چه فلزاتی در سیم ها و کابل های برق استفاده می شود؟

چه در حال کار بر روی یک پروژه بازسازی خانه باشید یا در تلاش برای کشف سیم کشی برای خانه جدید خود، ممکن است بخواهید درباره انواع مختلف کابل ها و سیم هایی که ممکن است با آنها در تماس باشید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سیم وسیله ای است که برای هدایت الکتریسیته از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شود. کابل یک یا چند سیم است که در کنار هم قرار گرفته اند و برای انتقال برق از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود و اگر تعجب می کنید که چه نوع فلزاتی در سیم ها و کابل های برق استفاده می شود، با ما تا انتها همراه باشید.

فلز مس در سیم و کابل

مس متداول ترین فلز مورد استفاده در سیم و کابل است. خواه کابل برق کتری باشد، سیم اجاق گاز یا شارژر لپ تاپ، احتمالاً از مس استفاده شده است. این فلز قرمز قهوه ای با عدد اتمی 29 به متکی ترین فلز برای کابل ها و سایر سیم کشی ها تبدیل شده است.

مس یک فلز بسیار رسانا است. این بدان معناست که الکتریسیته می تواند به راحتی از مس عبور کند، که آن را برای سیم های برق ایده آل می کند. مس نیز در مقایسه با سایر فلزات نسبتاً ارزان است. در مقایسه با طلا که دارای ضریب رسانایی بالاتر و گران تر است، مس مقرون به صرفه ترین فلز برای سیم کشی برق است. این بدان معنی است که اساساً مس بهترین رسانای الکتریسیته و در حالی که هنوز مقرون به صرفه است.

در حالی که مس برای هدایت الکتریسیته با قیمت مناسب، عالی است، اما انعطاف پذیر نیز هست. یک فلز انعطاف پذیر می تواند بدون ایجاد آسیب به سیم ها، کابل ها و عایق ها تا حدی خم و تا شود. مس همچنین شکل پذیر است و باعث می شود قالب گیری و ساخت کابل ها و سیم ها به راحتی انجام شود.

یکی دیگر از مزایای بزرگ استفاده از مس برای کابل های برق این است که مس در برابر حرارت نیز مقاوم است. سیم ها و کابل های مقاوم در برابر حرارت می توانند مقدار زیادی گرما را بدون آسیب یا ایجاد آتش سوزی الکتریکی تحمل کنند. به همین دلیل استفاده از سیم ها و کابل های مسی در مقایسه با سایر فلزات بسیار ایمن تر است. مس همچنین قابل بازیافت است و آن را به یک انتخاب سبز عالی برای خانه شما تبدیل می کند.

مس به دلیل رسانایی، مقرون به صرفه بودن، شکل پذیری و مقاومت حرارتی، به استاندارد جهانی در سیم و کابل تبدیل شده است.

طلا در سیم و کابل

طلا نیز یکی دیگر از فلزات رایج در سیم و کابل است. معمولاً در اطراف رشته های فلزی دیگر پوشانده می شود زیرا فلزی ارزان برای استفاده به عنوان تنها هادی است. طلا رسانایی بالایی دارد و در مقایسه با مس، نقره و آلومینیوم، رسانایی الکتریکی بالاتری دارد. مفتول های مسی و فلزی دیگر، معمولاً به دلایل مختلفی روی نقاط اتصال به آرامی با طلا پوشانده می شوند. رایج ترین سیم های بسیار نازک که گاهی اوقات می تواند رسانایی و ظرفیت را کاهش دهد.

طلا فوق العاده قابل لحیم کاری است و هیچ اکسید سطحی تولید نمی کند. طلا در شرایط عادی از نظر شیمیایی واکنش نشان نمی دهد، که آن را به یک فلز نجیب تبدیل می کند. فلزات نجیب در برابر حملات شیمیایی حتی در دماهای بالا مقاومت فوق العاده ای از خود نشان می دهند. طلا همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارد. با مقادیر کمی نیکل یا کبالت آلیاژ شده و مقاومت سایش خوبی دارد.

روکش طلا روی سیم ها و کابل ها دوام و انعطاف پذیری را ارائه می دهد و این فلز را به یک انتخاب کلیدی در سیم ها و کابل های برق تبدیل می کند. طلا همچنین به دلیل طول عمر و کارایی آن در سیم کشی های الکترونیکی خانگی استفاده می شود. تنها نقطه ضعف استفاده از طلا این است که گران است و احتمالاً می توانید با استفاده از سیم یا کابل مسی به نتایج مشابهی برسید.

نقره در سیم و کابل

نقره یکی از رساناترین فلزاتی است که برای بشر شناخته شده است. اگرچه این فلز اکسید می شود، اما نقره همچنان یک رسانای الکتریکی عالی برای الکتریسیته است و به همین دلیل است که می توانید از آن در کابل ها و سیم ها استفاده کنید.

نقره دوام عالی را ارائه می دهد و به راحتی خم می شود تا امکان استفاده روزانه از کابل های برق را فراهم کند. با این حال، نقره فلز کمیاب تری است که آن را برای کابل کشی و سیم کشی انتخابی گران قیمت می کند. دومین کمبود نقره این است که نسبت به مس و آلومینیوم بسیار راحت تر به اکسیداسیون واکنش نشان می دهد، به این معنی که مس و آلومینیوم می توانند مدت زمان طولانی تری در برابر اثرات محیطی مقاومت کنند. همه سیم ها با گذشت زمان تخریب می شوند، با این حال، نرخ بالای تخریب نقره ها در مقایسه با قیمت و در دسترس بودن آن، می تواند در بسیاری از سناریوها آن را به انتخاب ضعیفی برای سیم کشی و کابل تبدیل کند.

آلومینیوم در سیم و کابل

مانند مس، آلومینیوم نیز به دلیل در دسترس بودن و هزینه آن، فلزی است که معمولاً برای سیم و کابل استفاده می شود. آلومینیوم یک رسانای عالی الکتریسیته است و بیش از 100 سال است که به طور ایمن در کابل ها و سیم ها استفاده می شود.

آلومینیوم بادوام و انعطاف پذیر است، به این معنی که به راحتی می توان آن را خم کرد و به شما امکان می دهد در صورت نیاز آن را جابه جا کرده و قالب بزنید. سیم کشی آلومینیومی همچنین سبک وزن است، به این معنی که اغلب برای خطوط ولتاژ بالا استفاده می شود، زیرا وزن سبک تر، نیروی کششی وارد بر سیم را کاهش می دهد و سیم یا کابل آلومینیومی را قادر می سازد طولانی تر بماند. آلومینیوم همچنین در برابر خوردگی مقاوم است. به عبارت دیگر، سبک زندگی یک کابل آلومینیومی بسیار بالاتر از سبک زندگی نقره ای یا طلایی است. آلومینیوم همچنین دو برابر هر سیم کشی مسی هدایت می کند. آلومینیوم همچنین در برابر حرارت مقاوم است، که آن را برای سیم ها و کابل هایی که برای مدت طولانی در جریان هستند، انتخاب خوبی می کند.

آلومینیوم و مس 100 سال است که به دلایل مختلف به عنوان رسانا استفاده می شوند. آنها هم برای ساختمان های صنعتی و هم برای ساختمان های مسکونی، تایید شده توسط کد ملی برق، مورد اعتماد صنعت برق و کاربردهای برق کارآمد هستند.

درباره سیم و کابل کسری بیشتر بدانید

اگر برای سیم کشی برق خود به کمک نیاز دارید یا می خواهید در مورد انواع کابل ها و سیم ها بیشتر بدانید، سیم و کابل کسری می تواند به شما کمک کند! ما برای تمام نیازهای سیم و کابل شما را تحت پوشش قرار داده ایم. کارشناسان ما کاملاً دارای مجوز و بیمه هستند و سالها تجربه کار با الکترونیک و سیم کشی را دارند. چه برای پروژه بازسازی، اضافه کردن خانه جدید یا سایر پروژه های سیم کشی خود به کمک نیاز داشته باشید، می توانید خیالتان راحت باشد و بدانید که کارشناسان ما کار را به درستی انجام خواهند داد.

دکمه بازگشت به بالا