برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

راهنمای جامع مهاجرت به کانادا برای ایرانیان: از کجا شروع کنیم؟

کانادا با اختلاف زیاد یکی از محبوب ترین کشورها برای مهاجران محسوب می شود. این کشور تاکنون پذیرای تعداد زیادی از مهاجران بوده که توانسته اند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. برای همین هم مهاجرت به کانادا به طور کلی، یکی از بهترین گزینه ها برای شما خواهد بود. اما شاید برای آن به اطلاعات و جزئیات بیشتری نیاز داشته باشید و ندانید که چگونه باید مسیر حرکت خود را شروع کنید. ما در این مقاله راجع به تمام جزئیات مربوط صحبت خواهیم کرد تا به شما در اقداماتتان کمک کنیم.

چک لیست حرکت به کانادا

 1. اینکه برای حضور در کانادا به ویزا نیاز دارید یا نه را بررسی کنید. برخی توابع برای حضور کوتاه مدت در این کشور، به ویزا نیازی ندارند.
 2. مسیر مهاجرتی مناسبی را برای خود انتخاب کنید.
 3. برای اخذ مجوز اقامت اقدام کنید تا بتوانید بدون دردسر در کانادا بمانید.
 4. خود را برای حرکت و سفر به کانادا آماده کنید.
 5. حالا وقت آن رسیده که به کانادا مهاجرت کنید.
 6. آیا به ویزا نیاز دارید یا نه

در اولین مرحله باید وضعیت خود جهت اخذ ویزای کانادا را چک کنید. تنها برخی از توابع و اشخاص هستند که برای ورود به کانادا، نیازی به ویزا ندارند و فقط با یک مجوز ساده یا ویزای الکترونیکی می توانند وارد این کشور شوند. برای مثال، شهروندان ایالات متحده ی آمریکا می توانند بدون ویزا تا شش ماه در کانادا بمانند.

 1. یک مسیر مهاجرتی مناسب پیدا کنید

شما برای مهاجرت باید مسیر درستی را انتخاب کنید. مسیری که با هویت، شخصیت و بودجه ی شما بیشترین هماهنگی را داشته باشد. ما در ادامه محبوب ترین مسیرهای مهاجرتی برای کانادا را معرفی خواهیم کرد. اکسپرس اینتری سیستمی آنلاین است که صلاحیت شما را برای کار در کانادا می سنجد. طی این سیستم شما باید به چند سوال پاسخ دهید و رزومه ای را برای جذب نظر کارفرمایان کانادایی بسازید. ما در ادامه مراحل Immigration and citizenship از طریق اکسپرس اینتری را ذکر خواهیم کرد:

امتیاز خود را بررسی کنید اگر رزومه ی خود را برای جلب نظر کارفرمایان کانادایی در سیستم اکسپرس اینتری آپلود می کنید، متوجه خواهید شد که به شما یک امتیاز خاص اعطاء می شود. این امتیاز هرچه بیشتر باشد سریع تر می توانید در کانادا کار پیدا کنید. مدارک خود را آماده کنید اگر می خواهید پروفایلتان را با رزومه و اطلاعات شخصی کامل کنید، به مدارکی نظیر گواهی آزمون زبان نیاز دارید که ثابت کنید چقدر مناسب شغل مورد نظر و مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری هستید. به یاد داشته باشید که تهیه ی برخی از مدارک زمان زیادی را لازم دارد. پس هرچه سریع تر برای اخذ آن ها بکوشید.

پروفایل خود را پر کنید شما در پروفایل کاربری اکسپرس اینتری اطلاعات مربوط به خود را وارد و آپلود می کنید. اگر واجد شرایط باشید، کارفرما شما را می پذیرد و ویزای اکسپرس اینتری به شما اعطاء می شود. یک دعوت نامه دریافت کنید و برای اخذ ویزا درخواست دهید کسانی که بالاترین امتیازات را داشته باشند، از طرف کارفرمایان خود و از طریق اکسپرس اینتری، دعوت نامه ای دریافت می کنند که به کمک آن می توانند ویزای اکسپرس اینتری کانادا را دریافت نمایند. مهاجرت از طریق برنامه های استانی در کانادا این برنامه برای کسانی است که :

 • برای کار در یک استان یا منطقه ی خاص در کانادا تجربه، مهارت و تحصیلات کافی دارند.
 • کسانی که می خواهند منحصرا در آن استان زندگی کنند.
 • کسانی که می خواهند مقیم دائم کانادا شوند

هر استان و منطقه ماجراهای خاص خودش را دارد و شرایط خاصی را نیز دنبال می کند. برای مثال، استان ها ممکن است در جستجوی موارد زیر زیر باشند:

 • دانشجویان
 • تاجران
 • کارکنان حرفه ای
 • کارکنان نیمه حرفه ای

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه ی کارکنان ماهر منتخب کبک این برنامه برای کسانی است که فرانسوی بلد هستند و می خواهند در کبک کانادا زندگی و کار کنند. شما برای مهاجرت از این طریق، باید گواهی خاصی را از کبک داشته باشید. اگرچه قوانین کبک ممکن است با قوانین کلی کانادا تفاوت هایی داشته باشد، پس برای آگاهی کامل از آن ها باید به خوبی مطالعه کنید. به طور کلی اگر می خواهید از این طریق مهاجرت کنید، دو مرحله در پیش رو دارید:

 1. برای دریافت گواهی از کبک (Certificat de sélection du Québec [CSQ]) به دولت کبک درخواست دهید. طی این درخواست، استان کبک شما را طبق قوانینی که دارد ارزیابی می کند. سپس گواهی را برای شما صادر می کند. این گواهی می گوید که شما صلاحیت لازم برای ورود به کبک را دارید.
 2. بعد از صدور گواهی، باید برای اخذ مجوز اقامت، شهروندی و … به اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه کارکنان ماهر فدرال این هم یکی دیگر از زیرشاخه های اکسپرس اینتری است. شما برای اینکه بتوانید از این طریق به کانادا مهاجرت کنید، باید حداقل در زمینه  مدیریت، مشاغل فنی حرفه ای و مشاغلی که به مهارت بالایی نیاز دارند، ده سال سابقه کار داشته باشید. از حداقل شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا از این طریق می توان به تجربه ی کاری بالا و حرفه ای، مهارت های زبانی بسیار خوب و تسلط کامل به آن و همچنین تحصیلات عالی اشاره کرد. چالش های مهاجرت به کانادا  شامل تطابق با محیط فرهنگی جدید، یادگیری زبان انگلیسی یا فرانسوی، و تنظیم مجدد به سبک زندگی مختلف می شود .

اگر تمام حداقل ها را داشته باشید، درخواستتان به خوبی بررسی می شود. اگر حداکثری هم دارید که قطعا شما را در صدر لیست انتخابی ها قرار می دهد. مهاجرت به کانادا بر اساس تجربه  کاری بالا تجربه   کاری بالا به این معنی است که شما مدت هاست کار می کنید و در شغل و مهارت اصلی خود، تجربه ی بسیار زیادی دارید. در واقع بر اساس تجربه ی کاری، در یکی از دسته بندی های زیر قرار خواهید گرفت:

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه تاجران ماهر فدرال قبل از اینکه برای مهاجرت به کانادا از این طریق درخواست دهید، حداقل باید در زمینه ی تجارت، دو الی پنج سال تجربه و سابقه کار داشته باشید. شما همچنین باید مهارت های بسیار خوبی در زمینه ی زبان داشته باشید. چون یک تاجر به اولین چیزی که نیاز دارد، مهارت بالا در زمینه ی برقراری ارتباط است. مهاجرت از طریق برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا این برنامه به شما کمک می کند که به کانادا مهاجرت کنید، ولی فقط برخی از مناطق آن. این یعنی، با این برنامه شما می توانید به حوزه ی آتلانتیک کانادا که شامل نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد، نیوفاندلند و لابرادور می شود، مهاجرت کنید.

مطمئنا شما با فریلنسرها و نوع کار آن ها آشنا هستید. برای اینکه بتوانید به عنوان یک خوداشتغال و فریلنسر به کانادا مهاجرت کنید، باید ثابت کنید که می توانید در کانادا هم به عنوان فریلنسر کار کنید، مفید باشید، درآمد داشته باشید و تجربه ی کافی مناسب و حرفه ای در این زمینه دارید. داشتن تجربه کاری در زمینه ی ورزشی و فرهنگی هنری مزیت محسوب می شود. مهاجرت از طریق ویزای استارت آپ کانادا برای ویزای استارت آپ کانادا باید اثبات کنید که ایده های تجاری خوبی برای کسب و کار دارید و می توانید در کانادا، شرکت بسیار خوش درآمدی را راه اندازی کنید. همچنین شما باید تمکن مالی کافی یا اسپانسر مناسبی در این زمینه داشته باشید و مهارت های بالایی هم در زمینه ی زبان انگلیسی داشته باشید تا بتوانید این ویزا را به راحتی دریافت نمایید.

 1. برای اخذ مجوز اقامت کانادا اقدام کنید

بعد از اینکه مسیر مهاجرت خود به کانادا را پیدا کردید، باید برای اخذ ویزا و مجوز اقامت در کانادا اقدام نمایید. برای اینکار، در وب سایت مهاجرت کانادا یک حساب کاربری ایجاد کنید و به چند سوال ساده پاسخ دهید تا ببینید آیا برای مهاجرت و اخذ ویزای کانادا مناسب هستید یا نه. سپس باید ایمیل خود را در این سایت وارد کنید تا دستورالعمل های لازم برای اخذ ویزا را دریافت نمایید. طی این ایمیل، یک کد مرجع هم به شما داده می شود. این شماره مرجع را حتما جایی یادداشت کنید تا برای ادامه ی مراحل درخواست ویزای کانادا، از آن استفاده نمایید. شما بسته به جایی که زندگی می کنید، می توانید درخواست اخذ ویزای کانادا را به صورت آنلاین یا حضوری ارسال نمایید.

 • اگر قادر به ارسال درخواست خود به صورت آنلاین هستید، باید در سیستم دولت کانادا یا همان GCKey یک حساب کاربری ایجاد کنید و بعد مدارک را ارسال نمایید.
 • برای ارسال درخواست به صورت حضوری، باید مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید و سپس شخصا به سفارت کانادا در کشور خود یا کشور همسایه مراجعه نمایید.

به یاد داشته باشید که برای درخواست ویزای کانادا باید هزینه  آن را نیز پرداخت کنید. این هزینه بر اساس نوع مهاجرت و ویزای شما متفاوت است. ممکن است چند هفته طول بکشد تا جواب ویزای شما ارسال شود. اما میانگین زمان انتظار شما برای دریافت جواب جهت پذیرفته شدن یا رد درخواست ویزا، نهایتا 6 ماه است.

 1. برای حرکت به سوی کانادا آماده شوید

البته اگر درخواست خود را به صورت حضوری ثبت کنید و مستقیما به سفارت مراجعه نمایید، دریافت جواب حتی می تواند تا 18 ماه طول بکشد. اگر می خواهید وسایلتان را جداگانه به کانادا ارسال کنید، باید دو کپی دقیق و با جزئیات از تمام وسایلی که ارسال می کنید ایجاد کنید. شما باید نام تمام اقلامی که به همراه دارید و تمام اقلامی که بعدا برای کانادا می فرستید را بنویسید. همچنین ارزش آن ها را در این لیست ذکر کنید. به یاد داشته باشید که شما مجبور نیستید برای کالاهایی مثل لباس، مبلمان، جواهرات، ظروف نقره، میراث خانوادگی، کتاب، کامپیوتر، آلات موسیقی و … مالیات پرداخت کنید. اما به هر حال، شرایط را چک و با دقت بررسی کنید تا به مشکل نخورید.

 1. مهاجرت خود به کانادا را آغاز کنید

زمانی که جواب ویزای شما آمد و موفق به اخذ آن شدید، به راحتی می توانید برای مهاجرت به کانادا اقدام نمایید. برای این کار باید بلیط داشته باشید، همچنین حتما راجع به مصاحبه ی فرودگاهی کانادا و سوالاتی که آفیسر از شما می پرسد تحقیق کنید تا به هیچ مشکلی برخورد نکنید و برای همه چیز آماده باشید.

راه های دیگر مهاجرت به کانادا

علاوه بر اکسپرس اینتری که برای کارکشته ها و شاغلان توانمند است، روش های دیگری هم برای مهاجرت به کانادا وجود دارد و می توانید آن ها را انتخاب کنید:

 • مهاجرت به کانادا جهت پیوستن به اعضای خانواده. اگر همسر، پارتنر، پدربزرگ، مادربزرگ، پدر یا مادر شما در کانادا است و می خواهید به آن ها ملحق شوید، می توانید از طریق این ویزا اقدام نمایید.
 • مهاجرت تحصیلی به کانادا. شما برای تحصیل در کانادا هم می توانید ویزا بگیرید. جهت این کار باید در یک موسسه یا دانشگاه کانادایی ثبت نام کنید، شهریه را بپردازید و سپس از طریق نامه ی پذیرش که برایتان ایمیل شده، ویزا بگیرید. پس از اتمام تحصیل، شما می توانید جهت اخذ مجوز کار در کانادا اقدام نمایید.
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری. سرمایه گذاری در کانادا یکی دیگر از روش هایی است که به شما جهت اخذ مجوز اقامت و زندگی در این کشور کمک می کند. ولی مخصوص کسانی است که تمکن مالی و سرمایه ی بسیار خوب و بالایی دارند.

آیا مهاجرت به کانادا دشوار است؟

به طور کلی مهاجرت به کانادا زیاد هم سخت نیست. بیشتر این مهم است که مدارک کافی داشته باشید و واجد شرایط ورود به خاک این کشور باشید. کانادا یک کشور مهمان پذیر و مهاجرپذیر است و قطعا شانس زیادی را برای مهاجرت شما فراهم می کند. حداقل در مقایسه با کشوری مثل آمریکا، مهاجرت به کانادا مثل آب خوردن است. اگرچه این نکته را نیز به یاد داشته باشید که با اینکه مهاجرت به کانادا امری ساده به نظر می رسد، زندگی در این کشور برای شما می تواند سخت باشد. چون به هر حال، اقلیم، فرهنگ و خیلی چیزهای دیگر جدید و غریبه است و تا به آن خو بگیرید ممکن است شرایط سختی را سپری کنید. این یعنی شما باید از لحاظ روحی روانی و همچنین مالی، کاملا آماده باشید.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم به شما نحوه شروع اقدامات جهت مهاجرت به کانادا را توضیح دهیم. اما مطمئنا این مسیر پیچیده، سخت و گیج کننده است. پس به شما توصیه می کنیم که از حرفه ای ها کمک بگیرید. ما، موسسه مهاجرتی آوا، با سال ها سابقه و تجربه ی حرفه ای در زمینه ی انواع مهاجرت ها به کشورهای اروپایی و کانادا، و همچنین با خدمات 360 درجه و پشتیبانی 24 ساعته، مرحله به مرحله و قدم به قدم در کنار شما خواهیم بود تا با خیال راحت، برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید و به رویای خود به صورت تضمینی دست بیابید.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا