مربوطه برای بررسی و بازدید ساختمان مورد نظر مراجعه میکنند، در این گام، چنانچه ملک مورد نظر در بافت مسکونی واقع و مالکیت آن اثبات شده باشد. متراژ دقیق بنای ساختمان را مشخص میکنند. به تقاضای دریافت پاسخ خواهند داد.

مراحل تمدید پروانه ساخت روستایی

در صورتی که ملک مورد نظر از لحاظ مالکیت و متراژ مشکلی نداشته باشد و مطابق با اسناد مربوطه باشد، جواب بصورت تایید داده میشود.

بررسی و بازدید مهندس بنیاد ناظر از طرح های روستایی

ناظر بنیاد مسکن برای بازدید به محل مورد نظر اعزام میگردد. و با در نظر گرفتن موارد جواز ساخت، تائیدیه خود را نسبت به این ملک اعلام و ابلاغ می نماید.

تقاضای صدور پروانه ساخت روستایی به بنیاد مسکن

بعد از اخذ تائیدیه کامل از سوی دهیار، تقاضای دیگری از طرف دهیار بابت بنای مورد نظر به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ارجاع می شود تا اقدامات اولیه انجام شود.

گواهی ناظر بنیاد مسکن و مهر و امضاء رئیس بنیاد

این گام، مرحله نهایی بشمار می رود و دریافت گواهی جواز ساختمان های روستایی را به همراه دارد. گواهی پذیرش ناظر در اولین فرصت به رئیس بنیاد ارجاع میگردد و در نهایت با تائیدیه نهایی مهر و امضا شده، درخواست صدور روستایی در سیستم ثبت می شود.

مدارک لازم جهت دریافت پروانه ساختمان روستایی

 • تقاضا و درخواست کتبی مالک.
 • مدارک و مشخصات مالک اعم از کارت ملی، شناسنامه.
 • مستندات و مدارک زمین اعم از سند یا فروش نامه با متراژ دقیق.

دریافت پروانه ساخت زمین قولنامه ای

طبق بررسی ها، و آمارگیری های انجام شده، ساخت ساز در روستاها، یکی از عوامل مهم و اثر گذار، در ایجاد اشتغال برای تمامی افراد   می باشد که، علاوه بر مبحث اشتغال، باعث آبادی روستا   ها می گردد، و همچنین چهره روستا، جلوه بهتری می یابد، و ساختمان   های جدید، با امکانات بهتری، در آن    ساخته می شود، باید بیان داشت، امروزه ساخت و ساز، در روستا   ها، نسبت به سال های گذشته، با پیشرفت چشمگیری روبرو شده است، اما همین ساخت و ساز، به ظاهر کاری آسان است.

ولی، قبل از هر گونه آبادی و ساخت و ساز، و حتی نوسازی، می بایست، به یکسری قوانین و ضوابط، در حوزه ساخت و ساز رو ستایی، توجه نمود، بنابراین مجموعه تهران جواز قصد دارد، اطلاعاتی در خصوص، ساخت و ساز روستایی، و مسائلی همانند، روستایی، ارائه نماید، برای کسب آگاهی و اطلاعات بیشتر، با ما همراه باشید، چنانچه نیازمند مشاوره در این راستا، یا ، ساختمان یا ملک می باشید، می توانید با این مجموعه برقرار نمائید، و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.

در ادامه مطالب بالا باید ذکر داشت، اخذ پروانه ساخت روستایی، به عنوان نخستین کار، در ساخت آپارتمان، یا به حساب می آید، و هر صاحب ملکی، برای اینکه بتواند،  جواز ساخت را کسب نماید، نیازمند است، چندین مراحل اداری را طی نماید، تا بتواند ساخت و ساز را شروع نماید.

مجموعه املاک رادین، در این راستا، علاوه بر آگاهی، مراحل اداری را که، هر کدام پیش نیاز دیگری است را، در اختیار شما کاربران قرار می دهد، از این رو هر شخص، با مراجعه به اینگونه مقالات، از صحت کار، و روند اجرا، مطلع، و اطمینان پیدا می کنند، و همچنین در انجام این امور، می بایست از مهندسان، متخصص در این امر استفاده کرد.

مدت اعتبار پروانه ساختمانی

مدت اعتبار پروانه  های ساختمانی که از طرف مرجع صدور پروانه صادر می  شوند با توجه به هر استان و شهرستان، متفاوت خواهد بود، اما معمولاً مهلت شروع عملیات ساختمانی از تاریخ صدور پروانه بین 1 تا 2 سال است و در شهر های بزرگ برای اتمام عملیات ساختمانی نیز مهلت 42 ماهه در نظر گرفته می شود.

در صورتی که مالک یا سازنده از هر یک از زمان  های درج شده روی پروانه تبعیت ننماید، باید برای تمدید اعتبار پروانه، هزینه پرداخت کند، البته باید افزود قانون در صورتی که عملیات ساختمانی شروع نشده باشد و اعتبار پروانه تمام شود، برای تمدید اعتبار نیز محدودیت قائل شده است، به این صورت که در صورت عدم توجه به این موضوع و تغییر ضوابط شهرسازی و مقررات ملی ساختمان، مالک باید روند دریافت پروانه را دوباره طی کند.

مدارک مورد نیاز، جهت اخذ پروانه ساخت روستایی

 • مدارک هویتی مالک، اعم از کارت ملی و شناسنامه، برای اخذ پروانه الزامی است.
 • تمامی مدارک زمین، اعم از اسناد، یا فروش نامه با مساحت و متراژ دقیق ثبت شده ضروری است.
 • درخواست کتبی

حداقل متراژ زمین جهت صدور پروانه ساخت روستایی

افراد بسیاری در حال ساخت و ساز در روستاها مشغول هستند و بسیاری از آن ها ساختمان ها و بناهای قدیمی خود را خراب یا بازسازی می کنند. عموماً قشر متوسط جامعه در روستاها ساکن هستند، زیرا خرید زمین و ساخت ساختمان در این مناطق هزینه کمتری نسبت به شهر دارد. اما لازم به ذکر است که حداقل متراژ زمین برای ساخت در روستاها تعیین شده است.

به عنوان مثال، اگر زمینی به مساحت 100 مترمربع داشته باشیم، نمی توانیم از تمام این مساحت برای ساختمان استفاده کنیم. همچنین، اگر شخصی زمینی به مساحت 200 مترمربع خریداری کرده و قصد ساخت یک ساختمان 6 طبقه را داشته باشد، با توجه به تراکم زمین که به او اطلاع داده شده است (مثلاً 150 درصد)، می تواند 150 درصد از کل مساحت زمین خود، به معنای 300 مترمربع، را برای ساخت ساختمان خود استفاده کند. بنابراین، برای احداث بنا در روستاها، حتماً باید مجوز ساخت و ساز روستایی را دریافت کرد و ساخت و ساز بدون داشتن این مجوز عواقب جدی را به همراه خواهد داشت.

استعلامات صدور جواز ساختمان

 • استعلام حوزه معاونت ترافیک منطقه بلند مرتبه سازی بیش از 30واحد، (طرح های اداری و تجاری)، طرح های چند منظوره.
 • برگ استعلام اداره کل املاک.
 • استعلام شرکت سامان دهی مشاغل مزاحم.
 • استعلام اداره کل تدوین ضوابط نظارت و صدور پروانه.
 • برگه استعلام از اداره کل حقوقی.
 • استعلام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی.
 • برگ استعلام اداره کل معماری و ساختمان.
 • استعلام سازمان پارک ها و فضای سبز منطقه.
 • استعلام اداره کل شهرسازی و طرح های شهری.
 • برگه استعلام از اداره برق ناحیه.
 • استعلام از مشاور معین منطقه.
 • برگ استعلام اداره درآمد و نوسازی.
 • استعلام از اداره سازمان نظام مهندسی.

هزینه اخذ جواز خانه روستایی در سال 1402

هزینه جواز ساخت سال 1402 در هر شهر و استان، بر اساس قیمت منطقه ای مصوب، توسط شهرداری و یا بنیاد مسکن مناطق روستایی محاسبه می شود و نمی توان حتی برای 2 منطقه متفاوت در یک شهرستان نیز، یک قیمت صدور پروانه یکسان را در نظر گرفت؛ اما مبلغی که باید به سازمان نظام مهندسی و ، ناظر و مجری بر اساس تعرفه سازمان نظام مهندسی یا نظام فنی روستایی محاسبه می شود که می توان گفت تقریباً در کشور، یکسان است.

عوارض صدور پروانه انواع ساختمان به شرح فرمول زیر محاسبه و توسط دهیاری از متقاضیان دریافت پروانه ساخت دریافت خواهد شد.

اعیانی مجاز (متر مربع) = درصد تراکم مجاز بنا × مساحت زمین

مبلغ عوارض صدور پروانه ساختمانی = قیمت عوارض اعلامی استانداری برای هر متر مربع × اعیانی مجاز (متر مربع)

عوارض تمدید پروانه ساختمانی روستایی

عوارض تمدید پروانه ساختمانی روستایی، هزینه هایی است که برای تمدید پروانه ساختمانی در مناطق روستایی دریافت می شود. این عوارض به منظور پشتیبانی از توسعه و آبادانی روستاها، تأمین منابع مالی برای پروژه های زیربنایی و بهبود زیرساخت ها در این مناطق برخوردار است.

هزینه های تمدید پروانه ساختمانی روستایی معمولاً بر اساس متراژ و نوع ساختمان، نوع استفاده (مسکونی، تجاری و غیره) و قوانین و مقررات مربوطه تعیین می شود. این عوارض می توانند به منظور تأمین منابع مالی برای ارائه خدمات عمومی به ساکنان روستاها، بهبود زیرساخت های حمل و نقل، آب و برق و سایر امکانات ضروری روستاها استفاده شوند. تمدید پروانه ساختمانی روستایی و پرداخت عوارض مربوطه بهبود و توسعه پایدار روستاها را تسهیل کرده و به توسعه مستدام و رونق اقتصادی این مناطق کمک می کند.

منابع:

تهران من

وزارت راه و شهرسازی

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا