عمومیبرترین های کسب وکار ایرانی

شناسه کالا و خدمات چیست؟

شناسه کالا، کدی است که ویژگی های اصلی یک محصول مانند نوع، جنس، مدل و برند را مشخص می کند. این شناسه با ثبت اطلاعات توصیفی محصول در سامانه مربوطه توسط تولیدکننده یا فروشنده صادر می گردد. اهمیت شناسه کالا در مبارزه با قاچاق کالا و ارز است، زیرا به عنوان یک زبان مشترک، شناسایی کالاها در زنجیره تجاری کشور را تسهیل می کند. شناسه کالا می تواند کد داخلی سامانه باشد یا شناسه بین المللی معتبری مانند GTIN. در هر حال، وجود شناسه کالا به مثابه شناسنامه محصول بسیار حائز اهمیت است، چرا که با جستجوی آن، می توان به اطلاعات کامل آن کالا دسترسی پیدا کرد.توجه فرمائید که برای ارسال صورتحساب به صورت الکترونیکی مودیان نیاز به اطلاعاتی همچون شناسه کالا و خدمات دارند.بنابریان اطلاع از این شناسه الزامی می باشد.

با اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، یکی از چالش های پیش روی افراد، پیدا کردن لیست شناسه کالا و خدمات برای این سامانه است. خوشبختانه شرکت حسابدار اپ این نیاز را شناسایی کرده و با طراحی افزونه اختصاصی شناسه کالا و خدمات سامانه مودیان، راه حلی برای این مشکل ارائه داده است. با این افزونه، می توانید به راحتی و بدون سردرگمی به لیست شناسه کالا و خدمات عمومی و اختصاصی دسترسی پیدا کنید. سپس با استفاده از نرم افزار واسط سامانه مودیان، قادر خواهید بود صورتحساب های خود را به صورت الکترونیکی ارسال نمایید. این امکان، فرآیند ارسال صورتحساب ها را تسهیل می کند و سردرگمی ناشی از پیداکردن شناسه ها را برطرف می سازد.

شناسه کالا

از شناسه کالا برای ارسال صورتحساب های الکترونیکی استفاده می شود.پیدا کردن شناسه کالا به ویژه برای حسابدارانی که شاید در طول روز بارها برای ارسال صورتحساب به سامانه مودیان اقدام می کنند کمی وقت گیر می باشد، تمامی افرادی که با صدور صورتحساب های الکترونیکی سرو کار دارند دنبال راهی می باشند که تا حد امکان این فرآیند را کوتاه و راحت کند.

شناسه کالا یا بارکد، کد منحصربفردی است که برای شناسایی و تمایز هر محصول از سایر کالاها به آن اختصاص می یابد. این شناسه در حقیقت به منزله شناسنامه کالا محسوب می شود، زیرا حاوی اطلاعاتی نظیر نام تولیدکننده، کد ملی تولیدکننده، نام کالا و شناسه اختصاصی آن محصول است. بنابراین شناسه کالا یا بارکد، کدی یکتا و منحصربفرد است که کالاها را از یکدیگر متمایز می سازد و اطلاعات مهم مربوط به هر کالا در آن ثبت شده است.

شناسه کالا سامانه مودیان

شناسه کالا سامانه مودیان، به صورت فیلدهای توصیفی استاندارد برای هر کالا یا خدمت مشخص شده است. این شناسه یک کد 13 رقمی است که به هر قلم کالا یا خدمت اختصاص می یابد و مودیان باید آن را در صدورصورتحساب الکترونیکی خود درج نمایند. درج این شناسه در صورتحساب های الکترونیکی الزامی است و تمامی تولیدکنندگان، واردکنندگان و ارائه دهندگان کالا یا خدمت باید آن را از وزارت صمت دریافت کنند.

متولی کد گذاری کالا و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد و مشمولان قانون سامانه مودیان موظف به دریافت شناسه کالا و خدمات می باشند. برای تسهیل در صدور صورتحساب الکترونیکی، شناسه کالا و خدمات به صورت عمومی تعریف شده و قابل استفاده است. با این حال، توصیه می شود مودیان گرامی برای دریافت و استفاده از شناسه کالا و خدمات به صورت اختصاصی اقدام کنند؛ زیرا شناسه های عمومی تنها برای مودیانی در نظر گرفته شده که امکان اخذ و استفاده از شناسه اختصاصی کالا و خدمات را ندارند.

به بیان دیگر، شناسه های عمومی صرفاً گزینه موقت و پیش فرض برای مودیانی است که به دلایلی قادر به دریافت شناسه اختصاصی نیستند. اما استفاده از شناسه های اختصاصی کالا و خدمات که شامل جزئیات بیشتری از محصولات می باشد، مطلوب تر است.

نحوه دریافت شناسه کالا و خدمات سامانه مودیان

چگونگی دریافت شناسه کالا و خدمات یکی از سوالات پرتکراری است که از سوی مشمولین قانون سامانه مودیان پرسیده می شود که در ادامه به صوتر مختصر و کاملا واضح به شما توضیح خواهیم داد

دریافت شناسه کالا اختصاصی برای سامانه مودیان

واردکنندگان و تولیدکنندگان کالا باید به سامانه جامع تجارت ایران به نشانی ntsw.ir مراجعه کنند و مراحل ثبت نام و احراز هویت را انجام دهند.برای کالاهایی که امکان دریافت شناسه کالا وجود ندارد میتوان موقتا از شناسه عمومی کالا استفاده کرد.همچنین جهت استعلام شناسه کالا می توانید به سایت سامانه جامع تجارت مراجعه نمائید و از قسمت استعلامات گزینه ی شناسه کالا را انتخاب کنید سپس بر روی گزینه ی استعلام کلیک نمائید.با استعلام این کد از سامانه شناسه کالا ، اطلاعات کاملی از شناسنامه کالا در اختیاز فرد استعلام کننده قرار می گیرد.

دریافت شناسه عمومی کالا

مودیانی که به هر دلیلی موفق به دریافت شناسه اختصاصی کالای خود نشده اند می توانند از شناسه عمومی متناظر با کالای خود استفاده نمایند. برای دریافت شناسه عمومی کالا مودیان می توانند به آدرس  stuffid.tax.gov.ir  مراجعه نمایند.درآدرآ

بعد از ورود به سایت stuffid می بایست اقدام به دانلود فایل اکسل نمایند و بعد از باز نمودن فایل کالای مورد نیاز خود را جست و جو نمایند

روش دیگر استفاده از افزونه ی اختصاصی حسابدار اپ می باشد.باید قبول کنیم که فرآیند ورود به سایت استیوفید جهت دانلود و یافتن کد کالا کمی سخت و زمان بر است.افزونه ی اختصاصی حسابدار اپ کار را برای مودیان راحت کرده است شما کافی است کالای خود را وارد نمائید و دکمه ی جست و جو را کلیک نمائید.به همین راحتی به تمامی اطلاعات کالای درخواستی دسترسی پیدا خواهید کرد.

استعلام و دریافت شناسه خدمات

مودیان مالیاتی برای دریافت شناسه اختصاصی خدمات می توانند به سامانه portal.gs1-ir.org مراجعه نمایند.

فرایند دریافت شناسه خدمت به صورت عمومی، کاملاً مشابه فرایند اخذ شناسه اختصاصی از طریق سامانه مذکور است. با این تفاوت که در اینجا درخواست دهنده شناسه، یک تشکل صنفی است که به نمایندگی از اعضای خود این درخواست را ارسال می کند.

در حالی که برای دریافت شناسه اختصاصی، خود مودی باید اقدام به دریافت یا استعلام شناسه کند، در دریافت شناسه عمومی خدمات، تشکل های صنفی مرتبط مانند انجمن ها و اتحادیه ها، به نمایندگی از اعضای خود درخواست شناسه عمومی را ارسال می کنند تا برای ثبت صورتحساب الکترونیک در اختیار اعضا قرار گیرد.

درج شناسه کالا و خدمات در صورتحساب های الکترونیکی

طبق  قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، مودیان مالیاتی باید هنگام صدور صورتحساب الکترونیکی، شناسه 13 رقمی هر کالا یا خدمت را به تفکیک و در ردیف مربوطه درج نمایند. در این راستا، نکات زیر حائز اهمیت است:

  1. شناسه کالا و خدمات توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می شود. راهنمای دریافت این شناسه در درگاه سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir، بخش پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان بارگذاری شده است.
  2. مودیان می توانند برای اطلاع از فهرست شناسه کالا و خدمات دارای نرخ مالیاتی و وضعیت مشمولیت مالیات بر ارزش افزوده، به نشانی stuffid.tax.gov.ir مراجعه و فهرست مورد نیاز را دریافت نمایند. این اطلاعات توسط دفتر فنی و مدیریت ریسک مالیاتی تعیین و درج شده است.
  3. هر گروه کالایی یا خدماتی، دارای یک شناسه عمومی و شناسه های اختصاصی ذیل آن است. تا زمانی که شناسه اختصاصی در درگاه stuffid.tax.gov.ir درج نشده باشد، مودیان می توانند از شناسه عمومی موجود در این درگاه استفاده نمایند.

کلام آخر

درج شناسه کالا و خدمات از الزامات در صدور صورت حساب های الکترونیکی می باشد، در این مقاله به نحوه ی دریافت شناسه کالا و خدمات به صورت عمومی و اختصاصی توضیح دادیم.برای دریافت شناسه عمومی کالا شما می توانید از افزونه ی اختصاصی حسابدار اپ در این زمینه استفاده کنید همچنین برای دریافت شناسه اختصاصی می توانید با پرداخت هزینه ای ناچیز از کارشناسان ما در این زمینه کمک بگیرید تا در کوتاه ترین زمان به شناسه خود دسترسی پیدا کنید.

 

منبع : https://hesabdar.app/id-of-goods-and-services/

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا