فرآیند تولید قطعات شیت متال با برش لیزر

برش لیزر یک فرآیند ساخت است که از یک پرتو لیزر متمرکز و پرقدرت برای برش مواد به شکل‌ها و طرح‌های سفارشی استفاده می‌کند. این فرآیند برای طیف وسیعی از مواد از جمله فلز، پلاستیک، چوب و شیشه مناسب است که با کمک انواع مختلف برش لیزر همچون برش لیزر فایبر برش لیزر برنج و.. انجام می شود.

تولیدکنندگان به دنبال این بوده‌اند که فرآیند تولید را آسان‌تر و کارآمدتر کنند. با تأیید اینکه یک طرح واقعاً می‌تواند در مراحل اولیه توسعه تولید شود، تولیدکنندگان می‌توانند در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنند و زمان را برای بازاریابی محصولات جدید تسریع کنند و در عین حال بهره‌وری بهینه را نیز تضمین کنند.

توسعه فناوری‌هایی مانند برش لیزر، تولید محصولات پیچیده را آسان‌تر کرده است. برش‌های لیزر امکان فرآیند تولید قطعات شیت متال با برش لیزر را با پیچیدگی بیشتر در زمان کمتر، ممکن می‌سازد و نوآوری را افزایش می‌دهد.

لیزر

“لیزر مخفف تقویت نور توسط انتشار تشعشعات تحریک شده است، که عامل اصلی در این فرآیند است.

ماشین برش‌لیزر

ماشین‌های برش‌لیزر از تکنیک تقویت و تحریک برای تبدیل انرژی الکتریکی به پرتو نور با چگالی بالا برای برش قطعات شیت متال استفاده می‌کنند. فرآیند تحریک، زمانی اتفاق می‌افتد که الکترون‌ها از طریق یک منبع خارجی، عمدتاً یک قوس الکتریکی یا یک لامپ فلاش، برانگیخته می‌شوند. همچنین میتوانید کاربرد برش لیزر در ساخت آسانسور را مشاهده کنید.

فوکوس کردن پرتو نور چندان آسان نیست. لیزر باید از یک لنز تخصصی یا هر نوع سطح منحنی عبور کند. این قسمت متمرکز لیزر در داخل نوک برش لیزر اتفاق می‌افتد. فوکوس در فرآیند برش قطعات بسیار مهم است زیرا اگر پرتو به طور خلاصه متمرکز نشود، شکل قطعات شیت متال نسبت به طرح اصلی متفاوت خواهد شد.

برش لیزر قطعات شیت متال

برش‌های لیزری را می‌توان برای برش دادن تقریباً هر ماده‌ای با هر ضخامتی از جمله انواع شیت متال با مشخصات دقیق و سریع به کار برد و به راحتی می‌توان آن را تنظیم کرد تا نیازهای در حال تغییر محصول را برآورده کند.

این فرآیند به این صورت است که یک پرتو لیزر متمرکز و دقیق از ورق شیت متال عبور می‌کند و یک پوشش دقیق و صاف ارائه می‌کند. در ابتدا پرتو لبه مواد را سوراخ می‌کند و سپس برش از آنجا امتداد می‌یابد. لیزر موادی را که از بین می‌رود ذوب می‌کند.

می توان از یک پرتو پالسی یا یک پرتو موج پیوسته استفاده کرد که اولی در فواصل کوتاه ارسال می‌شود در حالی که دومی به طور مداوم کار می‌کند. اپراتور می‌تواند شدت، طول و گرمای خروجی پرتو را بسته به نیاز کنترل کند و همچنین می‌تواند از یک آینه یا لنز مخصوص برای تمرکز بیشتر پرتو لیزر استفاده نماید.

ورق فلز در صنعت ساخت شیت متال استفاده می‌گردد. آنها می‌توانند بهره وری، دقت و عملیات مقرون به صرفه بی رقیب را در مقایسه با فناوری‌های برش پیش از خود ارائه دهند.

مزایای برش‌لیزر در تولید شیت متال

برش لیزر به لطف سطح بالای کنترل ارائه شده یک فرآیند بسیار دقیق است. شکاف‌هایی با عرض کوچک به اندازه ۰.۱ میلی‌متر را می‌توان با آن به دست آورد.

برش لیزر انعطاف پذیری بیشتری را در فرآیند تولید قطعات شیت متال فراهم می‌کند. لیزر با شدت گرما عمل می‌کند و برش دقیق و تمیز شیت متال را ممکن می‌سازد، از قوی ترین آلیاژ گرفته تا نازک‌ترین ورق فلزها.

لیزرها محدود به هندسه نیستند، بنابراین قطعات شیت متال لازم نیست با قابلیت‌های برش‌لیزر مطابقت داشته باشند. از آنجایی که لیزر به خودی خود هرگز قسمت در حال برش را لمس نمی‌کند، ورق فلز را می‌توان به هر شکلی جهت دهی کرد که به آنها اجازه می‌دهد به هر شکل یا فرمی برش داده شوند. در بسیاری از موارد، برش‌های دقیقی که توسط لیزرها انجام می‌شود، نیاز به پردازش کمی یا بدون نیاز به پردازش پس از برش دارند، که این امر فرآیند تولید را نیز سرعت می‌بخشد. همچنین میتوانید فرایند برش لیزر پانل فلزی چیست رو مشاهده کنید.

برش لیزر نسبت به انواع دیگر برش‌ها از قدرت بیشتری استفاده می‌کند و برای انجام صحیح نیاز به آموزش بیشتری دارد، زیرا لیزرهای با تنظیم ضعیف می‌توانند مواد را بسوزانند یا آنها را تمیز نکنند. در حالی که برش‌لیزر معمولاً بیشتر از انواع دیگر فرآیندها هزینه دارد، اما فواید آن اغلب بسیار بیشتر از این هزینه‌ها است و در نهایت مقرون به صرفه خواهد بود.

الخصوص اگر شما برای این عمل از برند های مطرح و قدیمی همچون شیت لیزر کمک بگیرید که معمولا در مسائل مالی نیز برای شما کاملا به صرفه تر خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا