برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

تعطیلات نوروز  کجا بریم؟ جاهای دیدنی خراسان رضوی

در این مقاله قصد داریم شمارا با دیدنی ترین مکان های استان خراسان رضوی آشنا کنیم. خراسان رضوی یکی استان های زیبای کشورمان است که در شرق ایران قرار گرفته که به دلیل وجود حرم مطهر امام رضا (ع) هر ساله مسافران زیادی به مقصد این استان سفر می کنند و ما در ادامه مقاله مکان های دیدی این استان را توضیح خواهیم داد.

از شهر های مهم و همجوار مشهد در این استان میتوان به نیشابور ، سبزوار ، تربت حیدریه ، فریمان ، سرخس ، تربت جام ، کاشمر ، قوچان ، کلات اشاره کرد.

جاهای دیدنی کاشمر

کاشمر، یکی از شهرستان های خراسان رضوی است که در 217 كیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد. کاشمر جاذبه  های طبیعی زیادی دارد که آبشار باغ دشت، آب گرم کریز، غار آتشگاه، غار سیر، طبیعت جاده کاشمر به کوه سرخ یا تنگل سنگ نصوح، یخدان طبیعی بندقرا بخشی از آن هستند.

یخچال طبیعی بند قرا

در هفت کیلومتری  روستای زیبای بند قرا یخچال طبیعی قرار گرفته که در تمام فصل های سال پر از یخ است.

آبشار و آبگرم کریز

ابگرم معدنی پدیده ایست که در نزدیکی روستای کریز در منطقه کوهسرخ واقع شده  و دارای خاصیت درمانی فراوانی می باشد و در حاشیه این مکان فوق العاده نیز رودخانه ای پر آب، چشمه سارهای آب سرد شیرین و گوارا وجود دارد.

جاهای دیدنی کلات

در شمال شرقی استان خراسان رضوی شهری زیبا به نام کلات قرار گرفته که نام آن به نام نادر شاه رقم خورده است. این شهر در میان کوه های هزار مسجد واقع شده و از دیدنی های ان میتوان به کلات نادری اشاره کرد.

جاهای دیدنی نیشابور

نیشابور نیز یکی دیگر از شهرستان های خراسان رضوی است که جاذبه های زیبایی از جمله طبیعت ییلاق های برفریز، دربهشت، بوژان، خرو، درود، دیزباد، قدمگاه، گرینه، بار، غار ابراهیم ادهم، چشمه علی، دامنه کوه های بینالود و شیرباد، معدن فیروزه نیشابور در آن قرار گرفته است.

همچنین جاذبه های تاریخی و فرهنگی نیشابور  شامل آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری، آرامگاه کمال الملک،آرامگاه یغمای نیشابوری،آتشکده نیشابور، امام زاده غریب، بقایای شهر کهن، تپه های شادیاخ، تپه تربا باد، حفاری های شادیاخ، مزار مهروا یا مزار شه میر، محوطه باستانی خسروآباد، دژ باستانی بازه چنار، بنای گنبد کلیدر، مقبره کرد و خان، قلعه دختر دهنه ی حیدری، قلعه دمیرخان، برج آسیاب ،سردابه ماروسک، بازار سرپوشیده و تاریخی نیشابور، آب انبار، مدرسه گلشن حوزه علمیه، امام زادگان محمد محروق و ابراهیم، مقبره فضل بن شاذان، مقبره بانو بی بی شطیطه اند.

جاهای دیدنی تربت حیدریه

تربت حیدریه از دیگر شهر های خراسان رضوی است که در  140 کیلومتری جنوب مشهد واقع شده و مجموعه قطب الدین حیدر ، کاروانسرای طبسی ، موزه مردم شناسی ، خانه امینی ، حمام حاجی رئیس ، مزار بوری آباد ، بنای مقبره و مسجد شیخ حیدر کدکنی ، موزه حیات وحش ، باغ ملی ، پارک کوهستانی پیشکوه ، منطقه گردشگری رود خانه حصار ، آبشار رود معجن ، قله ملکوه از دیدنی ترین جاذبه های این شهر زیبا هستند.

آبشار رود معجن

در چهار کیلومتری روستای بایک از توابع شهرستان تربت حیدریه آبشاری زیبا با ارتفاع 28 متری پدید آمده که به ابشار رودمعجن معروف است. هنچنین بخش بایک با داشتن تعداد بسیاری چشمه و قنات و آبشار رودمعجن و منطقه زیبای حصار، از ییلاقات مهم خراسان رضوی به شمار می رود.

استان خراسان رضوی دارای جاذبه های دیدنی بسیاری است که در این مقاله به بخشی از آن اشاره کردیم. مجله خراسان یاب نیز به طور اختصاصی به آشنایی با مناطق گردشگری خراسان میپردازد.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا