برترین های کسب وکار ایرانیعلمی و پزشکی

روانشناسی رنگ طوسی برای اتاق خواب

اتاق خواب طوسی به علت خنثی بودن رنگ طوسی و خاکستری محبوبیت زیادی به دست آورده است. اگرچه اولین چیزی که به نظر هر کسی می رسد این است که اتاق خواب یا سایر فضاهای منزل و محل کار خود را چگونه آماده کند که زیبایی چشم گیری داشته باشد. یا دغدغه انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون ساختمان برای عموم افراد وجود دارد. اما نباید از این موضوع غافل ماند که رنگ انتخابی برای دکوراسیون داخلی تأثیر غیر قابل انکاری بر رفتار فرد می گذارد. رنگ طوسی از آن جمله رنگ هایی است که طرفداران بسیار زیادی بخصوص در دکوراسیون داخلی پیدا کرده است. اگر دوست دارید که اتاق طوسی با تخت یک نفره داشته باشید، بهتر است قبل از آن مواردی را بدانید. در این مقاله از بهکارچوب، به این موضوع می پردازیم که استفاده از رنگ طوسی در اتاق خواب چه مزایا و معایبی برای افراد دارد. در ادامه همراه ما باشید.

دلایل محبوبیت اتاق خواب طوسی

رنگ طوسی که ترکیبی از رنگ های سفید و خاکستری است، نه به اندازه آبی و سبز سرد و نه به اندازه قرمز گرم است. به همین دلیل این رنگ را رنگی خنثی در نظر می گیرند و استفاده افراطی از آن در اتاق خواب یا سایر فضاهای ساختمان باعث ایجاد حس کسالت و خمودگی می شود. اما شما می توانید رنگ دیوارها را طوسی کنید تا از کنتراست زیاد نور در اتاق خواب کم کنید و فضای آرام تری برای خود ایجاد نمایید.

نباید فراموش کنید که استفاده از رنگ طوسی در اتاق خواب، فضای اتاق را مدرن تر نشان می دهد. این در حالی است که بر اساس روانشناسی رنگ طوسی حال روحی شما تحت الشعاع این رنگ قرار می گیرد. به نحوی که هنگام عصبانیت و ناراحتی در مدیریت احساساتتان به شما کمک می کند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم از ترکیب رنگ طوسی و سایر رنگ ها در دکوراسیون اتاق خود استفاده کنید.

کاربرد رنگ طوسی در اتاق خواب

کاربردی که رنگ طوسی در اتاق خواب دارد، برای بسیاری از روانشناسان و متخصصان دکوراسیون داخلی موضوع بحث است. زیرا برای اینکه اتاق خواب طوسی باشد، باید ، ، سیستم روشنایی و رنگ دیوارها را با توجه به رنگ طوسی و ترکیب آن با رنگ های دیگر تهیه کرد. شما می توانید با رعایت چند نکته از نکات زیر، جلوه زیباتری به اتاق خواب خود یا فرزندتان ببخشید.

  • از اشکال هندسی و الگوهای کمی پیچیده در رنگ آمیزی دیوار و لوازم تزیینی اتاق استفاده کنید. به کار بردن مواردی مانند ستاره ها، خطوط راه راه، کاغذ دیواری و استینسل های دیواری می تواند اتاق کودکان را جذاب تر کند.
  • از رنگ خاکستری استفاده کنید تا فضای اتاق خواب کمی بزرگ تر به نظر برسد. استفاده از این رنگ خنثی امکان استفاده از رنگ های سرد و گرم را برای شما فراهم می آورد. در نتیجه شما می توانید از خلاقیت بیشتری برای تزیین اتاق استفاده کنید.
  • ترکیب رنگ طوسی با رنگ های پاستلی برای اتاق خواب پسرانه انتخاب مناسبی به حساب می آید. اگرچه استفاده از طیف مختلفی از رنگ های زرد، سبز و قرمز در زیباتر کردن اتاق خواب مخصوصاً برای پسرها تصمیم خوبی است.
  • از سایه های خاکستری کنار رنگ های دیگر استفاده کنید تا جلوه بهتری برای اتاق شکل بگیرد. برای مثال سایه طوسی تیره کنار رنگ آبی، جسم آبی را برجسته نشان می دهد. یا سایه های طوسی روشن ظاهری مات به اجسام و فضا می بخشند.

مزایا و معایب استفاده از رنگ طوسی در اتاق خواب

تا اینجا به اهمیت رنگ طوسی در زیبا کردن اتاق و فاصله گرفتن فضا از جو سنتی اشاره کردیم. در ضمن تأثیر غیر قابل انکار رنگ طوسی را بر شرایط روحی توضیح دادیم. اما باید کمی مفصل تر به مزایا و معایب رنگ طوسی در طراحی داخلی اتاق خواب بپردازیم.

مزایای رنگ طوسی اتاق خواب

مزایای اتاق خواب طوسی به روانشناسی رنگ طوسی مربوط می شود. به این نکته توجه کنید که رنگ طوسی به علت اینکه رنگی خنثی است، باعث افزایش قابل توجه میزان استرس افراد نمی شود. تأثیر آرام بخشی عجیبی هم ندارد. یکی از دلایل این اتفاق، واکنش چشم به رنگ طوسی است.

معایب استفاده رنگ طوسی در اتاق خواب

عده ای بر مبنای باورهایی که درباره رنگ اتاق خواب طوسی وجود دارد، چند عیب آن را در طراحی داخلی اتاق خواب برشمرده اند. برای مثال ترکیب رنگ طوسی با رنگ های روشن مانند سفید، باعث درخشان شدن بیش از حد اتاق می شود. این در حالی است که استفاده زیاد از رنگ خاکستری در لوازم دکوراتیو و دیوارهای اتاق بر روحیه افراد اثر منفی هم دارد.

رنگ طوسی به عنوان رنگی خنثی قابلیت ترکیب شدن با رنگ های مختلفی را دارد. اما باید سعی کرد به نحوی از آن بهره مند شد که به انسان حس آرامش بیشتری بدهد و در رفع کسالت و خستگی نقش پررنگ تری بازی کند. البته افراد باید به خلق و خوی خود توجه کنند. افرادی که زمینه افسردگی و یا منزوی شدن را دارند، بهتر است اتاق خواب طوسی رنگ خود را با ، میز تحریر و لوازم تزیینی ویژه ای تکمیل کنند که حس شادابی بیشتری در آنها به وجود می آورند.

  1. آیا رنگ طوسی از مد افتاده است؟
    از دهه ی 2020 به این سمت، به گفته ی کارشناسان رنگ‎های خنثی و البته گرم مثل رنگ های خاکی در دکوراسیون داخلی بسیار پر طرفدار شده‎اند و رنگ هایی چون طوسی و خاکستری، به عنوان رنگ های پشتیبان مورد استفاده قرار می گیرند.

بهترین رنگ مبلمان برای دیوارهای اتاق طوسی چه رنگی است؟

اگر رنگ طوسی استفاده شده در دیوار، تیره است، بهتر است که از رنگ های ملایم استفاده کنید تا فضای رنگی اتاق، متعادل شود. اما اگر رنگ دیوار اتاق طوسی کمرنگ است می توانیدیکی از مهم  ترین موارد تأثیرگذار در دکوراسیون، رنگ ها هستند. رنگ ها می توانند بر میزان جذابیت دکوراسیون های مختلف بیفزایند یا از زیبایی آن ها بکاهند. یکی از جذاب ترین رنگ هایی که در دکوراسیون استفاده می شود، رنگ طوسی است. در این بخش مقاله از بهکارچوب قصد داریم در خصوص روانشناسی رنگ طوسی در دکوراسیون نکاتی را بیان کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

رنگ طوسی نماد چیست؟

در روانشناسی رنگ خاکستری در دکوراسیون باید به این نکته اشاره کنیم که رنگ طوسی، رنگی میان سفید و سیاه است و به عنوان نمادی برای توصیف اندوه و افسردگی و همچنین آرامش و صرفه جویی به کار می رود.  به همین دلیل برای استفاده از یکی از مرموز ترین و در عین حال جذاب ترین رنگ های دنیا باید تعادل را رعایت کنید. البته باید بدانید که علاوه بر موارد گفته شده رنگ طوسی نماد بسیاری موارد دیگر است. از مهم  ترین این نمادها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عقل و هوش : به دلیل این که مغز از ماده ای خاکستری رنگ تشکیل شده، بسیاری عقیده دارند که رنگ طوسی نماد عقل و هوش است.

بی طرفی و استقلال : بی طرفی، استقلال و عدم وابستگی از دیگر معانی رنگ طوسی است.

سازش : همان طور که گفتیم، رنگ طوسی میان رنگ سفید و سیاه قرار دارد. به همین دلیل که این رنگ میان دو رنگ کاملاً مخالف قرار دارد، آن را به عنوان نماد سازش نیز می شناسند.

طیف های متفاوت رنگ طوسی

رنگ طوسی مانند بسیاری رنگ های دیگر طیف گسترده ای دارد و رنگ های نقره ای، طوسی، خاکستری روشن، خاکستری تیره، دودی، سربی، سربی روشن و سربی تیره را باید در میان طیف های متفاوت آن قرار داد.

رنگ طوسی طیف های متنوع و جذابی دارد که استفاده از آن در دکوراسیون به میزان بسیار زیادی به زیبایی آن می افزاید. رنگ طوسی را باید رنگی خنثی بدانید که در صورت استفاده درست از آن در دکوراسیون، زیبایی و آرامش را به خانه خود هدیه خواهید داد. این رنگ را باید رنگی شیک و مدرن دانست که در سال های اخیر بسیار محبوب شده و استفاده از آن رایج است. رنگ طوسی به فضای خانه زیبایی و ظرافت مناسبی هدیه می کند. اما باید بدانید که میزان تأثیر رنگ طوسی در فضا بسیار به طیف یا طیف هایی از این رنگ که استفاده می کنید، بستگی دارد. همچنین رنگ های دیگری که در کنار آن به کار می برید، می تواند در حسی که در خانه وجود دارد و زیبایی آن تأثیر داشته باشد.

باید بدانید که استفاده بیش از حد از رنگ طوسی و خاکستری در فضا باعث می شود تا محیط خسته کننده به نظر رسد. به همین دلیل بهتر است از ترکیب رنگ طوسی با سایر رنگ ها در دکوراسیون استفاده کنید. بسیاری از افرادی که به رنگ طوسی علاقه دارند، آن را به عنوان رنگ اصلی در دکوراسیون انتخاب می کنند. اما طراحان دکوراسیون به عدم استفاده زیاد از رنگ طوسی توجه می کنند و به همین دلیل از رنگ های دیگری در کنار آن در هنگام طراحی دکوراسیون خانه استفاده می کنند.همچنین برخی دیگر به دلیل جذابیت و زیبایی بسیار زیاد این رنگ، آن را به عنوان رنگی در کنار رنگ های شاد به کار می برند تا کنتراستی جذاب و متفاوت به خانه دهند. همان طور که گفتیم رنگ طوسی رنگی خنثی است و به همین دلیل می توان از آن در کنار بسیاری رنگ های دیگر استفاده کرد.

استفاده از رنگ طوسی در اتاق خواب

در روانشناسی رنگ اتاق خواب آمده است که می توان از این رنگ در دکوراسیون اتاق خواب به صورت مناسب و اصولی استفاده کرد اما نباید در استفاده از آن زیاده روی کرد. بهترین رنگ اتاق خواب را باید رنگی دانست که می تواند آرامش بیشتری برای فرد ایجاد کند. اگر رنگ اتاق خواب طوسی باشد باید رنگ وسایل آن مانند را از رنگ های دیگری مانند قهوه ای یا رنگ چوب انتخاب کنید تا هارمونی و جذابیت بیشتری به فضا بدهید.

توجه داشته باشید که حتماً هنگام استفاده از رنگ طوسی در اتاق خواب باید یکنواختی را از بین ببرید و ترکیبی از طیف های رنگ طوسی و سایر رنگ ها را در آن استفاده کنید. رنگ هایی مانند قهوه ای، طلایی، نارنجی، صورتی و سفید از جمله رنگ های مناسب برای ترکیب با رنگ طوسی در اتاق خواب هستند.

طوسی با چه رنگ هایی بهتر ترکیب می شود؟

همان طور که در این مطلب به آن اشاره کردیم، رنگ طوسی رنگی خنثی است و می تواند با بسیاری از رنگ ها به سادگی ترکیب شود تا زیبایی بسیار زیادی را ایجاد کند. در حقیقت اگر از رنگ طوسی به عنوان پس زمینه استفاده کنید، می توانید بسیاری از رنگ های شاد را روی آن استفاده کنید. ترکیب رنگ طوسی با رنگ های سردی مانند آبی، بنفش و فیروزه  ای می تواند کنتراست زیبا و ملایمی را در خانه ایجاد کند. همچنین استفاده از رنگ در کنار رنگ های گرمی مانند نارنجی و زرد می تواند گرمی ملایم و جذابی را به فضای خانه هدیه کند. استفاده از طوسی در کنار سفید، سیاه و قهوه  ای نیز بسیار رایج است.

کلام پایانی …

رنگ طوسی یکی از رنگ های جذاب و خنثی است که بسیاری به استفاده از آن در دکوراسیون علاقه دارند. روانشناسی رنگ طوسی در دکوراسیون به این نکته اشاره دارد که استفاده به میزان مناسب از این رنگ در دکوراسیون بسیار آرامش بخش است اما استفاده بیش از حد آن می تواند باعث کاهش انرژی شود. اتاق خواب یکی از بهترین بخش های خانه برای استفاده از رنگ طوسی در دکوراسیون آن است و می توانید از این رنگ به شکلی مناسب در آن استفاده کنید.

منبع:

youtube.com

بهکار چوب

سال ۱۳۵۷ شروع کار بهکارچوب توسط حسن شیرین آبادی در یک کارگاه نجاری بود که بعدها پایه و اساس ایجاد این مجموعه شد. گروه بهکارچوب همیشه پایبند به دو اصل مهم ایجاد محصولات با کیفیت و مسئولیت پذیری در قبال مشتریان بوده و هست. افتخار داریم که از طرف مشتریان بهکارچوب به خاطر کیفیت بالا مواد اولیه به کار رفته، طراحی منحصر به فرد، مسئولیت پذیری و ساخت محصولات ممتاز، دارای طول عمر بالا و مناسب برای استفاده روزمره تحسین می شویم.
دکمه بازگشت به بالا