برترین های کسب وکار ایرانیخدمات صنعتی

مراحل تولید رول فوم صنعتی در کارخانه فومی چگونه است؟

فوم سايلنت چگونه توليد ميشود ؟

براي هر مصرف كننده اي جالب است در مورد نحوه کفپوش تاتامی توليد جنسي كه مورد مصرفش ميباشد اطلاعاتي داشته باشد ما در اين مقاله سعي داريم مختصر توضيحي از مراحل مختلف فوم سايلنت يا همان فوم پاركتي دهيم. فوم سايلنت همان رول فوم EVA است كه با نام هاي رول پفكي يا رول فوم نيز شناخته مي شود. ورق فوم EVA كه در مقاله هاي بعدي نحوه توليد آن توضيح داده ميشود در ابعاد مختلف توليد ميگردد كه به عنوان پايه و اساس توليد فوم سايلنت مورد استفاده قرار ميگيرد.

براي توليد رول فوم سايلنت 49 متري يا همان 24 متر مربعي تعداد 74 ورق 7 متري كه ميتواند ضخامتي از 69 ميليمتر تا 899 ميليمتر داشته باشد توسط دستگاه joining eva foam يا به اصطلاح دستگاه آپارات يا جوش به همديگر به روش حرارتي چسبانده ميشوند و تشكيل جام رول توليد را ميدهند. جام رول توليد شده بسته به ضخامتش به روش هاي مختلف با استفاده از جرثقيل سقفي و يا خط رول برگردان به پشت دستگاه برش رول فوم انتقال داده ميشود.

دستگاه برش فوم متشكل است از دو فلكه چرخان كه وظيفه چرخش تيغ برش و دو غلطك كه تيغ برش را احاطه كرده اند و وظيفه كشيدن ورق فوم به درون دستگاه را دارند. ابتدا دستگاه براي برش 7 ميليمتري تنظيم شده تا در دور اول برش پوسته رويي ورق ها را كه صابوني ناميده ميشوند را بردارد.

اين پوسته به صورت رول جمع آوري شده و به عنوان فوم صابوني يا رول صابوني كنار گذاشته ميشود. در دور دوم برش دستگاه براي برش 7 ميليمتري تنظيم شده و مجدد برش جديدي زده ميشود و فوم خروجي كه ضخامتي حدود 7 ميليمتر دارد به عنوان رول فوم جي بي جمع آوري ميشود كه در توليد ترمز فرش و غيره مورد استفاده قرار ميگيرد.

حال بعد از اين 7 برش ضخامت در تمام سطح جامرول كاملا يكدست شده و آماده برش اصلي و توليد فوم سايلنت شده است.

براي توليد فوم سايلنت 8.4 ميليمتري دستگاه براي برش 8.4 ميل تنظيم شده و دور جديدي از برش آغاز ميشود فوم خروجي در ابتدا با استفاده از ابزار دقيق ضخامت سنجي مورد سنجش قرار گرفته و اگر ضخامت فوم خروجي دقيقا 8.4 ميليمتر بود دستگاه مجدد براي برش روشن ميشود. در جلوي دستگاه برش فوم 8.4 ميل خروجي توسط دو غلطك چرخان جمع آوري شده و بعد از اتمام يك دور برش كامل جام رول بسته بندي ميشود.

اين كار تا زماني كه ضخامت جام رول به 8.4 ميليمتر برسد ادامه پيدا ميكند. فوم 8.4 ميليمتر باقي مانده بر روي جام رول هم به عنوان صابوني آخر جمع آوري ميشود. براي توليد فوم پاركتي 7 ميليمتر هم همين مراحل با تنظيم دستگاه بر روي 7 ميليمتر تكرار ميشود.

در ايران و توليدات ايراني فوم سايلنت با رول فوم كفاشي از نظر جنس و مواد مصرفي هيچ تفاوتي با هم ندارند و تنها تفاوت آنها در ضخامتشان است كه ضخامت رول فوم كفاشي اندكي بيشتر از فوم سايلنت است. بر فرض مثال اكثر توليد كنندگان فوم سايلنت رول فوم 8.5 ميل را به عنوان فوم سايلنت و رول فوم 8.4 ميل را به عنوان رول فوم كفاشي به فروش ميرسانند كه دليل آن ماندن در كورس رقابت است.

در پايان با افتخار به اطلاع شما عزيزان ميرسانيم كه فوم سايلنت توليد شده در فومينو ضخامت دقيق مطابق با ليبل روي طاقه دارد يعني فوم سايلنت 8.4 ميل شركت فومينو ضخامت دقيق 8.4 ميل و فوم سايلنت 7 ميل اين شركت ضخامت دقيق 7 ميليمتر را دارند و با همين ضمانت تقديم مشتري ميگردد.

فوم EVA

فوم EVA به دلیل خصوصیات ساختار مولکوکلی شناور، راه خود را به محصولات غیر سنتی مانند عینک های شناور باز کرده اند همچنین در صنعت فتوولتائیک به عنوان ماده محصور کننده سلول های خورشیدی سیلیکونی کریستالی در ساخت ماژول های فتوولتائیک استفاده می شوند. این فوم برای ساخت میله های ماهیگیری و به جای چوب پنبه استفاده می شود.

اگرهنرمند هستید یا کاردستی انجام می دهید برای گل سازی می توانید از نوعی از این محصول به نام فوم  گلسازی استفاده کنید. انواع فوم کاردستی و گلسازی که در رنگ و ضخامت های مختلف تولید می شود بسیار نرم و انعطاف پذیر است. این فوم ها رو می تونین به صورت ورقه های خام خریداری کنید و آن ها را به شکل گلبرگ دلخواه برش بزنید و سپس با اتو کردن و کنارهم قرار دادن این گلبرگ ها، گل های مصنوعی تولید کنید. EVA  در ساخت تکه های ترانس درمال نیکوتین نیز کاربرد پیدا می کند، زیرا این کوپلیمر به خوبی با عوامل دیگر برای تشکیل مواد ژل مانند متصل می شود و همچنین گاهی اوقات به عنوان ماده ای برای برخی از قطعات کیت مدل پلاستیکی استفاده می شود.

ارزیابی های علمی بر روی خواض شیمیایی این محصول نشان داد که قرار گرفتن در معرض وینیل استات قرار گرفتن برای سلامت انسان مضر نمی باشد. این ارزیابی که بر پایۀ قانون حفاظت از محیط زیست کانادا (CEPA) انجام گرفت به این نتیجه رسید که EVA خطری برای انسان و محیط زیست نخواهد داشت. هم اکنون فوم های تولید شده از EVA در ساخت اسباب بازی های کودکان، کفپوش های ورزشی، کفپوش اتاق کودک، تجهیزات پزشکی و ورزشی و غیره کاربرد دارد.

ویژگی های فوم EVA

 • وزن کم
 • شکل پذیری خوب
 • شفافیت
 • قیمت مناسب
 • مقاوم در برابر شکنندگی و اشعه فرابنفش
 • چسبندگی بسیار بالا
 • بدون بو

موارد کاربرد EVA

 • صنایع چسب سازی
 • فوم صنعت کفش
 • وسایل و تجهیزات ورزشی
 • فوم کاربردهای پزشکی
 • تاتامی (کف پوش مهد کودک ها و سالن های ورزشی)

فوم پلی اورتان

پلی اورتان فوم یک فوم ترموست پلیمر خطی است که از واحدهای آلی تشکیل شده است و توسط پیوندهای کاربامات به هم متصل شده اند. فوم پلی اورتان به روش های مختلفی برای مصارف مختلف فرموله می شود. پلی یورتان ها را می توان برای ساخت بسیاری از اقلام، از قطعات بسیار ساده و غیر بحرانی گرفته تا محصولاتی که در کاربردهای مهندسی حیاتی هستند، استفاده کرد. به طور گسترده در مواردی که کشش و استحکام در پارچه ها مورد نیاز است از پلی اورتان استفاده می شود و کوسن های مبلمان روکش شده اغلب با کمک فوم پلی اورتان انعطاف پذیر می شوند.فوم پلی اورتان

در  فوم آکوستیک ، طناب های الیاف فنی، خطوط ماهیگیری و برخی محصولات کشاورزی از فوم پلی یورتان استفاده می شود. از این پلیمر می توان در اتومبیل و اثاثیه منزل نیز استفاده کرد، در صنعت ساخت و ساز و در ساخت کفش و برای پوشش، چسب و همچنین منسوجات نیزاستفاده می گردد. فوم پلی یورتان جزء حیاتی اسفنج های حمام و آشپزخانه است و به همین دلیل به طور گسترده در ساخت آنها استفاده می شود. می توان به این نکته اشاره کرد که برخی از مخازن آب به دلیل وجود یک لایه عایق پلی یورتان، دمای آب را در مدت زمان طولانی حفظ می کنند.

فوم پلی استایرن ( یونولیت)

یکی دیگر از انواع فوم های پر مصرف فوم پلی استایرن می باشد. فوم پلی استایرن که اصطلاحا بونولیت یا گاها فوم سقفی هم نامیده می شود از انواع پر مصرف فوم می باشد. این فوم کاربرد فراوانی در پروژه های ساخت و ساز، بسته بندی و سایر صنایع دارد. وزن سبک، شکل ایستا و مستحکم و سهولت استفاده از مزایا و رلایل اصلی استفاده از انواع فوم پلی استایرن می باشد.فوم یونولیت

پلی استایرن یک پلیمر مصنوعی تشکیل شده از مونرمر استایرن (نوعی ماده شیمایی) می باشد. این ترکیب شیمیایی برای بار تخست در سال 1839 توسط ادوارد سایمون کشف شد . فوم عایق پلی استایرن یکی از فرآورده های صنایع پتروشیمی بوده و شکل ظاهری آن از بلورهای ریز تشکیل شده است که در چهار نوع معمولی، مقاوم ، انبساطی و اکسترود شده وجود دارد.

در سال 1934 کمپانی داو توانست استایرن را از فرآورده های نفتی استخراج کند و سپس آن را پلیمریزه کند.با گذشت زمان و انتشار تئوری های مختلف یک شرکت در سال 1950 طی یک فرآیند دو مرحله ای تولید فوم پلی استایرن را گسترش داد. سهولت تولید محصول به هر شکل و اندازه از مزایای این روش بوده که باعث توسعه آن شد.

فوم میکروسل

فوم میکروسل چیست؟ فوم میکروسل از انواع فوم با شباهت زیاد به فوم ای وی آ می باشد. این نوع فوم نیز از سلول بسته نرم اما محکم تشکیل شده است که آن را به فومی  قوی و انعطاف پذیر با روکش صاف تبدیل کرده است. این فوم ضربه گیر و لرزش گیر مناسبی نیز هست. ورق فوم میکروسل با قابلیت رسانایی حرارتی کم باعث می شود و مقاومت حرارتی عالی علاوه بر گزینه ای عالی برای ساخت کفی کفش های مقاوم  به یک ماده عایق خوب برای دیوارها و سقف ها تبدیل شده است.

این فوم آب را جذب نمی کند و مقاوم در برابر مواد شوینده است،  قابلیت شست و شوی آسان دارد برای همین در حمام ها و جاهای خیس بسیار استفاده می شود. این فوم کاملا بهداشتی و عاری از مواد شیمیایی مضرمی باشد، و دارای درجه سختی متفاوت است و به راحتی برش داده می شود . نوعی از ورق میکروسل به عنوان فوم ارتوپدی در صنایع ساخت تجهیزات پزشکی استفاده میشود.  این فوم قابل استفاده و تطبیق برای بسیاری از صنایع مانند صنایع کفش و کیف و الکترونیک می باشد.

نتیجه گیری

امیدواریم تا حد زیادی پاسخ به سوال فوم چیست را گرفته باشید و با انواع فوم آشنایی مختصری پیدا کرده باشید. فوم ها به اشکال متفاوت و با کارآرایی متفاوت تولید می شوند. شما بسته به این که چه کارکردی مورد نظرتان است فوم دلخواه تان را انتخاب نمایید، مثلا  فوم پلی اتیلین ضد قارچ و باکتری و در مقابل نفوذ آب مقاوم هستند، یا فوم EVA به عنوان لاستیک منبسط در تجهیزات ورزشی به خاطر خاصیت ضربه گیر در بالشتک های ورزشی استفاده می شود و فوم میکروسل قوی وانعطاف پذیر با روکش صاف و عالی برای کاهش اثرات لرزش است و یا فوم پلی اورتان دارای کشش و استحکام قابل توجهی می باشد و در پارچه و مبلمان استفاده می شود.

انواع فوم ها سرطان زا نبوده و هیچ اثر نامطلوبی بر سلامت انسان ندارد مانند بسیاری از پلاستیک ها، تجزیه زیستی آن دشوار است. یک مطالعه نشان داد که ممکن است اثرات نامطلوبی بر موجودات زنده داشته باشد، اما اثر آن بر انسان مشخص نشده است.

منبع: greatmats

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا