عمومیبرترین های کسب وکار ایرانی

پودرسنگ جوشقان: معجزه ای برای نماهای خیره کننده!

پودر سنگ جوشقان برای نمای شسته

نمای شسته ساختمان یا به زبان لاتین (Wash Beton) به نمایی گفته می شود که در آن با استفاده از ملاتی که شامل سیمان ، سنگ های دانه بندی شده سفید و رنگی و پودر سنگ و … می باشد اجرا می شود و در ساختمان های مختلف به کار می رود. نام نمای شسته نیز به این دلیل روی این نوع نما گذاشته شده است که پس از اتمام مراحل اجرای نما و به عنوان مرحله پایانی، نما با آب شسته می شود.

یکی از پودر سنگ های مورد استفاده در ساخت ملات نمای شسته، پودرسنگ جوشقان است که سالهای زیادی در این زمینه مورد استفاده قرار گرفته است که دارای رنگ سفید منحصر بفرد و خاصیت چسبندگی عالی و استحکام بالا می باشد. استفاده از این محصول در اکثر ساختمان ها و نماهایی که نمای شسته اجرا می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

پودر سنگ جوشقان برای نمای شسته :

بیشترین کاربرد پودر سنگ جوشقان در صنعت ساختمان سازی و به ویژه در نمای ساختمان می باشد. به دلیل آن که ترکیب ملات آن بسیار همگون و دارای رنگ سفید صدفی بوده و پس از خشک شدن نیز دارای استحکام بسیار بالا است و ترک نمی خورد. از طرفی به دلیل افزایش مقاومت و استحکام سیمان سفید و دانه بندی یک دست و رنگ سفید خالص، پودر سنگ جوشقان را به یکی از بهترین عوامل ترکیب شونده با سیمان سفید تبدیل نموده است.

پودر سنگ جوشقان

در کشور ما پودر سنگ های مختلفی با ویژگی های مخصوص خود موجود می باشد و تولید می شود. تولید آرد یا پودر سنگ به دو روش صورت می گیرد. پودرسنگ جوشقان از پودر سنگ هایی است که امروزه در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد. موارد استفاده از این محصول بسیار گوناگون و متنوع می باشد. قیمت خرید پودرسنگ جوشقان بنا به نوع بسته بندی و تناژ خرید متفاوت بوده و با توجه به پارامتر های گوناگون متغیر می باشد.

ویژگی های پودر سنگ سفید جوشقان برای نمای شسته :

 • رنگ سفید خالص و منحصر بفرد
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • مقاوم در برابر گرما و سرما
 • استحکام بالا
 • میزان کلسیم کربنات و آهک مطلوب
 • ترکیب شوندگی مناسب با سیمان و ملات
 • قیمت ارزان
 • و …

آنالیز ساختاری پودر سنگ سفید جوشقان:

SiO2 Al2O3 Fe2O3 CaO MgO LO
1٫7 0٫6 0٫2 54٫4 0٫3 42/55

پودر سنگ جوشقان دارای عیار بسیار بالا و رنگ سفید منحصر بفرد بوده و حتی در بسیاری از مناطق به عنوان عامل سفید کننده مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ مرمریت جوشقان از لحاظ نوع ساختار ملوکولی و بلور های تشکیل دهنده سنگ، ساختار آهکی داشته و تا حدودی شبیه به سنگ مرمر یا اونیکس می باشد.

پودر سنگ چیست و چگونه تولید می شود ؟

آرد سنگ یا پودر سنگ یا به زبان لاتین Rock Flour ، به مواد ریز و کوبیده شده حاصل از ساییدن سنگ ها بر روی هم چه به صورت طبیعی چه به صورت مصنوعی یا صنعتی گفته می شود. در طبیعت بر اثر ساییدن لایه های مختلف و کانی های موجود در سطح زمین و تنش سنگ ها با هم، قسمتی از آن به صورت پودر و خاک در می آید. اما برای تولید صنعتی پودرسنگ از دستگاه ها و ابزار آلات مختلف و ماشین آلات مربوط به سنگ کوبی استفاده می شود که به وسیله ی فک های قدرتمند و با استفاده از نیروی مکانیکی اقدام به کوبش و خرد کردن سنگ ها می نماید و در درجات مختلف دسته بندی می کنند.

گروه بازرگانی سنگ آروشاپودر یکی از بهترین و بزرگترین مراکز تولید و پخش پودر سنگ عمده و سنگ های دانه بندی شده در کشور بوده که با توجه به قرار داشتن کارخانه در شهر جوشقان در استان اصفهان به عنوان مرکز تولید پودر سنگ می باشد. در حال حاضر در این کارخانه پودرسنگ جوشقان انواع پودر سنگ جوشقان با درجات کیفی مختلف تولید شده و به صورت کیسه و فله عرضه می گردد. علاوه بر پودر سنگ، محصولات دیگری همچون سنگ های دانه بندی شده (نمره 1 و 2 ، بادامی، شکری، دانه مرغی و …) و کربنات کلسیم در مجموعه ی بازرگانی سنگ آروشاپودر؛ تولیدکننده پودرسنگ جوشقان تولید شده و شرایط ارسال محصول به سراسر کشور و همچنین بستر صادرات نیز فراهم می باشد.

موارد تولید و استفاده از پودرسنگ سفید جوشقان:

 • استفاده از پودر سنگ به عنوان ملات
 • عامل ترکیب شونده با سیمان جهت استحکام بیشتر
 • عامل سفید کاری و بندکشی سنگ و سرامیک و موزاییک
 • استفاده در صنایع مختلف همچون موزاییک سازی و بلوک زنی و بتن سازی
 • استفاده در نمای ساختمان و نماهای شسته
 • مجسمه سازی
 • سنگ فرش
 • تهیه چسب کاشی و سرامیک
 • ساخت سنگ های نانو
 • جایگزین کچ کاری در مناطق مرطوب و بارانی
 • و…

کاربردهای پودر سنگ جوشقان

با توجه به مزایای پودر سنگ جوشقان مانند مقاومت بالا، رنگ سفید، افزایش استحکام سایر مصالح ساختمانی، ایجاد نمای یکدست از آن در صنایعی مانند اجرای نمای ساختمان، سنگ فرش، ساخت سنگ های نانو، مجسمه سازی، تهیه انواع فرش کاشی، رنگ سازی، کاغذسازی، لاستیک و پلاستیک، پی وی سی، حفاری، چینی و سرامیک، شیشه، لعاب، سیمان، گچ، ایزولاسیون، داروئی، نساجی، الکترود، آرایشی و بهداشتی، ساخت سنگ زینتی و یا جایگزین برای گچکاری در مناطق پرباران استفاده می شود.

افزودن پودر سنگ جوشقان به بتون باعث افزایش مقاومت آن و کاهش هزینه و کاهش احتمال ترک خوردگی بتون می شود و در ساخت بتون نیز کاربرد دارد. ترکیب یک به یک پودر سنگ جوشقان و سیمان سفید در دوغابدهی و پوشیدن شیارهای سرامیک در حمام و دستشویی کاربرد دارد.

یکی از مواد تشکیل دهنده سیمان و سیمان سفید، سنگ آهک و کربنات کلسیم می باشد. بنابراین یکی از کاربردهای این محصول، در صنایع سیمان سازی است.

کاربرد پودر سنگ جوشقان در نمای سیمانی شسته

یکی از کاربردهای پودر سنگ جوشقان در نمای سیمانی شسته می باشد. با توجه به کیفیت بالای پودر سنگ جوشقان، سفیدی پودر، یکنواختی آن مورد توجه سیمان کاران در ایجاد نمای شسته می باشد. برای این کار از ملات مرکب از پودر سنگ جوشقان، سنگهای دانه بندی شده و سیمان سفید استفاده می شود. پس از اتمام، کار با آب شسته می شود تا سنگدانه ها نمایان شود.

کاربرد پودر سنگ جوشقان در کشاورزی

پودر سنگ جوشقان با توجه به اینکه حاوی مواد معدنی می باشد، اخیراً از آن به عنوان کود در کشاورزی در بارور سازی گیاهان و کمپوست استفاده می شود. همانگونه که گفته شد، پودر سنگ جوشقان از دسته سنگهای آهکی می باشد و حاوی مقادیر زیادی کربنات کلسیم و آهک است. علاوه بر آن سایر املاح معدنی را نیز به همراه دارد.

پودر سنگ جوشقان باعث تنظیم pH خاک می گردد. هوادهی و ساختار خاک را بهبود می دهد. و جلوی فساد خاک را میگیرد. به خنثی شدن خاک اسیدی کمک می کند. به جوانه زنی بذر کمک کرده و در جلوگیری از هجوم حشرات موثر است.

کاربرد پودر سنگ جوشقان در مجسمه سازی

یکی از کاربردهای پودر سنگ جوشقان در مجسمه سازی می باشد. همانگونه که گفته شد، این محصول، سفید رنگ بوده و ظاهری یکنواخت و یک دست و دانه بندی ریزی دارد. از دسته سنگهای آهکی محسوب شده و حاوی کربنات کلسیم فراوان است. بر خلاف سیمان سفید پس از خشک شدن ترک بر نمی دارد. خمیر سنگ آن انعطاف پذیری خوبی برای تغییر شکل دارد. به همین دلیل از آن برای مجسمه سازی , گل سازی و انواع تابلوهای نقش برجسته و پتینه کاری استفاده می شود.

کاربرد پودر سنگ جوشقان در معادن زغال سنگ

پودر سنگ جوشقان از طریق جذب انرژی گرمایی از گازهای گرم شده و جذب تشعشعات انرژی، میزان پیش گرمایش ذرات زغال سنگ نسوخته مقابل شعله را کاهش می دهد، که این کار باعث از بین رفتن و جلوگیری انفجار ذرات زغال سنگ می شود.

ذرات ریزتر این محصول (منظور ذرات آیرودینامیک قابل تنفس با قطر کمتر از 10 µm است ) از ذرات بزرگتر در کاهش خطر انفجار موثرتر هستند. ذرات ریزتر باعث [ایجاد] سطح بزرگتر در هر واحد جرم نسبت به ذرات درشت تر است. بنابراین توانایی گرماگیری بیشتری دارند.

تمامی مناطقی از معدن زغال سنگ که زیر زمین قرار دارند باید تا 12 متری سطح کار پودرسنگ پاشی شوند.

در معدنی که پودرسنگ پاشی انجام می شود، پودرسنگ باید به بالا، کف، و تمامی اطراف سطوح زیرزمینی معدن زغال سنگ پاشیده شده و در سطحی که مقدار محتوای غیرقابل اشتعال ترکیب پودر زغال سنگ و پودر سنگ و سایر پودرها کمتر از 80% نباشد، باید نگه داری شده و ادامه یابد.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا