تکنولوژیبرترین های کسب وکار ایرانی

آرامبخشی در دندانپزشکی چیست؟

در برخی از مواقع، کودکان به دلیل پوسیدگی های متعدد دندانی و یا ناتوانی ذهنی، جسمی و یا حتی سن کم نمی توانند برای درمان های دندانپزشکی با دکتر دندانپزشک اطفال همکاری داشته باشند. در اینگونه موارد لازم است که درمان های دندانی آن ها، تحت روش آرامبخشی انجام شود.

 البته باید به این توصیه هم توجه کنیم که هرچه زودتر برای پوسیدگی دندان کودک اقدام شود، درمان ساده تر و کم هزینه تر خواهد بود. بسیاری از والدین با شنیدن کلمۀ بیهوشی  و آرامبخشی نگران شده و از خطرات آن می ترسند.

اما باید دانست که اگر کودک در سلامت کامل باشد، بیهوشی هیچ خطری برای او ندارد. دکتر فائزه فتوحی فوق تخصص دندانپزشکی کودکان در یزد است و درمان‌های دندانپزشکی کودکان یزد را با تجهیزات تخصصی در کلینیک درمانی خود انجام می دهد.

سدیشن نامی علمی برای یک نوع بیهوشی سطحی و کم خطر است که شامل کم تا عمیق و بیهوشی کامل می شود. با استفاده از سدیشن و یا همان آرامبخشی می‌توان در مواردی که کودک از محیط دندانپزشکی و درمان،  ترس اضطراب دارد او را آرام کرد.

زیرا بسیاری از کودکان به علت ترس از دندانپزشکی حاضر به مراجعه نزد دندانپزشک کودک نیستند. در این شرایط می توان با استفاده از سدیشن یا بیهوشی در دندانپزشکی کودک، همه ی این مشکلات را برطرف کرد.

در این روش کودک قبل از شروع درمان از یک قرص استفاده می کند. این قرص فعالیت‌های مغز را کاهش می دهد و ترس و اضطراب کودک را تا حد زیادی کم می کند. با استفاده از بیهوشی سدیشن، دندانپزشک می تواند درمان را دقیق تر پیش ببرد.

دندانپزشک کودکان یزد توسط دکتر فائزه فتوحی، با محیطی متناسب با روحیه ی کودکانه ی بچه ها و در یک شرایط درمانی امن و مجهز انجام می‌گیرد.

درمان دندانپزشکی با آرامبخشی برای چه کودکانی تجویز می شود ؟

·       کودکان با سن کم

آرامبخشی در دندانپزشکی کودکان یک مسئله ی بسیار حساس برای والدین است. اما همه ی کودکان به این نوع درمان نیازی ندارند. برای نمونه اگر سن کودک زیر سه سال باشد چون هنوز به مرحله‌ای نرسیده است که قادر به همکاری در محیط دندانپزشکی باشد بهتر است از روش درمانی آرامبخشی برای او استفاده شود.

بنابراین در مهم ترین مرحله بهتر است او را نزد بهترین دکتر دندانپزشکی کودکان ببرید تا متناسب با شرایط او، راهکار امن‌تری را پیشنهاد بدهد.البته باید گفت شاید کارهای ساده‌ای مانند فلورایدتراپی و یا انجام ترمیم‌های ساده در محیط مطب، برای کودکان امکان‌پذیر باشد.

اما کارهای درمانی پیچیده‌تر از قبیل؛ عصب‌کشی، قرار دادن روکش دندان شیری و یا ترمیم‌های وسیع‌تر به دلیل عدم همکاری کودک و سن کم وی در محیط مطب دندانپزشکی امکان‌پذیر نیست و کودک نیازمند درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی یا آرام بخشی است.

لازم به ذکر است بعضی از کودکان بالای سه سال نیز ممکن است همکاری لازم را نداشته باشند و درمان های تحت بیهوشی یا آرام بخشی برای آنها تجویز گردد.

کودکان با ترس و اضطراب زیاد

اگر كودك شما برای درمان دندانپزشکی با متخصص دهان و دندان اطفال همکاری نمی‌کند، نیازمند درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی یا آرام بخشی است. والدین باید توجه داشته باشند که انجام کارهای دندانپزشکی نباید منجر به شکل‌گیری خاطرات بد در ذهن کودک شود.

زیرا در کودکان ما با یک روان در حال تکامل مواجه هستیم و اگر کارهای دندانپزشکی در کودکانی که دچار اضطراب زیاد هستند، به زور انجام شود ممکن است از دیدگاه کودک به‌عنوان یک تهاجم شناخته شده و اثرات نامناسبی ازنظر روحی بر روی کودک باقی بگذارد.

بدتر از همه این‌که ممکن است ترس از دندانپزشکی تا بزرگ‌سالی همراه کودک باقی بماند.

کودکان با ناتوانی‌های ذهنی یا جسمی

در کودکان ناتوان با پوسیدگی دندان متعدد، مخصوصاً در شرایطی که نیاز به کارهای دندانپزشکی پیچیده باشد، درمان‌های دندانپزشکی تحت بیهوشی عمومی یا آرام‌بخشی انجام می شود تا درمان باکیفیت‌تر و ایمن‌تری را برای کودک فراهم کند.

کلینیک دندانپزشکی اطفال یزد خانم دکتر فتوحی یک انتخاب مناسب برای والدینی است که کودکان حساس و مضطرب دارند و می‌خواهند درمان های دندانی آن ها را در یک شرایط ایمن و بدون آسیب دیدگی روانی کودک انجام بدهند.

انواع آرامبخشی در دندانپزشکی کودکان

ارامبخشی در دندانپزشکی کودکان در یزد از انواع مختلفی برخوردار است. دسته‌بندی بر اساس روش انجام ارامبخشی است که در ارامه بصورت کامل درباره ۳ روش رایج آن توضیح خواهیم داد.

۱- آرام بخشی استنشاقی

والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که برای درمان کودک خود حتما او را نزد فوق تخصص دندانپزشکی کودکان ببرند تا روش‌های درمانی آرامبخشی را در یک محیط امن و با کنترل همه جانبه برای کودک شما انجام دهد.

در این روش،  آرامبخشی با استفاده از داروهای استنشاقی یا گاز خنده انجام می شود که کودک را برای مدتی آرام و سرخوش می کند.

البته این روش برای کودکانی که پرخاشگر هستند زیاد مناسب نیست، چرا که نمی‌توانند بپذیرند از طریق ماسک و از راه بینی نفس بکشند و همکاری نمی‌کنند. در حالی که وقتی کودک از این طریق تنفس کند کمتر مضطرب و عصبی می‌شود.

۲- آرام بخشی خوراکی

روش آرام‌بخشی خوراکی، بیشتر برای کودکانی استفاده می‌شود که همکاری لازم را در روش استنشاقی ندارند. متخصص بیهوشی با در نظر گرفتن سن و وزن کودک میزان داروها را مشخص و همراه با کمی آب میوه به کودکان می‌دهد. کودکان با خوردن آن اضطرابشان کاهش پیدا کرده و خوب‌آلود می‌شوند.

۳- آرام بخشی تزریقی

در روش آرامبخشی تزریقی که یکی دیگر از روش‌های دندانپزشکی کودکان با آرامبخشی است، کودک را از طریق تزریق عضلانی یا وریدی به سمت آرامبخشی متوسط و عمیق هدایت می‌کنند.

این روش نسبت به دو روش دیگر سریع‌تر اتفاق می‌افتد و به کودک و دندانپزشک کمک می‌کند بدون اضطراب و در کامل آرامش کار خود را انجام دهند.

مزایای دندانپزشکی کودکان تحت آرامبخشی

بزرگ‌ترین مزیت دندانپزشکی تحت آرامبخشی عمومی این است که کودک در حین درمان دندانپزشکی با حرکات نابجای خود باعث آسیب رسیدن به خودش نمی‌شود. همچنین بعضی از داروهایی که در فرایند بی‌هوشی استفاده می‌شوند، حتی به کودک کمک می‌کنند که همه‌چیز را در مورد آنچه در طول درمان اتفاق می‌افتد فراموش کند.

از جمله مزایای دیگر آن باید گفت که هنگامی‌که کودک به‌طور کامل خواب است، تمام درمان‌های مورد نیاز دندانپزشکی، از جمله رادیوگرافی دندان‌ها با اشعه ایکس، عصب‌کشی، پر کردن، روکش گذاری و تمیز کردن دندان‌ها، می‌تواند به‌صورت یک‌باره بدون آسیب به کودک و یا ترساندن وی انجام شود.

شما می توانید با دریافت نوبت از کلینیک دکتر فائزه فتوحی، ( دارای مدرک تخصص دندانپزشکی کودکان در یزد) سلامت دندان کودک خود را در بهترین شرایط و تحت مشاوره و درمان تخصص ایشان فراهم کنید.

توصیه های قبل و بعد از آرام‌بخشی دندانپزشکی کودکان

توجه داشته باشید تمام نکاتی که متخصص بیهوشی و دندانپزشکی قبل، حین و بعد از آرامبخشی به شما می‌دهند را دقیق انجام دهید. آن‌ها براساس شرایط کودک، سن، وزن و اقدامات دندانپزشکی که قرار است برای هر کودک انجام شود، توصیه‌ های مخصوص را ارائه می‌دهند.

شما باید حتما قبل از انجام بیهوشی کودک خود، یک جلسه برای دریافت مشاوره با متخصص بیهوشی و پزشک متخصص کودکان داشته باشید و از همه مهم‌تر این که در حین مشاوره بایستی تمامی مشکلات کودک را بیان کنید.

حتماً قبل از انجام بیهوشی در هنگام مشاوره بیهوشی برای انجام درمان‌های دندانپزشکی، تاریخچه مصرف هرگونه دارو، سابقه آلرژی‌ها و بیماری‌ها و حتی مصرف داروهای گیاهی را به متخصص بیهوشی و پزشک متخصص کودکان اطلاع دهید.

اگر کودک روز قبل عمل دچار سرماخوردگی شدید و سرفه و آبریزش بینی و تب باشد باید حتماً به دندانپزشک متخصص کودکان مربوطه و یا پزشک متخصص بیهوشی اطلاع دهید، چون ممکن است عمل به زمان بعد از بهبودی کودک موکول شود.

بعد از خوردن دارو توسط کودک تا زمان شروع درمان کودک خود را تحت نظر داشته باشید چرا که بعد از خوردن دارو حس خواب‌آلودگی دارد. در زمان درمان متخصص بیهوشی درباره نحوه مراقبت از کودک و مانیتورینگ به شما اطلاعاتی را خواهد داد تا با آرامش خاطر منتظر پایان کار باشید.

کودک پس ‌از انجام درمان تحت بیهوشی یا آرام بخشی ممکن است کمی خواب‌آلود باشد و ممکن است لازم باشد که کودک را تا خانه در آغوش ببرید. پس بهتر است که دو بزرگ‌سال در حین درمان همراه کودک باشند تا کاملاً از کودک مراقبت نمایند.

تغذیه کودک باید با مایعات شروع شود و پس‌ازآن کم‌کم غذاهای نرم به کودک داده شود اغلب در فردای روز عمل تغذیه عادی شروع می‌گردد و کودک به وضعیت نرمال قبل عمل برگشته است.

کودکان در یزد می توانند تمامی این خدمات درمانی دندانپزشکی و آرامبخشی در دندانپزشکی را در یک محیط مناسب و تخصصی و تحت درمان فوق تخصص دندانپزشکی کودکان تجربه کنند.

بنابراین والدین ساکن یزد می توانند با مراجعه به سایت خانم دکتر با روند کلی نوبت دهی کلینیک دندانپزشک کودکان یزد خانم دکتر فتوحی آشنا شده و برای درمان تخصصی دندان های کودک خود نوبت دریافت کنند.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا