علمی و پزشکی

علت پرش پا در خواب چیست


آیا پرش ناگهانی دست و پا در خواب نشانه یک بیماریست؟ بسیاری از افراد به دلیل تنش های روانی و استرس های روزانه ممکن است در زمان خواب به خصوص مرحله اول خواب پرش اندام ها از جمله دست و پا را تجربه کنند. این مشکل معمولا نیازی به درمان ندارد، اما در صورت تکرار مداوم ممکن است نشانه  یک بیماری جدی باشد و باید به پزشک مراجعه شود. در این مقاله به بررسی علل پرش ناگهانی اندام های بدن در خواب و روش درمان آن می پردازیم.
 
علت ها و عوامل
 
اگرچه علت دقیق پرش ناگهانی اندام های بدن در خواب مشخص نیست، اما این عارضه ممکن است به دلیل مشکل در انتقال دهنده های عصبی دوپامین و عکس العمل های مفرط بخشی از مغز که حرکات عضلانی را کنترل می کند به وجود بیاید. شرایط زیر می تواند باعث ایجاد اختلال در خواب و پرش ناگهانی عضلات شود.

1. استرس

بسیاری از افراد به دلیل استرس و فشار های روانی در زمان خواب پرش ناگهانی اندام ها را تجربه می کنند.

2. اسپاسم عضلانی

گاهی حرکات غیر ارادی عضلات در هنگام خب تنها یک اسپاسم عضلانی است. اسپاسم های شبانه در میان بسیاری از افراد متداول هستند و در اثر خستگی عضلانی اتفاق می افتند.

3. عوارض جانبی برخی از دارو ها

پرش ناگهانی اندام های بدن در خواب ممکن است یک عارضه جانبی از برخی دارو ها همچون لوودوپا(دارویی برای درمان پارکینسون) و دارو های دوره ای ضد افسردگی باشد. در چنین شرایطی معمولا بعد از قطع مصرف دارو این مشکل برطرف می شود.

4. سندروم پا های بی قرار

سندروم پاهای بی قرار به دلیل ناهنجاری در انتقال دهنده های عصبی دوپامین به وجود می آید و باعث احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پا ها می شود که با تکان دادن پا ها بر طرف می شود. متاسفانه علائم این بیماری در زمان استراحت و خواب بیشتر می شود و خواب افراد را مختل می کند. فرد مبتلا به این سندروم حتی در زمان خواب ممکن است به صورت غیرارادی پا های خود را حرکت دهد، اما متوجه آن نباشد.

5. اختلال حرکت دوره ای اندام ها در خواب (PLMS)

این اختلال تنها در زمان خواب اتفاق می افتد و باعث اسپاسم و پرش مکرر پا ها می شود. این حرکات معمولا هر 20-40 ثانیه یکبار اتفاق می افتند. علت اصلی این اختلال مشخص نیست و ممکن است با بیماری های همچون سندروم پا های بی قرار، پارکینسون و حملات خواب همراه باشد.

6. آپنه خواب

آپنه خواب یک اختلال جدی در خواب است که در آن تنفس مکررا متوقف می شود و مجددا شروع می شود. افرادی که به این عارضه دچار هستند ممکن است در طی شب خر و پف کنند و بعد از خواب احساس خستگی داشته باشند.

7. برخی شرایط پزشکی

پرش های عضلانی گاهی نشانه ای از یک وضعیت پزشکی هستند. برخی از این شرایط عبارتند از:

تشخیص

برای تشخیص پرش عضلات، پزشک سوابق پزشکی را بررسی و معاینه فیزیکی انجام می دهد. همچنین برای تشخیص علت و رد برخی از علل احتمالی ممکن است تست و آزمایشات زیر را توصیه کند.

1) نوار مغزی

این روش فعالیت الکتریکی مغز را ثبت می کند و می تواند مشخص کند که آیا مغز منشا پرش ناگهانی اندام های بدن در خواب است یا خیر. در این روش پزشک الکتروده های کوچک را به سر وصل می کند و از بیمار می خواهد تا به محرک های نوری نگاه کند و یا به صدا ها گوش کند. این اقدامات فعالیت الکتریکی غیر طبیعی مغز را مشخص می کند.

2) نوار عصب و عضله

در این روش الکترود ها روی عضلات مختلف، به خصوص عضلاتی که دچار پرش می شوند قرار داده می شود. نوار عصب فعالیت الکتریکی عضلات را در زمان استراحت و زمان انقباض آن ها ثبت می کند و به پیدا کردن منشا پرش عضلات کمک می کند.

3) ام ار آی

ام ار ای برای بررسی مشکلات ساختاری یا تومور های داخل مغز یا نخاع که می تواند باعث پرش عضلات شود، مورد استفاده قرار می گیرد. اسکن MRI از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای تولید تصاویر دقیق از مغز، نخاع و سایر مناطق بدن شما استفاده می کند.

4) تست های آزمایشگاهی

پزشک ممکن است آزمایش ژنتیکی را برای شناسایی علل احتمالی پرش اندام ها توصیه کند. او همچنین ممکن است خون یا ادرار را برای رد یا تایید شرایط زیر بررسی کند.

راه های درمان 

درمان پرش اندام های بدن زمانی موثرتر است که علت آن مشخص باشد و قابل درمان باشد، مانند ناشی بودن این عارضه از مصرف برخی از داروها، که با قطع دارو این مشکل برطرف می شود. اما در برخی موارد علت این مشکل قابل درمان نیست و پزشک با تجویز دارو، روان درمانی یا دارو های تحریک عمیق مغزی همچون دارو های بتا و دارو های ضد تشنج سعی می کند تا علائم بیماری را کاهش دهد. در کودکان به دلیل عدم تکامل دستگاه عصبی مصرف برخی دارو ها عوارض نامطلوبی دارد و در برخی مواقع با تکامل دستگاه عصبی این وضعیت به طور کامل بهبود می یابد و یا دفعات آن کاهش می یابد.

درمان در طب سنتی

برخی از راهکار های ساده برای درمان پرش ناگهانی اندام های بدن در خواب عبارتند از:

از دید طب سنتی علت پرش دست و پا در زمان خواب سردی مغز است، بنابراین خوردن دمکرده یاسطوخودوس و سنبل الطیب با کمی عسل می تواند برای درمان مفید باشد.
دم کردن یک قاشق غذاخوری چای سفید همراه با 4 استکان آب جوش به مدت 20 دقیقه و نوشیدن آن قبل از خواب برای درمان پرش اندام های بدن در خواب مفید است.
جویدن روزانه 14 عدد بادام می تواند به درمان پرش ناگهانی  اندام های بدن در خواب کمک کند.
از خوردن سردی ها و نوشیدنی های کافئین دار مخصوصا در شب اجتناب کنید و غذا های با طعم گرم بخورید.
پیروی از یک برنامه ی منظم خواب شبانه می تواند برای درمان پرش عضلات و سایر مشکلات خواب مفید باشد.
حمام آب گرم قبل از خواب و ماساژ، عضلات را شل می کند تا تکان نخورند.
 
منبع: ستاره 

تلفن های تماس:
021-44032674-5
88770746 – 021

………………………………………………………

شماره های همراه:
09032154969-79

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا