هنر و سینما

سریال بی گناه تعداد قسمت ها

معرفی سریال بی گناه (The Innocent) | اقتباسی از هارلن کوبن

سریال بی گناه (The Innocent) یک مجموعه اسپانیایی اسرارآمیز و دلهره آور از سرویس استریم نتفلیکس محسوب می شود که با وجود جدید نبودن، قطعا ارزش تماشا کردن را دارد.

اگر اهل مطالعه ی کتاب های اسرارآمیز، معمایی و دلهره آور باشید، قطعا اسم هارلن کوبن را شنیدید یا کتاب های این نویسنده را خواندید. اکثر اوقات داستان های او به گونه ای پیش می رود که پلات توئیست ها و پیچش های مختلف دارد، رمان های او اغلب شامل بازنمایی وقایع حل نشده یا سوءتعبیر شده در گذشته، قتل ها یا تصادفات مرگبار است. کوبن به واسطه ی کتاب هایش جایزه های معتبری برنده شده است و تا به امروز 36 کتاب نوشته است؛ از میان این 36 رمان، 9 مورد از آن ها توسط سرویس استریم نتفلیکس اقتباس شده است؛ البته طبق قرارداد تنظیم شده بین این دو طرف، 14 مورد از آثار او قرار است اقتباس شود.

زمانی که خبر قرارداد بین نتفلیکس و هارلن کوبن منتشر شد، هیچکس فکر نمی کرد که داستان های او قرار است در کشورهای مختلف ساخته شود. اما کتاب های او در انگلیس، لهستان، اسپانیا و فرانسه اقتباس شدند و حالا قرار است برای بار دوم به کشور اسپانیا برویم. حالا هم امروز ما می خواهیم درباره یکی از این اقتباس ها که در سال 2021 از شبکه اینترنتی نتفلیکس پخش شده بود، صحبت کنیم. سریال The Innocent (بی گناه) که ژانری اسرارآمیز و دلهره آور دارد، براساس یکی از رمان های هارلن کوبن با همین نام ساخته شده است؛ کتابی که در سال 2005 منتشر شد و هفتمین رمان مستقل این نویسنده جنایی به شمار می رود.

در سال 2019 نتفلیکس به صورت رسمی پروژه ی ساخت این سریال را معرفی کرد و مراحل تولید هم در اواخر سال 2020 آغاز شد. این مینی سریال از 8 قسمت تشکیل شده است و اوریون پائولو وظیفه ی کارگردانی آن را برعهده داشت. خود هارلن کوبن هم به عنوان تهیه کننده اجرایی در پروژه حضور دارد. با وجود اینکه مرحله ی فیلم برداری در بخش های مختلفی از کاتالونیا انجام شد، اما بخش زیادی از صحنه های این سریال در بارسلونا فیلم برداری شد. با اینکه منتقدان زیادی برای سریال بی گناه نظر ثبت نکردند، اما در سایت راتن تومیتوز، میزان رضایت آن ها به 100٪ رسید و مخاطبان عادی هم در این وبسایت، رضایت 87 درصدی خود را ثبت کردند.

از طرف دیگر این سریال امتیاز خوبی را هم در سایت IMDB کسب کرد که با وجود 35 هزار رأی، امتیاز 7.8 از 10 را به دست آورد. آن ها معتقد بودند که این سریال می تواند تجربه بسیار جذابی برای مخاطب باشد و او را از ابتدا تا انتها با داستان خود درگیر کند. البته که نقص هایی هم دارد، اما اگر هنگام تماشای سریال The Innocent به نقص های کوچک توجه نکنید، تا حد زیادی می توانید از آن لذت ببرید. خیلی از افرادی که کتاب را خوانده بودند و حالا هم سریال را دیدند، به این نکته اشاره کردند که هیچکدام از المان هایی که باعث شد رمان تا آن اندازه موفق و جذاب باشد، در این سریال حذف نشده است.

درست همانند سریال های دیگری که نتفلیکس براساس کتاب های این نویسنده ساخته، رمز و راز، آهسته و آرام فاش می شوند؛ در حدی که شاید به طرز جذاب و دوست داشتنی ای آزاردهنده باشد. اما در این داستانِ به خصوص، مسئله این نیست که چه کسی، چه کاری را انجام داده است؛ بلکه موضوع این است که چه کسی، چه چیزی را می دانست و عزیزان و معتمدان کاراکتر اصلی، چه چیزهایی را پنهان می کردند. حالا داستان این سریال درباره چیست؟ ما در ابتدای داستان شخصیتی به نام ماتئو ویدال را می بینیم که به جرم قتل غیرعمد، به 4 سال زندان محکوم می شود؛ زمانی هم که از زندان بیرون می آید، با زنی به نام اولویا (کسی که در طی این مدت هم با او ارتباط داشت)، وارد ارتباط جدی تری می شود و زندگی مشترک را با او آغاز می کند.

او که پیش از زندانی شدن، دانشجوی رشته ی حقوق بود، بعد از آزادی هم به تحصیل خود ادامه می دهد و درسش را تمام می کند و سرانجام در شرکت برادر خود مشغول به کار می شود. همینطور که ماتئو و اولویا در حال مرتب کردن زندگی خود هستند تا بخش جدید زندگی شان وفق پیدا کنند، اتفاقات عجیبی رخ می دهد. ماتئو مدام در مقابل گذشته ی خود قرار می گیرد و باید با آن مقابله کند؛ گذشته ای که فکر می کرد همان پشت سر رهایش کرده است و دیگر قرار نیست ارتباطی با آن داشته باشد. در سوی دیگری از داستان هم ما می بینیم که پرونده ی جنایی ای ایجاد می شود.

زیرا یک راهبه ی جوان، خودش را از پنجره اتاقش به پایین انداخته است و خودکشی کرده است اما خیلی زود مشخص می شود در حقیقت این پرونده آنقدرها هم ساده نیست و نمی توان با عنوان کردنِ خودکشی، پرونده را بست و از اسرار آن چشم پوشی کرد. آنقدرها طول نمی کشد که ثبات این زندگی آرام با یک تماس تلفنی به هم می ریزد؛ تماسی که همه چیز را بین این زوج تغییر می دهد. گذشته هیچکس را تنها نمی گذارد و اسرار خیلی زیادی هستند که آن ها را مجبور می کنند تا بی گناهی خود را اثبات کنند؛ حالا به هر طریقی که می شود. بنابراین مدت زیادی طول نمی کشد که کاراگاه تحسین شده ی این پرونده، که خودش هم با مسائل شخصی اش درگیر است، به سراغ ماتئو برود.

سریال The Innocent از آن دسته مجموعه هایی به شمار می رود که یا شما را هیجان زده می کند یا کلافه تان می کند. اما به صورت کلی هنرنمایی جذاب بازیگران و دوری از کلیشه ها در سرتاسر داستان، باعث می شود که ماجراجویی جذابی برای بیننده ایجاد شود و او را امیدوار کند که با پیچش هیجان انگیزی به داستان خود پایان دهد. نویسندگانی که نگارش فیلمنامه سریال بی گناه را برعهده داشتند، از المان ها و کلیشه هایی که در این ژانر وجود دارد، دوری کردند تا مدام مسائل تکراری را به مخاطب نشان ندهند. اما در عین حال هم درک کردن مسائل اسرارآمیز و هم پا ماندن با رمز و رازها، می تواند کمی برای مخاطب سخت باشد.

سریال های مشابه سریال بیگناه

سریال The Stranger

سریال غریبه

  • بازیگران: ریچارد آرمیتاژ، شوبان فینران و جنیفر ساندرز
  • سال پخش: 2020
  • تعداد قسمت ها: 8

«همه ی ما اسراری داریم.» این سریال هم براساس یکی دیگر از رمان های هارلن کوبن محسوب می شود که توسط نتفلیکس اقتباس شده است.یک غریبه ی اسرارآمیز، یک زن در دهه 20 زندگی اش که کلاه بیسبال بر سر دارد، به آدام پرایس نزدیک می شود و رازی را به او می گوید. در نتیجه ی این افشاگری، همسر آدام پرایس ناپدید می شود. همینطور که داستان جلو می رود، مشخص می شود که این غریبه راز های خیلی بیشتری دارد و با مسائل زیادی در ارتباط است.

سریال Unbelievable

سریال باورنکردنی

  • بازیگران: تونی کولت، مریت ویور و کیتلین دور
  • سال پخش: 2019
  • تعداد قسمت ها: 8

«براساس اتفاقات واقعی که هیچکس آن ها را باور نمی کند.» یک نوجوان متهم به دروغ گفتن در مورد تعرض جنسی خود شده بود. اما دو کاراگاه این مسیر را دنبال کردند تا به حقیقت برسند. باورنکردنی، در ژانر جنایت واقعی قرار می گیرد و براساس وقایع حقیقی پیش می رود؛ داستانی که درباره یک سری تعرض های مداوم در واشنگتون و کلورادو است. این سریال براساس یک مقاله خبری ساخته شده که با نام An Unbelievable Story of Rape در سال 2015 به قلم تی. کریستین میلر و کن آرمسترانگ نوشته شده بود؛ همچنین کتاب آن ها به نام A False Report که براساس همان مقاله در سال 2018 منتشر شده بود.

سریال The Woods

سریال در اعماق جنگل

  • بازیگران: گژگوش دامینتسکی، آگنیشکا گروخوفسکا و هوبرت میلکووسکی
  • سال پخش: 2020
  • تعداد قسمت ها: 6

اقتباسی دیگر از نتفلیکس، براساس یکی دیگر از رمان های هارلن کوبن. بیست سال پیش، خانواده کوپچینسکی با اتفاقات وحشتناکی که در جنگل های اطراف یک کمپ تابستانی رخ داده بود، دست وپنجه نرم کردند. حالا بعد از گذشت این همه سال، یکی از قربانیان اصلی قتل دوباره ظاهر شده است؛ آن هم با نامی جدید و شواهدی که نشان می دهد او از آن واقعه جان سالم به در برده است. پاول کوپچینسکی با فهمیدنِ این خبر، انگار دوباره به آن عصر وحشتناک و رنج زیادی که متحمل شده بود، برگردانده می شود. او نه تنها خواهرش را از دست داد، بلکه به دلیل غم و اندوه خیلی زیاد، دیگر همانند قبل با پدر و مادرش ارتباط واقعی و خوبی نداشت. همان طور که او به کشف رازهای گسترده می پردازد، مجبور می شود با حقایق سخت در مورد تک تک افرادی که دوستش داشته است رو به رو شود.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا